راهنمای اندازه‌های صفحه نمایش ویدئو پروژکتور و تلویزیون برای سینمای خانگی
راهنمای اندازه‌های صفحه نمایش ویدئو پروژکتور و تلویزیون برای سینمای خانگی

راهنمای اندازه‌های صفحه نمایش ویدئو پروژکتور و تلویزیون برای سینمای خانگی

انتخاب صفحه نمایش با اندازه مناسب برای سینمای خانگی می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد و اندازه مناسب تفاوت زیادی در تجربه تماشای شما ایجاد می کند.

من بهترین اندازه صفحه نمایش را برای سینمای خانگی خود از طریق فرآیند آزمون و خطا پیدا کردم، اما دانستن رایج ترین اندازه ها می تواند هنگام انتخاب یکی از آنها مفید باشد.

در این مقاله، من رایج‌ترین اندازه‌های صفحه نمایش، هم برای تلویزیون‌ها و هم برای پروژکتورها را پوشش می‌دهم و توصیه‌هایی در مورد نحوه انتخاب بهترین آن برای سینمای خانگی ارائه می‌دهم.

در نهایت، توصیه می‌کنم قبل از خرید بقیه تجهیزات خود، در مورد اندازه صفحه‌نمایش خود تصمیم بگیرید. بیشتر توصیه‌ها بین دو فناوری قابل انتقال هستند، اما ویژگی‌های زیادی نیز در آن گنجانده شده است.

رایج ترین اندازه های صفحه نمایش پروژکتور

اکثر مردم احتمالاً تلویزیونی را برای سینمای خانگی خود انتخاب می کنند، اما تعداد کمی از افراد خوش شانس هستند که می توانند به یک پروژکتور و صفحه نمایش ارتقا دهند. اگر شما یکی از آن‌ها هستید، پیشنهاد می‌کنم پروژکتورهای مورد علاقه من را که در محیط‌های واقعی آزمایش شده‌اند، بررسی کنید.

اگر می‌خواهید بهترین تجربه سینما را داشته باشید، قطعاً پروژکتورها ارزش استفاده را دارند و به شما امکان می‌دهند با اندازه صفحه نمایش بسیار بزرگتر را برخوردار شوید.

صفحه نمایش پروژکتورها معمولاً از 80 اینچ تا 150 اینچ متغیر است، اما می تواند بسیار بزرگتر باشد.

همانطور که می بینید، پروژکتورها اساساً جایی را اشغال می کنند که تلویزیون ها شروع به رها شدن می کنند، زیرا وقتی به این اندازه ها رسیدید، تلویزیون ها هم گران می شوند و هم استفاده از آنها دشوار است.

قانون در اینجا، دقیقاً مانند تلویزیون، این است که مواردی مانند فاصله دید، نیازها و بودجه خود را بررسی کنید. علاوه بر اندازه پرده نمایش، ارزش آن را نیز دارد که نوع مواد خریداری شده را نیز در نظر بگیرید، زیرا این نیز می تواند تفاوت ایجاد کند.

انتخاب اندازه پرده نمایش احتمالا ساده ترین بخش تغییر به یک پروژکتور است، اما مطمئن شوید که موارد زیر را برای تصمیم گیری درست در نظر بگیرید.

نحوه انتخاب اندازه صفحه نمایش پروژکتور مناسب

مواد پرده نمایش

برخلاف تلویزیون‌ها که تصویر خود را روی صفحه نمایش خود می‌فرستند، پروژکتورها برای ارسال تصویر به پرده نمایش جداگانه نیاز دارند. به همین دلیل، دریافت مواد مناسب کلیدی است و تفاوت چندانی با فناوری صفحه تلویزیون ندارد. دو نکته مهمی که در انتخاب متریال صفحه نمایش باید در نظر گرفته شود، بهره و زاویه دید است.

در این زمینه، بهره را می توان به عنوان مقدار نوری که یک صفحه نمایش به بیننده بازتاب می کند، تعریف کرد. به عنوان مثال، صفحه‌نمایش با بهره 1، 100 درصد نور را بدون افت روشنایی به بیننده منعکس می‌کند. اندازه گیری افزایش بیشتر از 1 به این معنی است که تصویر روشن تر از تصویر اصلی منعکس می شود و کمتر از 1 به معنای تیره تر بودن تصویر از تصویر اصلی است.

