نحوه تست لامپ ویدئو پروژکتور
نحوه تست لامپ ویدئو پروژکتور

نحوه تست لامپ ویدئو پروژکتور

 لامپ ویدئو پروژکتور خود را آزمایش کنید، به آسانی روشن کردن پروژکتور است! هنگامی که پروژکتور شما روشن شد، می توانید برخی از تنظیمات را برای روشن تر کردن تصویر خود تنظیم کنید یا به دنبال چند نشانگر بگردید که به شما بگوید عملکرد لامپ شما چقدر خوب است. به یاد داشته باشید که قبل از لمس لامپ خود اجازه دهید خنک شود و همیشه قبل از دست زدن به لامپ پروژکتور را از برق بکشید.

به دنبال شاخص ها

تایمر عمر لامپ

تایمر عمر لامپ را پیدا کنید تا ببینید چند ساعت از عمر لامپ شما باقی مانده است. بسیاری از پروژکتورها دارای یک تایمر لامپ هستند که چند ساعت از پروژکتور خود را استفاده کرده اید. به این ترتیب، می‌دانید که احتمالاً چند ساعت نور لامپ در لامپ باقی مانده است. با استفاده از دکمه های روی صفحه یا کنترل از راه دور به تایمر لامپ در منوی پروژکتور خود بروید تا ببینید چند ساعت از لامپ شما استفاده شده است و چند ساعت باقی مانده است.
کتابچه راهنمای کاربر خود را نگاه کنید تا در صورت نیاز نحوه پیمایش به تایمر لامپ را بیابید.
تایمر عمر لامپ شما ممکن است در زیر “اطلاعات” در منو یا برگه مشابه دیگری باشد.

سوسو زدن

اگر تصویر در حال سوسو زدن است، لامپ خود را تعویض کنید. اگر از پروژکتور خود استفاده می‌کنید و تصویر همچنان نشان داده می‌شود اما سوسو می‌زند، به این معنی است که برق لامپ شما تمام می‌شود. در حالی که ممکن است هنوز چند ساعت از عمر لامپ باقی مانده باشد، تقریباً زمان تعویض آن فرا رسیده است.
تصویر سوسو زدن احتمالاً با خاموش شدن لامپ بدتر می شود.
اگر از قبل یک لامپ جایگزین آماده کرده اید، پروژکتور خود را خاموش کنید، صبر کنید تا خنک شود و لامپ را تعویض کنید.

نشانگر نور

به دنبال چراغ های قرمز یا نارنجی باشید که به شما می گوید زمان تعویض لامپ فرا رسیده است. بسیاری از پروژکتورها یک نشانگر نور کوچک روی خود دارند که وقتی عمر لامپ شما تمام می شود قرمز، نارنجی یا چشمک می زند. اگر می بینید که این چراغ روشن می شود، تقریباً زمان تعویض لامپ فرا رسیده است.
پروژکتور شما ممکن است به رنگ نارنجی یا قرمز چشمک بزند تا به شما بگوید عمر لامپ در حال اتمام است، یا ممکن است یک چراغ قرمز روشن بماند تا نشان دهد لامپ از قبل از کار افتاده است.

هشدار عمر لامپ

مراقب کلمات “لطفاً لامپ را جایگزین کنید” یا چیزی مشابه باشید. اگر پروژکتور شما صفحه نمایش دیجیتال دارد، ممکن است به شما هشدار دهد که عمر لامپ تمام می شود. به دنبال پیامی بگردید تا روی صفحه ظاهر شود، مانند “لطفاً لامپ را جایگزین کنید” تا به شما بگوید زمان آن رسیده است که لامپ قدیمی خود را با لامپ جدید تعویض کنید.

تنظیم تنظیمات لامپ

تغییر روشنایی

روشنایی پروژکتور خود را تغییر دهید تا میزان روشنایی تصویر خود را تنظیم کنید. به منوی تنظیمات پروژکتور خود بروید و روشنایی را انتخاب کنید. روشنایی را به اندازه ای که می خواهید تصویر شما نمایش داده شود کم یا زیاد تنظیم کنید. به خاطر داشته باشید که هر چه تنظیم روشن‌تر باشد، احتمالاً به عمر لامپ بیشتری نیاز خواهد داشت.
اگر مطمئن نیستید تنظیمات روشنایی را از کجا پیدا کنید، دفترچه راهنمای کاربر پروژکتور خود را بررسی کنید.

