مقایسه دقیق رزولوشن پروژکتور 720×1280 در مقابل 1080×1920
مقایسه دقیق رزولوشن پروژکتور 1280×720 در مقابل 1920×1080

مقایسه دقیق رزولوشن پروژکتور 720×1280 در مقابل 1080×1920

آیا واقعا دلیلی برای مقایسه پروژکتور 1280×720 در مقابل 1920×1080 در سال 2022 وجود دارد؟ برخی می گویند که حداقل رزولوشن برای راه اندازی سینمای خانگی Full HD است و این پایان بحث است و نیازی به استدلال بیشتری نیست.

پروژکتورهای HD و Full HD عمدتا به عنوان پروژکتور سینمای خانگی خریداری می شوند. دیتا پروژکتورها، برای اهداف تجاری و آموزشی، معمولا در رزولوشن های SVGA، XGA، WXGA و WUXGA ارائه می شوند.

اولین پروژکتور من یک پروژکتور 720p بود، اما وقتی به وضوح 1080p رسیدم، از تفاوت شگفت‌زده شدم. از دیدگاه شخصی من، موافقم که وضوح Full HD گزینه ای است که تجربه تماشای بهینه را ارائه می دهد.

امروزه با پروژکتورهای 4K بیشتری مواجه می شویم. با این حال، برای بسیاری از ما آنها هنوز هم در حال حاضر بسیار گران هستند.

بدیهی است، مهم نیست که در نهایت چه دستگاهی را انتخاب می کنید، یک پروژکتور همیشه باید با یک پرده نمایش عالی جفت شود. در غیر این صورت، تقریباً نیمی از کیفیت تصویری را که قادر به انجام آن است از دست می دهید.

پروژکتور 720×1280 در مقابل 1080×1920: چرا رزولوشن مهم است

هنگامی که ما وضوح پروژکتور را تجزیه و تحلیل می کنیم، در مورد صفحه نمایش های کوچک صحبت نمی کنیم. ما در واقع در مورد صفحه نمایش های بزرگ صحبت می کنیم که می توانند به دلخواه بزرگ یا کوچک شوند. اگر قاب های پیکسلی نمی خواهید، صفحه نمایش های بزرگ به وضوح بالایی نیاز دارند.

حتی کسانی که هیچ دانش فنی در مورد پروژکتورها و رزولوشن ندارند، پاسخ این را می دانند که چرا وضوح تصویر مهم است: هر چه وضوح بالاتر، تصویر بهتر است.

هرچه تعداد پیکسل های ما بیشتر باشد، کیفیت تصویر واضح تر است.

این 4 عدد، 1280×720 در مقابل 1920×1080، نشان می دهد که یک صفحه نمایش چند پیکسل در عرض و ارتفاع دارد. واضح است که کدامیک تعداد پیکسل های بیشتری دارد، برای دیدن واضح آن با چشم غیر مسلح نیازی به ماشین حساب ندارید.

کیفیت کلی تصویر

وضوح بالاتر (1080p) به این موارد ترجمه می شود: تصویر واقعی، تصاویر واضح و جزئیات کامل.

اما آنچه واقعاً مهم است این است که کیفیت تصویر بالا به ما امکان می‌دهد در هر چیزی که تماشا می‌کنیم غرق شویم.

از سوی دیگر، وضوح پایین تر (720p) می تواند برخی از ما را از لذت کامل از تجربه تماشای خود به دلیل کیفیت تصویر کمتر باز دارد.

برخی رزولوشن پایین تر را واقعا پایین تر توصیف می کنند. با این حال، دیگران ادعا می کنند که از یک فاصله به اندازه کافی بزرگ، شاید 8 فوت یا بیشتر، شما حتی نمی توانید تفاوت بین این دو را متوجه شوید.

من می‌توانم بگویم که HD را می‌توان پایین‌تر در نظر گرفت زیرا تصویر می‌تواند دانه‌دار باشد، رنگ‌ها آنقدر زنده نیستند، برخی جزئیات از بین می‌روند و پیکسل‌ها در شرایط خاص کاملاً قابل مشاهده هستند.

متن نوشته شده نیز پیکسل ها را با وضوح کمتری نمایش می دهد.