بهره بالاتر در اتاق‌هایی با نور محیطی زیاد که در آن‌ها تصویر از روشن‌تر بودن سود می‌برد، مفیدتر است.
با این حال، معمولاً در اتاق‌هایی مانند سالن‌ها و اتاق‌های جلسه به عنوان دارای نور محیطی بالا در نظر گرفته می‌شود و بنابراین سینمای خانگی شما احتمالاً در انتهای تاریک‌تر مقیاس در نظر گرفته می‌شود.
اکثر صفحه نمایش ها نور را در زاویه عمود منعکس می کنند، به این معنی که نشستن مستقیم در جلو بهترین تصویر را ارائه می دهد و قرار گرفتن در زاویه می تواند منجر به یک تصویر شفاف شده شود.
به طور مشابه، رنگ مواد تأثیر زیادی بر کیفیت تصویر دارد. پرده نمایش های سفید برای روشنایی بهتر هستند، اما صفحه های خاکستری رنگ های تیره بهتری تولید می کنند. یک صفحه خاکستری با بهره 1 بهتر از یک صفحه نمایش سفید است زیرا سیاهی عمیق تر و کنتراست بهتری را ارائه می دهد.

پرده نمایش های خاکستری نور محیط را بهتر کنترل می کنند و نور کمتری را نسبت به پرده نمایش های سفید منعکس می کنند.
صفحات خاکستری به پروژکتورهای قدرتمندتر (و در نتیجه عموماً گرانتر) نیاز دارند.
اگر بتوانید یک پروژکتور قدرتمندتر بخرید، متوجه شدم که صفحات خاکستری انتخاب همه جانبه بهتری هستند.
همچنین می توانید از دیوار اتاق خود برای صفحه نمایش پروژکتور استفاده کنید. کیفیت تصویر یک صفحه نمایش درجه یک را می توان با رنگ مناسب به دست آورد. من یک راهنمای در این مورد ایجاد کرده ام که به شما کمک می کند بسته به نیاز خود بهترین نوع و رنگ را برای صفحه نمایش پروژکتور انتخاب کنید. آن را بررسی کنید!

رزولوشن

معرفی تلویزیون‌های با کیفیت بالا زمان جالبی برای دوستداران فناوری بود، زیرا چندین تلویزیون در جهان عرضه شدند و بسیاری از مردم برای دانستن تفاوت آن تلاش کردند. با این حال، اکنون به طور واقعی به یک (1080p) کاهش یافته است، و 4K به سرعت به آینده وضوح تبدیل شده است.

وضوح برای صفحه نمایش پروژکتور و تلویزیون یکسان است، بنابراین این اطلاعات برای هر دو قابل اجرا خواهد بود.

اما ابتدا، منظور ما از رزلوشن چیست؟

در اصل، رزولوشن به میزان پیکسل های موجود در صفحه تلویزیون اشاره دارد. به عنوان یک قاعده کلی، رزولوشن بالاتر به معنای پیکسل بیشتر است، که به معنای تصویر پویاتر و واضح تر است. جزئیات وضوح صفحه نمایش به صورت مقدار پیکسل در محورهای افقی و عمودی صفحه نمایش ارائه می شود.

به عنوان مثال، صفحه نمایش های 1080p دارای وضوح 1920 در 1080 هستند که در محور افقی 1920 پیکسل و در محور عمودی 1080 پیکسل است. این نتیجه حدود 2.07 میلیون پیکسل در کل صفحه نمایش است. رزولوشن 1080p متداول‌ترین رزولوشن بومی برای تلویزیون‌های مدرن است و اکنون وضوح استاندارد برای رسانه‌های تلویزیونی و فیلم نیز به شمار می‌رود.

از سوی دیگر، رزولوشن 4K تا 4 برابر صفحه نمایش های 1080p (یا دو برابر رزولوشن خط) است، به این معنی که دارای 3840×2160 پیکسل در صفحه نمایش خود است. این رزولوشن اصلی رسانه سینما است و تصویری فوق‌العاده واضح را حتی در مقایسه با 1080p ارائه می‌دهد. قطعا 4K به عنوان آینده وضوح صفحه نمایش خانگی معرفی می شود.

