تفاوت بین پروژکتور 3D و 3D Ready چیست؟
تفاوت بین پروژکتور 3D و 3D Ready چیست؟

تفاوت بین پروژکتور 3D و 3D Ready چیست؟

تفاوت بین پروژکتورهای سه بعدی و سه بعدی آماده چیست؟ یک پروژکتور 3D در واقع از فناوری استفاده می کند که تصاویر مختلفی را در هر چشم قرار می دهد تا نمای کلیشه ای از یک شی سه بعدی را شبیه سازی کند. یک پروژکتور آماده سه بعدی از فناوری سه بعدی خاصی پشتیبانی می کند.

بازار پر از پروژکتورهای سه بعدی است. در واقع دو نوع پروژکتور سه بعدی وجود دارد – پروژکتور آماده سه بعدی و پروژکتور سه بعدی. هر کدام به اندازه توانایی خود کار می کنند. اگرچه 3 بعدی می تواند برای مقابله با طرح ریزی گیج کننده باشد، زمانی که کار می کند یک اثر ارزشمند است.

وقتی نوبت به جستجوی آنچه که با فرمت سه بعدی مورد نیاز شما سازگار است می‌رسد، باید حتما مشخصات را بخوانید، خود را از فناوری‌های مختلف مطلع کنید و از کارشناسان راهنمایی بخواهید. 

مقایسه پروژکتورهای 3D و 3D Ready آماده؟

یک پروژکتور سه بعدی آماده یا سه بعدی از یکی از این چهار فناوری پشتیبانی می کند – تخته شطرنجی، ساید بای ساید، بسته بندی فریم، یا متوالی فریم. یک پروژکتور آماده سه بعدی می تواند محتوای انتقال سه بعدی استریوسکوپی را بپذیرد و ارائه کند.

با این حال، نمی‌تواند محتوای سه بعدی را از جعبه‌های تنظیم و سایر دستگاه‌های دارای قابلیت سه بعدی نشان دهد. با یک پروژکتور آماده سه بعدی، شما محدود به چیزهایی هستید که می توانید از آن لذت ببرید. در مقابل، پروژکتورهای سه بعدی واقعی قادر به مقابله با فرمت های مختلف انتقال سه بعدی هستند.

صرف نظر از نوع قالبی که پخش کننده رسانه، رایانه شخصی، کنسول بازی یا جعبه کابلی شما دارد، می‌تواند همه آنها را مدیریت کند و بدون توجه به اینکه ویدیو با ساید بای ساید، ترتیب فریم و شطرنجی کار می‌کند. 

یک پروژکتور سه بعدی واقعی با چه فرمتی کار می کند؟

یک پروژکتور سه بعدی واقعی می تواند انواع فرمت های سه بعدی را مدیریت کند یا حداقل با آنها به خوبی کار کند. یک پروژکتور آماده سه بعدی فقط می تواند با فرمت خاصی کار کند که باید در مورد آن مطالعه کنید یا آن را دوباره بررسی کنید تا با ویدئو، دیسک Blu-Ray، فیلم یا منبع رسانه مناسب مطابقت داشته باشد.

این مورد در مورد یک پروژکتور سه بعدی که عملاً همه چیز را پوشش می دهد صدق نمی کند. می‌تواند با فرمت‌های کاهش‌دهنده وضوح یا فرمت‌هایی که از ۱۲۰ هرتز تغییرات فریم سریع برای شبیه‌سازی عمق استریوسکوپی سه‌بعدی استفاده می‌کنند، سازگار شود.

همچنین به این معنی است که نوع پروژکتور سه بعدی که فقط برای سه بعدی آماده نیست می تواند رسانه را از هر دستگاهی بدون محدودیت فرمت و سازگاری پخش کند. طبیعتاً، این جنبه جهانی پروژکتورهای سه بعدی آنها را نسبت به همتای آماده 3 بعدی خود گرانتر می کند.

از آنجایی که پروژکتورهای سه بعدی هستند، پروژکتورهای سه بعدی آماده چیست؟

پروژکتورهای سه بعدی به دلیل توانایی خود در پخش رسانه های سه بعدی از هر دستگاهی بدون مشکل سازگاری شهرت دارند زیرا تمام فرمت های سه بعدی موجود را پوشش می دهند. آنها همچنین می توانند با فرمت هایی مانند Blu-Ray 3D و HDMI 1.4 از نظر محتوای سه بعدی کار کنند.

این سوال پیش می‌آید که وقتی پروژکتورهای سه بعدی وجود دارد، خرید یک پروژکتور آماده سه بعدی چیست؟ برای یک چیز، 3D-ready مقرون به صرفه تر است. در برخی از پروژکتورها، به نظر می رسد که یک ویژگی پس از تفکر برای فروش واحد در نظر گرفته شده است در حالی که بر وضوح یا روشنایی بیشتر تأکید می کند.

چگونه بهترین پروژکتور سه بعدی آماده را پیدا کنیم

هنگام استفاده از یک پروژکتور آماده 3 بعدی، شما باید آماده باشید که از کدام فرمت سه بعدی استفاده می کند تا بتوانید آن را با رسانه مناسب مطابقت دهید، مانند اینکه چگونه یک بازی ویدیویی 3D فقط از صفحه شطرنجی پشتیبانی می کند در حالی که دیگران از فریم بسته بندی شده استفاده می کنند.

