بهترین ویدئو پروژکتور برای خانه یا آپارتمان شما
بهترین پروژکتور برای خانه یا آپارتمان شما

بهترین ویدئو پروژکتور برای خانه یا آپارتمان شما

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بخواهید یک پروژکتور داشته باشید: ممکن است بخواهید تصویری بزرگتر از تلویزیون ارائه دهد، یا ظاهر یک تلویزیون در اتاق نشیمن خود را دوست نداشته باشید، یا می خواهید شب های فیلم معمولی با آن داشته باشید. دوستان یا خانواده شما از آنجایی که در حال حاضر سینما برای اکثر مردم گزینه ای نیست، بسیاری از دوستان از من می پرسند چه پروژکتوری برای اتاق نشیمن خود تهیه کنم. بنابراین برای اینکه بهترین پاسخ را به آنها بدهم، نه پروژکتور مختلف را در آپارتمانم آزمایش کردم. بعد از سه ماه و فیلم‌های بسیار زیاد، پروژکتوری را پیدا کردم که برای اکثر موقعیت‌ها مناسب‌تر است.

اول، در مورد پروژکتورها، مشخصات و انتخاب های زیادی وجود دارد: لومن، لیزر یا لامپ، DLP یا LCD، 1080 یا 4K، پرتاب کوتاه، لنزهای زوم، اندازه پروژکتور… موارد زیادی وجود دارد. اما اساساً موارد مهم عبارتند از: تنظیم آسان، صدا، کیفیت تصویر و قیمت.

در حال حاضر، پنج نوع پروژکتور وجود دارد که می توانید برای خانه خود تهیه کنید: DLP، LCD، LED، LCOS و لیزر. برای این آزمایش، من به انواع DLP و LCD که برای پروژکتورهای خانگی معمول هستند و همچنین یک پروژکتور DLP که از منبع نور لیزر به جای لامپ استفاده می کند، با قیمتی بین 530 تا 2800 دلار، نگاه کردم. شما می توانید خیلی بیشتر برای پروژکتورهای سینمای خانگی گران قیمت و اختصاصی هزینه کنید. اما برای این آزمایش، ما بودجه را تا حد ممکن معقول نگه داشتیم. اکثر مدل‌هایی که من تست کردم حداکثر با وضوح 1080p هستند، اما ما چند انتخاب 4K نیز داریم.

بهترین انتخاب من اپسون خانگی 2150 899 دلاری است. این پروژکتور LCD 1080p با تصویری عالی و روشن، بلندگوهای خوب است و تنظیم آن بسیار آسان است. با این حال، قبل از پرداختن به جزئیات، هنگام خرید پروژکتور باید به چند نکته اساسی فکر کنید.

چه نوع پروژکتوری باید تهیه کنید؟

DLP، یا پردازش نور دیجیتال، و پروژکتورهای LCD مبتنی بر لامپ هستند، بنابراین لامپ در نهایت تحلیل می‌رود، اما بسیار مقرون به صرفه‌تر از پروژکتورهای لیزری هستند. DLP ها کوچکتر و قابل حمل تر هستند و کنتراست بیشتر و رنگ مشکی بیشتری ارائه می دهند. LCDها تمایل دارند تصویر واضح‌تری داشته باشند و حتی با تعداد لومن کمتر از DLP روشن‌تر به نظر می‌رسند. پروژکتورهای دارای منبع لیزری مبتنی بر لامپ نیستند، بنابراین نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند. به طور متوسط، لیزر 5 برابر بیشتر از یک لامپ دوام می آورد. و بر خلاف پروژکتورهای مبتنی بر لامپ، که در آن یک لامپ نور را از طریق چرخه رنگ برای تولید تصویر ساطع می کند، پروژکتورهای لیزری تنها رنگ های دقیق مورد نیاز برای یک تصویر را تولید می کنند. این کارایی باعث می شود تصویر بسیار روشن تر و رنگ های بسیار دقیق و سطوح سیاه عمیق و کنتراست ایجاد شود. با این حال، همه اینها هزینه بسیار بالاتری دارند. پروژکتورهای لیزری ارزان قیمت معمولاً حدود 2000 دلار هستند، اگرچه می توانید برخی از پروژکتورهای کوچکتر را با قیمت کمتر پیدا کنید.
سپس نسبت پرتاب وجود دارد که میزان بزرگی تصویر نسبت به فاصله آن از سطح است. پروژکتورهای سنتی در پشت بیننده قرار می گیرند، در حالت ایده آل 10 تا 20 فوت از سطحی که روی آن پخش می شود. در همین حال، پروژکتورهای پرتاب کوتاه می توانند یک تصویر بزرگ را تنها با فاصله چند متری بین آنها و دیوار پخش کنند، و پروژکتورهای پرتاب بسیار کوتاه اساساً در مقابل دیوار قرار می گیرند.

