پروژکتور یا تلویزیون، کدام را باید برای خانه خود بخرید؟
پروژکتور یا تلویزیون، کدام را باید برای خانه خود بخرید؟

پروژکتور یا تلویزیون، کدام را باید برای خانه خود بخرید؟

در حالی که طیف گسترده‌ای از تلویزیون‌ها با ویژگی‌ها و اندازه‌های مختلف در بازار به فروش می‌رسند، مجموعه‌ای از پروژکتورها نیز به همان اندازه در دسترس مصرف‌کنندگان هستند. انبوهی از گزینه های موجود در انتخاب بهترین دستگاه، برای افراد خانه یک معضل ایجاد کرده است.

افراد خانواده تصمیم گیری بین یک پروژکتور و یک تلویزیون برای خانه خود را گیج کننده می دانند زیرا هر دو به یک اندازه برای آنها جذاب هستند. برای انتخاب بهترین دستگاه نمایشگر برای خانه خود، باید ویژگی هایی را که به دنبال آن هستید در دستگاه اولویت بندی کنید. در اینجا چند اولویت محبوب و دستگاه مناسب با توجه به آنها آورده شده است تا به شما کمک کند بهترین دستگاه را برای خود انتخاب کنید.

صفحه نمایش بزرگتر برای یک تجربه سینمایی – پروژکتور

خانواده هایی که تجربه همه جانبه یک صفحه سینمایی را دوست دارند، یک صفحه نمایش بزرگ را در سینمای خانگی خود نیز ترجیح می دهند. تعداد تلویزیون هایی که دارای صفحه نمایش بزرگتر از 80 اینچ هستند بسیار محدود است. هنگام جستجوی تلویزیون های 80 اینچی یا بزرگتر، گزینه های بسیار کمی برای انتخاب دارید. در مورد پروژکتورها اینطور نیست. تقریباً همه پروژکتورها می توانند تصاویری از 120 اینچ تا 150 اینچ را پخش کنند.

برخی از پروژکتورهای درجه یک به گونه ای طراحی شده اند که یک سالن نمایش اختصاصی برای تماشای فیلم در خانه ایجاد کنند. این پروژکتورها می توانند تصاویری با اندازه و کیفیت مشابه پروژکتورهای مورد استفاده در سینماهای تجاری را به نمایش بگذارند. هیچ تلویزیونی نمی تواند با فضای بزرگ پروژکتور یک پروژکتور استاندارد برابری کند چه رسد به یک پروژکتور سینمایی. این ویژگی پروژکتورها را به انتخاب ایده آلی تبدیل می کند که اولویت آنها صفحه نمایش بزرگ است.

اندازه قابل تنظیم تصویر – پروژکتور

مزیت قابل توجه پروژکتورها اندازه تصویر قابل تنظیم آنهاست. اکثر پروژکتورها شما را قادر می سازند تا اندازه تصویر نمایش داده شده را در هر نقطه از 50 تا 150 اینچ تنظیم کنید. آنها را برای نصب در مکان های مختلف همه کاره می کند. می توانید اندازه تصویر نمایش داده شده را بسته به صفحه نمایش یا منطقه موجود تغییر دهید. اندازه تصویر تلویزیون قابل تنظیم نیست. شما باید بسته به فضای موجود تلویزیون را بخرید و با همان اندازه صفحه نمایش گیر خواهید کرد مگر اینکه مدل جدیدی خریداری کنید. اگر می خواهید که بتوانید اندازه تصویر را تنظیم کنید، پروژکتورها انتخاب واضحی هستند.

کیفیت تصویر – تلویزیون

در حالی که برخی از مردم یک منطقه دید بزرگ را ترجیح می دهند، برخی دیگر کیفیت تصویر نمایش داده شده روی صفحه را در اولویت قرار می دهند. کیفیت تصاویر خروجی توسط تلویزیون همیشه بهتر از یک پروژکتور خواهد بود. تصاویر واضح تر و صاف تر ظاهر می شوند. به این دلیل است که تلویزیون ها در مقایسه با پروژکتورها دارای درجه روشنایی و کنتراست بالاتری هستند. همچنین نور محیط به اندازه پروژکتور روی تلویزیون تاثیر نمی گذارد. کیفیت تصاویری که توسط پروژکتور نمایش داده می شوند وابسته به نور خورشید یا نورهای مصنوعی در اتاق است. اگر کسی هستید که کیفیت تصویر را به اندازه ترجیح می دهید، تلویزیون همان چیزی است که نیاز دارید.

