آیا پروژکتورهای لیزری برای سینمای خانگی مناسب هستند؟
آیا ویدئو پروژکتورهای لیزری مناسب سینمای خانگی اند؟

آیا پروژکتورهای لیزری برای سینمای خانگی مناسب هستند؟

علاقه به پروژکتورهای لیزری برای سرگرمی های خانگی از حدود سال 2015 که پروژکتورها در بازار در دسترس قرار گرفتند، به طور پیوسته افزایش یافته است.

اکثر مردم می خواهند بدانند: آیا پروژکتورهای لیزری برای سینمای خانگی خوب هستند؟

همانطور که به این سوال پاسخ می دهیم و در مورد بهترین انواع پروژکتور برای سینمای خانگی صحبت می کنیم، در زیر بیابید.

آیا ویدئو پروژکتورهای لیزری مناسب سینمای خانگی اند؟

پروژکتورهای لیزری یک انتخاب عالی برای سینمای خانگی هستند.

برای بهترین تجربه سینمای خانگی، پروژکتوری می‌خواهید با:

روشنایی کافی
دقت رنگ
نسبت کنتراست بالا
و یک پروژکتور لیزری همه اینها را ارائه می دهد.

در اینجا برخی از ویژگی هایی که پروژکتورهای لیزری را برای سینمای خانگی مناسب می کند آورده شده است:

نسبت کنتراست بالا

پروژکتورهای لیزری نسبت کنتراست بالایی دارند و برخی از سازندگان مقادیر بالای 20000:1 را ذکر می کنند.

نسبت کنتراست بالا باعث می شود که تفاوت بین روشن ترین و تیره ترین سایه ها بیشتر به چشم بیاید. این به نشان دادن جزئیات در تصویر کمک می‌کند و آن را واقعی می‌کند.

روشنایی بالا و ثابت

دیودهای لیزر درخشندگی پایداری تولید می کنند که با سرعتی آهسته و غیرقابل توجه کاهش می یابد. بنابراین شما از همان سطح بالای روشنایی در طول سال ها لذت می برید.

این را با سیستم های مبتنی بر لامپ مقایسه کنید که با گذشت زمان کم نور می شوند. کیفیت تصویر نیز در طول سال ها ضعیف تر می شود.

دقت رنگ

یکی دیگر از مزایای پروژکتور لیزری دقت رنگ است.

پروژکتورهای مبتنی بر لیزر معمولاً طیف رنگی گسترده ای را ارائه می دهند که اکثر آنها با استانداردهای Rec.709 و DCI-P3 مطابقت دارند.

بیشتر این استانداردهای رنگی را با مقدار Delta-E پایین جفت می کنند تا اطمینان حاصل شود که پروژکتور رنگ های دقیق را بازتولید می کند.

Delta-E سیستمی است که تفاوت رنگ بین استاندارد رنگ اصلی و رنگ نمایش داده شده را همانطور که توسط چشم انسان درک می شود اندازه گیری می کند.

این سیستم از یک مقیاس 0-100 استفاده می کند که 0-1 نشان دهنده یک تفاوت نامحسوس است.

پروژکتورهای لیزری برتر دارای مقدار Delta-E تک رقمی هستند. بهترین ها دارای Delta-E 3 یا کمتر هستند، به این معنی که رنگ های نمایش داده شده تا حد امکان به رنگ های ثبت شده در تصویر اصلی نزدیک هستند.

روشن/خاموش فوری

پروژکتورهای لیزری دارای مکانیزم روشن/خاموش فوری هستند.

آنها فرآیند گرم کردن یا خنک کردن طولانی مدت ندارند. بنابراین پروژکتور به محض روشن کردن آن آماده استفاده است و به محض اینکه دکمه پاور را خاموش کنید خاموش می شود.

طول عمر طولانی

در نهایت، پروژکتورهای لیزری طول عمر بیشتری نسبت به پروژکتورهای مبتنی بر لامپ دارند و بنابراین ارزش بیشتری نسبت به پول شما دارند.

