تفاوت بین نرخ فریم پروژکتور و نرخ تازه سازی

تفاوت بین نرخ فریم پروژکتور و نرخ تازه سازی

امروزه، پروژکتورها به دلیل نوآوری های تکنولوژیکی نوظهور که خروجی آنها را افزایش می دهند، می توانند تصاویر عالی و واقعی تولید کنند. ویژگی‌های محبوبی که به کیفیت تصویر کمک می‌کنند عبارتند از وضوح 4K، HDR10 و غیره.

نرخ تازه سازی پروژکتور و نرخ فریم پروژکتور شاخص هایی هستند که به طور مستقیم بر کیفیت صفحه نمایش مورد انتظار تأثیر می گذارند. در حالی که ممکن است به اندازه ویژگی های دیگر مورد بحث قرار نگیرند، اما در هنگام خرید پروژکتور ارزش در نظر گرفتن دارند.

نرخ فریم پروژکتور به سرعتی اشاره دارد که با آن تصاویر منفرد، که به عنوان فریم شناخته می شوند، روی صفحه ظاهر می شوند، در حالی که نرخ تازه سازی به تعداد دفعاتی که این تصاویر منفرد به روز می شوند، اشاره دارد. با تغییر فریم ها، بیننده فعالیت را به عنوان حرکت تفسیر می کند. اگر فریم های کمتری وجود داشته باشد، حرکت کمتر صاف و متلاطم می شود. از آنجایی که نرخ به‌روزرسانی شامل سرعت به‌روزرسانی فریم‌ها می‌شود، نرخ‌های تازه‌سازی کمتر باعث عدم تعادل می‌شوند و در نتیجه باعث ایجاد مشکل در حرکت می‌شود.

نرخ تازه سازی پروژکتور و نرخ فریم پروژکتور از عوامل تعیین کننده کیفیت حرکت هستند. هر دو اصطلاح به جای یکدیگر استفاده شده اند، اما معانی و تأثیرات بسیار متفاوتی بر کیفیت تصویر دارند. فریم‌ها و نرخ‌های تازه‌سازی متفاوتی در طول سال‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند، و در حال حاضر، 24 تا 60 فریم در ثانیه و 60 هرتز بسیار رایج هستند.

نرخ فریم در مقابل نرخ تازه سازی: چه چیزی آنها را متمایز می کند؟

نرخ فریم پروژکتور نشان دهنده تعداد تصاویر (فریم) ارسال شده از پروژکتور به نمایشگر در هر ثانیه است. به طور کلی، تصاویر متحرک (فیلم) چندین عکس هستند که به سرعت نمایش داده می شوند. با توجه به سرعت نمایش تصاویر، چشم انسان نمی تواند زمان دقیق تغییر یک فریم به فریم دیگر را ثبت کند. محدودیت های چشمان ما در عوض فرصت دیگری را در اختیار ما قرار می دهد: ما قاب های مختلف را به عنوان حرکت می بینیم، به این معنی که اشیا و مناظر زنده می شوند و در حال حرکت هستند.

به عنوان مثال، اگر فیلمی با سرعت 1 فریم در ثانیه نمایش داده شود، بیننده آن را به صورت مجموعه ای از میلیون ها اسلاید می بیند که برخی از آنها کاملاً شبیه به هم هستند زیرا صرفاً نانوثانیه ها هر فریم را از هم جدا می کنند. هنگامی که پروژکتور این اسلایدها را با سرعت 20 فریم در ثانیه دریافت می کند، در عرض ده ثانیه، بیننده دویست فریم را دیده است. چشمان ما نمی توانند لحظه دقیق تغییر فریم ها را ببینند و ذهن نمایشگر را به عنوان یک تصویر متحرک تعبیر می کند. چهل فریم در ثانیه به این معنی است که بیننده می تواند چهارصد فریم را در ده ثانیه ببیند. بنابراین، حرکت نرم‌تر است و یک قاب به‌گونه‌ای که گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است به فریم دیگری می‌ریزد.

نرخ‌های تازه‌سازی پروژکتور نشان‌دهنده سرعت/فرکانس نمایش یا به‌روزرسانی فریم‌های ارسال‌شده به نمایشگر است. در حالی که نرخ فریم به معنای تعداد فریم هایی است که پروژکتور به نمایشگر ارسال می کند، نرخ تازه سازی فرکانس هایی را که می توان این فریم ها را در آن به روز کرد، توصیف می کند.

