پرده نمایش بهتر است یا دیوار سفید؟
پرده نمایش

پرده نمایش بهتر است یا دیوار سفید؟

Is the screen better or the white wall 

خریداری پرده‌های نمایش مخصوص ویدئو پروژکتور هزینه‌بر است؛ بنابراین تقریباً روزی نیست که یک ایمیل یا تماس با چنین مضمونی دریافت نکنیم: «نمیشه به جای پرده از یه دیوار سفید استفاده کنم تا توی هزینه‌ها صرفه جویی بشه؟» پاسخ این سؤال بسیار ساده است: البته که می‌توانید! البته می‌توانید در باک خودروی پورشه خود هم بنزین معمولی بریزید؛ در هر دو حالت کارتان راه خواهد افتاد، اما نمی‌توانید انتظار بهترین عملکرد ممکن را داشته باشید.

در پرده‌های نمایش مخصوص ویدئو پروژکتور از پوشش‌های مخصوصی استفاده می‌شود تا میزان انعکاس به بهترین و مناسب ترین حالت ممکن برسد؛ اما طبیعتاً دیوار خانه شما فاقد چنین پوششی است. البته همان‌طور که گفتیم، در صورت تمایل می‌توانید از دیوار استفاده کنید و تصویر قابل تحملی هم داشته باشید؛ اما در مقایسه با پرده نمایش، سایه‌روشن‌ها کیفیت مطلوبی نخواهند داشت، میزان کنتراست و غلظت رنگ کاهش پیدا می‌کند و (بسته به نوع پوشش دیوار) از شفافیت تصویر (sharpness) نیز کاسته خواهد شد. در نهایت، تصویری که مشاهده می‌کند آن کیفیتی را ندارد که ویدئو پروژکتور شما قادر به تولید آن است.

علاوه بر این، یکی از مزایای بسیار مهم پرده نمایش که غالباً از قلم می‌افتد نه به خود پرده نمایش، بلکه به قاب سیاه رنگ دور آن ربط پیدا می‌کند. وجود یک قاب سیاه رنگ در حاشیه تصاویر ویدئویی باعث می‌شود که تصویر به میزان چشمگیری بهتر و باکیفیت‌تر به نظر برسد. بنابراین چنانچه قصد ندارید که قلم‌مو به دست شوید و خودتان یک قاب سیاه رنگ بر روی دیوار اتاق بکشید، با صرف نظر از خرید پرده نمایش این مؤلفه اساسی در تجربه کاربری ویدئو پروژکتور را از دست خواهید داد.

درعین‌حال، اگر تازه‌کار هستید و با حداقل بودجه یک ویدئو پروژکتور سینمای خانگی ساده خریده‌اید، یک دیوار سفید بهتر از هیچ خواهد بود؛ فقط لازم است که حتماً سفید باشد، یعنی با این تصور که یک پرده نمایش حرفه‌ای‌تر داشته باشید رنگ خاکستری را انتخاب نکنید. اساساً جادوی پرده‌های خاکستری رنگ به خاطر رنگشان نیست، بلکه به خاطر نوع پوشش خاص آن‌هاست. بنابراین، با استفاده از رنگ خاکستری تصویر شما تارتر خواهد شد؛ البته اگر از رنگ سیاه استفاده کنید که اصلاً هیچ تصویری را مشاهده نخواهید کرد.

اصلاً بیایید از این زاویه به این موضوع نگاه کنیم: احتمالاً هر چند سال یک بار به فکر ارتقای ویدئو پروژکتور می‌افتید، اما پرده‌های نمایش باکیفیت یک عمر دوام می‌آورند. این یعنی به نفع شماست که گزینه‌های مختلف را بررسی کنید، برای بهترین گزینه بودجه در نظر بگیرید، هزینه کنید و در خریداری آن تردید به خود راه ندهید. اگر واقعاً به دنبال کیفیت هستید، هر بار که از ویدئو پروژکتور خود استفاده می‌کنید به خاطر این تصمیم به خودتان افتخار خواهید کرد.