کاربرد ویدئو پروژکتور ها در زندگی روزمره چیست؟
کاربردهای پروژکتور در زندگی روزمره چیست؟

کاربرد ویدئو پروژکتور ها در زندگی روزمره چیست؟

پروژکتورها دستگاه های نمایشگر و تجهیزات نوری هستند که می توانید از آنها برای نمایش فیلم، اسلاید و تصاویر روی صفحه نمایش استفاده کنید، به ویژه در محیط کلاس درس. بیشتر مردم با پروژکتورهای سقفی آشنا هستند. همچنین پروژکتورهای اسلایدی وجود دارند که می توانند اسلایدهای تصویر تمام رنگی را روی صفحه نمایش پروژکتور پخش کنند.

تا آنجا که به استفاده از پروژکتور در زندگی روزمره مربوط می شود، آنها به نوع پروژکتور شما بستگی دارند. گاهی اوقات، نوع پروژکتور در واقع به شما کمک می کند تا بفهمید برای چه چیزی استفاده می شود، در حالی که انواع دیگر پروژکتورها می توانند برای چندین کار استفاده شوند.

برنامه ها به نوع پروژکتور شما بستگی دارد

پروژکتورهای سقفی معمولاً در کلاس های درس، کنفرانس ها، کلیساها و جلسات کاری استفاده می شوند. پروژکتورهای اسلاید نیز در چنین محیط هایی استفاده می شوند، اما بیشتر با عکس های تعطیلات و ارائه های تجاری مرتبط هستند. امروزه در قرن بیست و یکم، اکثر مردم با ویدئو پروژکتورهای دیجیتالی آشنا هستند که به عنوان صفحه نمایش فیلم های سینمای خانگی برای انتشار Blu-Ray یا DVD عمل می کنند.

همچنین می‌توانید این ویدئو پروژکتورها را روی تلویزیون یا رایانه‌تان وصل کنید تا نمایشگر آن را آینه کنید، بنابراین دو صفحه نمایش برای کار در اختیار شما قرار می‌گیرد. از طرف دیگر، می توانید مستقیماً Wi-Fi یا جعبه کابل/ماهواره خود را به پروژکتور خود متصل کنید تا آن را به تلویزیون خود تبدیل کنید. از این پروژکتور می توان برای ارائه و اهداف آموزشی نیز استفاده کرد.

در ضمن، انواع مختلف ویدئو پروژکتورها شامل پروژکتورهای LCoS (کریستال مایع روی سیلیکون)، DLP (پردازش نور دیجیتال) یا LCD (نمایشگر کریستال مایع) می شود. آنها عمدتاً از نظر نحوه پردازش ویدئوهای پروژکتورها برای استفاده در سینمای خانگی متفاوت هستند. انواع پروژکتورها نیز مطابق با کاربرد آنها وجود دارد، مانند پروژکتورهای سینمای خانگی، پروژکتورهای تجاری، پروژکتورهای پیکو یا جیبی و پروژکتورهای پرتاب کوتاه.

کاربردهای پروژکتورها در زندگی روزمره

برخی از پروژکتورهای خاص را می توان برای کاربردهای خاص به بهترین وجه استفاده کرد، حتی اگر بسیاری از پروژکتورهای مشابه برای کاربردهای دیگر نیز استفاده شوند. برای مثال، دیدن ویدئو پروژکتوری که بیشتر برای سینمای خانگی استفاده می‌شود، برای نمایش در کنفرانس‌ها و سخنرانی‌ها غیرعادی نیست.

پروژکتورهای سینمای خانگی:

پروژکتورهای سینمای خانگی

یک ویدئو پروژکتور سینمای خانگی معمولی باید روشنایی 2000 لومن داشته باشد و حداقل نسبت تصویر 16:9 یا 16:10 را برای رایانه شخصی نمایش دهد. همچنین می‌تواند نسبت‌های تصویر را برای NTSC (1.33:1)، HDTV (1.78:1)، سینما (2.35:1)، ویدیو (4:3)، مربع (1:1) و Letterbox (1.85:1) ارائه دهد. نسبت‌های مختلف صفحه‌نمایش‌های مختلفی را که ممکن است به آن نیاز داشته باشید و انواع مختلف ویدئویی که پروژکتور شما قادر به نمایش آن است، پوشش می‌دهد.