در رزولوشن های پایین تر، فریم ها پیکسلی می شوند. اگر تصویر بیش از حد بزرگ شده باشد، می توانید پیکسل ها را با چشم غیر مسلح ببینید، حتی از فاصله قابل توجهی. با تنظیمات مناسب، همچنان می‌توانید تصاویری با کیفیت خوب دریافت کنید، اگرچه رنگ‌ها ممکن است دقیق نباشند.

با این وجود، همیشه استثناهایی وجود دارد که می تواند ارزش بررسی را داشته باشد. من در مورد پروژکتورهای HD صحبت می کنم که واقعاً با کیفیت هستند، با رنگ های زنده، مشکی عمیق و کنتراست رضایت بخش.

وضوح بومی در مقابل حداکثر/رزولیشن پشتیبانی شده

اکنون که علت اهمیت رزولوشن را مشخص کردیم، بیایید کمی فنی شویم و بیشتر کشف کنیم.

به طور کلی، تولیدکنندگان پروژکتور تمایل دارند رزولوشن اصلی و حداکثر وضوحی که می تواند به پروژکتور داده شود را تبلیغ می کنند.

در واقع، بسیاری از تولیدکنندگان تمایل دارند ابتدا حداکثر وضوح را تبلیغ کنند و سپس وضوح اصلی را ذکر کنند.

چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که همیشه ابتدا به دنبال وضوح اصلی باشید.

وضوح اصلی = وضوحی که پروژکتور می تواند در واقع نمایش دهد.

حداکثر وضوح = حداکثر وضوحی که می توانید به پروژکتور تغذیه کنید.

ابتدایی ترین توصیف برای مدل های 480p این است که از وضوح 1080p پشتیبانی می کنند یا اینکه از وضوح 1080p پشتیبانی می کنند. می توانید آن را تا تصاویر Full HD تغذیه کنید اما وضوح واقعی هنوز 480p است.

مثال دیگر: اگر سیگنال 4K را به یک پروژکتور Full HD بدهید، آیا تصویر نمایش داده شده 4K خواهد بود؟

قطعا نه. این یک نه قوی است. ما هنوز در Full HD هستیم.

اگر حداکثر رزولوشن، رزولوشنی که به پروژکتور تغذیه می‌کنید، به نوعی به طور خودکار به وضوح اصلی تبدیل می‌شود، دیگر نیازی به نگرانی در مورد وضوح واقعی مدلی که می‌خواهیم بخریم چقدر است.

ما فقط هر مدلی را می‌خریم زیرا اگر بتوانیم سیگنال 4K را به آن تغذیه کنیم، یک تصویر 4K دریافت می‌کنیم. این کاملا شگفت انگیز خواهد بود اما غیرممکن است.

کدام بیشتر اهمیت دارد؟ بومی یا حداکثر؟

بومی زیرا این چیزی است که پروژکتور در واقع قادر به انجام آن است.

آیا می توانید وضوح تصویر را در یک پروژکتور 720p افزایش دهید؟

از آنجایی که ما در مورد رزولوشن های اصلی و حداکثر صحبت کرده ایم، پاسخ به سوالی مانند آیا می توانید وضوح را در یک پروژکتور 720p افزایش دهید آسان است.

نه، نمی‌توانید وضوح تصویر را در پروژکتور افزایش دهید. همانطور که نمی‌توانید رزولوشن گوشی هوشمند یا تلویزیون یا مانیتور و غیره را تغییر دهید. در برخی از تلفن‌های هوشمند، حداکثر می‌توانیم بین رزولوشن‌های مختلف تغییر دهیم، اما تعداد واقعی پیکسل‌هایی که نمایشگر می‌تواند داشته باشد بدون تغییر باقی می‌ماند.

اگر HD دریافت می کنید این همان چیزی است که در آن گیر کرده اید. حتی اگر حداکثر رزولوشن را به آن بدهید، مشخصاتی را که مدل ارائه می‌کند تغییر نمی‌دهد. در غیر این صورت، صحبت ما در مورد پروژکتورهای 720p x 1080p واقعاً فایده ای نخواهد داشت.

نگاهی دقیق تر به یک پروژکتور 1080p

ما قبلاً به وضوح بومی و چرایی اهمیت آن پرداختیم. اکنون، بیایید سایر مشخصاتی را که می توانند بر تصمیم شما تأثیر بگذارند، تجزیه و تحلیل کنیم.

