بررسی ویدئو پروژکتور خانگی BenQ TK800 4K UHD
بررسی ویدئو پروژکتور خانگی BenQ TK800 4K UHD

بررسی ویدئو پروژکتور خانگی BenQ TK800 4K UHD

بنکیو TK800 ارزش زیادی را ارائه می دهد و در حال حاضر ممکن است کم هزینه ترین پروژکتور با قابلیت محتوای 4K در بازار باشد. خوب، البته از نظر قیمت، با دوقلو نه چندان همسان خود، HT2550 گره خورده است.

چیزی که ما در اینجا داریم، یک پروژکتور سرگرمی خانگی بسیار زیبا و با قیمت بسیار مقرون به صرفه است، با توجه به اینکه 4K UHD است. آن را بسیار شبیه به لیست قیمت‌های پروژکتورهای خانگی 1080p سنتی و غالب در حدود 800 دلار در نظر بگیرید، اما برای تفاوت قیمت فهرست 500 دلاری، جهش مناسبی در قابلیت دریافت خواهید کرد.

البته اول اینکه قابلیت 4K را دارد.  چهار سطح وضوح/طراحی پروژکتور وجود دارد که می تواند در این زمان 4K را مدیریت کند. هنوز تفاوت کمی در وضوح و جزئیات قابل مشاهده (درک شده) بین اکثر آنها در محدوده قیمت زیر 10 هزار دلار وجود دارد. تفاوت محسوس‌تر در مقایسه با پروژکتورهای ارزان‌تر، HDR – محدوده دینامیکی بالا – است که تقریباً با تمام پروژکتورهای با وضوح بالاتر 4K، بدون در نظر گرفتن وضوح واقعی ارائه می‌شود. سپس یک بهبود رنگ نیز وجود دارد، که در اکثر این پروژکتورها اندک است، اما در پروژکتورهای لیزری که تمایل به قیمت چند هزار دلار اضافی یا بیشتر دارند، بیشتر است.

 

تصویر 4K از نتفلیکس – جسیکا جونز

 3840×2160 را ضرب کنید و حدود 8.3 میلیون پیکسل بدست می آورید. سازمان CEA که نمایشگاه CES را تولید می کند، 4K UHD را هر دستگاهی تعریف می کند که می تواند 8.3 میلیون پیکسل اساساً غیر یکسان را نمایش دهد، حتی اگر پیکسل ها به مراتب بزرگتر از یک پروژکتور 4K واقعی باشند. اما 1080p خوب قدیمی 1920×1080 است، که فقط 2 میلیون است و تغییر می کند، بنابراین این پروژکتورهای UHD هر پیکسل را چهار بار شلیک می کنند، در حالی که پیکسل کمی متحرک است، هر بار که در مورد پروژکتورها، با 8.3 میلیون پیکسل بزرگتر به صفحه نمایش برخورد می کنند. در بین این دو، پروژکتورهایی هستند که ما آنها را تغییر دهنده پیکسل 1080p می نامیم – 1920x1080x2 – بنابراین تنها 4.15 میلیون پیکسل برای برش به عنوان “4K UHD” کافی نیست، حتی اگر اندازه پیکسل یکسان باشد.

آزمایشگاه Ghostbuster ما از نمای نزدیک – در یک پروژکتور استاندارد DLP 1080p، با محتوای 1080p اعتبار دارد.

یکی از پروژکتورهای 4K UHD بسیار گران قیمت BenQ – HT8050 7999 دلاری (با موتور نور LED). واضح ترین تا کنون در بین 4K UHD.

اپسون HC4000 (لیست 1999 دلاری) تغییر دهنده پیکسل 1080p – با محتوای 4K. یک گام واقعی بالاتر از محتوای 1080p

پروژکتور 4K واقعی 14999 دلاری سونی برای مقایسه.

نکته مهم این است که هیچ تفاوتی در وضوح شب و روز بین این قطعنامه ها وجود ندارد. برای مثال، اگر در فاصله 25 فوتی از یک تصویر 80 اینچی نشسته باشید، بعید است که بتوانید تفاوت بین وضوح/جزئیات بین این چهار نوع را تشخیص دهید. اما در فاصله 5 فوتی شما می توانید تفاوت را ببینید، اما هنوز هم چشمگیر نخواهد بود.

و این را در نظر داشته باشید: در صورت عدم تماشای محتوای 4K، حداقل تا آنجا که جزئیات / وضوح وجود دارد، تفاوت کمی وجود دارد. بلکه تفاوت قابل توجه بین پروژکتورها در سایر زمینه ها، روشنایی، کنترل رنگ، ویژگی های خاص…

پروژکتورهای 4K UHD DLP نمی‌توانند به اندازه یک پروژکتور واقعی 4K تصویری دقیق و با جزئیات ایجاد کنند، زیرا همه چیز برابر است. در وسط بین این دو کلاس رزولوشن، پروژکتورهای 2716x1528x2 4K UHD قرار دارند. پیکسل‌های کوچک‌تر و از نظر تئوری کمی گران‌تر از سایر UHD‌ها از نظر جزئیات و وضوح بین بقیه قرار می‌گیرند. در پایین آن پروژکتورهای 1920x1080x2 قرار دارند. آنهایی را که قابلیت 4K دارند صدا کنید. آنها فقط با نیمی از 8.3 میلیون پیکسل به صفحه نمایش می آیند، بنابراین 4K UHD نیستند. با این حال، اندازه پیکسل آنها با DLP های 4K UHD پایین تر یکسان است. تفاوت وضوح بین آن ها و BenQ بیشتر مربوط به DLP تک تراشه در مقابل 3 تراشه 3LCD است.

حالت سکوت

حالت سکوت مهم است. و برای درک آنچه انجام می دهد ضروری است. ا

حالت سکوت تغییر پیکسل را خاموش می کند و TK800 را به یک پروژکتور واقعی 1080p (1920×1080) تبدیل می کند. مسئله این است که اولین باری که حالت سکوت را درگیر می‌کنید، متوجه می‌شوید که صدای زمزمه‌مانند نسبتاً قابل توجهی که از پروژکتور می‌آید، به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد (حدود 10 دسی‌بل حدس من است). احتمالاً تاکنون بیشتر محتوای 1080p را تماشا می‌کنید، بنابراین از حالت ساکت‌تر برای آن محتوا لذت ببرید تا از بی‌صدایی بیشتر لذت ببرید.

نویز قابل شنیدن از تراشه DLP

صدا یک گام بلندتر از آن چیزی است که من در پروژکتورهای 4K UHD با وضوح بالاتری که در اینجا دارم پیدا می‌کنم، بنابراین از این نتیجه می‌گیرم که جابجایی پیکسل تنها یک بار به میزان کلی نویز پروژکتور بسیار کمتر از تغییر پیکسل 3 برابر است. دو UHD دیگر 4K در حال حاضر که از تراشه مشابه TK800 استفاده می کنند، سطح صدای زمزمه بسیار مشابهی دارند.

همه در نظر گرفته شده، این باعث می‌شود که این TK800 و همچنین سایر پروژکتورهای 4K UHD که از این تراشه استفاده می‌کنند، کمی پر سر و صداتر از آن چیزی باشد که اکثر افراد در سینمای خانگی تاریک می‌خواهند. . به‌عنوان یک پروژکتور کاربر خانگی، می‌توانم با زمزمه و صدای فن زندگی کنم.

سه بعدی

BenQ سالهاست که سه بعدی خوب تولید می کند. اگر شبح قابل توجهی وجود داشته باشد، تقریباً مطمئناً محتوای آن وجود دارد، نه TK800. من فقط خوشحالم که سه بعدی دارد. من برخی از I, Robot را به صورت سه بعدی و برخی صحنه های بین سیاره ای از خیزش مشتری را تماشا کردم. عالی، سرگرم کننده بود. من صفحه نمایش عریض مورب 115 اینچی را به نمایش می گذاشتم، و فاصله 10 فوتی برای 3 بعدی مناسب بود.

این روزها، برای ما طرفداران سه بعدی، باید خوشحال باشیم که BenQ سه بعدی را در اختیار ما قرار می دهد. بسیاری از پروژکتورهای 4K UHD دیگر سه بعدی را ارائه نمی دهند.  توجه داشته باشید، پروژکتورهای غیر DLP – 3LCD و LCoS هنوز هم تقریباً همه از 3D پشتیبانی می کنند. ب

سه بعدی غوطه ور شدن در محتوا است و حتی بهتر می تواند ناباوری را به حالت تعلیق درآورد. هرچه نمای شما بیشتر توسط کل تصویر محتوا اشغال شود، فراگیرتر است. سه بعدی در صفحه نمایش بزرگ – چه در مرکز شهر و چه در طبقه بالا – باورنکردنی است.