صفحه نمایش

سطحی که روی آن طرح ریزی می کنید مهم است  می توانید از دیوار استفاده کنید. سفید بهترین است – اما بهترین خود پروژکتور را نشان نمی دهد. هر برآمدگی کوچک نور را شکسته و سایه های کوچکی ایجاد می کند، بنابراین تصویر در نهایت کیفیت و روشنایی خود را از دست می دهد. از داشتن یک صفحه نمایش پروژکتور سود زیادی خواهید برد، به خصوص اگر با نور روز کمی تماشا کنید. پرده پروژکتور بسته به پوششی که دارند، تصویر را به میزان قابل توجهی روشن می کنند.

پروژکتورهای 4K بسیار گران‌تر هستند و به اندازه تلویزیون‌های 4K رایج نیستند، زیرا پیکسل‌های روی تراشه‌های پروژکتور بسیار کوچک هستند. مگر اینکه واقعاً روی یک سینمای خانگی مناسب سرمایه‌گذاری کنید، بیشتر تنظیمات اتاق نشیمن به یک بیننده معمولی اجازه نمی‌دهد تفاوت بین یک پروژکتور خوب 1080p و یک پروژکتور 4K با قیمت مناسب را تشخیص دهد.

و در مورد محتوا، هر پروژکتوری که من تست کردم دارای ورودی HDMI، بلندگوهای داخلی و همچنین خروجی صدا است، بنابراین من به راحتی می‌توانم با وصل کردن Roku Stick، چیزهای مختلف را پخش کنم. همچنین می‌توانید از لپ‌تاپ، Apple TV یا هر دستگاهی که استفاده می‌کنید برای پخش ویدیو استفاده کنید.

1. Epson Home Cinema 2150

بهترین پروژکتور برای اکثر مردم
بهترین پروژکتور از بین مدل‌هایی که آزمایش کردم – مدلی که به دوستانم توصیه می‌کنم – اپسون 2150 899 دلاری است. تصویر عالی است: بزرگ ، روشن و بازتولید رنگ آن زیبا است. پروژکتور 2150 یک پروژکتور LCD است که حتی در هنگام پخش یک تصویر 130 اینچی تصویر واضحی به آن می دهد و می تواند تا 300 اینچ را پخش کند. رزولوشن 1080p دارد، اما اگر در یک سینمای کاملاً تاریک با صفحه نمایش نباشید، تفاوت محسوسی با 4K به نظر نمی رسد.

روشنایی، که 2500 لومن رتبه بندی شده است، کمتر از سایر پروژکتورهای دارای امتیاز است. اما LCD باعث می‌شود که تعداد لومن پایین‌تر از یک پروژکتور DLP با همان رتبه روشن‌تر و پر جنب و جوش‌تر به نظر برسد. شما می توانید این را با مقداری نور روز تماشا کنید، اما قطعاً نه زمانی که نور فیلتر نشده ای از پنجره به داخل می ریزد. جابجایی به حالت پویا بهترین تصویر را در روز ایجاد می کند، که یک چیز عالی در مورد پروژکتورهای اپسون است: می توانید به راحتی بین حالت های مشاهده جابجا شوید و هر کدام عالی به نظر می رسند. برای تماشای فیلم در شب از حالت سینما که دارای رنگ مشکی عمیق است استفاده کنید.

