ویدئو پروژکتور سه بعدی
آیا می توانم فیلم های سه بعدی را روی پروژکتور خود پخش کنم؟

ویدئو پروژکتور سه بعدی

 تاریخچه مختصر

فیلمهای سه بعدی ممکن است از اوایل دهه ۱۹۰۰ وجود داشته باشند ، اما پروژکتورهای سینمای خانگی سه بعدی تا سال ۲۰۰۸ وارد بازار نشدند. و آنها عمدتا برای اهداف آموزشی طراحی شده بودند. به این فکر کنید که اگر می توانستید مثلث های متساوی الاضلاع و مثلثی را در بعد سوم بچرخانید ، هندسه چقدر جالب بود.

این پروژکتورهای سه بعدی مدل اولیه فقط 720p بودند و از آنجا که ورودی HDMI نداشتند ، فقط می توانستند محتوا را از طریق رایانه از طریق کابل VGA یا DVI دریافت کنند و کیفیت تصویر را به 480i قابل قبول ، اما نه عالی ، کاهش دهند.

اما در سال 2010 با انتشار LG CF3D ، اولین پروژکتور سه بعدی 1080p برای سینمای خانگی ، همه چیز تغییر کرد.

LG CF3D اولین پروژکتور سه بعدی 1080p با ورودی HDMI (سه عدد در کل) بود ، به این معنی که می تواند سیگنال های Blu-ray های آماده 3D و PS3 را پردازش کند. پروژکتور ال جی CF3D 3D همچنین می تواند چندین فرمت سه بعدی ، از جمله فرکانس متوالی ، ساید بای ساید و تخته شطرنجی را ساپورت کند.

از سال 2011 ، ما تعداد زیادی پروژکتور HD 3D جدید را مشاهده کردیم ، از جمله پروژکتورهایی که می توانند محتوای دو بعدی را به 3D تبدیل کنند. 

نحوه عملکرد فناوری پروژکتور سه بعدی

o “سه بعدی” را ببینید ، یک تصویر کمی متفاوت باید به هر چشم ارائه شود. این کار به طور سنتی با عینک مخصوص انجام می شود. برای مغز شما ، این تصاویر همپوشانی که همیشه شبیه هم هستند ، توهم عمق را ایجاد می کنند.

تصاویر و عینک های آناگلیف اساسی ترین راه برای ارائه جلوه سه بعدی هستند. به احتمال زیاد همه دیده اند که عینک های قرمز و آبی در تلاش های قبلی برای احیای سه بعدی محبوب شده اند.

آناگلیف با فیلتر کردن تصویری متشکل از دو لایه رنگ تقریباً یکسان روی هم کار می کنند. فناوری Anaglyph هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد و با محتوای مناسب و هر تلویزیون یا پروژکتور کار می کند. با این حال ، ضعیف ترین کیفیت تصویر سه بعدی را ارائه می دهد.

بسیاری از تجربیات سینمایی سه بعدی امروز از طریق سیستم های قطبی ارائه می شوند. این فناوری نور پروژکتور را از طریق فیلترهای قطبی کننده ارسال می کنند که امواج نور را مجبور به نوسان در دو جهت مختلف می کند ، یکی برای چشم چپ و دیگری برای سمت راست طراحی شده است. یک صفحه محافظ قطبش ویژه مورد نیاز است.

فیلترهای روی شیشه ها به لنزها اجازه می دهد تا نور را (بخوانید: تصویر) که برای هر چشم در نظر گرفته شده است منفعلانه جذب کنند. مغز دو تصویر را با هم ترکیب می کند.

رنگ بهبود یافته و مکالمه متقابل (هنگامی که یک چشم تصویری را برای چشم دیگر برداشت می کند) در مقایسه با آناگلیف عملاً با روش قطبی سازی حذف می شود. با این حال ، روشنایی تصویر بسیار کاهش می یابد زیرا هر چشم فقط نیمی از نور صفحه را می گیرد. برخی از تئاترها از دو پروژکتور قطبی جداگانه برای جبران این امر استفاده می کنند.

با استفاده از شیشه های شاتر فعال ، گفتگوی متقابل تقریباً غیرممکن است. با این حال ، تصویر به طور قابل توجهی تیره تر از تصویر دو بعدی خود است. خوشبختانه ، پروژکتورها در چند سال گذشته روشن تر شده اند ، بنابراین این مسئله مانند گذشته بزرگ نیست. برای فعال سازی سه بعدی ، ما یک پروژکتور با حداقل 2000 لومن را توصیه می کنیم.