رنگ درخشان

رنگ درخشان قابلیتی است که اکثر پروژکتورهای DLP ارائه می دهند. من می دانم که اصول اولیه توسط TI، به مشتریان DLP آنها ارائه شده است. تولید کنندگان می توانند برخی از انتخاب ها را انجام دهند. برخی از شرکت‌ها 10 مرحله در این کنترل «تقویت تصویر» دارند که عمدتاً ظاهر پویا تصویر را روشن و ارتقا می‌دهد. پروژکتورهای غیر DLP همگی کنترل های چندگانه مخصوص به خود را دارند. در مورد این (و سایر) BenQ، آنها گزینه های خاموش و روشن ساده را ارائه می دهند..

CFI

حرکت صاف همان چیزی است که ما در مورد آن صحبت می کنیم. نداشتن Creative Frame Interpolation برای برخی از طرفداران ورزش یک مشکل خفیف است، اما من همیشه گفته‌ام که یک ویژگی خوب برای ورزش است، نه چندان برای سایر تلویزیون‌های HD، و معمولاً یک ایده بد برای فیلم‌ها. بیشتر ورزش‌های تلویزیونی به غیر از فیلم‌ها با سرعت 30 فریم در ثانیه یا بیشتر فیلم‌برداری می‌شوند، بنابراین مزیت چندانی ندارند، اما حس خوبی به آن اضافه می‌کنند. به عنوان یک پروژکتور اتاق روشن تر، که باید برای طرفداران ورزش جذاب باشد، فقدان CFI برای من ناامید کننده خفیف است. این می تواند یکی دیگر از ویژگی های خاص TK800 باشد.

کنترل های HDR

دو کنترل در منوها وجود دارد. در منوی نمایش یک انتخاب اساسی از خودکار، HDR یا SDR (همه چیز قبل از HDR) وجود دارد.

 

تصویر 4K HDR

کنترل دیگر به عنوان اولین مورد در زیر منوی معمولی Advanced منوی Picture ظاهر می شود. هنگامی که محتوای HDR در حال پخش است، مورد روشنایی 4K در منو ظاهر می شود. پنهان است وگرنه این منو پنج تنظیمات از +2 تا -2 را ارائه می دهد. من در اکثر مواقع 0 را یافتم که در کل ترجیح من است. من همچنین زمان زیادی را با +1 گذراندم، برای فیلمی که در غیر این صورت کمی تاریک به نظر می‌رسد، عالی است. ما می‌توانیم استدلال کنیم که تصویر تیره‌تر به ایده‌آل HDR نزدیک‌تر است، اما، در حالی که تئوری عالی است، باید از منظره لذت ببرید، کمی بازی کنید و به آنچه شما را خوشحال می‌کند بسنده کنید.

چرخ رنگ – بخش ها و سرعت

دو جنبه اصلی چرخ رنگ برای هر پروژکتور DLP تک تراشه ای مبتنی بر لامپ وجود دارد. بخش های رنگ روی چرخ و سرعت چرخ.

TK800 از چرخ رنگی RGBW استفاده می کند.

همانطور که در ابتدای بررسی ذکر شد، تفاوت اصلی این پروژکتور با برادر HT2550 آن، چرخ است. BenQ دیگر دارای چرخ RGBRGB «سینمای خانگی»، لومن سفید کمتر، اما رنگ‌های کمی زنده‌تر است.

هیچ مشکلی با آن وجود ندارد، BenQ دو مدل با قیمت یکسان ارائه می دهد، مدل مناسب را برای تنظیم اتاق و عادات تماشای خود انتخاب کنید.

جنبه دیگر سرعت است. برای آن دسته از ما که نسبت به “اثر رنگین کمان” حساس هستیم، وقتی اجسام سفید از جلوی اجسام تیره روی صفحه عبور می کنند، لکه هایی از رنگ رنگین کمان را می بینیم (یا برعکس). هرچه سرعت چرخ کندتر باشد، آنها را بیشتر می بینیم. با چرخ رنگ سریع، که هر دو بنکیو دارند، به ندرت می توانم رنگین کمان را ببینم. اوه، گاهی اوقات اگر هنگام تماشای آن صحنه های متحرک با کنتراست بالا سرم را به سرعت حرکت دهم، می توانم آنها را تشخیص دهم.

BenQ سرعتی را منتشر نمی کند، اما به نظر من 4X یا 5X است. بسیاری از پروژکتورها هنوز از چرخ های سرعت 2X یا 3X استفاده می کنند، و برای من، آن ها آن را قطع نمی کنند!

خوشبختانه، اکثر مردم به RBE حساس نیستند. چند تا هستند؟ هیچ اطلاعات خوبی وجود ندارد، اما من 5٪ یا کمی بیشتر را تخمین می زنم.

خوب، اگر شما یکی از ما افراد RBE هستید، خوشحال باشید، این BenQها دارای چرخ های رنگی سریع هستند، بنابراین RBE باید نسبتاً کمیاب باشد.

راه اندازی TK800s رنگ بسیار خوبی و روشنایی اضافی (بیشتر سفید) ارائه می دهد. اگر به اتاقی می روید که تقریباً همیشه بیشتر از نور محیطی جزئی وجود دارد،  TK800s باید راهگشا باشد. اگر محیط تاریک دارید و فیلم های خود را بدون نور محیطی قابل توجه دوست دارید، HT2550 برای شما مناسب است. به همین سادگی است زیرا این چرخ رنگ تنها تفاوت عملکرد واقعی است.

این بنکیو TK800 (و HT2550)، و همچنین اکثر پروژکتورها، یک ویژگی جستجوی خودکار منبع را ارائه می دهند (مهم نیست آن را چه نامی بگذارند). وقتی روشن می‌شوید، کار این است که اولین منبع ورودی فعال را پیدا کنید.

مشکل هر دو بنکیو این است که گاهی اوقات وقتی منبع خودکار روشن است، هرگز منبع فعال را پیدا نمی‌کنند، حتی زمانی که پروژکتور از قبل روی آن منبع است، با دیسک‌های Blu-ray UHD و شاید منابع دیگر باشد. اکنون سیستم من در اینجا پیچیده‌تر از سایرین است، بنابراین به احتمال زیاد به هر حال مشکلی نخواهید داشت، اما برخی دیگر از پروژکتورهای با قابلیت 4K مشکل کمتری دارند یا اصلاً مشکلی ندارند.

هنگام روشن کردن یک فیلم، پخش کننده دیسک شما، چه Blu-ray یا 4K Blu-ray UHD، وضوح بین منوها، پیش نمایش ها، هشدارها و غیره را تغییر می دهد. این باعث می شود نمایشگرها خاموش شوند و اغلب یک پروژکتور نمی تواند آن را دریافت کند. زمان کافی برای قفل کردن، قبل از اینکه منبع خودکار سیگنال خوبی را در نظر نگیرد و به منبع بعدی سوئیچ کند.

بنابراین، اگر از گیرنده برای تغییر منابع خود استفاده می کنید، قطعاً توصیه می کنم آن را خاموش کنید. اگر نه، و دو یا سه منبع به TK800 وصل شده‌اید (دو HDMI و یک؟)، آن را امتحان کنید، اما، به‌ویژه، اگر با محتوای 4K کار می‌کنید، گمان می‌کنم مشکلاتی دارید، پس آن را خاموش کنید.

حتی اگر BTW خاموش باشد، چند بار با مشکلی مواجه شدم که در حین پخش صدا، باز هم تصویر را نشان نمی داد. اگر این اتفاق بیفتد، من راه حل را پیدا کردم. دکمه منبع را فشار دهید (و با فرض اینکه روی HDMI1 باشد)، HDMI 1 را فشار دهید. به نظر می‌رسد که باعث می‌شود شروع به کار جدید شود، و این برای من کارساز بود.

 

سخت افزار

مثل همیشه، اجازه دهید با یک گشت و گذار سریع از پروژکتور شروع کنیم، سپس به جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت. از جلو، متوجه خواهید شد که لنز زوم دستی 1.2:1 فرورفته، به سمت راست (اگر رو به پروژکتور) قرار دارد. در سمت راست، سنسور جلویی IR برای کنترل از راه دور BenQ قرار دارد. تهویه هوای گرم در سمت چپ جلو است.

این یک پروژکتور نسبتا کوچک است، بنابراین اگر آن را روی میز دارید، احتمالاً نمی خواهید یک یا دو پا جلوتر از پروژکتور و درست در سمت راست آن بنشینید، یا با گرما پخته می شوید.

اکنون به سمت بالا، درست پشت جایی که لنز قرار دارد، حرکت می کنیم. جایی که دو کنترل لنز – فوکوس و زوم – برای تنظیم پیدا خواهید کرد. این کنترل ها نیز در حالت فرورفتگی قرار دارند. پانل کنترل نیز در بالا قرار دارد، همانطور که درب جایگزین لامپ است. تمام ورودی ها و کانکتورها در پشت آن قرار دارند.

ورودی ها و رابط ها

دارای تمام ورودی ها و کانکتورهای معمولی برای سینمای خانگی است، با یک امتیاز اضافی – خروجی صدا! شما نیازی به اسپلیتر یا گیرنده A/V ندارید، فقط به بلندگوهای معمولی plug-and-play نیاز دارید.