بنابراین چگونه این به اندازه صفحه نمایش مربوط می شود؟

پیوند در واقع بسیار ساده است: صفحه نمایش ها، صرف نظر از اندازه، همیشه همان مقدار پیکسل را در خود دارند. این بدان معناست که اگر وضوح اصلی آنها 1080p باشد، یک صفحه نمایش 15 و 85 اینچی هر دو 2.07 میلیون پیکسل خواهند داشت.

در اصل، در صورت استفاده از 1080p، این به معنای از دست دادن وضوح تصویر در صفحه نمایش های بزرگتر است. با این حال، 4K به شما امکان دسترسی به کیفیت تصویر تقریباً عالی را حتی در صفحه نمایش پروژکتورهای عظیم می دهد. 1080p در تلویزیون‌های تا حدود 65 اینچ خوب به نظر می‌رسد، اما پس از آن رزولوشن 4K به رزولوشن انتخابی تبدیل می‌شود.

1080p به عنوان یک گزینه استاندارد و مقرون به صرفه، به خصوص برای تلویزیون ها خوب است، اما اگر می خواهید یک پروژکتور بزرگ بخرید یا می خواهید سیستم سینمای خانگی خود را در آینده اثبات کنید، 4K را انتخاب کنید. ممکن است گران تر باشد، اما اگر به دنبال یک صفحه نمایش بزرگ هستید، ارزش سرمایه گذاری را دارد.

Format

فرمت، مانند تلویزیون ها، عامل مهمی است و در اصل نسخه پروژکتور وضوح تصویر است. به عنوان یک قاعده کلی، رزولوشن‌های HD و 4K در همه فرمت‌ها در دسترس خواهند بود، اما برخی به طور خاص برای مشاهده رسانه طراحی شده‌اند، در حالی که برخی دیگر برای مواردی مانند ارائه و اسناد کاری طراحی شده‌اند.

برای اهداف این مقاله، من فقط موارد مربوط به نیازهای ما را مورد بحث قرار خواهم داد. همچنین، یک جدول همراه با هر فرمت وجود دارد تا به تفکیک تقریبی اندازه‌های تصویر در رایج‌ترین اندازه‌های صفحه نمایش داده شود. امیدواریم این موضوع به شما ایده بهتری در مورد اینکه کدام اندازه صفحه نمایش بهتر است ارائه دهد.

16:9

این فرمت استاندارد برای رسانه های HD است و به این معنی است که صفحه نمایش دارای نسبت عرض به ارتفاع 16:9 است.

این فرمت وضوح و قالب بندی مناسب را برای رسانه های خانگی معمولی صفحه عریض مانند فیلم ها و تلویزیون ارائه می دهد و احتمالا بهترین انتخاب برای نیازهای سینمای خانگی شما خواهد بود. صفحه نمایش های با فرمت 16:9 دارای وضوح اصلی 4K یا 1080p هستند، اما می توانند از رسانه های HD 720p نیز پشتیبانی کنند.

HD Format (16:9)

تصویر مورب ارتفاع تصویر عرض تصویر
82” 40.5” 72”
106” 52” 92.5”
133” 65” 116”
161” 79” 140”
184” 90” 160”
220” 106” 188”

16:10

صفحه نمایش های با فرمت 16:10 اساساً یک فرمت صفحه گسترده تر از صفحه عریض “استاندارد” هستند و عمدتاً برای استفاده با رایانه های فوق عریض طراحی شده اند.

کمتر احتمال دارد که در سینمای خانگی خود با این قالب کار کنید، اما در مراکز رسانه های خانگی به یک گزینه رایج تبدیل می شود. به عنوان مثال، اگر قرار است پروژکتور خود را به جای پخش کننده DVD به رایانه خود متصل کنید، این فرمت مناسب برای شما خواهد بود.

4:3

این فرمت احتمالا کمتر متداول است زیرا اکثر رسانه ها اکنون به صورت عریض تولید می شوند و 4:3 فرمت رسانه اصلی تلویزیون است، اما همچنان برای بسیاری از مانیتورهای رایانه نیز استفاده می شود.