بلندگوهای 10 واتی داخلی 2150 صدای بلندی دارند. من نیازی به بلندگوهای خارجی پیدا نکردم، اما یک خروجی صوتی 3.5 میلی متری وجود دارد که اگر بخواهید آنها را متصل کنید.  اپسون 2150 دارای کیستونینگ خودکار است. کیستونینگ مهم است زیرا به شما امکان می دهد تصویر را صاف کنید تا پروژکتور نیازی به موازی کامل با دیوار نداشته باشد.

همچنین دستگیره‌های دستی برای فوکوس، زوم، تغییر لنز و کیستون وجود دارد که استفاده از آن‌ها بسیار آسان‌تر از کنترل‌های دیجیتال است. لنز زوم 1.6 برابر است که بیشتر از میانگینی است که در اکثر پروژکتورهای این محدوده دریافت می کنید. این بدان معناست که بدون حرکت دادن پروژکتور، می‌توانید تصویری از 80 اینچ مورب تا 132 اینچ داشته باشید. کوچک‌تر کردن تصویر می‌تواند به مقابله با نور محیط در یک اتاق روشن کمک کند.

این لنز زوم با همه کنترل‌های دیگر، پروژکتور را بسیار انعطاف‌پذیر و آسان برای استفاده می‌کند. اگر حرکت کنید یا در نهایت پروژکتور را در اتاق دیگری قرار دهید، می‌توانید خیلی سریع آن را در فضای جدید سفارشی کنید.

در مجموع، اپسون 2150 تجربه لذت بخشی را ارائه می دهد: استفاده از آن آسان است و تصویری روشن و واضح ارائه می دهد.

2. Optoma HD146X

بهترین پروژکتور اقتصادی
یک پروژکتور ارزان تر اما همچنان عالی Optoma HD146X است. قیمت آن 549 دلار است و بسیاری از مشخصات مشابه اپسون 2150 را دارد.

بزرگترین تفاوت این است که این پروژکتور DLP است، بنابراین روشنایی 3600 لومن آن را روشن تر از 2150 نمی کند. در واقع تیره تر و کمتر پر جنب و جوش به نظر می رسد. به دلیل DLP بودن آن به جای LCD، به وضوح 2150 نیز نیست.

حالت‌های تصویر Optoma نیز انعطاف‌پذیری کمتری دارند و حالت «روشن» یک تصویر سبز غیرقابل استفاده ایجاد می‌کند. حالت های “روشن” یا “سینما” بسیار زیباتر هستند. اما اگر در وسط روز تماشا می‌کنید، احتمالاً باید سایه‌های خود را کنار بگذارید، به خصوص اگر صفحه نمایش ندارید. علاوه بر این، HD146X کنتراست خوبی را ارائه می دهد که تصویری واضح ایجاد می کند.

در نهایت، بلندگوی داخلی 3 واتی HD146X بلند نیست، اما صدای فن بلند است. در حداکثر صدا، اگر پروژکتور نزدیک سر شما باشد، همچنان می توانید صدای فن را بشنوید. با این حال، قابل کنترل است: اگر این پروژکتور برای اتاق خواب شما باشد، اسپیکر خوب خواهد بود. اما اگر می‌خواهید یک شب فیلم را با دوستانتان انجام دهید یا صدای خیابان بلندی دارید، اسپیکرهایی را توصیه می‌کنم که می‌توانید از طریق خروجی صدای 3.5 میلی‌متری آن‌ها را وصل کنید. لنز زوم 1.1x دارای برد کوتاه تری نسبت به 2150 است، بنابراین بزرگ کردن تصویر در آپارتمان من دشوار است. در 11 فوت دورتر، تصویر حدود 100 اینچ است که بزرگ است، اما ای کاش می توانست حتی بزرگتر شود.

از بین تمام پروژکتورهایی که آزمایش کردم، پروژکتورهای Optoma زیباترین تصاویر را دارند. اگرچه HD146X یکی از گزینه‌های ارزان‌تر Optoma است، تصویر همچنان برجسته است. اگر در اتاقی با تاریکی زیاد تماشا می‌کنید و بلندگوهای خارجی دارید، HD146X تصویری عالی با قیمتی ارائه می‌کند که نمی‌توانید کیفیت آن را شکست دهید.