برای یک پروژکتور کم‌هزینه بسیار مناسب است. درست است، مانند بسیاری از پروژکتورهای خانگی امروزی، دیگر کانکتورهای ویدیویی ترکیبی یا S-Video وجود ندارد. آنچه وجود دارد، از چپ به راست:

یک جفت جک صوتی استریو – ورودی و خروجی . یک ورودی PC VGA (کانکتور استاندارد DB15) در مرحله بعدی قرار می گیرد. این می تواند کامپیوتر آنالوگ یا ویدئوی کامپوننت را اداره کند.

یک جفت HDMI بعدی است. آنها متفاوتند! سمت چپ HDMI 1 و HDMI 2.0 با HDCP 2.2 است – که الزامات Blu-ray UHD و سایر محتوای محافظت شده از کپی را برآورده می کند.

مورد دوم HDMI 1.4 خوب و قدیمی است که چندین سال است که وجود دارد. در تئوری، اولی باید هر چیزی HDMI را مدیریت کند، اما اکثر سازندگان دارای HDMI 1.4 هستند – فقط در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد، شاید با یک پخش کننده 10 ساله…

مثل همیشه، باید شکایت کنم – سومین ورودی HDMI برای کسانی که سوئیچینگ از طریق گیرنده AV انجام نمی دهند بسیار مفید است. من به همه سازندگان می گویم، اما تعداد کمی این کار را انجام داده اند. اخیراً یک Vivitek سه تا داشت. به غیر از پروژکتورهای تجاری پیشرفته. دو عدد تنها چیزی است که به طور معمول پیدا خواهید کرد.

بعد از آن یک USB نوع B برای سرویس و به دنبال آن یک مدرسه قدیمی، درگاه سریال RS-232، برای فرمان و کنترل پروژکتور قرار می گیرد. سپس پورت USB نوع A می آید که برای ارائه خروجی 5 ولت 1.5 آمپر وجود دارد. (برای شارژ بیشتر عینک های سه بعدی قابل استفاده است). در نهایت یک ماشه صفحه نمایش 12 ولت وجود دارد. این چیزی است که اغلب در پروژکتورهای خانگی کم‌هزینه یافت نمی‌شود، اما اگر به آن نیاز دارید، عالی است. برای بالا و پایین بردن صفحه نمایش موتوردار با ماشه 12 ولت استفاده می شود. با این حال، این روزها بیشتر و بیشتر، شرکت ها به جای تریگرهای 12 ولتی، به سمت کنترل بی سیم می روند.

لنز TK800

یک لنز زوم دستی 1.2:1، بدون تغییر لنز، برای انعطاف پذیری در محل محدود

همانطور که قبلاً گفته شد، دارای یک لنز زوم بسیار متوسط  1.2:1 است. پروژکتورهای دیگر در بازه قیمتی 1000 تا 2000 دلاری ممکن است 1.1:1 یا تا 2.1:1 داشته باشند. از آنجایی که جابجایی لنز نیز وجود ندارد، این پروژکتور BenQ را به عنوان پروژکتوری با انعطاف پذیری کمی در محل قرار دهید. با این حال، کسانی از شما که پروژکتور را نصب می‌کنید باید محدوده زوم کافی را پیدا کنند تا بتوانید پروژکتور را در فاصله‌ای قابل نصب قرار دهید و صفحه را به درستی پر کنید.

با این حال، بدون تغییر لنز، شما واقعاً می‌خواهید پروژکتور یا روی میز را در ارتفاع صحیح نصب کنید تا مجبور نباشید از تصحیح کیستون استفاده کنید، که وضوح تصویر را کمی کاهش می‌دهد. اگر از ویژگی‌ای استفاده می‌کنید که احتمالاً وضوح را به اندازه یک پروژکتور 1080p که از تصحیح کیستون استفاده نمی‌کند، کاهش می‌دهد، چرا برای 4K UHD هزینه کنید.

به غیر از شکاف قفل کنزینگتون در نزدیکی سمت راست پایین (برای امنیت)، فقط پریز برق وجود دارد.

در اینجا نمودار پرتاب لنز  با صفحه نمایش 100 اینچی 16:9 آمده است. و همچنین، افست لنز، که به شما می گوید لنز پروژکتور چقدر باید بالاتر یا زیر سطح صفحه باشد. اگر صفحه نمایش بزرگتر یا کوچکتر دریافت می کنید، می توانید اعداد مورد نیاز خود را در چند ثانیه محاسبه کنید. مثال:

نمودار پرتاب لنز برای 100، صفحه نمایش 16:9

Zoom Distance (Feet)
Wide Angle 10 feet 8 inches
Telephoto 12 feet 9 inches

 

اگر با صفحه‌نمایش مورب 125 اینچی می‌خواهید و می‌خواهید پروژکتور در نزدیک‌ترین مکان به صفحه نمایش قرار گیرد، 10 فوت 8 اینچ (128 اینچ) را در 1.25 ضرب کنید، زیرا صفحه نمایش بزرگ‌تر شما 25 درصد بزرگ‌تر است. این 160 اینچ است، یعنی 13.8 فوت، برای نزدیکترین مکان.

افست لنز تقریباً 5 اینچ (125 میلی متر) است. ترجمه شده است، اگر این BenQ را روی یک میز قرار دهید که به یک صفحه نمایش 100 اینچی اشاره دارد، مرکز لنز باید 5 اینچ زیر سطح پایین صفحه نمایش باشد (یا اگر سقف نصب شده است، 5 اینچ بالاتر از سطح بالای صفحه نمایش باشد. )

این مقدار بسیار معقولی از افست لنز است.

و اگر با صفحه نمایش بزرگتر، مثلاً l قطر 120 اینچی (20 درصد بزرگتر) استفاده می کنید، آنگاه افست 20 درصد بیشتر از 5 اینچ خواهد بود که به 6 اینچ می رسد.

کنترل پنل TK800

کنترل پنل کوچک دارای چند دکمه اضافی است، فراتر از دکمه های اصلی. در سمت چپ دکمه روشن/خاموش قرار دارد، با فشار معمول یک بار برای روشن کردن یا دوبار فشار دادن برای خاموش کردن. در سمت راست آن، منطقه ناوبری، با چهار کلید پیکان در یک شکل گرد قرار دارد. پیکان های بالا و پایین برای تصحیح کیستون دو برابر می شود، در حالی که جفت چپ/راست برای میزان صدای بلندگو دو برابر می شود.

دکمه OK/Enter در مرکز فلش ها قرار دارد. در زیر همه آنها سه دکمه وجود دارد، وسط دکمه Menu، در حالی که Back (برای منوها) در سمت چپ آن و Mode در سمت راست قرار دارد. در سمت راست دو دکمه آخر، یکی از بالا دکمه Source و در زیر آن دکمه Eco/Blank قرار دارد.

آخرین مورد – درست بالای دکمه منبع یک حسگر نور است که به پروژکتور اجازه می دهد تا روشنایی را بر اساس نور محیط تنظیم کند. این به صرفه جویی در انرژی کمک می کند.

کنترل از راه دور

با بازگشت به یک دهه پیش، زمانی که من چندین پروژکتور BenQ داشتم، به یاد می‌آورم که آن‌ها در آن زمان ریموت‌های خوبی داشتند. به نظر می رسد هنوز هم دارند. این کنترل از راه دور دارای سه عنصر اصلی برای راضی نگه داشتن بیشتر افراد است.

طرح بندی خوب با انتخاب خوب توابع با دسترسی مستقیم
برد بسیار خوب (30 فوت بدون مشکل)
نور پس‌زمینه عالی – برای تماشای اتاق تاریک، نه روشن یا کم نور
علاوه بر این، پیوند HDMI (CEC) را ارائه می دهد که به این کنترل از راه دور اجازه می دهد تا سایر دستگاه های سازگار با HDMI-Link، مانند بسیاری از پخش کننده های Blu-ray و Blu-ray UHD را کنترل کند.

بیایید دکمه به دکمه از بالا نگاهی بیندازیم.

شروع بالا سمت چپ یک دکمه سبز بزرگ برای روشن کردن است. در کنار آن دکمه نور پس زمینه قرار دارد، اگرچه با فشار دادن هر دکمه، نور پس زمینه به مدت 15 ثانیه روشن می شود. در سمت راست یک دکمه خاموش جداگانه به رنگ قرمز وجود دارد.

دو ردیف از سه دکمه در مرحله بعدی قرار می‌گیرند که سمت چپ بالای آن‌ها سه بعدی است، سپس حالت نور (انتخاب‌های تنظیم لامپ) و یک دکمه استفاده نشده با عنوان Dynamic Iris.

ردیف بعدی (سمت چپ) با دکمه ای شروع می شود که پیوند مستقیمی به منوی تنظیم Keystone ارائه می دهد. در وسط، یکی که به منوی Picture Mode می رود، و در سمت راست، HDR.

سپس فلش های ناوبری به شکل گرد قرار می گیرند و دکمه OK با نام “Enter” در مرکز آن قرار دارد. در زیر آن، سه دکمه وجود دارد که دو دکمه مربوط به ناوبری است. یک دکمه برگشت در سمت چپ و دکمه منو در وسط.