به عنوان مثال، یک پروژکتور سی فریم در ثانیه دریافت می کند. برای یک تجربه تماشای ایده‌آل، صفحه نمایش باید دارای نرخ تازه‌سازی باشد که بتواند تمام سی فریم را در یک ثانیه نشان دهد. اگر نمایشگر فقط بتواند ۲۵ فریم را در هر ثانیه به‌روزرسانی کند، همگام‌سازی ناقص است و حرکت دچار سوسو می‌شود که بیننده به سرعت متوجه آن می‌شود. نرخ تازه سازی 60 هرتز به این معنی است که تصاویر 60 بار در هر ثانیه به روز می شوند، بنابراین حرکتی نرم و بدون تاری و سوسو ایجاد می کند.

نرخ فریم پروژکتور بر حسب فریم در ثانیه و نرخ تازه سازی پروژکتور با هرتز اندازه گیری می شود. هر دو نرخ تازه سازی و نرخ فریم فقط برای تصاویر متحرک قابل استفاده هستند. به طور خلاصه،

● نرخ فریم پروژکتور به تعداد فریم هایی که در هر ثانیه به نمایشگر ارسال می شود اشاره دارد.
● نرخ تازه سازی پروژکتور به سرعت نمایشگر می تواند فریم های دریافتی خود را به روز کند.

نرخ فریم و نرخ تازه سازی ایده آل برای پروژکتور شما

نرخ فریم و تازه‌سازی دست به دست هم می‌دهند تا محصول نهایی نمایشگر را مشخص کنند. هر دو پارامتر باید تا حد امکان به یکدیگر نزدیک باشند تا نتیجه ایده آلی ایجاد شود و هماهنگ باشند. با این حال، یک عامل اساسی که باید در هنگام تصمیم گیری در مورد نرخ فریم ایده آل یا نرخ تازه سازی در نظر گرفت، نوع محتوا است.

نرخ فریم فیلم بر اساس استاندارد صنعتی 24 فریم بر ثانیه است. بنابراین، اگر قصد تماشای فیلم با پروژکتور خود را دارید، به نرخ فریم پروژکتور از 24 فریم بر ثانیه به بالا نیاز دارید. بازی‌های ویدیویی با گرافیک شدید، برای نمایش کامل، به نرخ فریم بالاتری نیاز دارند و برخی از بازی‌ها به نرخ فریم حدود 144 تا 200 فریم در ثانیه نیاز دارند. برای لذت بردن از این بازی های گرافیکی فشرده مانند Grand Theft Auto 5 و Assassin’s Creed: Odyssey به پروژکتوری با نرخ فریم بسیار بالاتر از 24 فریم در ثانیه (24 فریم در ثانیه یا 30 تا 60 فریم در ثانیه) نیاز دارید.

برای فیلم‌های معمولی، نمایش‌های تلویزیونی یا محتوای برنامه‌هایی مانند YouTube، نرخ تازه‌سازی 60 هرتز معمولاً برای همگام‌سازی با نرخ فریم استاندارد صنعتی 24 تا 30 فریم در ثانیه کافی است. حتی برای محتوای سریع مانند ورزش، فیلم های اکشن و بازی های کم شدت، نرخ تازه سازی 60 هرتز می تواند نمایشگری با حداقل تاری تصویر ایجاد کند. همانطور که بازی‌های گرافیکی فشرده برای نمایشگر ایده‌آل به نرخ فریم بالاتری نیاز دارند، پروژکتورهای بازی با نرخ تازه‌سازی بالاتر (تا 120 هرتز) برای بازی‌های ویدئویی با شدت بالا عرضه می‌شوند.

به طور خلاصه، اگر انواع محتوایی که قصد پخش آن را دارید فیلم یا نمایش تلویزیونی باشد، نرخ فریم پروژکتور بین 24 فریم در ثانیه و 60 فریم در ثانیه ایده آل است. اگر بازی با شدت بالا محتوای ترجیحی شماست، نرخ فریم بالاتر برای پاسخگویی بیشتر بازی بهتر است. برای نرخ تازه‌سازی، یک پروژکتور 60 هرتزی حتی برای محتوای سریع ایده‌آل است. در عین حال، اگر بازی با شدت بالا و گرافیک فشرده محتوای ترجیحی برای نمایش است، باید یک پروژکتور 120 هرتزی در نظر بگیرید.