3. Vava Laser TV

پروژکتور با بهترین کیفیت تصویر
اگر قیمت کمتر از کیفیت تصویر اهمیت دارد، تلویزیون لیزری واوا یک گزینه قانع کننده است. Vava یک پروژکتور DLP است، اما همانطور که از نام آن مشخص است، از منبع نور لیزری استفاده می کند که روشن تر و پر جنب و جوش تر از مدل های DLP یا LCD مبتنی بر لامپ است. به اندازه کافی روشن است که بتوان در طول روز بدون صفحه نمایش تماشا کرد، اگرچه پایین کشیدن پرده پنجره‌ها همیشه به شما کمک می‌کند. Vava همچنین با وضوح 4K در مقایسه با 1080p در اکثر مدل‌های دیگر طراحی می‌شود. کیفیت تصویر نزدیک به تلویزیون است. اما از آنجایی که یک پروژکتور است، به نظر من دیدن آن زیباتر است.

با این حال، این تصویر عالی قیمت دارد: Vava گران‌ترین مدلی است که من با بیش از هزار دلار آزمایش کردم. با قیمت 2800 دلار، سه برابر قیمت اپسون 2150 و حتی از تلویزیون های OLED گران تر است.

برخلاف پروژکتورهای سنتی که در طرف مقابل اتاق نصب می‌شوند، Vava یک پروژکتور پرتاب بسیار کوتاه است. درست مقابل دیوار قرار می گیرد و تصویر خود را تقریباً به صورت عمودی روی دیوار پخش می کند. ترجیح این طرح واقعاً به فضا و نیازهای شما بستگی دارد، اما دارای معایبی است. در پنج اینچ از دیوار، حداکثر تصویر 80 اینچ است. اگر پروژکتور را به اندازه 10 اینچ از دیوار حرکت دهید، می توانید تا یک تصویر 150 اینچی دریافت کنید.

تلویزیون لیزری واوا تصویر و صدایی شبیه تلویزیون را از یک پروژکتور ارائه می دهد، اما هزینه زیادی دارد

Vava بسیار بزرگ‌تر و سنگین‌تر از پروژکتورهای سنتی است، که بیشتر به خاطر نوار صوتی کامل هارمن کاردون 60 واتی است که در آن تعبیه شده است. صدایی بسیار بلندتر و کاملتر از بلندگوهای داخلی همه پروژکتورهای دیگر ارائه می دهد.

چند چیز دیگر در مورد Vava وجود داشت که من دوست نداشتم: فرآیند راه اندازی آزار دهنده بود. به اینترنت متصل می شود، نرم افزار را دانلود می کند و از آنجایی که به اینترنت متصل است، هر بار که آن را روشن می کنید، از شما می خواهد که به روز رسانی کنید. این یک فروشگاه برنامه دارد، اما به ندرت هیچ برنامه مفیدی وجود دارد. اما در حال حاضر، تنها موارد واقعا مفید YouTube و Disney Plus بودند. اگر دستگاه پخش جریانی را وصل می‌کنید، به فروشگاه برنامه نیازی ندارید، اما همچنان برای اتصال به اینترنت لازم است، بنابراین فقط یک دردسر غیر ضروری است.

همه تنظیمات دیجیتال هستند، از جمله فوکوس، که تشخیص دقیق بودن آن برای من بسیار سخت است. همچنین، تصویر کمی در طرفین خم می شود. تقریباً غیرممکن بود که آن را کامل به دست آوریم، که فقط برای یک دستگاه 2800 دلاری قابل قبول نیست.

در نهایت، Vava بسیار داغتر از سایر پروژکتورها می شود، به اندازه ای که تفاوت را در اتاق احساس کنید.

بنابراین، اگرچه تصویر از نظر فنی بهترین و درخشان‌ترین تصویری است که من آزمایش کردم، من این را فقط در صورتی توصیه می‌کنم که واقعاً نمی‌خواهید تلویزیون تهیه کنید

4. Optoma UHD52ALV

بهترین پروژکتور 4K مقرون به صرفه
برای کسانی که رزولوشن 4K می‌خواهند اما نمی‌خواهند نزدیک به 3000 دلار برای آن هزینه کنند، UHD52ALV Optoma توصیه من است.