یک فضای کوچک روی کنترل از راه دور وجود دارد، سپس سه دکمه دیگر که مربوط به پردازش تصویر هستند. ابتدا (سمت چپ) Cinema Master است که گروهی از چندین ویژگی پردازش تصویر BenQ است. سپس یک دکمه جداگانه برای Detail Enhancement و در نهایت Lumi Expert آنها می آید متأسفیم که ناامید می شوم، اما این پروژکتور نیز از این دکمه استفاده نمی کند.

صدا با بی‌صدا کردن، کاهش صدا و افزایش صدا، از چپ به راست، در مرحله بعدی قرار می‌گیرد و هیچ شگفتی در آن وجود ندارد.

سه ردیف بعدی را فقط در برخی از پروژکتورها خواهید یافت – آنهایی که برای HDMI-Link، برای CEC هستند. همانطور که گفته شد، این کنترل از راه دور به شما اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های اساسی را روی دستگاه‌های سازگار، مانند سه دستگاه پخش‌کننده Blu-ray و Blu-ray UHD من اجرا کند. اساساً، هنگامی که در منوها تنظیم شود، برای مثال، زدن دکمه پخش در این کنترل از راه دور، پخش را در پخش کننده من شروع می کند. یا می توان از ریموت پخش کننده برای روشن یا خاموش کردن آن استفاده کرد…

جنبه عالی این ویژگی در این پروژکتور این است که کنترل از راه دور دارای نور پس زمینه عالی است. در نظر بگیرید، پخش کننده UHD Blu-ray سامسونگ من تقریباً بدترین کنترل از راه دور را دارد که تا به حال استفاده کرده ام. حتی اگر نور پس‌زمینه داشت، احتمالاً هنوز از آن متنفر بودم. وقتی از پروژکتورهایی استفاده می‌کنم که HDMI-Link دارند، مانند این، یا بیشتر اپسون‌هایی مانند 5040UB که در اینجا دارم، کنترل از راه دور سامسونگ را برای FF، RW، پخش، توقف، فصل به جلو، فصل برگشت و توقف معمولی نادیده می‌گیرم. در عوض از یک کنترل از راه دور با نور پس زمینه خوب استفاده کنید. اوه، من همچنان به کنترل از راه دور سامسونگ برای ورود به منوهای آن و برای برخی ویژگی های دیگر نیاز دارم.

اما، من پرت می شوم. بیایید طرح و ویژگی ها را تمام کنیم. بگذارید جمله قبلی را تصحیح کنم. تنها یکی از سه دکمه در ردیف سوم کنترل‌های HDMI-Link برای کنترل دستگاه‌های دیگر است. یکی در سمت چپ منوی صدا را نشان می دهد، در حالی که در سمت راست دکمه Stop، دکمه Eco/Blank است که در کنترل پنل پروژکتور BenQ نیز وجود داشت.

تقریبا تمام شد! شش کنترل دیگر در دو ردیف در پایین. باز هم، دسترسی مستقیم تر به منوهای محبوب:

روشنایی، وضوح، کنتراست

دمای رنگ، مدیریت رنگ و گاما

من فکر می‌کنم این کنترل از راه دور BenQ تقریباً دکمه‌ای برای تقریباً هر منوی کلیدی دارد .

اگر می توانستند یک چیز را علاوه بر این روی این کنترل از راه دور بگذارند (به دکمه های بیشتری نیاز دارند)، آن دسترسی مستقیم به هر یک از ورودی ها به جای دکمه منبع فعلی است. با این حال، منوی دکمه منبع شما را به انتخابی از منابع می برد. و، BenQ از Auto Source پشتیبانی می کند، بنابراین اگر منبع فعال را روشن کرده باشید، به دنبال یک منبع فعال خواهد بود.

 

استفاده از منبع خودکار

از آنجایی که من منبع خودکار را در ویژگی‌های ویژه ذکر کردم، در صورتی که آن را از دست دادید، این نسخه کوتاه‌تر است: در طول فرآیند بررسی، تقریباً همیشه انتخاب خودکار را روشن کردم. من از یک گیرنده Anthem AV (با کیفیت بسیار بالا) و چندین پخش کننده دیسک، Apple TV، DirectTv، Roku و غیره استفاده می کنم. اغلب اوقات، Auto Select خوب کار می کند، اما نه همیشه. گاهی اوقات، زمانی که من از قبل از HDMI سمت راست استفاده می کنم (HDMI 1 – تمام چیزی است که استفاده می کنم)، BenQ در Auto Source گیر می کند، منبع را پیدا نمی کند یا زمان زیادی طول می کشد. بیشتر اوقات سریع است (چند ثانیه). من فکر می کنم مشکل بیشتر زمانی رخ می دهد که پخش کننده یا دستگاه دیگری را روشن می کنم، پس از روشن شدن گیرنده.

وقتی نمی تواند آن را پیدا کند، تنها کاری که باید انجام دهم این است که به منوی منبع بروم – که نشان می دهد روی HDMI1 است، و Enter را بزنید و سپس منبع را پیدا می کند. ساده است: اگر در تنظیم خود با Auto Source مشکل دارید، آن را خاموش کنید. مشکل حل  می شود.

دو نکته: اول اینکه گیرنده AV من معمولی نیست. اگر دنون یا سونی معمولی بود، مطمئن بودم که پروژکتورش بود، اما چون حجم پایینی دارد و در تئوری، یک گیرنده AV با طراحی پیشرفته است؟ نمی توانم مطمئن باشم که گیرنده من کار را سخت نمی کند. با این حال، ویژگی خودکار اکثر پروژکتورها هیچ مشکلی با آن ندارند.

نکته دوم این است که اگر کسی مانند من از گیرنده AV استفاده می کند تا همه منابع خود را تغییر دهد، پس همه چیز از طریق HDMI1 می گذرد. به عبارت دیگر، دلیلی وجود ندارد که انتخاب خودکار را روشن کنم، زیرا تنها کاری که می‌تواند انجام دهد این است که سرعت کار را کم کند. پروژکتور من روی HDMI1 باقی می‌ماند زیرا هیچ منبع دیگری به جز منابع گیرنده من به آن وصل نیست.

 

منوها

پخش کننده عکس فوق با یک سری کلوزآپ از منوها به پایان می رسد. . منوهای TK800 و HT2550 به جز رنگ نوار منو یکسان هستند. منوها حتی به شما این امکان را می دهند که در صورت تمایل، مکان منو را از مرکز به گوشه ها تغییر دهید (که احتمالاً ترجیح می دهید). هنگامی که منوها فعال می شوند، نظراتی در زیرنویس برخی از آن تصاویر مشاهده می شود.

کیفیت تصویر

کیفیت تصویر خارج از جعبه

این تصویر با تنظیم TK800 روی حالت فوتبال گرفته شده است (ما حالت های Football یا Sports را کالیبره نکردیم).

ژیمناستیک ایالات متحده – حالت ورزشی

تصویر TK800 از HDTV، حالت سینما، پیش از کالیبراسیون

حالت فوتبال

من از طرفداران BenQ هستم . زمانی که اولین پروژکتورم را خریدم، BenQ در مقایسه با اکثر پروژکتورهای نسبتاً مقرون به صرفه نسبتاً ممتاز بود. در عین حال، آنها به دلیل قرار دادن عنبیه های پویا خوب در پروژکتورهای خود و همچنین چرخ های رنگی سریع به خوبی شناخته شده بودند. چیز زیادی تغییر نکرده است.

یک چیز در مورد BenQ TK800 این است که دارای یک تصویر است که در چندین حالت روشن تر، از جمله مانند Vivid TV، Sports، Football و چند حالت دیگر، دارای پانچ زیادی است. همه آنها حداقل 2000 لومن روی صفحه نمایش می دهند (در یک سینمای خانگی تاریک فقط به 400 تا 450 لومن نیاز دارید تا یک صفحه 100 اینچی با محتوای معمولی غیر HDR پر کنید).

همانطور که می‌بینید، در برخی از این عکس‌های ورزشی TK800 (و سایر عکس‌ها)، رنگ‌ها ظاهری غنی، قرمزهای پر جنب و جوش، سبز و غیره دارند، حتی با چرخ رنگ «سرگرمی خانگی». در هر یک از این حالت‌ها، که فکر می‌کنم استفاده زیادی از آن‌ها می‌شود، فاکتور شگفت‌انگیز زیادی در کنار یک تصویر بسیار واضح وجود دارد.

از طرف دیگر، یکی دو حالت “بهترین” (یکی از آنها توسط اریک کالیبره شده است)، به خوبی رنگ هندلینگ دیگر BenQ، HT2550 نیست، اما هنوز هم برای یک پروژکتور سرگرمی خانگی بسیار خوب است. ما در اینجا از عملکرد “خارج از جعبه” صحبت می کنیم. زمانی که بهترین حالت را دقیق و درست به نظر می‌رسانید (کالیبره شده)، روشنایی تا حد زیادی کاهش می‌یابد (بسیار معمولی DLP) و به بیش از 1000 لومن نمی‌رسد. زمانی که اتاق شما دارای حداقل نور محیطی باشد، این مقدار هنوز هم مقدار مناسبی است. این یعنی خاموش کردن چراغ‌ها در حالت اتاق.