کنتراست

کنتراست را تنظیم کنید تا تصویر خود را برجسته کنید. اگر پروژکتور شما تنظیمات کنتراست دارد، این برای تصمیم گیری که می خواهید کنتراست بین نواحی روشن و تاریک تصویر چقدر قوی باشد مفید است. برای تنظیم کنتراست خود از منوی تنظیمات دیدن کنید و آن را آزمایش کنید تا زمانی که از سطح راضی باشید.
راهنمای کاربر شما به شما می گوید که کجا تنظیمات کنتراست را پیدا کنید.
دکمه های روی پروژکتور خود را فشار دهید تا به تنظیمات بروید یا در صورت وجود از کنترل از راه دور استفاده کنید.

حالت ECO

در صورت امکان، پروژکتور خود را روی حالت ECO قرار دهید تا در طول عمر لامپ صرفه جویی شود. پروژکتور شما ممکن است تنظیماتی داشته باشد که به شما کمک کند در مصرف برق و عمر لامپ صرفه جویی کنید. به دنبال یک تنظیم ECO در منوی پروژکتور خود بگردید و آن را با استفاده از کنترل از راه دور پروژکتور یا دکمه های روی صفحه به این تنظیم تغییر دهید تا لامپ شما بیشتر دوام بیاورد.
حالت ECO احتمالاً نور لامپ را کمی کم‌تر می‌کند.

تعویض لامپ

حداقل 1 ساعت صبر کنید تا لامپ پس از استفاده از آن خنک شود. اگر پروژکتور خود را روشن کرده اید تا آن را آزمایش کنید، احتمالاً لامپ برای لمس خیلی گرم یا داغ است. اجازه دهید حدود یک ساعت خنک شود قبل از اینکه شروع به بیرون آوردن آن کنید تا جایگزین شود.

قبل از اینکه لامپ را بردارید پروژکتور را از برق بکشید. پروژکتور خود را با استفاده از دکمه پاور خاموش کنید و پروژکتور را از منبع تغذیه خود جدا کنید. قبل از اینکه لامپ را بردارید، مهم است که مطمئن شوید پروژکتور شما خاموش و از برق جدا شده است تا به خود آسیب نرسانید.

با پیروی از دستورالعمل های فلش، پوشش لامپ را بکشید. روکش لامپ شما باید فلش هایی روی آن داشته باشد که به شما نشان می دهد کاور را به کدام سمت بکشید. پوشش را به آرامی در جهت فلش ها حرکت دهید تا به راحتی جدا شود.
اگر پوشش لامپ پروژکتور شما فلش ندارد، به دفترچه راهنمای کاربر خود نگاه کنید تا ببینید چگونه می‌خواهند آن را بردارید.

درب لامپ را باز کرده و پیچ های نگهدارنده لامپ را باز کنید. از یک پیچ گوشتی برای باز کردن پیچ های نگهدارنده درب لامپ روی لامپ استفاده کنید. هنگامی که این ها را بیرون آوردید، پیچ های بیشتری را که لامپ را در جای خود نگه می دارد، باز کنید.
پیچ ها را کنار بگذارید تا گم نشوید.

لامپ را مستقیماً بیرون بکشید تا آن را بردارید. بیشتر لامپ ها مستقیماً به سمت بالا و خارج از پروژکتور بلند می شوند. آن را با دستان خود به آرامی بیرون بکشید تا نشکند.
اگر در لامپ شما جیوه وجود دارد، در مورد دور انداختن وسایلی که جیوه در آنها وجود دارد، قوانین ایمنی منطقه خود را رعایت کنید.

لامپ جدید را به داخل پروژکتور فشار دهید و پیچ ها را ببندید. لامپ جدید را درست در جایی که لامپ قدیمی را بیرون آورده اید، روی پروژکتور قرار دهید. آن را محکم فشار دهید تا محکم شود و با استفاده از پیچ گوشتی، پیچ‌ها را دوباره وصل کنید تا لامپ را در جای خود نگه دارید.
لامپ جدید را از همان شرکتی که پروژکتور را تهیه کرده اید خریداری کنید تا کاملاً جا بیفتد.

درب لامپ و درپوش لامپ را همانطور که درآورده اید، تعویض کنید. پیچ ها را دوباره در درب لامپ قرار دهید و با استفاده از پیچ گوشتی آن ها را محکم وارد کنید. با فشار دادن پوشش در همان جهت فلش ها، پوشش لامپ را به جای خود بر روی درب چراغ بلغزانید.
پروژکتور خود را دوباره به برق وصل کنید و آن را روشن کنید و لامپ شما آماده استفاده است!

منبع: wikihow