قابلیت حمل – پروژکتور

صاحب خانه هایی که تمایل دارند دستگاه نمایشگر خود را از یک اتاق به اتاق دیگر حمل کنند، از خرید یک پروژکتور سود می برند. شاید بخواهید گهگاهی یک شب فیلم را در حیاط خلوت خود داشته باشید، یا می خواهید دستگاه نمایشگر خود را از اتاق نشیمن خود به مکانی دیگر ببرید، زمانی که دوستانتان برای یک مسابقه ورزشی یا یک جلسه بازی به آنجا می آیند، یک پروژکتور بسیار مفید خواهد بود. این سناریوها به راحتی می توانید آن را از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل کنید. تلویزیونی که یک بار در مکانی نصب می شود به ندرت جابه جا می شود زیرا حجیم است. احتمال آسیب رساندن به تلویزیون به خصوص زمانی که آن را از راهروهای باریک یا پله ها حمل می کنید بیشتر است.

نسبت اندازه تصویر به هزینه – پروژکتور

یکی از بزرگترین مزایای پروژکتورها نسبت اندازه تصویر به هزینه آنهاست. اکثر صاحبان خانه ها یک منطقه نمایش تصویر بزرگ را برای یک تجربه سینمایی ترجیح می دهند. یک تلویزیون 80 تا 100 اینچی بین 3000 تا 4000 دلار یا حتی بیشتر هزینه خواهد داشت. از سوی دیگر، پروژکتورهای با کیفیت عالی 1080p با قیمت کمتر از 1000 دلار در دسترس هستند و می توانند تصاویری از 80 اینچ تا 120 اینچ را پخش کنند. بنابراین، برای یک منطقه تماشای 100 اینچی، سه تا چهار برابر بیشتر با یک تلویزیون و سپس یک پروژکتور پرداخت خواهید کرد. بنابراین، پروژکتور برای صاحبان خانه هایی که خواهان یک تصویر بزرگ با بهترین قیمت هستند، انتخاب ارجح است.

تعمیر و نگهداری کم – تلویزیون

به طور سنتی، یکی از بزرگترین معایب پروژکتورها، نگهداری آنها است. پروژکتورها از منبع نور همراه با مکانیسم های پیچیده (DLP، LCD یا LCoS) برای نمایش تصاویر استفاده می کنند. لامپ های مورد استفاده در پروژکتورها به طور متوسط بین 3000 تا 6000 ساعت طول عمر محدودی دارند. در صورت توقف کار، باید تعویض شوند. روشنایی و کیفیت تصویر پروژکتور نیز با بالا رفتن عمر لامپ آن کاهش می یابد.

تلویزیون ها از همان معایب رنج نمی برند. صفحه نمایش آنها طول عمر بیشتری دارد و کیفیت تصویر آنها با افزایش عمر زیاد بدتر نمی شود. تعداد کمی از پروژکتورهای مدرن از LED یا لیزر به عنوان منبع نور استفاده می کنند که هر دو عمر طولانی تری دارند و کیفیت پخش تصویر آنها با افزایش عمر بدتر نمی شود. پروژکتورهای LED و لیزری گرانتر از پروژکتورهای لامپ هستند اما می توانند تا 20000 ساعت یا حتی بیشتر دوام بیاورند. اگر شما فردی هستید که چندین ساعت در روز از دستگاه نمایشگر خود استفاده می کنید و می خواهید هزینه نگهداری آن را به حداقل برسانید، تلویزیون چیزی است که باید در نظر بگیرید.