اگر فکر می‌کنید که برنامه‌های تلویزیونی قدیمی زیادی را تماشا می‌کنید یا رایانه قدیمی‌تان را به پروژکتور متصل می‌کنید، داشتن پروژکتوری که بتواند این وضوح را ارائه دهد مفید خواهد بود.

فرمت ویدیو (4:3)

تصویر مورب ارتفاع تصویر عرض تصویر
72’’ 42.5” 56.5”
100” 60” 80”
120’’ 72” 96”
150” 87” 116”
200” 118” 158”
240” 141” 188”

فرمت واقعاً تأثیر زیادی بر اندازه صفحه نمایش ندارد، زیرا باید بتوانید اندازه های مختلف را تقریباً در همه فرمت ها پیدا کنید. با این حال، من فکر می‌کنم که دانستن فرمت‌های رایج برای راهنمایی شما در جهت درست هنگام انتخاب یکی مفید است. در بیشتر موارد، 16:9 برای نیازهای شما بهترین خواهد بود.

مشاهده فاصله

زمانی که صحبت از پروژکتورها می شود فاصله دید کمی پیچیده تر می شود زیرا باید هم نسبت تصویر و هم اندازه صفحه را در نظر بگیرید. ماشین حساب های زیادی به صورت آنلاین موجود است که کار را بسیار آسان تر می کند، اما به خاطر داشته باشید که پروژکتورها آشکارا به فضای بیشتری نیاز دارند، فقط به این دلیل که از فناوری بزرگ تری استفاده می کنند.

با این اوصاف، معمولاً می‌توانید به نسبت تلویزیون به صفحه پروژکتور نزدیک‌تر بنشینید. استفاده از پروژکتور منجر به مشکلات کمتری در وضوح پیکسل می شود و این واقعیت که پروژکتورها با وضوح 4K در دسترس هستند به این معنی است که می توانید تصاویری با کیفیت شگفت انگیز در سینمای خانگی خود دریافت کنید.

قرار دادن این همه با هم

من احساس می‌کنم انتخاب پروژکتور و صفحه‌نمایش مناسب سخت‌تر از انتخاب تلویزیون است، عمدتاً به این دلیل که قبل از شروع رزولوشن‌ها و نسبت‌های تصویر، 2 مورد فناوری جداگانه برای انتخاب دارید. با این حال توصیه کلی من به شرح زیر است:

به صفحه نمایش پروژکتورهای زیر 100 اینچ نگاه نکنید. هر چیزی کمتر از این باشد و ممکن است به جای آن یک تلویزیون انتخاب کنید.
راحتی تلویزیون را در مقایسه با پروژکتور در نظر بگیرید. علاوه بر این، پروژکتور شما نصب می شود یا موبایل؟ یک پروژکتور متحرک طیفی از مشکلات خاص خود را دارد، مانند تنظیم آن در هر بار حرکت دادن.
پروژکتورهای بازی مزایای مختلفی را برای مشاهده به پروژکتورها ارائه می دهند. مانند تلویزیون‌ها، سازندگان باید این اطلاعات را ارائه دهند، اما شما باید نسبت کنتراست، زمان واکنش و غیره را در نظر بگیرید.
مهمتر از همه، بودجه خود را در نظر بگیرید. پروژکتورها ممکن است قطعات بسیار گران قیمتی باشند، بنابراین قبل از خرید باید در مورد سیستم سینمای خانگی خود جدی باشید. بازار فروش مجدد بزرگی برای پروژکتورها به اندازه تلویزیون ها وجود ندارد.
از طرف دیگر، یک پروژکتور تجربه تماشای شما را کاملا متحول می کند و نهایت حس سینما را به شما می دهد.
پروژکتورها از نظر واقع بینانه فقط برای اتاق های سینمای خانگی بزرگ مناسب هستند. من به خود زحمت نمی دهم یکی را در یک فضای زندگی خانوادگی معمولی راه اندازی کنم، اما آنها برای اتاق های سینمای خانگی سفارشی ایده آل هستند.