رنگ پوست

 

TK800 برای عکاسی از این صحنه از فهرست سیاه، رزولوشن 4K، پخش شده از نتفلیکس استفاده شده است.

 

 

 

محتوای 4K، Blu-ray UHD – مسافران

جنیفر لارنس در مسافران – محتوای 4K – Blu-ray UHD

4K Blu-ray UHD – سفر به فضا

Ghostbusters 2016 – 4K Blu-ray – رنگ پوست در شب

همان حالت‌های روشن‌تر،  برای رنگ‌های پوست بی‌نقص نیستند، اغلب حداقل کمی بیش از حد اشباع می‌شوند، اما وقتی حالتی را انتخاب می‌کنید که برای برش دادن بسیاری از محیط‌ها طراحی شده است، هدف این است. سبک. می‌توانید هر یک از آن حالت‌ها را انتخاب کنید و دوباره آن‌ها را بارگزاری کنید، اما به یاد داشته باشید، این حالت‌ها برای دیدنی به نظر رسیدن هستند. برخی از این حالت‌ها ممکن است کمی کنتراست بیش از حد به شما بدهند، اما حتی مدل‌های Victoria Secret (فقط HDTV) در آن حالت‌ها واقعاً خوب به نظر می‌رسند.

پخش کننده عکس و عنوان

تمام تصاویر ورزشی HDTV در تلویزیون زنده، ورزشی یا فوتبال با بیش از کمی نور محیط گرفته شده است. سایر تصاویر HDTV با تمرکز بر رنگ پوست (به جز 4K از Netflix)، با استفاده از بهترین حالت ما برای غیر 4K یا حالت کاربری که توسط Eric – 4K HDR برچسب گذاری شده بود، از پروژکتور خارج شدند.

ورزش و تلویزیون HD – وضوح 1080 و 4K

 

من نمی توانم صبر کنم تا اکثر ورزش های من در کالج و فوتبال NFL، المپیک، X-Games و غیره به صورت 4K در دسترس باشند. و چیزی که من واقعاً می‌خواهم ببینم، میکس بازی 8 بازی DirecTV برای فوتبال است که به 4K تغییر می‌کند، بنابراین هر بازی فردی حتی واضح‌تر می‌شود. (که بسیار بزرگ خواهد بود).

پخش کننده عکس و عنوان

اکثر حالت های “روشن ترین” در سمت سرد قرار دارند. اما، این نیز اشکالی ندارد، زیرا مدت‌هاست بر این باور بودم که بیشتر مردم ترجیح می‌دهند ورزش‌هایشان کمی قرمزتر، کمی آبی‌تر از استانداردهای تماشای فیلم (6500K) باشد. تا زمانی که بیش از 8000K بالا بیایید، احتمالاً برای اکثر افراد بیش از حد آبی می شود، اما اطلاعات ما در صفحات عملکرد و کالیبراسیون می تواند شما را از دمای رنگ چندین حالت مطلع کند.

برخی از این تصاویر 4K هستند اما از نتفلیکس، نه دیسک. فشرده سازی بسیار زیادی برای شروع از جریان وجود دارد، اما تصویر به راحتی از تماشای برنامه های مشابه (چه فیلم یا “تلویزیون”) از منابع 1080p جلوتر است.

این عالی است، و این یکی از دلایلی است که شما 500 دلار یا بیشتر برای قابلیت‌های 4K هزینه کرده‌اید.

با این حال، تصاویر 4K بسیار چشمگیر هستند، حتی در اینجا با وضوح کمتری نسبت به صفحه نمایش داده می شوند.

عملکرد سطح سیاه و جزئیات سایه تاریک

 

حالت “بهترین” کالیبره شده (سینما) – صحنه با نور روشن

تصویر مسافر دیگر – حالت یکسان، صحنه تاریک تر، نور متفاوت

سینمای کالیبره شده – پر جنب و جوش، اما نه بیش از قرمزهای بالا. همانطور که در جاهای دیگر اشاره شد، این عکس ها یک کاست خاکستری زرد را انتخاب کردند.

حالت زنده برای این تصویر – دارای پانچ بیشتری برای مقابله با نور محیط است، رنگ پوست بسیار خوب به نظر می رسد.

تقریباً هر پروژکتوری حالت بسیار روشنی دارد که رنگ نسبتاً ضعیفی را ارائه می دهد. عالی نیست! برخی از پروژکتورها در روشن ترین حالت خود بهتر عمل می کنند.

این حالت سینما کالیبره شده است، که، btw، مایک (که یک کالیبراتور ISF است)، آن را در یکی از دو حالت ISF محافظت شده با رمز عبور قرار می دهد.

 

سینمای کالیبره شده

حالت زنده

حالت ورزش

افسوس که TK800 یک پروژکتور “سرگرمی خانگی” است در حالی که HT2550 کمی به پروژکتور “سینمای خانگی” نزدیکتر است. مهم نیست، هیچ یک از آنها نمی توانند در صحنه های بسیار تاریک، جایی که این توانایی بیشتر مورد نیاز است، سیاه های واقعاً تیره تولید کنند.

با تنها یک استثنا تا کنون، از بیش از 10 پروژکتور 4K UHD DLP که در اینجا ارائه شده است، همه ضعیف هستند. استثنا یک پروژکتور لیزری 3999 دلاری 4K UHD از ایسر است که با استفاده از موتور لیزری خود به عنوان یک عنبیه پویا در صحنه های تاریک تر، کار مناسبی را انجام می دهد.

پخش کننده عکس و عنوان

عملکرد سطح مشکی BenQ TK800 را بسیار ابتدایی بنامید، اگرچه برخی از پروژکتورهای 3LCD زیر 1000 دلار وجود دارند که کمی بدتر هستند. انتظار دارید پروژکتورهای خانگی 500 تا 700 دلاری با وضوح کمتر 1080p DLP با این BenQ قابل مقایسه باشند.

تصویر Hunger Games (در مقیاس خاکستری و نوردهی بیش از حد) از خوابیدن Katniss و Rue وجود دارد. برای جزئیات در تاریک ترین مناطق به مرکز پایین و سمت چپ نگاه کنید.

مهمتر از همه شما این پروژکتور را خریده اید زیرا محیط کاملاً تاریک ندارید. هنگامی که حتی مقدار کمی از نور محیط وجود داشته باشد، تفاوت های قابل توجه در عملکرد سطح سیاه به تفاوت های کوچک تبدیل می شود.

علاوه بر این، من نمی توانم پروژکتور دیگری را با قیمتی که بتواند در این زمینه بهتر عمل کند، توصیه کنم. کم هزینه ترین پروژکتوری که می تواند و قابلیت 4K دارد، حدود 1000 دلار بیشتر است.

جزئیات سایه بسیار خوب است. من مقداری مسطح را در محدوده‌های بسیار تاریک مشاهده کرده‌ام – رنگ/روشنایی متفاوت کافی در یک منطقه وجود ندارد، بنابراین آنچه که می‌تواند چندین سایه داشته باشد کمتر است، اما من عمدتاً این مشکل را در محتوای پخش یافتم، جایی که فشرده‌سازی به مراتب بیشتر از Bluray است.  یا Blu-ray UHD. همچنین در حالت‌های روشن‌تر، که ممکن است مربوط به نحوه افزایش ظاهر پویا توسط BenQ باشد، برای حالت‌هایی مانند Vivid TV، Sports و غیره بیشتر قابل توجه است. این حالت‌ها بیشتر نگران محتوای روشنایی متوسط و روشن هستند تا محتوای بسیار تاریک.

مشاهده فیلم TK800: محتوای 1080p

TK800 را با یک فیلم 1080p اجرا کنید، مثلاً از دیسک بلو-ری استفاده کنید، و در بیشتر موارد، این پروژکتور مانند پروژکتور مستقیم 1080p بدون هیچ گونه قابلیت 4K رفتار می کند.

اما با وجود این، TK800 مزایایی دارد. این یک تغییر دهنده پیکسل است، بنابراین می تواند داده های 1080p را بگیرد و برای بررسی اطلاعات بیشتر، پردازش تصویر جدی انجام دهد. این موضوع همیشه در مورد پروژکتورهایی که محتوایی را با وضوح کمتری نسبت به وضوح اصلی خود مدیریت می کنند، صادق بوده است.

بنابراین، انتظار تصاویر بسیار واضح از فیلم های 1080p در این TK800 را داشته باشید.

همانطور که گفته شد، آنها به وضوح تصاویر صحنه مشابهی که با این پروژکتور از محتوای 4K مشاهده می شوند، نخواهند بود. البته جای تعجب نیست.

محتوای 1080p – Hunger Games، Casino Royale، Twister، و برخی صحنه های دیگر، خوب و روشن بودند، نور کم حتی در صحنه های تاریک تر به سختی قابل توجه بود.