اگر پروژکتوری می‌خرید تا یک اتاق را به یک سینمای خانگی کوچک تبدیل کنید، به وضوح، کنتراست و قیمت اهمیت خواهید داد.

روشنایی

اگر نمی‌خواهید فقط در تاریک‌ترین محیط‌ها برنامه ریزی کنید، این یک ویژگی مهم است. این مشخصات با انسی لومن اندازه گیری می شود. این استاندارد بین المللی است.

اگر می خواهید در نور روز یا در نور محیط فیلم یا تلویزیون تماشا کنید، به لومن بیشتری نیاز دارید. 3000 لومن می تواند شما را دریافت کند. یک پروژکتور 1500 لومن نیز می تواند در نور کم محیط به خوبی کار کند.

یا ممکن است متوجه شوید که مدلی با بیش از 3000 لومن در محیط های روشن چندان چشمگیر نیست. واقعا بستگی داره

بنابراین، اگر می خواهید پروژکتور خود را به کمپینگ ببرید یا می خواهید از آن در حیاط خلوت خود استفاده کنید، به خروجی لومن بالاتری نیاز دارد. همین امر در مورد مدل هایی که برای ارائه استفاده می شوند نیز صدق می کند.

از سوی دیگر، اگر فقط قصد استفاده از آن را در اتاق های تاریک دارید، یک پروژکتور با تعداد لومن بالا می تواند بسیار زیاد باشد.

من بیشتر در مورد لومن، روشنایی و انواع مختلف پروژکتورها در تجزیه و تحلیل خود در مورد اینکه یک پروژکتور از چند وات استفاده می کند صحبت می کنم. اگر به آن جنبه نیز علاقه دارید، آن را بررسی کنید.

طیف رنگ

طیف رنگی گسترده چیزی است که ما به دنبال آن هستیم. اگر پروژکتور بتواند رنگ ها را به درستی بازتولید کند، پس تصاویر واضح و زنده هستند.

اگر دستگاه دارای وسعت رنگ کمی باشد، رنگ های نمایش داده شده دقت کمتری خواهند داشت. انتخاب مدلی با طیف رنگی وسیع بسیار مهم است.

این مشخصاتی است که باعث می شود تصاویر به جای دوبعدی سه بعدی به نظر برسند. این چیزی است که به آن‌ها عمق می‌دهد و آنها را برجسته می‌کند، چه در مورد رنگ‌های روشن یا تیره صحبت کنیم.

بنابراین، اگر می‌توانید اعداد آن را پیدا کنید، باید طیف رنگی را برای مدلی که می‌خواهید بخرید بررسی کنید.

حجم رنگ حدود 500000 چشمگیر است. واضح ترین تصاویر را ارائه می دهد و آنها را واقعاً واقعی جلوه می دهد.

اپسون در اینجا مقایسه خوبی انجام داده است و به وضوح نشان می دهد که چقدر این مشخصات اهمیت دارد.

DPI (نقاط در اینچ)

DPI معیاری است که به ما می گوید در هر اینچ چند پیکسل داریم. هرچه تعداد پیکسل های ما بیشتر باشد، کیفیت تصویر بالاتر می رود.

از آنجایی که با بزرگ‌نمایی تصویر، DPI تغییر می‌کند، فکر کردم که باید DPI را برای یک تصویر 100 اینچی برای هر دو وضوح محاسبه کنم. من از این ماشین حساب استفاده کردم

برای 1080p، 22.03 DPI دریافت می کنیم.

نسبت تصویر 16:9

نسبت تصویر، نسبت عرض به ارتفاع یک تصویر است. عرض 16 واحد و ارتفاع 9 واحد. این نسبتی است که 78 درصد بیشتر از ارتفاع آن است.

این به استاندارد تبدیل شده است. برای فیلم عالی است

با این حال، اکثر پروژکتورهای Full HD با نسبت تصویر 16:9 نیز می توانند آن را به 16:10 یا 4:3 تغییر دهند. برای پروژکتورهای 16:10 تقریباً یکسان است.