نور پروژکتور لیزری به طور متوسط 20000 ساعت طول می کشد در حالی که یک لامپ پروژکتور بین 2000 تا 6000 ساعت دوام می آورد. شخصی که از پروژکتور مبتنی بر لامپ استفاده می کند، قبل از اینکه پروژکتور لیزری شما به پایان عمر خود برسد، 3 تا 10 بار لامپ را تعویض می کند.

این جایگزینی ها می توانند تا هزاران دلار اضافه کنند. بنابراین حتی اگر قیمت اولیه یک پروژکتور مبتنی بر لامپ ممکن است پایین بوده باشد، هزینه های نگهداری هزینه کلی آن را افزایش می دهد.

با این حال، با یک پروژکتور لیزری بدون فیلتر، پس از پرداخت هزینه خرید اولیه، هزینه‌های جاری اضافی وجود نخواهد داشت. توجه داشته باشید که همچنان باید پروژکتور را همانطور که سازنده توصیه کرده است سرویس کنید، اما دستگاه تعمیر و نگهداری کمی دارد.

با پروژکتورهای لیزری که از فیلتر استفاده می کنند، بزرگترین هزینه نگهداری شما تعویض فیلتر خواهد بود. اکثر مدل‌ها چرخه تعویض فیلتر طولانی‌تری دارند که اغلب بیش از 5000 ساعت است.

برخی از واحدهای مدرن تا 20000 ساعت به تعویض فیلتر نیاز ندارند، به این معنی که ممکن است هرگز نیازی به تعویض فیلتر نداشته باشید. یا حداکثر ممکن است فقط یک بار در طول عمر پروژکتور این کار را انجام دهید.

کدام نوع پروژکتور برای سینمای خانگی بهترین است؟

در حالی که غیرممکن است که یک مدل را به عنوان پروژکتور سینمای خانگی بی نقص انتخاب کنید، می توانید بهترین نوع را بر اساس فناوری پروژکتور انتخاب کنید.

هر نوع پروژکتور نقاط قوت و ضعف خود را دارد. شما فقط باید بفهمید که کدام جنبه ها را نباید به خطر بیندازید، سپس پروژکتوری را انتخاب کنید که این موارد را ارائه می دهد.

به این ترتیب، حتی اگر واحد انتخابی شما ممکن است از برخی جهات کمبود داشته باشد، دارای اجزای اصلی است که یک تجربه سینمای خانگی عالی را ایجاد می کند.

هنگام مقایسه پروژکتورها، باید به دو چیز توجه کنید:

فناوری منبع نور
فناوری پروجکشن/تصویربرداری

فناوری منبع نور

سه سیستم منبع نور برای انتخاب عبارتند از لیزر، LED و لامپ.

مقایسه ی لیزر ، LED و لامپ

منابع لیزر و LED از بسیاری جهات مشابه هستند. آنها حداقل 20000 ساعت نور دارند و نیاز به نگهداری کمی دارند.

هر دو گرمای کمی تولید می کنند و بی صدا کار می کنند. بنابراین، می توانید بدون وقفه از فیلم های خود لذت ببرید و بدون نگرانی از داغ شدن بیش از حد از پروژکتور در مدت زمان طولانی استفاده کنید.

سیستم های لیزری یکنواختی روشنایی مناسبی دارند. در مقابل، سیستم های LED دارای سطوح روشنایی بسیار پایین تری هستند که ممکن است بر کیفیت تصویر تأثیر بگذارد.

هنگام انتخاب پروژکتور، مقدار انسی لومن را در نظر بگیرید.

انسی لومن یک واحد اندازه گیری تنظیم شده توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) است که برای تعیین خروجی نور یک پروژکتور استفاده می شود.

مقدار لومن بالا نشان دهنده روشنایی بیشتر است.

به طور کلی، مقدار 2400  انسی لومن یا بیشتر به شما این امکان را می دهد که از پروژکتور در اتاقی با نور محیطی متوسط استفاده کنید.

 

اگر پروژکتور بین 1000 تا 2400 لومن دارد، می توانید از آن در اتاق هایی با نور کم استفاده کنید.

وقتی مقدار لومن کمتر از 1000 است، فقط می‌توانید از پروژکتور در اتاق‌هایی استفاده کنید که نور محیطی ندارند.

