تصحیح کیستون پروژکتور و تغییر لنز
تصحیح کیستون پروژکتور و تغییر لنز

تصحیح کیستون پروژکتور و تغییر لنز

تنظیم پرده نمایش و ویدئو پروژکتور شما می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. در حالت ایده‌آل، شما باید مکان، فاصله پرتاب و مرکز مناسب را داشته باشید به طوری که وقتی پروژکتور خود را روشن می‌کنید، پروژکتور به صورت مربع روی صفحه یا حداقل در مرکز دیوار اگر از پرده نمایش استفاده نمی‌کنید، قرار گیرد.

با این اوصاف، کار با Projector Keystone Correction و Lens Shift چیست؟ گاهی اوقات، شما چاره ای ندارید جز اینکه از ابزارهای دیجیتالی برای رفع نواقص در جایگذاری استفاده کنید. کیستون زمانی اتفاق می‌افتد که طرح شما کمتر مستطیلی یا مربعی به نظر می‌رسد و بیشتر ذوزنقه‌ای به نظر می‌رسد، زیرا چاره‌ای جز پرتاب کردن در زاویه‌ای عجیب ندارید. تصحیح ذوزنقه ای یا تصحیح کیستون به شما امکان می دهد این اعوجاج را به صورت دیجیتال یا الکترونیکی اصلاح کنید.

راه اندازی ویدئو پروژکتور با تغییر لنز و تصحیح کیستون

هنگامی که یک ویدئو پروژکتور را برای اهداف سینمای خانگی یا ارائه تجاری راه اندازی می کنید، معمولاً زوم، تغییر و فوکوس را برای کمک به نمایش تصویر مناسب در محل دقیق صفحه نمایش پروژکتور خود در نظر می گیرید. همچنین کمک می‌کند تا مطمئن شوید که برآمدگی واضح، تیز، اندازه‌ی صحیح است و به روش‌های مناسب ظاهر می‌شود. با این اوصاف، بهترین راه برای تنظیم پروژکتور خود نسبت به صفحه نمایش یا برعکس، روش فیزیکی است.

به عنوان مثال، می‌توانید زاویه پایه سقف یا فقط پایه‌های تنظیم پروژکتور یا صفحه نمایش را حرکت دهید تا مطمئن شوید که پروژکتور به جایی که قرار است باشد ختم شود. اگر به دلیل شرایطی که نمی توانید آن را کنترل کنید، مانند شکل اتاق، ناپایداری کف یا میز، یا زاویه عجیبی که باید تصویر را از طریق آن پخش کنید (که منجر به شکل ذوزنقه ای می شود)، می توانید از کیستون استفاده کنید.

تصحیح و تغییر لنز برای نمایش صحیح تصویر.

تصحیح کیستون در مقابل تغییر لنز

به هر حال تفاوت بین تصحیح کیستون و تغییر لنز چیست؟ تصحیح کیستون تصویر را تحریف می‌کند تا بتواند کیستونینگ یا افکت کیستون را جبران کند که باعث می‌شود پروجکشن شما مانند یک کیستون ذوزنقه‌ای به نظر برسد (از این رو نام آن است). در همین حال، تغییر لنز شما را قادر می سازد بدون حرکت دادن خود پروژکتور، لنز را به صورت فیزیکی یا مکانیکی به سمت بالا یا بالا و پایین و همچنین به صورت مورب حرکت دهید. 

اطلاعات بیشتر در مورد تصحیح کیستون

تصحیح کیستون دیجیتال به صورت دیجیتالی تصویر یا طرح ریزی را تغییر می دهد تا اعوجاج کیستون یا ذوزنقه به دلیل قرارگیری زاویه ای صفحه یا دیوار را جبران کند. در حالت ایده آل، شما باید پروژکتور و دیوار یا صفحه نمایش را موازی با یکدیگر داشته باشید تا تصویر مربع یا مستطیل را مستقیماً نمایش دهید (بسته به نسبت تصویر چیزی که در حال تماشای آن هستید).
با این حال، از آنجایی که این یک تغییر دیجیتال شبیه به زوم دیجیتال است، اغلب منجر به کاهش وضوح می شود. اگر نمی‌خواهید 4K شما به دلیل تمام تصحیح‌های کیستون که روی آن انجام می‌دهید، 1080p یا حتی 480p به نظر برسد، بهتر است تنظیماتی را بدون دیواره‌های مایل پیدا کنید یا طرح خود را به صورت زاویه‌ای نمایش دهید.

