آیا پروژکتورهای لیزری کم صداتر هستند؟
آیا پروژکتورهای لیزری کم صداتر هستند؟

آیا پروژکتورهای لیزری کم صداتر هستند؟

اگر صاحب یک پروژکتور هستید، احتمالاً با صدای چرخش بلند فن های خنک کننده آن آشنا هستید. در انواع مختلف پروژکتورها رایج است، پس نگران نباشید!

با این حال، فناوری جدید با بهبود عملکرد قابل توجهی همراه است. به هر حال، نسخه جدید باید بهتر از نسخه های قبلی باشد.

پروژکتور لیزری از سیستم های پیش بینی قدیمی تر که به لامپ و ال ای دی متکی هستند، جلوتر است. در دماهای پایین کار می کند، به تلاش زیادی برای خنک کردن نیاز ندارد و نسبت به مدل های قبلی خود بی صداتر است.

این مقاله سیستم های خنک کننده پروژکتور را توضیح می دهد و به شما یاد می دهد که چگونه صدای پروژکتور خود را کاهش دهید.

آیا ویدئو پروژکتورهای لیزری کم صداتر هستند؟

در مقایسه با پروژکتورهای LAMP و LED، پروژکتورهای لیزری دارای مزایای خاصی هستند که آنها را در صدر جدول عملکرد قرار می دهد.

یکی از این مزایا این است که پروژکتورهای لیزری بسیار کم صداتر از دو پروژکتور دیگر هستند. پروژکتور لیزری به منبع نوری وابسته است که گرمای کمتری نسبت به LED و لامپ تولید می کند.

برای جلوگیری از گرمای بیش از حد در پروژکتورها، سازندگان یک سیستم خنک کننده داخلی اضافه می کنند. سیستم های خنک کننده شامل فن های کوچکی هستند که اغلب پر سر و صدا هستند.

با این حال، این مورد برای پروژکتورهای لیزری صادق نیست. آنها گرمای کمی تولید می کنند، بنابراین سیستم های خنک کننده آنها اغلب ساده تر و بی صداتر از همتایان خود هستند.

فن های خنک کننده

درست مانند سایر سیستم ها یا موتورهای کامپیوتری، پروژکتورها گرما تولید می کنند. تقریباً هر پروژکتوری با خطر داغ شدن بیش از حد مواجه است که می تواند به اجزای داخلی پروژکتور آسیب برساند.

یک پروژکتور با کمک یک منبع نور درون آن تصویری را ایجاد و نمایش می دهد. این منبع نور می تواند یک لامپ، LED یا لیزر باشد، و گاهی اوقات، ترکیبی از هر دو است.

در طول پرتاب، این منابع نور سطوح حرارتی بالایی تولید می کنند – حدود 100 تا 300 درجه. تکنولوژی پروجکشن مهم نیست؛ نه پروژکتورهای DLP و نه LCD در امان نیستند.

برای پروژکتورهای بسیار روشن، گرمای بیش از حد مشکل بزرگتری است. هر چه منبع نور روشن تر باشد، گرمای بیشتری تولید می کند.

اینجا جایی است که فن های خنک کننده پروژکتور وارد می شوند.

سازندگان فن های خنک کننده داخلی را برای جلوگیری از گرمای بیش از حد طراحی کردند. فن ها گرما را از داخل پروژکتور خارج می کنند و اجازه می دهند هوای خنک از طریق هواکش ها وارد شود.

این فن ها از چرخش تیغه های خود و موتورهایی که آنها را کنترل می کنند، صدای چرخشی تولید می کنند

در حالی که سر و صدای فن های خنک کننده برای هر پروژکتوری رایج است، اما قرار نیست به اندازه کافی بلند باشد که باعث قطع شدن و منحرف شدن شما از پروژکتور شود.

چرا پروژکتور من پر سر و صدا است؟

اگر سیستم خنک کننده پروژکتور شما تا حدی پر سر و صدا است که باعث حواس پرتی می شود، مشکلی وجود دارد.