سیستم های مبتنی بر لامپ حداکثر 5000 تا 6000 ساعت نوری دارند، بنابراین نیاز به تعویض لامپ دارند.

اگر از پروژکتور اغلب و برای مدت طولانی در یک زمان استفاده می کنید، لامپ را بیشتر از کسی که گهگاه از پروژکتور خود استفاده می کند، تعویض خواهید کرد.

برخی از پروژکتورهای مبتنی بر لامپ دارای سطوح مشکی و دقت رنگ عالی هستند. اینها یک تجربه سینمای خانگی فوق العاده را ارائه می دهند.

اما همه سیستم های لامپ به مرور زمان کم نور می شوند. بنابراین، هر چه مدت زمان بیشتری از پروژکتور استفاده کنید، کیفیت تصویر کاهش می یابد.

از بین سه سیستم، نور لیزر بهترین تصاویر پروژکتور سینمای خانگی را ارائه می دهد.

اگر قیمت پروژکتور لیزری را نسبت به بودجه فعلی خود کمی بالا می بینید، می توانید یک هیبرید LED/لیزر در نظر بگیرید. پروژکتورهای هیبریدی LED-لیزر از گستره رنگ وسیع تری نسبت به سیستم های مبتنی بر لامپ پشتیبانی می کنند و نسبت کنتراست بالایی دارند.

فناوری تصویربرداری

تحت فناوری تصویربرداری، شما این سه سیستم را برای انتخاب از بین DLP، LCD و LCoS دارید.

مقایسه DLP،  LCD و LCoS

فناوری DLP (پردازش نور دیجیتال) از آینه های کوچک و چرخ رنگ برای تولید رنگ استفاده می کند. پروژکتورهای DLP یک یا سه تراشه دارند.

فناوری LCD (نمایشگر کریستال مایع) از سه پنل LCD برای ایجاد یک تصویر استفاده می کند. هر پانل یکی از سه رنگ اصلی – قرمز، سبز یا آبی را بازتولید می کند.

فناوری LCoS (کریستال مایع روی سیلیکون) از ترکیب تراشه‌های کریستال مایع و پشتی سیلیکون استفاده می‌کند. کریستال های مایع میزان برخورد نور به پشت سیلیکونی را کنترل می کنند. سپس سیلیکون نور را منعکس می کند تا یک تصویر ایجاد کند.

نسبت کنتراست

از بین سه فناوری، LCoS بالاترین نسبت کنتراست بومی را ارائه می‌کند، پس از آن LCD و سپس DLP. بنابراین، بیشترین شانس لذت بردن از تصاویر واقعی را با پروژکتور LCoS دارید.

نسبت کنتراست اصلی با توجه به اینکه تراشه‌ها یا پنل‌ها تاریک‌ترین سیاه‌ها و روشن‌ترین سفیدها را به خوبی پردازش می‌کنند، تعیین می‌شود. با مقایسه دو حالت در یک صحنه می توانید متوجه شوید که نسبت کنتراست چقدر خوب است.

اگر نسبت کنتراست خوب باشد، تفاوت بین تاریک‌ترین و روشن‌ترین نقطه‌ها واضح خواهد بود و بالعکس.

اکثر پروژکتورها از عنبیه خودکار یا پویا برای افزایش نسبت کنتراست استفاده می کنند. اما اگر نسبت کنتراست اصلی ضعیف باشد، عنبیه تفاوت قابل توجهی ایجاد نمی کند.

عنبیه با بسته شدن (مسدود نور) برای نشان دادن تصاویر تاریک و باز کردن (اجازه دادن به نور بیشتر) برای نشان دادن تصاویر روشن عمل می کند.

هنگامی که نسبت کنتراست پایین باشد، عنبیه برای نمایش یک صحنه روشن باز می شود. اما اشکال این است که تاریک‌ترین قسمت‌های صحنه نیز روشن می‌شوند و ممکن است پاک به نظر برسند.

آن را با نسبت کنتراست بومی بالا و آنچه که هنگام باز شدن عنبیه اتفاق می افتد مقایسه کنید. صحنه روشن به نظر می رسد، اما تاریک ترین قسمت های صحنه همچنان به طرز محسوسی تاریک هستند.