همچنین باید دارای انواع پورت های ویدئویی مانند HDMI، VGA (D-Sub 15)، DVI، ویدیوی کامپوزیت (RCA)، S-Video، Component Video (YPbPr)، LAN، USB-A، USB-B، ورودی صدا (3.5 میلی‌متر) برای پروژکتورهای همراه با صدا، و 5BNC. بیشتر برای پخش تلویزیون HD و پخش فیلم در مینی تئاتر خود در خانه استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای پخش آنلاین و بازی های ویدیویی استفاده کرد.

پروژکتورهای تجاری قابل حمل پیکو:

یک پروژکتور تجاری قابل حمل معمولاً یک پیکو پروژکتور با لامپ LED است. نیمه عمر لامپ LED بین 30000 تا 60000 ساعت است و به دلیل فشردگی آن در مقایسه با لامپ های استاندارد شناخته شده است و به پروژکتورها اجازه می دهد تا اندازه جیبی یا به جمع و جور یک تبلت یا یک نوت بوک کامپیوتر کوچک شوند. وزن این پروژکتور کمتر از 2 کیلوگرم است و به جمع و جور بودن معروف است.

مزایای اصلی پروژکتورهای تجاری از انواع پیکو این است که متحرک، سبک و کوچک است. می توانید آن را به سفرهای خود ببرید، به خصوص اگر در کنفرانس ها شرکت می کنید یا در جلسات کاری در سراسر جهان شرکت می کنید. این چیزی است که تاجران با خود حمل می کنند در صورتی که مکان هایی با اتاق های A/V مناسب وجود ندارد. یک جایگزین خوب برای پروژکتورهای سقفی با اندازه متوسط تا بزرگ و همچنین پروژکتورهای اسلاید سنتی است.

پروژکتورهای تجاری قدیمی غیر قابل حمل:

در مورد اتاق های A/V، پروژکتور تجاری غیرقابل حمل نیز در بسیاری از اتاق های A/V یک شرکت یا کنفرانس موجود است. آنها معمولاً از نوع پروژکتورهای سنگین بزرگ مانند پروژکتورهای سقفی هستند. این پروژکتورهای “ابتدایی” مانند دستگاه های فتوکپی عمل می کنند، به طوری که می توانید بر روی صفحات پلاستیکی شفاف با کلمات یا تصاویر رنگی چاپ شده روی آنها روی یک سطح شیشه ای قرار دهید تا برای ارائه بر روی صفحه نمایش یا دیوار نمایش داده شود.

همچنین پروژکتورهای اسلاید حجیمی وجود دارند که از نوارهای فیلم مانند پروژکتورهای فیلم  برای پخش کلمات یا تصاویر چاپ شده بر روی دیوار یا صفحه نمایش استفاده می کنند. آنها می توانند نمایش اسلاید عکس های تعطیلات را انجام دهند، اما اگر می خواهید تصاویر و صداهای متحرک داشته باشید، به جای آن به یک پروژکتور فیلم نیاز دارید. اتاق‌های A/V امروزه اکثراً ویدئو پروژکتورهای موجود دارند—همان مواردی که برای سینماهای خانگی موجود است. آنها می توانند ارائه های تولید شده توسط رایانه را ارائه دهند یا به عنوان نمایشگر پخش کننده رسانه خدمت کنند.

پروژکتورهای آموزشی و کلاسی:

همچنین می توانید از پروژکتورهای سقفی برای اهداف آموزشی در کلاس های درس و شرکت ها استفاده کنید. بسیاری از مدارس دولتی هنوز از پروژکتور سربار «ابتدایی» برای انجام سخنرانی های دانش آموزی، نمایش و گفتن، اطلاعیه ها، جلسات، بحث ها، یادداشت برداری، فعالیت های باشگاهی و نمایش در تئاتر استفاده می کنند. نمایش اسلاید را می‌توان با پروژکتورهای اسلاید قدیمی نیز انجام داد.

در مورد ویدئو پروژکتورها، آنها معمولاً دارای روشنایی 2000 تا 3000 لومن هستند. این بسیار روشن تر از یک پروژکتور سینمای خانگی است که محیط کلاس درس و تعداد دانش آموزانی را که به عنوان مخاطبان آن خدمت می کنند در نظر بگیرد. حتی وزن متوسط و مناسبی برای نصب دارد. بسیاری از این پروژکتورها امکان حرکت با برد کوتاه را فراهم می کنند یا پروژکتورهایی با پرتاب کوتاه هستند که می توانید آنها را درست در جلوی صفحه نمایش قرار دهید به جای اینکه تا پشت کلاس درس قرار دهید.