اطلاعات بیشتر در مورد تغییر لنز

اکثر پروژکتورها دارای یک ویژگی مکانیکی هستند که به شما امکان می دهد لنز پروژکتور خود را به هر طریقی که می خواهید تغییر دهید در صورتی که پروژکتور کمی انحراف از صفحه نمایش داشته باشد. حتی می‌توانید از طریق بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی تصویر را کوچک کنید. معمولاً نوعی صفحه یا دستگیره وجود دارد که به شما امکان می دهد لنز را به هر طریقی که برای حرکت نیاز دارید دستکاری کنید.
حتی تعدادی پروژکتور گران قیمت وجود دارد که به شما امکان می‌دهد لنز را از طریق کنترل از راه دور تغییر دهید تا بتوانید بدون بلند شدن و دست زدن به هر گونه کنترل تغییر لنز روی خود پروژکتور، تصویر را از دور تنظیم کنید. به طور خلاصه، تغییر لنز به شما این امکان را می دهد که بدون حرکت دادن پروژکتور، پروژکتور را حرکت دهید و به خصوص اگر به هر دلیلی نمی توانید پروژکتور خود را حرکت دهید.

هر دو تصحیح کیستون و تغییر لنز به شما امکان می‌دهند بدون حرکت دادن پروژکتور یا تغییر زاویه صفحه نمایش، تغییراتی را در مکان و شکل تصویر یا طرح‌دهی ایجاد کنید تا موقعیت پروژکتور را بهتر جابجا کنید.

نکات منفی و هشدارهای تغییر لنز و تصحیح کیستون

هنگام تغییر لنز و اصلاح کیستون، نکات منفی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید. باید مضرات استفاده از این ویژگی‌ها را در نظر داشته باشید، زیرا نگه داشتن پروژکتور خود در همان سطح با دیوار یا صفحه نمایشی که روی آن پخش می‌کنید، بدون نیاز به برخورد با زوایای، همیشه بهترین شرط شما برای یک تجربه تماشای بهینه است.

 

محدودیت‌های تصحیح کیستون

حتی اگر تصحیح کیستون دیجیتال امکان دستکاری تصویر افقی و عمودی را فراهم می‌کند، همه پروژکتورها شامل هر دو گزینه نیستند. بیشتر آنها فقط دستکاری افقی را انتخاب می کنند در حالی که تعدادی دیگر عمودی و برخی هر دو را دارند. همچنین، از آنجایی که تصحیح کیستون یک فرآیند دیجیتالی است، از مقیاس بندی و فشرده سازی برای دستکاری شکل طرح ریزی استفاده می شود. این به طور طبیعی منجر به پیامدهای مختلفی مانند کاهش وضوح، اعوجاج تصویر، و مصنوعات یا نقص می شود.

 

جابجایی لنز عمودی و افقی

تغییر لنز با نام‌های تغییر عمودی و افقی نیز شناخته می‌شود. مانند تصحیح کیستون، برخی از پروژکتورها وجود دارند که فقط ویژگی تغییر لنز عمودی یا افقی را دارند. گران‌ترها هر دو را خواهند داشت. جابجایی عمودی به توانایی جابجایی لنز به بالا یا پایین اشاره دارد که به شما امکان می‌دهد تا زاویه دید را بالاتر یا پایین‌تر قرار دهید. شیفت افقی به حرکت دادن تصویر به چپ و راست اشاره دارد که در کنار صفحه نمایش به صورت انحرافی است.

 

پروژکتور در یک زاویه

تصحیح کیستون با تغییر خود تصویر از منبع، به تصحیح کیستونینگ می پردازد تا به پروژکتور خارج از مرکز اجازه دهد ویدئو، برنامه، رابط کاربری یا نمایش اسلاید را با زاویه نمایش دهد. هنگامی که یک پروژکتور به سمت بالا یا پایین متمایل می شود، در نهایت شکلی هرمی را بدون قسمت بالایی نشان می دهد. هنگامی که یک پروژکتور به طرفین کج می شود یا اگر دیوار به طرفین زاویه دارد، تصویر ذوزنقه ای شکل می گیرد که کمی به سمت چپ یا راست مخروطی می شود.