به طور کلی BenQ روی فیلم های 1080p عملکرد خوبی دارد. جدیدترین چیزی که من تماشا کردم تویستر بود، و تحت تاثیر قرار گرفتم. من نور کم را روشن کرده بودم، و TK800 صحنه های تاریک را به خوبی مدیریت می کرد

این عالی است، زیرا امروزه، هنوز محتوای فیلم بسیار بیشتری در 1080p نسبت به 4K وجود دارد.

مشاهده فیلم TK800 – 4K از Blu-ray UHD

TK800 در کل عملکرد خوبی داشت.

به دلیل تصمیم من برای داشتن نور محیط بیشتر اوقات، من ترجیح دادم از برخی از حالت های تصویر روشن تر و کالیبره نشده استفاده کنم. این یک تجربه معمولی نیست که من فیلمی مانند مسافران را با نور محیطی عمدی روی صحنه ببرم، اما از اینکه چقدر لذت بخش بود، برای مثال در حالت اسپورت یا تلویزیون زنده (هر چند خیلی جالب) شگفت زده شدم. به نور محیط نیاز دارید، زیرا نور سعی می کند تا حدی تصویر را پاک کند.

محتوای 4K UHD. اینجاست که کنترل HDR BenQ وارد می‌شود. با نور محیط در اتاق (نه زیاد)، من به +1 برای تنظیمات HDR رضایت دادم، و روی مسافران و همچنین بخش‌هایی از Ghostbusters (2016) که تماشا کردم به خوبی کار کرد.

در پخش‌کننده عکس بالا، دو تصویر آخر با نوردهی یکسان گرفته شده‌اند، تنها تفاوت این است که HDR روی 0 در دو مورد اول و روی +1 در دومی تنظیم شده است. +1 به خوبی با تمایل طبیعی HDR تیرگی مبارزه می کند.

کالیبراسیون اریک از حالت کاربر 2، تقریباً 2100 لومن تولید کرد و داشتن این تعداد لومن برای HDR خوب بود. تصویر روی فیلم‌ها ظاهر می‌شود، اگرچه کاملاً شبیه تماشای ورزش در یکی از آن حالت‌های روشن نیست (کیفیت تصویر که در بسیاری از فیلم‌ها بالاتر از حد معمول است.)

من از نتایج کار اریک برای مشاهده 4K خوشحال شدم. به طور کلی رنگ بسیار خوب بود، اما اریک نمی‌توانست جلوی بازه‌های روشن‌تر 80 IRE و بالاتر را بگیرد که به‌جای 6500K به محدوده 7300K بپرند و تصویر خنک‌تری در صحنه‌های روشن‌تر ارائه دهند. از نظر فنی عالی نیست، اما مطمئناً دیدن آن سرگرم کننده است.

TK800  برای مشاهده 4K، من ممکن است به عنوان یک پروژکتور توصیف کنم، نه برای افراد خالص یا علاقه مندان به سنتی، بلکه برای افرادی که فقط می خواهند یک تصویر بزرگ با مقداری فاکتور شگفت انگیز داشته باشند، که بتواند محتوای 4K، همچنین 3 بعدی، روشن، با چشم را مدیریت کند. -در صورت درخواست، رنگ‌ها را برجسته می‌کند و اساساً تصاویری را به نمایش می‌گذارد که آن‌ها را به تجربه صفحه نمایش بزرگ متصل می‌کند.

کیفیت کلی تصویر

این مدل همان چیزی است که مناسب سرگرمی خانگی است. روشن (اگرچه به طور غیرمعمول اینطور نیست) و تعداد زیادی تصاویر روشن و رنگارنگ در حالت های مختلف. این پروژکتور فیلم اتاق تاریک ساخته نشده است، اما به اندازه کافی خوب عمل می کند، حتی اگر HT2550 در آن کمی بهتر باشد.

اما برای ورزش، و تماشای گاه به گاه بیشتر هر چیز، تصویر را تکان می دهد. دقیق ترین نیست، اما برای اکثر مردم بیش از اندازه دقیق، از نظر رنگ.

CFI برای طرفداران ورزش و غیره وجود ندارد، اما برای کسانی که می‌خواهند بازی کنند، کنترل‌هایی وجود دارد، و کنترل‌های کالیبراسیون رنگ  به خوبی چیده شده‌اند، و عملکرد بهتری نسبت به اکثر پروژکتورهای کم‌هزینه دارند.

TK800 راه های مختلفی را برای ارائه یک تصویر واقعا خوب ارائه می دهد، از ورزش تا 4K HDR. این فقط سطوح سیاه است، جایی که کمتر می شود، اما پس از آن همه چیزهای دیگر حداقل 500 دلار دیگر نیز وجود دارد. سایر جنبه های این پروژکتور به طور کلی کمتر چشمگیر هستند هیچ مشکل واقعی وجود ندارد، اما فرض کنید که تصویر خود نقطه قوت TK800 است.

 

عملکرد

بررسی پروژکتور سینمای خانگی/سرگرمی خانگی BenQ TK800 – عملکرد: روشنایی، روشنایی و دمای رنگ، خوانش دمای رنگ برای حالت مرجع، خوانش دمای رنگ پس از کالیبراسیون برای حالت مرجع، اندازه‌گیری گاما، حالت ECO: تأثیر روشنایی، مصرف انرژی، موقعیت لنز : تاثیر بر روشنایی

روشنایی

TK800 به 3000 لومنی که ادعا می کرد بسیار نزدیک شد.

شکی در مورد آن نیست، TK800 بنکیو بسیار روشن تر از دوقلو “سینمای خانگی” خود، HT2550 است. چرخ رنگ RGBW TK800 لومن های سفید بسیار بیشتری را پمپ می کند، اگرچه احتمالاً لومن های رنگی کمی کمتر از HT2550 است، تا یک پروژکتور سرگرمی خانگی ایجاد کند که می تواند نور بیشتری را از محیط عبور دهد. BenQ قطعا موفق شد! در نظر گرفتن:

روشن‌ترین حالت اندازه‌گیری‌شده HT2550، حالت روشن آن‌ها با 1793 لومن بود، در حالی که حالت کم‌نور این TK800 حتی روشن‌تر بود: حالت سینما با 1976 لومن، تقریباً دو برابر روشن‌تر از HT2550!

حالت روشن در این TK800 تا 2850 لومن است  50٪ روشن تر از حالت مشابه در دیگر BenQ. این در مورد اکثر حالت های TK800 صادق است، به جز سینما با تفاوت حتی بیشتر.

TK800 در مقایسه با اکثر رقبا واقعاً یک مدل مناسب است. حتی برای حالت “بهترین” کالیبره شده بود، 1007 لومن را مدیریت کرد، اما کالیبراسیون 4K HDR ما در 2090 وارد شد و حالت Bright برای غیر 4K HDR، با اندازه‌گیری 1933 لومن، خیره‌کننده است! در حالی که 1007 لومن خیلی بیشتر از HT2550s نیست (20٪ بیشتر)، به یاد داشته باشید، 1000 لومن رسما برای پر کردن یک صفحه مورب معمولی 150 اینچی در یک سینمای کاملاً تاریک کافی است.

شاید مهمتر از آن رنگ خوب همراه با بیش از 2000 لومن برای HDR است، جایی که لومن های اضافی واقعا مورد قدردانی قرار می گیرند (و مورد نیاز است)!

Picture Mode Lumens Color Temp. (Kelvin)
Bright 2850 8290K
Vivid TV 2128 9342K
Cinema 1976 7448K
Sport 2142 7633K
Football 2142 7863K
User 1 2128 9369K
User 2 2128 9369K

 

روشنایی و دمای رنگ

همان نمودار بالا دمای رنگ هر حالت را هنگام اندازه گیری نشان می دهد. این اعداد همگی پیش از کالیبراسیون هستند. همه حالت ها حداقل کمی خنک هستند. تقریباً از 7500K شروع می شود و سایرین حتی تا 9000K می رسند. خوشبختانه می توان آن ها را در صورت نیاز شماره گیری کرد.

بسیاری از افراد دمای خنک‌تر را برای تماشای ورزش‌ها دوست دارند – من خودم را جزو آن‌ها می‌دانم، بنابراین تمایل دارم چیزی در حدود 7000K را ترجیح بدهم اما معمولاً بیش از 7500K را ترجیح نمی‌دهم. من برای لذت تماشای ورزش از حالت های ورزشی / فوتبال کاملا راضی بودم. با این حال، این حالت بسیار جالب و سرگرم کننده است، اگرچه از نظر تئوری، کمترین دقت را دارد، با دمای رنگ آن در محدوده کلوین 8000-9000+.

خوانش دمای رنگ برای حالت “بهترین”: سینمای کالیبره شده

با هدف 6500K، برای تعادل در مقیاس خاکستری، پس از کالیبراسیون، BenQ TK800 نزدیک به ایده آل است، با یک محدوده خوب ، فقط کمی گرم در تاریک ترین مناطق (10 IRE)، جایی که احتمالاً متوجه آن نمی شوید.