قیمت UHD52ALV تا 1799 دلار است. درجه روشنایی 3500 لومن است که کمی بیش از نیمی از آنچه واوا ادعا می کند است. اما در عمل، آنقدر تاریک احساس نمی شود.

مانند HD146X، حالت روشن در UHD52ALV دارای رنگ سبز قوی است، اما حالت سینما روی آن زیبا است. این رنگ حس تماشای فیلم را به آن القا می‌کرد: همه چیز حالتی طلایی و به سبک دهه 1970 دارد، که فکر می‌کنم تا حدی به دلیل فضای رنگی آن است. پروژکتور از Rec استفاده می کند. 2020 یا BT2020 که می تواند رنگ های بیشتری نسبت به Rec قبلی تولید کند. 709 که اکثر پروژکتورهای دیگر از آن استفاده می کنند.

استفاده از منوها می‌تواند کاری طاقت فرسا باشد، اما وقتی تنظیم شد، وقتی آن را بزرگتر می‌کنید، تصویر خوب باقی می‌ماند – و می‌تواند بزرگ شود: تا حدود 300 اینچ، که دو برابر Vava است. و برای تغییر اندازه تصویر خود نیازی به حرکت پروژکتور ندارید. یک تنظیم دستی زوم 1.3 برابری وجود دارد. بنابراین از حدود 11 فوت دورتر، می تواند تصویری به کوچکی 80 اینچ به صورت مورب، تا 100 اینچ دریافت کند. همچنین یک جابجایی دستی لنز وجود دارد تا بتوانید تصویر را کم یا زیاد کنید و فوکوس دستی نیز وجود دارد.

صدا هم بد نیست دو بلندگوی 5 واتی وجود دارد، بنابراین می تواند به اندازه کافی بلند باشد، اما صدای آن کمی خالی است و بیس زیادی ندارد. فن های پروژکتور بسیار بی صدا هستند و می توانید به راحتی بلندگوها را به خروجی صدای 3.5 میلی متری آن وصل کنید، اما اصلاً ضروری نیست.

5. Epson Home Cinema 3800

بهترین پروژکتور اقتصادی با کیفیت 4K با صدای بهتر
یکی دیگر از گزینه های ارزان قیمت پروژکتور 4K، اپسون 3800 با قیمت 1499 دلار است. بسیار روشن و شفاف با رنگ عالی است. 3000 لومن روشنایی دارد اما با یک صفحه نمایش می توانید در نور روز تماشا کنید. هشدار این است که 4K واقعی را نشان نمی دهد. از تغییر پیکسل برای دو برابر کردن وضوح 1920 در 1080 برای مجموع تقریباً 4 میلیون پیکسل استفاده می کند. با این حال، تشخیص تفاوت دشوار است. از نظر سهولت استفاده، بسیار شبیه به اپسون 2150 با دستگیره های دستی برای زوم و فوکوس است. دارای دو بلندگوی 10 واتی است، بنابراین بلندتر است و صدای آن بسیار بهتر از سایر پروژکتورهایی است که من آزمایش کردم.

6. BenQ TH671ST

بهترین پروژکتور برای فضای کوچک
اگر می خواهید یک تصویر واقعا بزرگ داشته باشید یا اگر فضای شما بسیار کوچکتر است، باید یک پروژکتور پرتاب کوتاه تهیه کنید. BenQ TH671ST تا  750 دلار قیمت دارد و به شما امکان می دهد یک تصویر 100 اینچی را از فاصله کمی کمتر از پنج فوت به نمایش بگذارید. تصویر آن حتی وقتی خیلی بزرگ است واضح است، اما رنگ‌ها، به‌ویژه تاریکی‌ها، گل آلود هستند. روشنایی 3000 لومن آن خیلی روشن نیست، بنابراین اگر می‌خواهید تصویری بزرگ‌تر، مانند 200 اینچ یا بیشتر بگیرید، به تاریکی نیاز دارید. صدا به طور شگفت انگیزی با داشتن یک بلندگوی 5 واتی بلند است. اگر اتاق کوچک و تاریکی دارید، این پروژکتور برای آن عالی است.

منبع: theverge