گاهی اوقات، عوامل خارجی صدای فن های خنک کننده پروژکتور را افزایش می دهند. این عوامل جزی کوچکی هستند، اما تعداد کمی از آنها در صورت عدم کنترل می توانند به مسائل جدی تبدیل شوند.

1. عملکرد

همانطور که قبلا ذکر کردیم، تصاویر روشن تر و پروژکتورهای با عملکرد بالا گرمای بیشتری تولید می کنند. شدت فن خنک کننده به نوبه خود افزایش می یابد که باعث می شود پره های آن با صدای بلند بچرخند.

همچنین، اگر پروژکتور خود را برای مدت طولانی بدون دادن زمان خنک شدن به کار ببرید، متوجه خواهید شد که نویزتر می شود. فن ها باید سخت تر کار کنند تا با افزایش گرما مبارزه کنند.

2. سن

پروژکتورهای قدیمی معمولاً صدای بیشتری نسبت به پروژکتورهای جدید دارند. به دلیل فرسودگی قطعات و اجزاء، یک پروژکتور قدیمی باید سخت‌تر کار کند تا عملکرد ثابت و رضایت‌بخشی داشته باشد.

در نتیجه پروژکتور سریعتر گرم می شود و باعث می شود فن دو برابر بیشتر کار کند.

در مواقع دیگر، پروژکتورهای قدیمی ممکن است به دلیل فرسوده شدن و شل شدن قطعات، صدای بلندتری داشته باشند. این اغلب در مورد پروژکتورهایی است که نگهداری ضعیفی دارند.

3. محل نصب

پروژکتورهای خود را نزدیک به وضعیت نشستن خود نصب نکنید. هر چه به پروژکتور نزدیکتر باشید، صدای وزوز فن و موتورها را بلندتر می شنوید.

همچنین، پروژکتور را با دریچه های پوشیده شده یا رو به دیوار نصب نکنید.

اگر دریچه ها مسدود باشند، خروج هوای گرم از پروژکتور سخت می شود. انسداد باعث گرم شدن بیش از حد می شود و باعث می شود فن خنک کننده عملکرد خود را تشدید کند.

پروژکتورها به یک اتاق با تهویه مناسب نیاز دارند تا به آنها کمک کند تا دمای داخلی خود را بدون فشار آوردن به فن های خنک کننده تنظیم کنند.

4. گرد و غبار و کثیفی

ذرات گرد و غبار و خاک می توانند دریچه های پروژکتور شما را مسدود کرده و هوادهی را کاهش دهند. آنها همچنین می توانند اجزای داخلی را پوشش دهند، تولید گرما را افزایش داده و باعث می شوند که فن بیشتر کار کند.

در حالی که ما از نصب پروژکتور خود در مکان های مطبوع دفاع می کنیم، به یاد داشته باشید که از هرگونه کانال هوای مهم مانند پنجره ها یا درها اجتناب کنید.

این کانال ها اغلب اجازه عبور گرد و غبار و کثیفی را می دهند. اگر پروژکتور شما خیلی نزدیک به یکی باشد، گرد و غبار و خاک ممکن است از طریق دریچه ها وارد شوند.

آیا پروژکتورهای لیزری صدا ایجاد می کنند؟

پروژکتورها فقط به دلیل صدای چرخش فن هایشان در حالی که سعی می کنند گرمای تولید شده توسط سیستم پروژکتور را خنک کنند، صدا دارند.

هر چه گرمای تولید شده بیشتر باشد، فن سخت‌تر کار می‌کند و صدای وزوز را حتی بلندتر می‌کند.

پروژکتورهای لیزری گرمای زیادی تولید نمی‌کنند، بنابراین فن‌های آن‌ها نیازی به کار سخت ندارند. در نتیجه، هنگام استفاده به سختی قابل شنیدن هستند و مطمئناً صدای زیادی ندارند.

چگونه می توانم پروژکتور خود را ساکت تر کنم؟

آیا صدای سیستم خنک کننده پروژکتور سرگرمی شما را مختل می کند؟

این بخش شامل راه حل هایی برای علل احتمالی صدای زیاد پروژکتور شما می باشد. به خواندن ادامه دهید!