رایج ترین اندازه های صفحه نمایش تلویزیون

تصور می‌کنم اکثر افرادی که این مطلب را می‌خوانند احتمالاً در مقطعی از زندگی خود تلویزیون خریده‌اند، اما این همیشه به این معنی نیست که مردم تصور خوبی از اندازه صنعت دارند. از زمان معرفی فناوری صفحه تخت، تولیدکنندگان در کارهایی که می توانند انجام دهند محدودیت بسیار کمتری داشته اند، که منجر به تولید تلویزیون های بسیار بزرگتر شده است.

رایج ترین اندازه های صفحه نمایش تلویزیون که در بازار پیدا می کنید عبارتند از:

سایز عرض ارتفاع
32” 27.9” 15.7”
40” 34.9” 19.6”
43” 37.5” 21.1”
50” 43.6” 24.5”
55” 47.9” 27”
60” 52.3” 29.4”
65” 56.7” 31.9”
70” 61” 34.3”
75” 65.4” 36.8”
80” 69.7” 39.2”
85” 74.1” 41.7”

شما می توانید تلویزیون هایی را پیدا کنید که در واقع بسیار بزرگتر از این هستند، اما باید شروع به جستجوی تولید کنندگان متخصص کنید، و ممکن است شروع به گران شدن کنند. به‌علاوه، اگر می‌خواهید بزرگ‌تر از این پیش بروید، احتمالاً منطقی است که در عوض روی یک پروژکتور سرمایه‌گذاری کنید.

تلویزیون‌ها بر روی محور مورب خود در سراسر صفحه اندازه‌گیری می‌شوند، بنابراین اندازه آن بر حسب اینچ از گوشه بالا تا گوشه پایین مخالف اندازه می‌گیرد. هنگام انتخاب اندازه صفحه نمایش مناسب، دانستن این موضوع واقعاً ضروری نیست، اما در مورد نصب تلویزیون در سینمای خانگی خود باید در نظر داشته باشید.

شما همچنین می توانید تلویزیون های کوچکتر از 32 اینچ تهیه کنید، اما من برای سینمای خانگی زحمتی نمی کشم. در واقع، من کمتر از 40 را در نظر نمی‌گیرم، زیرا هدف یک سینمای خانگی بهبود تجربه تماشای معمولی در خانه و ایجاد آن تا حد امکان همه‌جانبه است. یک تلویزیون کوچک به شما اجازه این کار را نمی دهد.

همچنین فاکتورهای دیگری مانند نام تجاری، فناوری صفحه نمایش و وضوح را در نظر بگیرید. هنگام بحث در مورد چگونگی انتخاب بهترین صفحه برای نیازهای شما، بیشتر این موارد را با جزئیات بیشتری پوشش خواهم داد، اما ارزش دانستن اطلاعات اولیه زیر را دارد:

من واقعاً فکر نمی کنم که برند تفاوت زیادی داشته باشد. برخی از مردم ممکن است دوست داشته باشند یک قطعه فناوری از برند مورد علاقه خود داشته باشند، اما من متوجه شده ام که برخی از مارک های “خاموش” تلویزیون هایی را می سازند که به همان اندازه خوب هستند و اغلب بسیار ارزان تر هستند.
رزولوشن تاثیر زیادی بر اندازه صفحه‌نمایش خواهد داشت، زیرا صفحه‌های با وضوح بالاتر می‌توانند تصاویر واضح‌تری در اندازه‌های بسیار بزرگ‌تر تولید کنند. امروزه HD استاندارد است، اما باید 4K را نیز در نظر بگیرید.
تلویزیون های بزرگتر بدیهی است که گران تر از تلویزیون های کوچکتر خواهند بود. بیش از هر چیز، با بودجه خود کار کنید و به یاد داشته باشید که تجهیزات بیشتری برای خرید سینمای خانگی خود دارید.
همانطور که گفته شد، تلویزیون احتمالا مهمترین بخش یک سینمای خانگی است. تعادل مناسب بین هزینه (و در نتیجه کیفیت) و آنچه که در واقع در آن مشاهده خواهید کرد، پیدا کنید.