هنگام انتخاب یک پروژکتور، مدلی با نسبت کنتراست بالا انتخاب کنید. این مهمترین ویژگی در بالا نگه داشتن کیفیت تصویر است.

روشنایی و وفاداری رنگ

سطوح روشنایی و وفاداری رنگ در هر سه فناوری تا حدودی مشابه است. بنابراین تعداد لومن های پروژکتوری که می خواهید بخرید و طیف رنگی که از آن پشتیبانی می کند را بررسی کنید.

بهترین پروژکتورها برای سینمای خانگی دارای تعداد لومن بالا و طیف رنگی وسیع هستند.

خطاهای نمایش

برخی از پروژکتورهای سه تراشه DLP و 3LCD دارای مشکلات همگرایی هستند که می تواند هنگام تماشای ویدیو باعث حواس پرتی شود.

در سیستم هایی با سه پنل یا تراشه، هر پنل/تراشه دارای یک رنگ اصلی است. سپس این سه رنگ در نقطه‌ای درست قبل از اینکه لنز تصویر را به صفحه بتاباند ترکیب می‌شوند.

خطای همگرایی در این نقطه با ترکیب رنگ ها رخ می دهد. اگر همگرایی صاف نباشد، بینندگان می توانند تک رنگ ها را در لبه های تصویر ببینند.

پروژکتورهای تک تراشه DLP این مشکل را ندارند زیرا یک تراشه هر سه رنگ را حمل می کند.

اما یک خطا وجود دارد که فقط در پروژکتورهای DLP تک تراشه ای رخ می دهد: اثر رنگین کمان.

افکت به صورت فلش رنگی نشان داده می شود. آنها به شکل نوارهایی ظاهر می شوند که تقریباً شبیه یک رنگین کمان هستند.

اثر رنگین کمان معمولاً زمانی دیده می‌شود که جسم به سرعت حرکت می‌کند یا زمانی که چشم‌ها را به سرعت روی صفحه حرکت می‌دهد. خوشبختانه، این فقط بر برخی افراد تأثیر می گذارد.

متأسفانه، شما نمی توانید قبل از استفاده از یک پروژکتور متوجه اثر رنگین کمان یا مشکل همگرایی آن شوید.

پس از خرید پروژکتور خود را برای چند روز تست کنید و ببینید آیا این خطاها وجود دارد یا خیر. توصیه می شود مدلی با سیاست بازگشت بخرید تا در صورت غیرقابل تحمل بودن این مشکلات بتوانید پروژکتور را برگردانید و مدل دیگری دریافت کنید.

اغلب اوقات، این خطاها به سختی قابل توجه هستند و بیشتر مردم به سادگی از کنار آنها چشم پوشی می کنند. اما اگر مرتباً به جایی می رسند که شما را آزار می دهد، جایگزینی در نظر بگیرید.

با توجه به آنچه که اکنون در مورد انواع پروژکتورهای موجود می دانید، فکر می کنم موافق باشید که پروژکتور لیزری LCoS دستگاه سینمای خانگی رویایی است.

آیا پروژکتورهای لیزری برای فیلم خوب هستند؟

بله، پروژکتورهای لیزری برای فیلم خوب هستند.

آنها تمام ویژگی های مورد نیاز برای خروجی یک تصویر با کیفیت بالا را دارند که هنگام تماشای فیلم بسیار مهم است.

و همین ویژگی هایی که این پروژکتورها را برای سینمای خانگی مناسب می کند، آنها را برای تماشای فیلم عالی می کند.

برخی از ویژگی هایی که پروژکتورهای لیزری را برای فیلم عالی می کند عبارتند از:

روشنایی بالا

فضای رنگی گسترده تر

دقت رنگ بهتر

نتیجه

بهترین پروژکتورها برای سینمای خانگی دارای چندین ویژگی برجسته هستند، از جمله:

روشنایی بالا و ثابت
نسبت کنتراست بالا
دقت رنگ بالا
تولید گرمای کم
پروژکتورهای لیزری تمام ویژگی های فوق را دارند که آنها را برای فیلم ها و سرگرمی های سینمای خانگی عالی می کند.

منبع: pointerclicker