توصیه های محصول

پروژکتورهای XGIMI دارای MEMC هستند، یک فناوری یکپارچه جبران حرکت 60 هرتز که نرخ تأخیر بسیار پایین و تاری تصویر را با الگوریتمی منحصربه‌فرد ارائه می‌کند. MEMC تضمین می‌کند که می‌توانید از محتوای سریع مانند فیلم‌های اکشن یا ورزش لذت ببرید، زیرا تصویر وضوح را حتی در گرمای اکشن حفظ می‌کند. پروژکتورهای XGIMI زیر به دلیل قابلیت‌های فریم و نرخ تازه‌سازی و سایر ویژگی‌هایی که نمایشی عالی را بدون توجه به محتوا ارائه می‌دهند، توصیه می‌شوند:

XGIMI Horizon Pro

HORIZON Pro یک پروژکتور خانگی 4K است که قادر به ارائه نمایشگرهای عالی است. این دستگاه دارای یک MEMC 60 هرتزی است که تاری تصویر را با نرخ تأخیر بسیار کم از بین می برد. پروژکتور خانگی همچنین دارای یک تراشه نمایشگر DLP است که نرخ فریم بالاتر 60 فریم بر ثانیه را ممکن می کند و نرخ فریم عالی را برای بازی های با شدت بالا به شما می دهد. همچنین، HORIZON Pro دارای یک حالت بازی با نرخ تأخیر کمتر 35 میلی‌ثانیه برای حرکت نرم‌تر است.

HORIZON Pro همچنین دارای ویژگی های قدرتمندی است که کیفیت نمایشگر را به شدت افزایش می دهد. روشنایی 1500 ایزو لومن حتی در اتاق هایی که نور خوبی دارند، نمایشگر روشنی به شما می دهد. رزولوشن 4K UHD به اضافه HDR10 به معنای رنگ‌های دقیق‌تر، تصاویر با کیفیت بالا، سفیدهای سفیدتر و سیاه‌های تیره‌تر است. موتور تصویر X-VUE 2.0 آن احیای رنگ را تضمین می کند و بلندگوهای Harman Kardon صدایی شفاف و فراگیر را به شما ارائه می دهند. HORIZON Pro همچنین دارای فناوری انطباق هوشمند صفحه نمایش ISA است که به طور خودکار تنظیم را با فوکوس خودکار، تراز هوشمند صفحه نمایش، تصحیح خودکار کیستون و اجتناب از موانع را ساده می کند. فوکوس خودکار تصویری واضح ارائه می دهد، تصحیح خودکار کیستون نمایشگر را به صورت عمودی و افقی تراز می کند و تراز هوشمند صفحه نمایش متناسب با ابعاد نمایشگر است. پروژکتور 4K Home برای نمایش های تلویزیونی، فیلم ها و غیره مناسب است.

XGIMI AURA

XGIMI AURA می تواند با استفاده از فناوری پرتاب لیزری در فواصل کوتاه (پرتاب فوق العاده کوتاه) پرتاب کند. منابع نور لیزر پرتاب فوق العاده کوتاه را تامین می کنند و طول عمر بیشتری نسبت به لامپ های LED دارند. XGIMI AURA می‌تواند نمایشگرهایی با وضوح 4K UHD برای رنگ‌های دقیق‌تر تولید کند و دارای MEMC 60 هرتزی است. ویژگی جبران حرکت، نرخ تأخیر بسیار پایین و تاری تصویر را با الگوریتم منحصربه‌فرد ایجاد می‌کند که برای فیلم‌های اکشن، ورزش و بازی مناسب است. MEMC کیفیت تصویر را در گرمای عمل حفظ می کند. پروژکتور 60 هرتزی همچنین دارای یک تراشه نمایشگر 0.3 اینچی DMD است که از نرخ فریم 60 فریم در ثانیه پشتیبانی می کند و تضمین می کند که می توانید از بازی های با شدت بالا با AURA لذت ببرید.