پروژکتورهای 16:10 دیتا پروژکتورهایی با وضوح تصویر مانند SVGA، XGA، WXGA و WUXGA هستند. در بیشتر موارد، اینها نیز به ما اجازه می‌دهند که آنها را به ۱۶:۹ یا ۴:۳ تغییر دهیم.

نسبت کنتراست

اگر تا به حال نقدی را برای تلویزیون یا مانیتور خوانده باشید، قطعا متوجه شده اید که چقدر بر نسبت کنتراست تاکید شده است.

این نسبت بین روشن ترین سفید و تیره ترین سیاه است. در واقع، نسبت کنتراست بالا نشان می دهد که سیاهان سیاه هستند. یا به عبارت بهتر، پروژکتور می تواند سیاهی های عمیق تری را نمایش دهد.

هنگام تماشای محتوا در اتاق‌های تاریک، این موضوع بسیار مهم است. در پروژکتورهای با کنتراست پایین، رنگ مشکی بیشتر شبیه خاکستری به نظر می رسد تا سیاه.

آنچه که بسیار مهم است این است که نسبت کنتراست پایین منجر به از بین رفتن بسیاری از جزئیات، به خصوص در صحنه های تاریک تر می شود.

من ادعا می کنم که این مهمترین مشخصاتی است که کیفیت کلی تصویر را تعیین می کند.

قطعاً می‌توانید پروژکتورهای 4K را پیدا کنید که نسبت کنتراست واقعاً متوسطی دارند، اما این بدان معناست که احتمالاً نسبت به مدل‌های دیگر با وضوح مشابه مقرون به صرفه‌تر هستند.

بنابراین، وضوح بالاتر برابر با نسبت کنتراست بالا نیست.

این مشخصاتی است که به راحتی می تواند مهم ترین مؤلفه کیفیت کلی تصویر باشد، اما من فکر می کنم این چیزی نیست که مصرف کنندگان معمولی حتی از آن آگاه باشند.

نگاهی دقیق تر به یک پروژکتور 720p

همان مشخصاتی که در انتخاب پروژکتور فول اچ دی باید به آن توجه کنید در مدل های HD نیز صدق می کند.

ویژگی هایی مانند روشنایی، نسبت کنتراست، DPI، وسعت رنگ و غیره در این مقایسه پروژکتور 1280×720 و 1920×1080 به یکسان اهمیت دارند.

من معتقدم که اگر یک پروژکتور HD با کیفیت بالا تهیه کنید، قطعاً به کیفیت یک Full HD خوب نزدیک خواهید شد، چه برای تماشای تلویزیون، چه تماشای فیلم یا برای بازی از آن استفاده کنید.

روشنایی

به طور کلی، اگر قصد دارید از دستگاهی در نور محیط استفاده کنید، به بیش از 3000 انسی لومن نیاز خواهید داشت.

اگر از آن در اتاق‌های کاملا تاریک استفاده می‌کنید، ۱۲۰۰ لومن می‌تواند کافی باشد.

معمولاً دیتا پروژکتورها حجم لومن بیشتری دارند زیرا برای استفاده در محیط هایی ساخته شده اند که روشن تر از اتاق های تاریک هستند.

DPI (نقاط در اینچ)

قبلاً در بالا ذکر کردم که DPI برای این مقایسه پروژکتور 1280×720 و 1920×1080 برای یک تصویر 100 اینچی محاسبه می شود.

در مورد وضوح 720p، ما 14.69 DPI را دریافت می کنیم. تفاوت واضحی در تراکم پیکسلی بین این دو وجود دارد.

نکته ای که در مورد DPI وجود دارد این است که هر چه بیشتر تصویر را بزرگ کنیم، پیکسل ها حتی از فاصله دور بیشتر قابل مشاهده خواهند بود.

با یک پروژکتور 720p، بسیار مهم است که چقدر باید تصویر را بزرگ کنید، زیرا ما نمی‌خواهیم یک فیلم شطرنجی تماشا کنیم. برای نمایش واضح تر، تصویر را کوچکتر نگه دارید.

وقتی اندازه تصویر را بر اساس فاصله‌ای که از صفحه می‌نشینیم تعیین می‌کنیم، به آن نقطه شیرین می‌گوییم.

نسبت تصویر 16:9

پروژکتورهای HD دارای نسبت تصویر 16:9 هستند که برای تجربه سینمای خانگی ایده آل است.