پروژکتورهای مهندسی:

در مقایسه با پروژکتورهای رایج، تجاری یا آموزشی، یک پروژکتور مهندسی بزرگتر، عریض تر، واضح تر و قدرتمندتر ساخته شده است. این روزها معمولاً یک ویدئو پروژکتور دیجیتال است، اما می تواند با تنظیمات خاصی به گونه ای تنظیم شود که روشنایی بالا، فاصله پرتاب طولانی تر و منطقه نمایش بسیار بزرگتر داشته باشد. همچنین از حالت چند لامپ یا دو لامپ برای اندازه گیری خوب پشتیبانی می کند.
مهندسان به پروژکتورهای مهندسی وابسته هستند تا پروژه های بزرگ خود را در محیطی روباز به نمایش بگذارند. به این ترتیب، تعداد زیادی از آنها می توانند تصویر بزرگ واقعی هر طرح مهندسی یا طرح اولیه را ببینند تا بتوانند بفهمند چه چیزی را به طور جمعی اصلاح یا تنظیم کنند. روشنایی پروجکشن برای اطمینان از پیش بینی های دقیق و واضح بسیار مهم است. مواردی وجود دارد که شما باید از طریق پروژکتور به آنها بپردازید تا درک شوند نه اینکه به عنوان CAD از طریق ایمیل انبوه ارسال شوند.

پروژکتور تئاتر حرفه ای:

ما می توانیم یکی از اولین پروژکتورهای تجاری را که تا به حال ابداع شده اند پوشش دهیم، که پروژکتور سینمای مورد استفاده در سینماها یا خانه های سینما است. آنها پروژکتورهای فیلمی هستند که مجموعه ای از فریم ها را به صورت متوالی نشان می دهند تا حرکت را با سرعت حدود 24 فریم در ثانیه شبیه سازی کنند، از این رو آنها را فیلم یا فیلم متحرک می نامند.

بنابراین، کاربردهای زیادی برای پروژکتورهای پرتاب کوتاه وجود دارد که بیشتر انواع پروژکتورهای این مقاله را در بر می گیرد. تصادفی نیست، یک پیکو پروژکتور قابل حمل معمولاً از انواع پرتاب کوتاه است و همچنین برای راحتی بیشتر در طول ارائه ها و کنفرانس ها. سینماهای خانگی با فضای محدود نیز برای ایجاد یک صفحه نمایش با وضوح 4K جایگزین برای همتای HDTV خود به پروژکتورهای پرتاب کوتاه وابسته هستند. کلاس‌های درس نیز از نشستن پروژکتور روی میز معلم به جای پشت کلاس سود می‌برند.

پروژکتورهای تبلیغاتی و نصب هنری:

یکی دیگر از کاربردهای پروژکتورهای سطح مهندسی با نورهای روشن تر، چند لامپ یا لامپ دوتایی و پروژکتورهای بزرگتر، پروژکتورهای تبلیغاتی هستند. مطمئناً، استفاده از پروژکتورها برای نمایش تبلیغات بسیار نادرتر از پوستر بیلبورد با چراغ های روی آن، تابلوی نئون، یا حتی صفحه نمایش های کامپیوتری غول پیکر که همزمان چندین تبلیغات را به نمایش می گذارند، کمیاب تر است. با این حال، گزینه ای برای نمایش پوسترها و تبلیغات شما بر روی یک دیوار یا صفحه نمایش باقی می ماند.

برخی حتی ممکن است از این پروژکتورها برای پخش آگهی های بازرگانی به همان روشی که در سالن های نمایش قدیمی پارکینگ باز استفاده می شد، استفاده کنند. بسیاری از هنرمندان مدرن نیز از قوی ترین پروژکتورها برای پروژه های نصب هنری خود استفاده می کنند. آنها عاشق آزمایش با نور و سایه هستند. کاربردهای زیادی برای پروژکتورهای بزرگی وجود دارد که دارای روشنایی در سطح کانونی هستند، به خصوص زمانی که بخشی از یک کمپین چند رسانه ای آوانگارد از یک مدیر تبلیغات خلاق یا دانشمند هنری باشد.

منبع: projectorninja