AURA دارای موتور تصویر X-VUE 2.0 است که رنگ‌های واقعی را ارائه می‌کند، روشنایی 1800 ایزو لومن برای نمایش روشن و واضح حتی در اتاق‌های روشن، و صدای HiFi شفاف از Harman Kardon برای کیفیت صدای پر از اتاق که صدای شدیدتری ارائه می‌دهد. تجربه مشاهده AURA یک پروژکتور پرتاب بسیار کوتاه است که با پرتاب لیزری کار می کند، که آن را از HORIZON Pro، یک پروژکتور پرتاب طولانی که توسط یک لامپ LED تغذیه می شود، متمایز می کند.

XGIMI Elfin

XGIMI Elfin دارای نرخ به‌روزرسانی 60 هرتز MEMC است که حتی با محتوای سریع، حداقل تاری تصویر را ارائه می‌کند. پروژکتور خانگی می‌تواند به Game Mode Boost تغییر وضعیت دهد، بنابراین نرخ تأخیر پایین 26.5 میلی‌ثانیه را ارائه می‌کند و دارای یک تراشه نمایشگر 0.3 اینچی DMD است که قادر به پشتیبانی از نرخ فریم بالاتر (60 فریم در ثانیه) است تا بتوانید از بازی‌های گرافیکی فشرده و با شدت بالا لذت ببرید.

Elfin می‌تواند نمایشگری با وضوح 1080p Full HD برای رنگ‌های برجسته‌تر تولید کند و روشنایی 600 ایزو لومن را برای نمایش روشن، حتی در مکان‌های روشن، ارائه دهد. موتور تصویر X-VUE 2.0 به این معنی است که Elfin رنگ‌های واقعی را نمایش می‌دهد و صدای واضح از بلندگوهای Harman Kardon به شما کمک می‌کند تا تجربه تماشایی همه‌جانبه‌ای را به شما ارائه دهد. در کل Elfin گزینه مناسبی برای گیمرها است.

XGIMI Halo+

XGIMI Halo+ یک پروژکتور قابل حمل قدرتمند است که با ویژگی HDR10 قادر به ارائه وضوح 1080p برای رنگ های تعریف شده تر و نسبت کنتراست بالاتر است. Halo+ با MEMC، نرخ تازه‌سازی تا 60 هرتز ارائه می‌شود که تضمین می‌کند صفحه نمایش شما عاری از تاری است. پروژکتور 60 هرتز همچنین دارای Game Mode Boost برای نرخ تأخیر کم تا 26.5 میلی‌ثانیه و تراشه نمایشگر 0.33 اینچی DMD است که از نرخ فریم بالاتر 60 فریم در ثانیه پشتیبانی می‌کند و تضمین می‌کند که از بازی‌های با شدت بالا لذت می‌برید.

Halo+ دارای یک باتری داخلی است که تا 2 ساعت انرژی می دهد، برای استفاده در سفرهای کمپینگ یا مکان های بدون منبع برق بسیار عالی است. همچنین دارای موتور تصویر X-VUE 2.0 برای رنگ های واقعی، روشنایی 700 ایزو لومن و صدای عالی و همه جانبه از بلندگوهای داخلی هارمن کاردون است.

نتیجه

نرخ فریم پروژکتور، که بر حسب فریم در ثانیه اندازه گیری می شود، تعداد تصاویر ارسال شده به صفحه نمایش را در هر ثانیه نشان می دهد، زیرا فیلم ها صرفاً مجموعه ای از تصاویر هستند که به سرعت نمایش داده می شوند. از سوی دیگر، نرخ تازه سازی پروژکتور بر حسب هرتز اندازه گیری می شود و به تعداد دفعاتی که یک تصویر/قاب نمایش داده شده روی صفحه به روز می شود اشاره دارد.

پروژکتورهای XGIMI HORIZON Pro، AURA، Elfin و Halo+ دارای فناوری جبران حرکتی (MEMC) با قابلیت نرخ تازه‌سازی 60 هرتز و تراشه‌های نمایش هستند که می‌توانند نرخ فریم بالاتری را برای نمایش انواع محتوا به طور رضایت‌بخش ارائه دهند.

منبع: us.xgimi.com