نحوه انتخاب تلویزیون مناسب برای سینمای خانگی

خرید تلویزیون به سادگی بیرون رفتن و انتخاب آن نیست، به خصوص وقتی صحبت از سینمای خانگی می شود. شما تلویزیونی می‌خواهید که کیفیت تصویری را که می‌خواهید ارائه دهد، اما به اندازه کافی همه کاره است تا به سینمای خانگی شما ارائه دهد. اینها عوامل اصلی هستند که باید هنگام انتخاب تلویزیون مناسب در نظر بگیرید: برای چیزی که قرار است از آن استفاده کنید

تکنولوژی صفحه نمایش

ممکن است به نظر برسد که با توجه به خرید تلویزیون، این موضوع در حال حاضر بسیار پیچیده شده است، اما دانستن پاسخ این نکات واقعاً به شما کمک می کند تصمیم درستی بگیرید. من آنها را به اطلاعات کمی در زیر تقسیم کرده ام.

فناوری صفحه نمایش

فناوری صفحه نمایش را می توان به 3 دسته اصلی تقسیم کرد: پلاسما، ال سی دی و LED (یا OLED). انواع دیگری از نمایشگر موجود است، اما اینها رایج ترین و احتمالاً آنهایی هستند که شما بین آنها انتخاب خواهید کرد.

بنابراین تفاوت ها چیست و کدام بهترین است؟

پلاسما

پلاسما در امتداد خطوطی مشابه با لامپ‌های فلورسنت (به طرز عجیبی) عمل می‌کند، زیرا گاز نئون زنون در حین مشاهده بار الکتریکی می‌شود و رنگ‌هایی را برای روشن کردن صفحه تولید می‌کند.
اگرچه اینها واقعاً دیگر ساخته نشده‌اند، اما هنوز هم ممکن است برخی از آنها را در بازار پیدا کنید.
عمر تماشای تلویزیون های پلاسما بین 30000 تا 60000 ساعت است که در این مدت حدود 50 درصد روشنایی خود را از دست می دهند.
پلاسما رنگ مشکی عمیق تری نسبت به فناوری LCD تولید می کند و به طور کلی عمق و محدوده رنگ بهتری دارد.
با این حال، آنها همچنین بیشتر مستعد سوختن صفحه نمایش هستند، یعنی زمانی که یک تصویر روی صفحه می چسبد و اثری از خود بر جای می گذارد.
آنها برای اتاق هایی با نور روشن مناسب نیستند زیرا نمی توانند تابش خیره کننده را نیز کنترل کنند.
پلاسما از فناوری 4K پشتیبانی نمی کند.

LCD

LCD مخفف عبارت Liquid Crystal Display است و فناوری است که معمولا در صفحه نمایش کامپیوتر استفاده می شود.
نمایشگرهای LCD عمر طولانی تری دارند و در اتاق هایی با نور روشن مشکل کمتری با تابش خیره کننده دارند.
آنها به اندازه تلویزیون های پلاسما انرژی مصرف نمی کنند و در اندازه های صفحه نمایش بسیار بزرگتر در دسترس هستند.
تلویزیون‌های LCD معمولاً با رزولوشن 1080p ارائه می‌شوند، اما می‌توانند 4K را نیز مدیریت کنند.
با این حال، تلویزیون‌های LCD نسبت کنتراست پایین‌تری دارند و رنگ‌های مشکی عمیق تولید نمی‌کنند. در نتیجه، تصویر می‌تواند «واضح تر»تر از تلویزیون‌های پلاسما یا LED به نظر برسد.
آن‌ها مانند پلاسما از سوختن صفحه‌نمایش رنج نمی‌برند، اما پیکسل‌ها می‌توانند از کار بیفتند، که باعث ایجاد لکه‌های سیاه ناخوشایند روی صفحه می‌شود. این اجتناب ناپذیر است و کار بسیار کمی می توان انجام داد.