1. خرید

ما با گفتن به شما برای خرید پروژکتورهای بی صدا شروع می کنیم.

اگر هنوز پروژکتور ندارید یا می خواهید یک پروژکتور قدیمی را جایگزین کنید، در خرید خود عمداً عمل کنید. حداکثر سطح صدا پروژکتور را همانجا در فروشگاه بررسی کنید

اغلب در مشخصات مشخص شده است و به شما می گوید بیشترین نویز از قطعات مکانیکی پروژکتور انتظار می رود.

میزان صدای پروژکتور بر حسب دسی بل (dB) می باشد. برای داشتن یک پروژکتور بی صدا، به شما توصیه می کنیم که یک پروژکتور زیر 35 دسی بل بخرید.

2. نگهداری و تمیز کردن مناسب

هر چند وقت یکبار داخل پروژکتور خود را تمیز کنید. بیرون آوردن کثیفی و گرد و غبار باعث افزایش گردش هوا و کاهش گرمای بیش از حد می شود.

و اگر پروژکتور شما قدیمی است، باید فن های خنک کننده آن را عوض کنید. ممکن است مدل های قدیمی دیگر عملکرد مطلوبی نداشته باشند.

3. نصب استراتژیک

پروژکتور خود را دور از دیوارها یا موانع دیگری که می توانند دریچه ها را مسدود کرده و جریان هوا را از طریق پروژکتور محدود کنند نصب کنید.

توصیه می کنیم پروژکتور خود را روی یک سطح صاف قرار دهید. سطوح مسطح به پاها یا پایه‌های پایین پروژکتور اجازه می‌دهند تا در سطح یکسانی قرار گیرند، که باعث گردش هوا در زیر دستگاه می‌شود.

4. سیستم های خنک کننده اضافی

استفاده از سیستم های خنک کننده دیگر مانند فن های خارجی یا پد خنک کننده برای پروژکتور شما ضرری ندارد.

این گزینه‌ها دستگاه را خنک‌تر نگه می‌دارند و فشار روی فن‌های خنک‌کننده داخلی پروژکتور را کاهش می‌دهند.

5. حالت صرفه جویی در مصرف انرژی

پروژکتورها تنظیماتی دارند که به شما امکان می دهد میزان سختی کار پروژکتور را کاهش دهید. در اکثر پروژکتورها، این تنظیم “حالت ECO” نامیده می شود.

حالت اکو روشنایی پروژکتور را کاهش می دهد که از سه طریق مفید است:

تولید گرما را کاهش می دهد.
باعث صرفه جویی در طول عمر لامپ می شود و طول عمر پروژکتور را افزایش می دهد.
همچنین میزان برق مصرفی پروژکتور را کاهش می دهد.
توجه: فراموش نکنید که پروژکتور خود را زمانی که از آن استفاده نمی کنید خاموش کنید. به آن زمان کافی بدهید تا خنک شود – زمانی که نیاز به استفاده مجدد از آن داشته باشید عملکرد مطلوبی خواهد داشت.

نتیجه

برخی از کاربران پروژکتور استدلال می کنند که یک پروژکتور پر سر و صدا چیز مهمی نیست. وقتی می توانید صدا را با بلندگوهای خارجی عالی برای پروژکتورها خاموش کنید، این همه هیاهو برای چیست؟

اگر سر و صدا بیش از حد است، باید به علت آن توجه کنید و آن را برطرف کنید. مسدود شدن دریچه ها، گرمای بیش از حد و خرابی قطعات در نهایت می تواند باعث آسیب دائمی شود.

امیدواریم این مقاله به شما در جهت گیری درست پروژکتورهای بی صدا کمک کرده باشد. اگر از قبل یک دستگاه پر سر و صدا دارید، می‌توانید با تعمیر و نگهداری، حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی یا سایر سیستم‌های خنک‌کننده سر و صدا را کاهش دهید.

منبع: pointerclicker