یک قانون کلی هنگام خرید یک پروژکتور آماده سه بعدی این است که پروژکتوری تهیه کنید که از سه بعدی کنار هم استفاده می کند. اکثریت قریب به اتفاق نمایش‌ها، بازی‌های ویدیویی و فیلم‌ها با وجود تاکتیک‌های سه‌بعدی ربودن رزولوشن، کنار هم قرار می‌گیرند.

به هر حال پروجکشن سه بعدی چیست؟ چگونه کار می کند؟

یک پروژکتور سه بعدی ظاهر دید سه بعدی را در یک سطح دو بعدی یا صفحه مسطح شبیه سازی می کند. یک فضای دو بعدی مانند صفحه نمایش یا دیوار پروژکتور و همچنین هر سطح پروژکتور دیگر واقعاً اشیاء سه بعدی هولوگرافیک را با عمق به نمایش نمی گذارد.

با این حال، می توانید با قرار دادن دو تصویر در زوایای مختلف روی هر یک از چشمان خود، چشم خود را فریب دهید تا فکر کند به چیزی با عمق سه بعدی نگاه می کنید، و در نتیجه تصویری با عمق و حجم ظاهری به نظر می رسد، علیرغم اینکه واقعاً در زندگی واقعی صاف است. 

چگونه عینک های سه بعدی به پروجکشن سه بعدی کمک می کنند؟

عینک‌های سه‌بعدی در جداسازی تصاویر مهم هستند، به طوری که در نهایت با یک ویدیو با عمق و حجم ظاهری مواجه می‌شوید. هیچ چیز کمتر از تعامل یک هدست واقعیت مجازی تمام عیار نمی تواند غوطه وری ممکن را با عینک های سه بعدی که با پروژکتور سه بعدی همگام می شوند، شکست دهد.

عینک‌های سه‌بعدی شاتر فعال یک چشم را می‌بندند و چشم دیگر را باز می‌کنند تا فرمت‌هایی مانند قاب‌های متوالی یا فریم‌های سه بعدی را مشاهده کنند. این در تضاد با سه بعدی غیرفعال است که از عینک های سه بعدی با لنز استفاده می کنید تا هر تصویر را روی هر چشم تجزیه کنید.

چه چیز دیگری برای پروجکشن سه بعدی نیاز دارید؟

شما در درجه اول به یک پروژکتور سه بعدی یا پروژکتور آماده سه بعدی و یک جفت عینک سه بعدی مناسب برای مشاهده طرح ریزی سه بعدی نیاز دارید. صفحه نمایش آنقدرها مهم نیست، اما به عنوان یک قاعده کلی، باید یک صفحه نمایش فرا انعکاسی یا حتی ALR با بهره زیاد داشته باشید تا تاریکی ناشی از سه بعدی را جبران کنید.

محتوای سه‌بعدی در مقایسه با داده‌های غیر سه بعدی تیره‌تر می‌شود، بنابراین باید یک پروژکتور بسیار روشن یا نورانی و یک صفحه نمایش بازتابنده برای جبران این تمایل برای تیرگی داشته باشید. علاوه بر این، باید با مشخصات HDMI 1.4 و بالاتر مطابقت داشته باشد.

برخی از پروژکتورهای غیر HDMI 1.4 از انتقال سه بعدی پشتیبانی می کنند، اما برای احتیاط، حداقل از 1.4 و بالاتر استفاده کنید.

از فرمت های مختلف سه بعدی چه انتظاری باید داشت

بسیاری از پروژکتورهای آماده سه بعدی با انتقال متوالی فریم یا توالی فریم کار می کنند. این بدان معنی است که آنها نمی توانند ویدیوهای سه بعدی را با استفاده از سایر فرمت های انتقال سه بعدی مانند کنار هم، بسته بندی فریم و شطرنجی تجزیه کنند.

مشخصات پروژکتور 3D-ready خود را بررسی کنید تا پروژکتورهایی که از این فرمت های خاص پشتیبانی می کنند را دریافت کنید. اکثر مردم فکر می‌کنند که 3D-ready یک کلاهبرداری است، زیرا آنها از فرمت اشتباه سه بعدی روی پروژکتور استفاده می‌کنند و در نتیجه یک آشفتگی نه چندان سه بعدی ایجاد می‌کنند.

برای نمایش سیگنال توالی فریم با وضوح کامل تصویری که با سرعت 12 فریم در ثانیه نمایش داده می شود، ضروری است که به عنوان مثال، از یک پروژکتور آماده 3 بعدی متوالی فریم استفاده کنید. مقرون به صرفه ترین پروژکتورهای DLP معمولاً با سه بعدی متوالی فریم مطابقت دارند.

آخرین نکات برای تامل

اگرچه سه بعدی حتی برای تماشاگر پروژکتور تجربه گیج کننده است، اما یکی از بهترین اختراعات در کنار مفهوم نمایش تصاویر متحرک بر روی صفحه نمایش بزرگ برای پذیرایی از مخاطبان بزرگ سالن است.

قبل از خرید احتمالی، هر دو گزینه پروژکتور آماده سه بعدی و پروژکتور سه بعدی خود را بررسی کنید. گاهی اوقات، اگر اکثر رسانه‌هایی که مصرف می‌کنید از فرمت ساید بای ساید هستند، بهتر است از 3D-ready استفاده کنید. اگر می خواهید تمام محتوای سه بعدی را ضبط کنید، پروژکتورهای سه بعدی بهترین گزینه برای شما هستند.

منبع: projectorninja