IRE Range Color Temp. (Kelvin)
100 IRE 6436K
90 IRE 6433K
80 IRE 6488K
70 IRE 6570K
60 IRE 6566K
50 IRE 6547K
40 IRE 6651K
30 IRE 6446K
20 IRE 6494K
10 IRE 6288K

 

پس از کالیبراسیون خوانش دمای رنگ برای 4K با HD

اندازه گیری های زیر با قدرت کامل روی لامپ انجام شد. محدوده‌های روشن‌تر، خنک‌تر از محدوده‌های روشنایی پایین‌تر هستند. مطمئن نیستم که چرا Eric نتوانست 70 IRE و بالاتر را کمی گرمتر کند – به D65 نزدیکتر است، اما تصاویر بسیار خوب به نظر می رسند. می‌توانم بگویم وقتی تصاویر استریم 4K را از لیست سیاه می‌بینید، که ساختمان را نشان می‌دهد (تصاویر داخل یا خارج)، می‌توانید شدت آبی کمی قوی‌تر را برای سفیدها ببینید.

IRE Range Color Temp. (Kelvin)
100 IRE 7366K @ 2090 lumens
90 IRE 7374K
80 IRE 7356K
70 IRE 7028K
60 IRE 6650K
50 IRE 6612K
40 IRE 6640K
30 IRE 6662K
20 IRE 6560K
10 IRE 5966K

 

TK800 Gamma Measurement “بهترین” حالت

پیش از کالیبراسیون: میانگین گاما 2.4 هدف گذاری 2.2

پس از کالیبراسیون: میانگین گاما 2.27

برای تماشای معمولی‌تر از فیلم – من به ورزش فکر می‌کنم، یا بیشتر تلویزیون‌ها، اکثراً گامای پایین‌تری را ترجیح می‌دهند که میان برد روشن‌تری را به تصویر می‌دهد.

ECO-Mode: تأثیر بر روشنایی، مصرف برق

از هر حالت رنگی، تغییر از حالت تمام توان (بالا) به حالت کم توان، منجر به کاهش اندازه گیری شده در خروجی لومن حدود 29٪ می شود.

باید اشاره کنم که تقریباً همه پروژکتورها هنگام رفتن به Eco (پایین) بین 25 تا 35 درصد افت می کنند.

Power Mode Lumens Color Temp. (Kelvin)
Full Power (Bright Mode) 2850 8290K
ECO Mode (Bright Mode) 1986 8752K

موقعیت لنز: تأثیر بر روشنایی

من در اینجا مقداری وقت صرفه جویی می کنم. این نمودار با اندازه گیری های بررسی HT2550 ما پر شده است. در نظر بگیرید که دو پروژکتور دارای لنز یکسان هستند و همچنین تفاوت بین روشنایی واید و تله فوتو در پروژکتورهایی با محدوده زوم بسیار کم (1.2:1 در این مورد که بسیار کم است) حداقل خواهد بود. در HT2550 تغییر روشنایی با زوم کردن از زاویه باز (نزدیک ترین مکان به صفحه نمایش) تا دورترین نقطه (زوم تله) تنها 7 درصد است. از آنجایی که به سختی قابل مشاهده است، من حوصله انجام اندازه گیری های مشابه در TK800 را نداشتم.

Zoom Picture Mode Lumens
Wide (Zoom Out) Bright 1811
Mid-Zoom Bright 1793
Telephoto (Zoom In) Bright 1713

 

تنظیمات کالیبراسیون

بررسی پروژکتور سینمای خانگی BenQ TK800 4K UHD  تنظیمات کالیبراسیون: یادداشت‌های پیش‌تنظیمی کالیبراسیون، بهترین کالیبراسیون حالت، کالیبراسیون روشن‌ترین حالت و کالیبراسیون 4K

یادداشت های کالیبراسیون BenQ TK800

توجه: پروژکتور بیش از 65 ساعت روی لامپ داشت قبل از اینکه آن را کالیبره کنم و نور را اندازه گیری کنم. یک لامپ کاملاً جدید به احتمال زیاد لومن اندازه گیری شده کمی بالاتر خواهد داشت.

TK800 دارای 7 حالت (روشن، روشن، تلویزیون، سینما، ورزش، فوتبال، کاربر 1 و کاربر 2) است. من بیشتر وقتم را با سینما، کاربر 1 و 2 گذراندم. همه این حالت‌ها کنترل‌های یکسانی دارند، چیزی که آنها را متمایز می‌کند این است که چگونه این کنترل‌ها از پیش تنظیم شده‌اند. همه آنها 3 گزینه دمای رنگ (معمولی، سرد، گرم) تنظیمات 2 نقطه ای در مقیاس خاکستری، پیش تنظیم گاما 1.6 – 2.8 و CMS کامل (سیستم مدیریت رنگ) را ارائه می دهند. توجه: برای تغییر یکی از 4 پیش تنظیم دمای رنگ، ابتدا باید Brilliant Color را خاموش کنید. پس از انتخاب دمای رنگ مورد نظر خود، در صورت تمایل می توانید رنگ درخشان را خاموش کنید.

بهترین کالیبراسیون حالت (اتاق تاریک) برای 1080p و REC.709 – کاربر 1 (حالت سینما)

حالت سینمای BenQ TK800 (کاربر 1) ردیابی مقیاس خاکستری تعادل RGB پس از کالیبراسیون (هدف D65)

من کالیبراسیون بهترین/تاریک اتاق خود را با استفاده از حالت سینما به عنوان نقطه شروع با تنظیم لامپ روی Eco انجام دادم. من توانستم سینما را به کاربر 1 کپی کنم و نام آن را به بهترین/تاریک تغییر دادم. رنگ درخشان معمولاً به‌طور پیش‌فرض در حالت سینما خاموش است، اما در همه حالت‌ها از جمله سینما روشن است و من آن را برای کالیبراسیون خود روشن گذاشتم. معمولاً برای کالیبراسیون بهترین/تاریک اتاق خود آن را خاموش می‌کردم، اما به این کالیبراسیون خاص رسیدم که می‌دانستم خروجی لومن باید در خط مقدم باشد با این پروژکتور که به‌عنوان مدل «روشنایی بالا» طراحی/فروش می‌شود. رنگ درخشان حداکثر سطح سفید را بیش از 50٪ افزایش داد

وضوح پیش‌فرض 10 بود، من آن را به 8 رد کردم. TK800 فاقد پیشرفت‌های تصویر BenQ مانند Pixel Enhancer 4K، DCTI و DLTI است. سطح سفید در 230 قطع شد و با کاهش کنتراست قابل بهبود نیست. اما من آن را به 49 کاهش دادم تا به بهبود کالیبراسیون تعادل رنگ سفید کمک کنم.

Cinema out of the box عملکرد مناسبی داشت اما 2 تا 7 DeltaE را بین 10 تا 100 IRE نشان داد. به یاد داشته باشید که ما می خواهیم زیر 3 باشیم و من همیشه سعی می کنم اگر پروژکتور توانایی دارد، 1 یا کمتر را بزنم. میانگین دمای رنگ 7800K بود که کمی سردتر از هدف ما 6500K (D65) بود. پس از کالیبراسیون، DeltaE از 1 تا 2 در محدوده کنتراست متغیر بود، به جز 100IRE که به DeltaE 4 رسید. اگر کنتراست را بیشتر کاهش می دادم، دقت 100IRE را بهبود می بخشید، اما با از دست دادن آن لومن های ارزشمند.

من معمولاً گامای 2.4 (BT.1886) را برای کالیبراسیون بهترین/تاریک هدف قرار می‌دهم، اما دوباره با هدفمان از تصویر روشن، گامای 2.2 را انتخاب کردم. اکنون فقط برای اینکه بفهمید گاما بر حداکثر خروجی سفید تأثیر نمی‌گذارد، بنابراین 2.4 در 100IRE به همان اندازه روشن خواهد بود، اما قسمت‌های تیره‌تر تصویر با 2.2 کمی روشن‌تر خواهند بود، بنابراین، تصویر کلی کمی روشن‌تر به نظر می‌رسد. میانگین گامای پس از کالیبراسیون در بالاترین سطح کمی تیره تر از چیزی بود که من با آن هدف داشتم و میانگین 2.27 بود. حداکثر خروجی لومن کمی بیش از 1000 اندازه گیری شد.

حالت سینمای BenQ TK800 (کاربر 1) ثبت گاما پس از کالیبراسیون 2.27 میانگین گاما (هدف 2.20)

IRE Pre-Calibration Post-Calibration
10 IRE 6960K 6288K
20 IRE 7435K 6494K
30 IRE 7735K 6446K
40 IRE 7958K 6651K
50 IRE 8046K 6547K
60 IRE 7946K 6566K
70 IRE 7784K 6570K
80 IRE 7695K 6488K
90 IRE 7694K 6433K
100 IRE 7448K 6436K

اندازه‌گیری‌هایی که در موقعیت متوسط با لامپ اکو انجام شده است.

میانگین پیش از کالیبراسیون گاما: 2.31

میانگین گاما پس از کالیبراسیون: 2.27 @ 1007 لومن

Type Pre-Calibration Post-Calibration
Contrast 50 49
Brightness 50 50
Color 50 50
Tint 50 50
Color Temp Normal Normal

 

Type Pre-Calibration Post-Calibration
Sharpness 10 8
Brilliant Color on on
Color Gamut Auto Auto
Gamma 2.2 2.1
Noise Reduction off Normal

 

RGB Gain Offset
Red 101 230
Green 94 240
Blue 90 237

تنظیمات کالیبراسیون تعادل سفیدی برای حالت شب.