قبلاً اشاره کردم که کدام رزولوشن دارای نسبت تصویر 16:10 هستند. 720p یکی از آنها نیست.

نسبت کنتراست

نسبت کنتراست بالا لزوماً به وضوح بالا مرتبط نیست.

هنگام خرید پروژکتور، خواه 720p، 1080p یا 4K، قطعاً باید این مشخصات را بررسی کنید.

کسانی که واقعاً به کیفیت تصویر علاقه دارند می توانند تفاوت را متوجه شوند، اما مصرف کنندگان معمولی احتمالاً به نسبت کنتراست چندان اهمیتی نمی دهند. آنها باید.

اگر پروژکتوری را برای ارائه، کاربردهای تجاری یا آموزشی تهیه می‌کنید، نه برای تماشای فیلم یا بازی در یک اتاق تاریک، لازم نیست آنقدر نگران نسبت کنتراست باشید.

مقایسه پروژکتور 1280×720 در مقابل 1920×1080

بر روی کاغذ، 1920×1080 به وضوح برتر است، اما همیشه مهم است که سازندگان چگونه این مشخصات را به محصولات با کیفیت واقعی تبدیل می کنند.

اگر یک پروژکتور فول اچ دی با روشنایی و کنتراست کمتر از حد قابل قبول به همراه وسعت رنگی کم تهیه کنید، بسیار ناامید کننده است.

آیا یک پروژکتور 720p می تواند بهتر از 1080p باشد؟

حدس می‌زنم که اکنون انتظار دارید که من قاطعانه فریاد بزنم نه، هیچ راهی وجود ندارد که یک پروژکتور HD بتواند از Full HD بهتر عمل کند.

از این گذشته، تا به حال، تنها کاری که انجام می‌دادم این بود که در مورد اینکه چگونه HD دقیقاً کیفیت برتری ندارد صحبت کردم. زمانی که هنوز پروژکتورهای 480p توسط افراد زیادی فروخته و خریداری می شود، گفتن آن کمی عجیب است.

اگر بخواهید این مقاله را از benq.com بخوانید، در واقع متوجه خواهید شد که حداقل چیزی که باید بپذیرید 480p است. در واقع، کسی که آن مقاله را نوشته است می گوید که ما حتی ممکن است متوجه تفاوت بین 1080p و 720p نشویم.

این کاملاً با نظر من متفاوت است که حداقل چیزی که باید بپذیرید 720p است اما اگر واقعاً توانایی پرداخت آن را دارید به سراغ 1080p بروید. و اینکه واقعاً بین این دو تفاوت وجود دارد. خوب، همه ما نمی توانیم در مورد همه چیز توافق کنیم.

به همین دلیل تصمیم گرفتم این مقایسه پروژکتور HD و Full HD را بنویسم. اما هر کدام از شما باید نتیجه گیری خود را انجام دهید. شاید حتی در نهایت با آن مقاله BenQ موافقت کنید.

بیایید به پاسخگویی برگردیم که آیا یک پروژکتور 720p می تواند بهتر از یک پروژکتور Full HD باشد.

به طور کلی، خیر.

اگر در مورد استثناها صحبت کنیم، یک HD می تواند از پروژکتور Full HD بهتر باشد.

اما ما در مورد یک دستگاه HD با رنگ‌های پر جنب و جوش (گستره رنگ بالا)، وضوح، فناوری تراشه عالی، لنز با کیفیت بالا و کنتراست شگفت‌انگیز صحبت می‌کنیم.

این نوع پروژکتور 720p با کیفیت بالا می تواند از پروژکتور 1080p که بسیار ارزان است بهتر عمل کند.

حتی پروژکتورهای فول اچ دی بومی وجود دارند که کمتر از 300 دلار قیمت دارند. من کاملاً مطمئن هستم که یافتن یک HD با کیفیت بالا که بتواند از آن بهتر عمل کند دشوار نیست.

قیمت

این یک جنبه بسیار شخصی است که وقتی در مورد خریدهای خاص صحبت می کنیم حرف زیادی می زند. فقط شما می توانید بدانید که چقدر راحت خرج می کنید.

وقتی صحبت از پروژکتورها می شود، قیمت ها واقعاً متفاوت است.