تا کنون ، همه پروژکتورهای DLP سه بعدی از پروتکل DLPLink برای همگام سازی عینک و صفحه استفاده می کنند. ما پیش بینی می کنیم این تنظیم ، که در آن نور سفید از پروژکتور به صفحه به عینک تابیده می شود ، استانداردی برای نمایش سه بعدی خواهد بود.

آیا می توانم فیلم های سه بعدی را روی پروژکتور خود پخش کنم؟

شما نمی توانید با استفاده از یک پروژکتور معمولی فیلم های سه بعدی پخش کنید ، زیرا پروژکتورهای استاندارد سخت افزار لازم برای انتخاب سیگنال های سه بعدی را ندارند. این بدان معناست که آنها نمی توانند داده های تصویر سه بعدی را تفسیر کرده یا تصاویر سه بعدی را نمایش دهند

برای پروژکتور سه بعدی به چه عینکی نیاز دارید؟

اگر هزینه کمی دارید و می خواهید از محتوای سه بعدی لذت ببرید ، عینک های قطبی منفعل کاملاً خوب هستند. این عینک ها از فناوری پایین ، مقرون به صرفه هستند و نیازی به منبع تغذیه ندارند و آنها را با اکثر سیستم ها سازگار می کند. اگر پروژکتور یا تلویزیون با صفحه نمایش پلاسما دارید ، از شیشه شاتر فعال استفاده کنید

آیا پروژکتورهای سه بعدی از رده خارج شده اند؟

 در حالی که در چند سال گذشته هیچ تلویزیون سه بعدی تخت جدیدی معرفی نشده است ، اما پروژکتورهای سه بعدی همچنان ساخته می شوند

آیا پروژکتورهای سه بعدی فعال هستند یا غیرفعال؟

پروژکتورهای سه بعدی می توانند فعال یا غیرفعال باشند. این بستگی به این دارد که پروژکتور از کدام عینک سه بعدی استفاده می کند. برخی از شیشه های شاتر فعال استفاده می کنند که با نرخ فریم 3D متوالی مطابقت دارد. دیگران از عینک های سه بعدی منفعل استفاده می کنند که دارای لنزهایی هستند که نور را فیلتر کرده و تصاویر را از یک چشم به چشم دیگر جدا می کنند.

آیا پروژکتورهای سه بعدی نیاز به صفحه نمایش خاصی دارند؟

برای مشاهده تصاویر یک پروژکتور سه بعدی معمولی ، نیازی به صفحه نمایش خاصی ندارید. در حالی که برخی از ویژگی ها ممکن است به بهبود تصویر کمک کنند ، هنگام استفاده از پروژکتور سه بعدی نیازی به صفحه خاص نیست. اگر سیستم پروژکتور سه بعدی دوگانه دارید ، به احتمال زیاد به یک صفحه نمایش قطبی نیاز خواهید داشت.

پروژکتورهای سه بعدی چگونه کار می کنند؟

پروژکتورهای سه بعدی معمولاً از موتورهای تصویری استفاده می کنند که می توانند به سرعت به روز شوند زیرا برخی از آنها برای تشکیل یک میدان سه بعدی مجبور به نمایش دو برابر بیشتر تصاویر هستند. آنها همچنین یک فرستنده مادون قرمز یا یک فرستنده رادیویی کوچک اضافه می کنند که سیگنالی را به عینک های سه بعدی ارسال می کند تا آنها را با تصاویر پیش بینی شده هماهنگ نگه دارد.

چگونه می توانم فیلم های سه بعدی را روی پروژکتور اپسون خود پخش کنم؟

دستگاه ویدئویی سازگار با 3D را با استفاده از کابل HDMI سازگار به پروژکتور وصل کنید.
دستگاه ویدئویی را روشن کنید ، سپس پروژکتور را روشن کنید.
شروع به پخش از دستگاه ویدئویی کنید. 
در صورت لزوم ، دکمه 2D/3D را روی کنترل از راه دور فشار دهید تا حالت 3D فعال شود.

 

در حال حاضر از پروژکتورهای سه بعدی برای سینمای خانگی ، بازی های سه بعدی ، آموزش ، و برای مشاغل تخصصی و کاربردهای علمی استفاده می شود

پروژکتورهای سه بعدی هم در زمینه تجاری / آموزشی و هم در خانه وجود دارند. تا به امروز ، پیاده سازی در مشاغل محدود بوده است ، اما علاقه سه بعدی به کلاس درس بسیار قوی است و بسیاری از مناطق در حال آزمایش یا پخش پروژکتورهای سه بعدی و محتوا در کلاس های درس هستند

در دنیای تجارت می توانم آموزش های تخصصی ، کاربردهای علمی ، مهندسی و بسیاری از برنامه های کاربردی خاص دیگر را ببینم.