LED و OLED

LED مخفف Light Emitting Diode است و یک فناوری قدیمی اما فوق العاده همه کاره است. صفحه نمایش های LED برای روشن کردن پیکسل ها به نور پس زمینه نیاز دارند.
OLED بسیار شبیه است، اما از ترکیبات آلی استفاده می کند (این همان چیزی است که O مخفف آن است)، به این معنی که آنها به نور پس زمینه نیاز ندارند.
صفحه نمایش های LED کیفیت تصویر و نسبت کنتراست خوبی دارند، اما OLED ها همچنان برتر هستند.
در صفحه نمایش های OLED، هر پیکسل پتانسیل تولید نور خود را دارد، به این معنی که نسبت کنتراست تا حد امکان بالا است. مشکی بهتر از تلویزیون OLED پیدا نخواهید کرد.
فناوری OLED منجر به تلویزیون های نازک تر، سبک تر و کارآمدتر در مقایسه با سایر فناوری های صفحه نمایش شده است. آنها همچنین زاویه دید وسیع تری نسبت به صفحه نمایش های LED سنتی ارائه می دهند.
با این حال، یکی از مسائل اصلی این است که ترکیبات آلی در طول زمان مستعد از دست دادن رنگ هستند که منجر به از دست دادن روشنایی و کنتراست می شود. هر چند این کار کمی طول می کشد.
هر دو LED و OLED مستعد سوختن صفحه هستند و این در صفحه نمایش های OLED بدتر است.

بنابراین، کدام نوع صفحه نمایش برای سینمای خانگی بهتر است؟

OLED قطعا بهترین نسبت کنتراست و عمیق‌ترین رنگ مشکی را تولید می‌کند.

با این حال، اگر بودجه کمتری دارید، LCD نیز انتخاب خوبی است. هر دو LCD و LED گزینه های ارزان تری هستند، اما باعث کاهش جزئی کیفیت می شوند. اگر می‌خواهید تلویزیون خود را بسیار بزرگ کنید، تا جایی که ممکن است از OLED استفاده کنید. OLED همچنین برای 4K عالی است و به شما امکان می دهد واقعاً از رسانه خود بیشترین بهره را ببرید.

برای چه از آن استفاده می کنید

انتخاب تلویزیون مناسب فراتر از اندازه صفحه نمایش است و بدیهی است که استفاده از آن احتمالاً مهمترین چیزی است که باید در نظر گرفته شود. این چیزی بیش از «برای تماشا» را پوشش می‌دهد، زیرا برخی از تلویزیون‌ها برای چیزهایی مناسب‌تر از دیگران هستند. هنگام انتخاب تلویزیون جدید خود به نکات زیر توجه کنید:

اگر قرار است درام‌های تاریک و تلخ را تماشا کنید ، شاید یک تلویزیون OLED حداقل 40 را انتخاب کنید. این مدل بهترین رنگ مشکی و نسبت کنتراست را به شما می دهد.
از طرف دیگر، اگر قرار است ورزش های زیادی تماشا کنید، تلویزیونی را انتخاب کنید که خوب و روشن باشد و رنگ های خوبی تولید کند. صفحه نمایش های LED یا LCD در حدود 50 اینچ احتمالاً بهترین گزینه برای شما در اینجا هستند، زیرا به شما امکان می دهند بازیکنان را با جزئیات بهتر ببینید.
اگر می خواهید بازی های زیادی انجام دهید، به صفحه نمایشی نیاز دارید که واکنش پذیر باشد و نسبت کنتراست عالی داشته باشد. باز هم، صفحه نمایش های OLED در اینجا دوست شما خواهند بود و باید حداقل 40 اینچ باشند.
اگر بخواهید استریم کنید ممکن است تلویزیون های هوشمند وسوسه انگیز به نظر برسند. راه‌های زیادی برای دسترسی به سرویس‌های پخش وجود دارد، و شما برای چیزی که واقعاً ارزشش را ندارد پول پرداخت می‌کنید. Apple TV و Google Chromecast بسیار ارزان تر و آسان تر برای استفاده هستند.
تلویزیون های زیادی وجود دارند که سازگار هستند و می توان از آنها به عنوان همه کاره خوب استفاده کرد. بسیاری از تولیدکنندگان باید این اطلاعات را ارائه دهند و بسیاری از خرده فروشان کارکنان خود را آموزش می دهند تا پاسخ این سوالات را بدانند. با این حال، اگر نمی‌خواهید خیلی عمیق به آن بپردازید، توصیه می‌کنم یک تلویزیون OLED حداقل 40 اینچی انتخاب کنید، زیرا این باید تمام نیازهای شما را پوشش دهد.