BenQ TK800 Bright Mode Post-Calibration DeltaE-2000 (هدف زیر خطای 3)

4K با HDR – حالت کاربر 2

در نهایت، من یک کالیبراسیون 4k/HDR انجام دادم. من از حالت User 2 با لامپ تنظیم شده روی Normal استفاده کردم و نام آن را 4k/HDR تغییر دادم. من تمام کنترل‌های اصلی تصویر را در مقادیر پیش‌فرض (50) نگه داشتم و وضوح را به 4 کاهش دادم. با پیش‌فرض دمای رنگ به حالت سرد، تعادل سفیدی متوسط کاملاً آبی با میانگین 9100K بود. البته این DeltaE را از نمودار من خارج می کند که حداکثر آن 12 است. پس از تنظیم آن بر روی Normal و انجام کالیبراسیون تراز سفیدی، توانستم آن را به 6600K از 10-60IRE و در محدوده 7300K از 70-100IRE برسانم. DeltaE به محدوده 1-7 سقوط کرد. Brilliant Color به طور پیش‌فرض روشن بود و من آن را برای کمک به حداکثر رساندن سطح رنگ سفید که 2090 پس از کالیبراسیون را اندازه‌گیری می‌کرد، om گذاشتم. وضوح پیش‌فرض روی 10 بود، آن را روی 4 کم کنید.

BenQ TK800 کاربر 2 حالت پس کالیبراسیون RGB تعادل ردیابی مقیاس خاکستری (هدف D65)

هنگامی که TH800 را با سیگنال 4K/HDR تغذیه می کنید، کنترل گاما را با روشنایی HDR با مقادیری از -2 تا +2 تغییر می دهد. روشنایی HDR: -1 مسطح‌ترین و نزدیک‌ترین میزان به هدف EOTF را اندازه‌گیری می‌کند، اما هنگام تماشای Bluray‌های UHD مختلف در «۰» به نظر می‌رسد که در صفحه نمایش من بهتر است. اگرچه زمان زیادی را صرف تماشای محتوا نکردم، اما متوجه شدم که عملکرد از صحنه به صحنه بسیار متفاوت است، برخی در 0 (یا حتی 1+) بهتر به نظر می‌رسند و برخی دیگر در -1.

توجه: روشنایی HDR فقط در انتهای روشن مقیاس خاکستری تأثیر می گذارد. با سایر پروژکتورها، هم روی سطح پایین و هم بالا تأثیر می گذارد. در اینجا نیز به نظر می‌رسد که اشباع رنگ را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به راحتی در 1+ بیشتر می‌شود و رنگ پوست در -1 کمرنگ به نظر می‌رسد، بنابراین ممکن است نیاز به بازی با کنترل رنگ نیز داشته باشید.

حالت کاربر 2 BenQ TK800 (روشنایی HDR 1) پس کالیبراسیون (عملکرد انتقال نوری الکتریکی) با نام گاما

IRE Pre-Calibration Post-Calibration
10 IRE 6773K 5996K
20 IRE 8622K 6560K
30 IRE 9425K 6662K
40 IRE 10058K 6640K
50 IRE 9212K 6612K
60 IRE 9167K 6650K
70 IRE 9069K 7028K
80 IRE 9126K 7346K
90 IRE 9127K 7374K
100 IRE 9159K 7366K

اندازه گیری های انجام شده در لامپ معمولی Mid Placement.

ETOF (گاما) پس کالیبراسیون: HDR Brightness -1 نسبتاً صاف ردیابی می‌شود، به جز قسمت پایین که کمی روشن‌تر از هدف @ 2090 Peak Lumens بود.

Type Pre-Calibration Post-Calibration
Contrast 50 50
Brightness 50 50
Color 50 50
Tint 50 50
Color Temp Cool Normal

 

Type Pre-Calibration Post-Calibration
Sharpness 10 4
Brilliant Color On On
Color Gamut Auto Auto
HDR Brightness 0 0 or -1
Noise Reduction Off Off

تنظیمات کالیبراسیون تعادل سفیدی برای حالت HDR.

RGB Gain Offset
Red 99 253
Green 99 256
Blue 95 256

 

 

خلاصه

وضوح 4K UHD (1920x1080x4) – تغییر پیکسل
روشن تر از اکثر – 3000 لومن
ردپای کوچک
بلندگوی داخلی
کنترل از راه دور با نور پس زمینه
چرخ رنگ چهار بخش (RGBW)
3D – چیزی که بسیاری از UHD های 4K ارائه نمی دهند
سه سال گارانتی P&L
چرخ رنگ سریع RGBRGB
از HDMI-link پشتیبانی می کند
می تواند به عنوان یک پروژکتور تجاری کوچک دو برابر شود

داستان کوتاه: قابلیت‌های 4K، تصویر بسیار واضح، میزان روشنایی مناسب برای اتاق‌هایی با بیش از حداقل نور محیط و قیمت پایین برای همه موارد بالا را می‌خواهید؟ TK800 به احتمال زیاد با نیازهای شما مطابقت خواهد داشت. چند رقیب وجود دارد.

در مورد عملکرد، در اینجا یک نسخه بسیار کوتاه وجود دارد. TK800 فقط کمی کمتر از ادعای 3000 لومن بود. اریک بهترین کالیبراسیون اکو (کم لامپ) را با حدود 1000 لومن ارائه کرد و حالت 4K HDR با تاکید بیشتر بر روشنایی ایجاد شد و با 1933 لومن عرضه شد. با توجه به نتایج رنگ پایانی چشمگیر است. وقتی صفحه بالا می‌رود، بیشتر می‌شود. وضوح نیز در آن صفحه است. کافی است بگوییم که TK800 یک پروژکتور بسیار معمولی 4K UHD است – در محتوای 4K بسیار واضح است. اگر خیلی نزدیک ننشینید، احتمالاً نمی توانید تفاوت بین BenQ و یک پروژکتور 4K واقعی سطح ابتدایی را تشخیص دهید.

بررسی اجمالی

TK800 تقریباً مشابه برادر HT2550 خود است، و تفاوت ها به قدری مشخص است که بیشتر این بررسی مستقیماً از HT2550 گرفته شده است، به عنوان مثال، فقط چرخ رنگ و رنگ جلوی پروژکتور در تمام جنبه های مختلف متفاوت است. سخت افزار اما من نگاه کردم و اینجا در مورد TK800 کمی متفاوت نوشتم. این بار، به دلیل تفاوت‌هایی که بین این دو وجود داشت، در درجه اول TK800 را با چند چراغ روشن، یا نوری که از کرکره‌های نیمه یا بیشتر باز روی پنجره‌هایم وارد می‌شد، تماشا کردم، گاهی اوقات کمی از هر دو.

TK800 ادعا می کند 3000 لومن است. 3000 لومن که برای پروژکتورهای 4K UHD عدد غیرمعمولی نیست و پروژکتورهایی مانند TK800 دارای چرخ رنگ “روشن تر” هستند.

 

تصویری از جسیکا جونز از مارول در نتفلیکس – پخش با کیفیت 4K!

جریان 4K از Netflix: Blacklist Pilot

محتوای GameMix 1080i از DirectTV. طراحی شده توسط TK800. حتی کوچکترین نوع آن قابل خواندن است (اگر خیلی دور ننشینید).

آخرین تصویر از چهار تصویر متوالی HDTV. این از اجرای فلورانس و ماشین در جشنواره موسیقی بریتانیا.

TK800 یک پروژکتور سینمای خانگی/سرگرمی خانگی کوچک است. Optoma و سایر تولید کنندگان DLP، درست مانند BenQ، معمولاً دو مدل را ارائه می دهند که در اکثر موارد یکسان هستند، به جز استفاده از چرخ رنگ متفاوت. (این تفاوت بین گران‌تر Optoma UHD60 و UHD65 4K UHD است.)

TK800 از چرخ رنگی RGBW استفاده می کند (برش های قرمز، سبز، آبی و سفید (سفید واقعاً یک تکه واضح است). این یک پیکربندی چرخ رنگ معمولی است که در اکثر پروژکتورهای DLP تجاری و آموزشی یافت می شود.

پروژکتورهای سینمای خانگی سنتی از استفاده از یک برش سفید/ شفاف اجتناب می کنند. جنبه مثبت آن این است که با این چرخ رنگ، TK800 افزایش قابل توجهی در لومن سفید دریافت می کند (اگرچه لومن های رنگی آسیب می بینند).

هنگام تماشای چیزی مانند ورزش با مقدار زیادی نور محیطی، آن افزایش بیشتر رنگ سفید باعث می شود که تصویر کمتر شسته شده به نظر برسد، حتی اگر رنگ ها کمی تاثیرگذار باشند، به تصویر پاپ بیشتری می دهد.

 

 

منبع: projectorreviews