 

مشکلات مختلف وضوح

تصحیح کیستون، تغییر لنز، یا زوم دیجیتال معمولاً می‌تواند منجر به وضوح کمتر شود. تصویر 1080p HD شما می تواند به 720p یا کمتر تبدیل شود. همینطور با 4K کاهش به 1080p. در مورد جابه‌جایی لنز، قرار دادن پروژکتور در مرکز ایده‌آل‌تر از جابجایی لنز به خارج از مرکز فقط برای قرار دادن مربع نمایش بر روی صفحه است. همچنین، در حالی که هم تغییر لنز و هم تصحیح کیستون می‌توانند موقعیت و برآمدگی‌های معیوب را اصلاح کنند، اما اهداف متفاوتی دارند.

 

چشم بیننده

هر چه سطوح تصحیح کیستون در یک تصویر ذوزنقه ای شکل بیشتری استفاده کنید، تخریب آشکارتر است. با این حال، اگر تنظیمات جزئی باشد، واقعاً مشکل بزرگی نیست و تنها از طریق مشاهده دقیق مخاطب می تواند تفاوت را متوجه شود. اگر فقط با یک کلیک تصحیح کیستون باشد، از دست دادن پیکسل عملاً وجود ندارد یا قابل مشاهده نیست. با این حال، با چند کلیک بیشتر به یک موضوع ذهنی تبدیل می‌شود که چقدر تخریب بیش از حد است. در حداکثر کلیک، از دست دادن وضوح بیشتر آشکار است.

 

استفاده از تغییر لنز و تصحیح کیستون با هم

استفاده از جابجایی لنز با تصحیح کیستون با هم – حتی اگر تغییر لنز به اندازه تصحیح کیستون یک ویژگی “دیجیتال” نیست – می تواند منجر به کاهش کیفیت بیشتر یا حتی اعوجاج اضافی شود. زوم لنز با تصحیح کیستون به ویژه حتی به نمایش‌های 4K آسیب می‌زند. مانند این است که چگونه افزودن فیلترهای بیشتر به یک تصویر از طریق فیلتر فتوشاپ یا اینستاگرام می تواند منجر به ایجاد مصنوعات یا نقص های بیشتر در تصویر و همچنین پیکسل شدن و تار شدن تصویر شود. حتی می تواند تا حدی پیش برود که تصویر را غیرقابل تشخیص کند.

تغییر لنز و زمانی که بیشتر کاربرد دارد

تخریب تصویر پروژکتور در هنگام استفاده از تغییر لنز مشکل کمتری دارد، زیرا به جای تغییر دادن لنز پروژکتور به جای تحریف دیجیتالی تصویری که پخش می‌شود، مشکلی ایجاد نمی‌شود. این مانند تفاوت بین زوم لنز و زوم دیجیتال است – لنزها کیفیت بیشتری را از زوم خود حفظ می کنند در حالی که زوم دیجیتال با تصویری که لنز با بزرگنمایی بخشی از یک تصویر دیجیتال گرفته است، کار می کند.

 

زمان استفاده از Lens Shift 101

اگر پروژکتور به درستی با دیوار یا صفحه نمایش خود در یک زاویه عمود قرار گرفته باشد، باید از تغییر لنز به صورت عمودی یا افقی استفاده شود. اگر اختلاف کم باشد، به ویژه قابل توجه نیست. با این حال، زمانی که پروژکتور در یک زاویه نامتعارف با صفحه نمایش قرار دارد، از آن استفاده نکنید و در نتیجه تصویری ناهموار در بالا، پایین یا یک طرف آن باریک است. شما باید از تصحیح کیستون برای رفع نقص ذوزنقه ای استفاده کنید تا آن شکاف باریک را تا زمانی که به یک نتیجه مربع یا مستطیل برسید، بیشتر کنید.

 

ویژگی تغییر لنز متغیر و نگرانی های قیمت

برخی از پروژکتورها دارای چیزی هستند که به عنوان ویژگی تغییر لنز متغیر شناخته می شود. این نوع پروژکتورهای DLP با قیمت 3000 دلار یا کمتر و نه چندان ارزان قیمت LCD است. اگرچه این یک ویژگی معمول برای پروژکتورهای سطح ابتدایی نیست. در واقع باید وقتی نوبت به بودجه‌تان می‌رسد، صفحه را افزایش دهید تا به یک تغییر لنز مناسب دست پیدا کنید که قابلیت جابجایی لنز عمودی و افقی را دارد و به شما این امکان را می‌دهد که در صورت انحراف تصویر در هر دو سطح، آزادانه آن را دستکاری کنید. با قیمت 2999 دلار می توانید یک پروژکتور DLP با این ویژگی در دسترس داشته باشید.