مشاهده فاصله

فاصله دید یکی دیگر از عوامل مهمی است که باید هنگام انتخاب اندازه صفحه نمایش مناسب برای سینمای خانگی خود در نظر بگیرید. این اساساً به فاصله توصیه شده بین صفحه تلویزیون و منطقه تماشای شما اشاره دارد تا بهترین تجربه تماشا را داشته باشید.

روش واقعی انجام این کار مستلزم محاسبات و دانستن چیزهایی مانند زاویه دید و میدان دید چشم است. ساده ترین راه برای حل این مشکل استفاده از اندازه صفحه نمایش است، اما فرمول اصلی به اندازه کافی ساده است که بتوانید آن را برعکس انجام دهید.

فرمول‌های مختلفی برای دنبال کردن وجود دارد، اما پذیرفته‌شده‌ترین آنها این است که اندازه صفحه نمایش خود را بگیرید و آن را در 2-2.5 ضرب کنید تا فاصله دید خود را بدست آورید. این برای صفحه نمایش های 1080p توصیه می شود. به عنوان مثال، اگر صفحه نمایش شما 50 اینچ است، می توانید حداقل 100 اینچ (8 فوت) دورتر بنشینید.

با این حال، رزولوشن بر این موضوع تأثیر می‌گذارد، زیرا صفحه‌های با وضوح بالاتر به شما این امکان را می‌دهند که بدون از دست دادن کیفیت تصویر، نزدیک‌تر بنشینید. به همین دلیل، اگر تلویزیون 4K بخرید، می توانید بین 1 تا 1.5 برابر اندازه آن بنشینید. برای مثال، برای همان تلویزیون 50 اینچی با وضوح 4K، فقط باید 50 اینچ (4 فوت) دورتر بنشینید.

در نهایت، این بدان معناست که تلویزیون‌های 4K ممکن است سرمایه‌گذاری بهتری برای اتاق‌های کوچک‌تر باشند، زیرا به فاصله زیادی بین خود و صفحه نمایش نیاز ندارید.

قرار دادن این همه با هم

چگونه از همه اینها برای انتخاب اندازه صفحه نمایش تلویزیون مناسب برای نیازهای خود استفاده می کنید؟

خوب، من توصیه می کنم با 2 اطلاعات شروع کنید: هدف مورد نظر و اندازه اتاق شما. اینها اساساً به شما کمک می کنند تا سایر عوامل مهم تصمیم گیری برای انتخاب اندازه صفحه نمایش مناسب را کشف کنید.

من احساس می‌کنم دوباره ارزش دارد که تاکید کنم: برای انتخاب تلویزیون کوچک‌تر از 40 اینچ زحمت نکشید. هر چیزی کوچکتر مانع تجربه تماشای شما می شود، و با توجه به اینکه سعی می کنید یک سینما را تکرار کنید، این چیزی نیست که واقعاً می خواهید. اگر کمبود فضا برای شما نگران کننده است، همانطور که می بینید قطعا راه هایی وجود دارد تا همچنان تجربه تماشای خوبی داشته باشید.

نتیجه

انتخاب تلویزیون یا صفحه نمایش پروژکتور با اندازه مناسب به وضوح یک چیز کاملا شخصی است. با این حال، قوانین کلی زیادی وجود دارد که می توانید برای تعیین اندازه مناسب خود، از آنها پیروی کنید.

مهمترین چیزی که من توصیه می کنم این است که با استفاده مورد نظر خود شروع کنید و سپس از آنجا کار کنید. این به شما این امکان را می‌دهد که مناسب ترین تصمیم را بگیرید و در نهایت بر سایر تصمیم‌هایی که در مورد تلویزیون مناسب برای سینمای خانگی خود می‌گیرید تأثیر می‌گذارد. به هر حال، این احتمالاً مهم‌ترین تصمیمی است که در مورد کل پروژه می‌گیرید، بنابراین ممکن است کمی به آن فکر کنید.

منبع: hometheateracademy