شما می توانید یک پروژکتور واقعا خوب 720p با حدود 500 دلار تهیه کنید. مدل های HD نیز وجود دارند که کمی مقرون به صرفه تر از آن هستند. اگر به دنبال مدل های واقعا ارزان هستید، نظرات من را برای بهترین پروژکتور زیر 150 دلار بررسی کنید.

از نظر پروژکتورهای 1080p، یک پروژکتور خوب می تواند حدود 1000 دلار یا شاید حتی کمی کمتر، حدود 800 تا 900 دلار قیمت داشته باشد.

من همچنین مقاله ای در مورد بهترین پروژکتور زیر 300 دلار نوشتم که در آن مدلی را در این محدوده قیمت قرار دادم که دارای وضوح 1080p است که بسیار شگفت انگیز است.

سایرین هزینه بسیار بیشتری خواهند داشت، عمدتاً بسته به فناوری مورد استفاده آنها. یک چیز واضح است: پروژکتورهای لیزری کمی گرانتر از پروژکتورهای مبتنی بر لامپ هستند.

پروژکتورهای فول اچ دی نیز وجود دارند که می توانند قیمتی در حدود برخی از مدل های 720p داشته باشند. قیمت ها و فناوری های بسیار متنوعی وجود دارد، حتی برای وضوح یکسان.

و اگر واقعاً پول زیادی برای خرج کردن دارید، باید کیف پول خود را به سمت مدل های 4K هدایت کنید.

پروژکتورهای لیزری گران‌ترین و به‌طور قابل‌توجهی گران‌تر از پروژکتورهای LCD یا DLP مبتنی بر لامپ هستند، زیرا معمولاً 5 برابر بیشتر از پروژکتورهای لامپی دوام می‌آورند. و چون نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند زیرا هیچ لامپی برای تعویض وجود ندارد.

آیا می توانید با 720p مدیریت کنید، اگر این تمام چیزی است که می توانید بپردازید؟ بله، تو میتونی.

در برخی موارد، مردم حتی به سراغ رزولوشن 480p می روند و همچنان از تجربه کلی مشاهده راضی هستند. اینها همچنین ممکن است قیمتی در حدود 100 تا 200 دلار یا حتی کمتر داشته باشند.

ایده آل 1080p است اما حتی آن ها نیز می توانند تصاویر کسل کننده ای داشته باشند.

تعداد زیادی از دارندگان پروژکتور 720p وجود دارند که کاملا راضی هستند.

فکر نکنید، فقط به این دلیل که گفتم 1080p ایده آل است، این تنها چیزی است که باید در نظر بگیرید. پروژکتورهای HD هنوز هم می توانند عالی باشند، فقط باید به آنچه می خرید توجه کنید.

کدام برای شما بهترین است: پروژکتور 1280×720 در مقابل 1920×1080

ما در مورد مشخصات و آنچه که آنها را متمایز می کند صحبت کرده ایم، اما بیایید ببینیم کدام پروژکتور برای شما بر اساس آنچه که قصد استفاده از آن را دارید، بهترین است.

با این حال، همیشه میزان پولی که می خواهید خرج کنید را در نظر بگیرید. ما همیشه آنچه را که می خواهیم به دست نمی آوریم، بلکه به چیزی که می توانیم از عهده آن برآییم، می رسیم.

اگر آن را برای تماشای فیلم 1080p می خواهید برنده است. در مورد بازی هم همینطور است، هنوز 1080p برنده است.

برای ارائه ها می توانید با HD یا Full HD بروید. البته باید دوباره اشاره کنم که رزولوشن دیتا پروژکتورها SVGA، XGA، WXGA و WUXGA هستند. بنابراین، دامنه مقایسه پروژکتور 1280×720 و 1920×1080 من در تجربه سینمای خانگی بود.

آیا در سال 2022 به پروژکتور فول اچ دی نیاز دارید؟ یا 720p کافیه؟

پس از انجام این تجزیه و تحلیل عمیق بر روی پروژکتورهای 1080p در مقابل 720p، این شما هستید که تصمیم می گیرید آیا HD واقعا کافی است یا نمی توانید به کمتر از Full HD رضایت دهید زیرا در نهایت، بیشتر به میزان پول بستگی دارد. می توانید برای یک پروژکتور خرج کنید.

منبع: denisa