 

مناطق در معرض خطر

گاهی اوقات یک پروژکتور در ازای یک لنز زوم با کیفیت پایین تر، تغییر لنز کاملاً متغیر را برای حرکات بالا، پایین، چپ و راست نشان می دهد. ممکن است در ازای تغییر لنز متغیر، پروژکتوری داشته باشید که تنها دارای نسبت زوم 1.2:1 به جای ترجیح 1.3:1 باشد. به نوبه خود، اگر بزرگنمایی را بیشتر از تغییر لنز در اولویت قرار دهید زیرا سینمای خانگی شما دارای یک صفحه نمایش یا میز کاملاً قابل تنظیم است که پروژکتور شما روی آن قرار می گیرد، می توانید پروژکتوری با نسبت زوم 1.3:1 را انتخاب کنید که فقط دارای تغییر عمودی لنز است.

 

فاصله قرارگیری

یکی دیگر از ملاحظات در مورد سنجش کیفیت تغییر لنز، فاصله قرارگیری است. برای مثال، یک پروژکتور ممکن است به 13 تا 15 فوت فضا یا فاصله پرتابی نیاز داشته باشد تا بتواند یک صفحه مورب 100 اینچی را نمایش دهد. هنگامی که یک پروژکتور را به جای پایه سقفی روی قفسه پشت اتاق قرار می دهید، ممکن است تغییر لنز ضروری باشد. از آنجایی که قفسه برای قرار دادن فاصله پرتاب پروژکتور ساخته نشده است، ممکن است نیاز به تنظیم تغییر لنز باشد.

 

نصب مناسب پروژکتور 

هنگام نصب پروژکتور، باید مرکز لنز آن کمی بالاتر از سطح صفحه نمایش پروژکتور باشد. اگر بالای یک میز، مرکز لنز قرار دارد، باید مرکز لنز چند اینچ پایین تر از پایین صفحه باشد. اگر می خواهید پروژکتور به اندازه کافی بلند باشد تا آن را معکوس کند، به نصب یک پایه سقفی نیاز دارید. همچنین می‌توانید آن را روی یک پایه یا سه پایه قرار دهید که می‌توانید آن را تنظیم کنید تا از مشکل جابجایی عمودی یا افقی لنز جلوگیری کنید.

 

بحث در مورد تصحیح کیستون و کاهش کیفیت

آیا تصحیح کیستون منجر به کاهش کیفیت می شود؟ احتمالاً، مخصوصاً اگر مجبور باشید برای اصلاح یک اعوجاج، 5 کلیک انجام دهید، تا در نهایت با نوع دیگری از اعوجاج بر روی برجستگی حاصل مواجه شوید. از آنجایی که تصحیح کیستونینگ به جای دستکاری فیزیکی یک فرآیند دیجیتالی است، شما تنها پیکسل های زیادی برای کار با آن دارید. حتی رزولوشن کامل 4K در 3840×2160 پیکسل یا 4096×2160 پیکسل، در صورت استفاده از تصحیح کیستون کافی، پیکسل های کافی را از دست می دهد تا به 1080p کاهش یابد.

 

علت ایجاد کیستونینگ

پرتاب کردن تصویر پروژکتور به سمت دیوار زاویه دار یا زاویه دادن لنز آن به دیوار مستقیم برای این است که مخاطبان شما تصویر را بهتر ببینند، زیرا راهرویی برای تابش لامپ دستگاه ندارید. از جمله دلایلی هستند که برای سطح زاویه دار است. تصحیح کیستون زمانی ضروری است که شما چاره ای جز استفاده از آن برای به دست آوردن یک برجستگی غیر ذوزنقه ای ندارید. شاید نتوانید پروژکتور را حرکت دهید یا دیوار را تغییر دهید. شاید صفحه نمایش خیلی کوچک باشد، یا دیوار زاویه دار بزرگتر است.

 

تعداد پیکسل‌ها را به تدریج کاهش می‌دهد

تصحیح کیستون به تدریج تعداد پیکسل‌ها را کاهش می‌دهد که تعداد کلیک‌های بیشتری روی آن اعمال می‌شود. هنگامی که انواع دیگر تنظیم دیجیتال را انجام می دهید، از کشش تا نسبت ابعاد متفاوت برای ایجاد ویدیوی 4:3 متناسب با صفحه نمایش 16:9 یا انجام زوم دیجیتال و تغییر لنز، این کار مشابه است.

به ازای هر تصحیح یا ویژگی اعمال شده، باید یک تنظیم ریاضی انجام شود که منجر به خطاهای گرد کردن و ناهمواری خطوط می شود. پیکسل ها به صورت عمودی یا افقی کوچک می شوند تا اعوجاج یا تنظیم را جبران کنند، مانند اعوجاج آینه ای که به تصویر اصلی اصلاح می شود.

 

از 4K به 1080p ، 720p و موارد زیر

زمانی که تصحیح کیستون اعمال می شود، نمایش لزوماً از 4K به 1080p کاهش نمی یابد، اما ممکن است به تدریج وضوح آن مانند یک تصویر کوچک شده در فتوشاپ کاهش یابد. برای اینکه تغییر شدید باشد، حداقل به پنج کلیک تصحیح کیستون نیاز دارید. با این حال، حتی با اولین کلیک، جزئیات را از دست خواهید داد، زیرا تصویر اصلی را تحریف می کنید تا اعوجاج دیگری را برطرف کنید.

از دست دادن پیکسل به طور طبیعی در اینجا اتفاق می افتد، مانند کشش یک تصویر به تناسب نسبت ابعاد جدید. رزولوشن 4K شما می تواند به تدریج به 1080p یا کمتر کاهش یابد و خطوط مستقیم ناهموار و پیکسیله شوند.

 

ظاهراً نیمی از وضوح قابل مشاهده

تصحیح کیستون دیجیتال می تواند تقریباً نیم یا پنجاه درصد وضوح قابل مشاهده تصویر را از بین ببرد، به خصوص اگر پنج کلیک انجام دهید. کلیک اول فقط اندک است. حتی اگر یک بیننده معمولی ویدیو باشید که حتی با وضوح 480p یا 360p در YouTube خوب است، تفاوت را مشاهده نکنید. تصویر تا زمانی که قابل مشاهده است، هیچ مشکلی وجود ندارد، درست است؟ با این حال، در اکثر موارد، از نظر کاهش وضوح، از 4K تا 1080p، 1080p تا 720p یا حتی از 720p تا 480p برخوردار است.

 

ملاحظات فاصله مشاهده

مانند تغییر لنز، شما همچنین باید با پرتاب یا فاصله دید کنار بیایید. هنگامی که به یک طرح ریزی تصحیح شده با کیستون نگاه می کنید، می توانید تمام ایرادات، پیکسل های متغییر شده، اعوجاج تصویر، و مصنوعات را ببینید، اگر به اندازه کافی دور باشید، واضح نیست و حتی ممکن است به اندازه کافی خوب عمل کند.

کار قابل عبور بودن تصحیح کیستون منجر به چیزی غیرقابل تماشا نمی شود مگر اینکه کیستونینگ آنقدر شیب دار و شدید باشد که مجبور شوید پنج کلیک انجام دهید و در نتیجه شاهد تخریب شدید تصویر باشید. کیفیت ذهنی است اما اعداد خام روی پیکسل های از دست رفته اینطور نیستند.

 

وقتی همه چیز گفته شد و انجام شد

بنابراین آیا تصحیح کیستون و تغییر لنز ارزش آن را دارد یا خیر؟ تا آنجا که ممکن است، قبل از اینکه به رفع افکت کیستون با تصحیح کیستون یا حرکت دادن لنز پروژکتور به جای خود پروژکتور یا صفحه نمایش پروژکتور فکر کنید، مشکلات تراز را هنگام نصب پروژکتور برطرف کنید. پروژکتور فقط با تعداد زیادی پیکسل کار می کند. اگر مجبور به تغییر لنز هستید، می‌خواهید حدود 20 درصد انعطاف‌پذیری فاصله روی صفحه نمایش داشته باشید تا تخریب تصویر را به حداقل برسانید.

حتی اگر تصحیح کیستون دیجیتال و تغییر لنز مفید هستند، استفاده از آنها را به حداقل برسانید. از آنها فقط به عنوان آخرین راه حل به جای اولین راه حل استفاده کنید. اولین راه حل شما یافتن راهی برای طرح ریزی بدون زوایای مشکل دار یا سطوح کف ناهموار است. پروژکتور خود را طوری روی صفحه نمایش بگذارید که برای همه مخاطبان قابل مشاهده باشد.
حتی اگر نگران این هستید که مردم دید یا نور خود پروژکتور را مسدود کنند، می‌توانید یک پروژکتور با پرتاب کوتاه بخرید. گاهی اوقات، با وجود کاهش وضوح و کیفیت، چاره ای جز استفاده از این ابزارهای تصحیح دیجیتال ندارید. 

اعتبار تصویر: flickr

منبع:projectorninja