خستگی کمتر چشم- پروژکتور

برخلاف تصور رایج، تماشای فیلم  روی صفحه نمایش پروژکتور برای چشم آسان تر از تلویزیون است. اگر فردی با یک پروژکتور و تلویزیون در شرایط نور محیطی یکسان (مخصوصاً اتاق تاریک) فیلم تماشا کند، چشمانش بیشتر از تلویزیون خسته می شود. دلیل اصلی همین موضوع این است که تلویزیون دارای درجه روشنایی بالاتری نسبت به پروژکتور است اما سطح تصویر کمتری دارد.

یک تلویزیون در مقایسه با صفحه نمایش پروژکتور 300 درصد یا بیشتر نور ساطع می کند اما درصد کمی از کل میدان دید چشم ها را اشغال می کند. روشنایی بیشتر و سطح پایین تر تلویزیون اجازه نمی دهد که عنبیه چشم به اندازه ای که هنگام تماشای فیلم روی پروژکتور بسته می شود، بسته شود. تصاویری که توسط یک پروژکتور نمایش داده می شود برای چشم نسبتاً راحت تر هستند. از این رو، صاحبان خانه هایی که چشم های حساسی دارند می توانند یک پروژکتور را روی تلویزیون در نظر بگیرند.

صدا – تلویزیون

یکی دیگر از عواملی که باید هنگام انتخاب بین تلویزیون و پروژکتور در نظر بگیرید، تحمل شما در برابر صدای چرخش است. پروژکتورها گرما تولید می کنند و دارای یک فن برای خنک نگه داشتن منبع نور هستند. فن در حین کارکرد پروژکتور نویز تولید می کند، اگرچه میزان نویز تولید شده از مدلی به مدل دیگر متفاوت است. پروژکتورهای درجه یک دارای فن هایی هستند که به سختی قابل شنیدن هستند در حالی که صدای فن در پروژکتورهای ارزان قیمت ممکن است بلندتر باشد. اگر شما فردی هستید که ممکن است  صدای فن را آزارتان می دهد، می توانید پروژکتوری را انتخاب کنید که کمترین صدا را ایجاد کند یا به جای آن یک تلویزیون در نظر بگیرید.

تجربه 4K مقرون به صرفه – تلویزیون

امروزه اکثر مطالب در کانال های خبری، ورزشی و سرگرمی با کیفیت 4K منتشر می شود. حتی دی‌وی‌دی‌های Blu-Ray و سرویس‌های استریم نیز به کاربران این امکان را می‌دهند که محتوا را با کیفیت ۴K تماشا کنند. برای تجربه کامل غنا و سرزندگی محتوای 4K، بینندگان به یک تلویزیون یا پروژکتور سازگار با 4K نیاز دارند.

یک تلویزیون 4K مناسب با قیمت حدود 700 دلار در دسترس است در حالی که ارزان ترین پروژکتور 4K تقریباً 1500 تا 2500 دلار قیمت دارد. تلویزیون در این محدوده قیمت حدود 50 اینچ خواهد بود و نمی تواند با اندازه تصویر پروژکتور مطابقت داشته باشد، اما به شما امکان می دهد فیلم ها را با کیفیت 4K تماشا کنید. اگر 4K برای شما اولویت بیشتری نسبت به اندازه صفحه نمایش دارد، خرید تلویزیون بهترین گزینه خواهد بود زیرا نیازی به خرج کردن پول زیادی ندارید.

کیفیت بلندگوی داخلی مناسب – تلویزیون

عامل مهمی که می تواند به شما کمک کند بین تلویزیون و پروژکتور تصمیم بگیرید این است که آیا می خواهید یک سیستم صدای فراگیر جداگانه بخرید یا خیر. اکثر تلویزیون ها دارای بلندگوهای داخلی مناسبی هستند که کیفیت صدای عالی تولید می کنند و به اندازه کافی برای یک اتاق نشیمن بلند هستند. بلندگوهای پروژکتورها در مقایسه با بلندگوهای تلویزیون کیفیت پایین تری هستند. خرید یک سیستم صدای فراگیر به همراه یک پروژکتور برای شبیه سازی به  سینما به شدت توصیه می شود. افرادی که مایل به پرداخت پول نقد اضافی برای سیستم فراگیر نیستند، می توانند تلویزیون بخرند.

بنابراین، بهترین گزینه برای شما چیست؟

مصرف کنندگان آگاه به بودجه، به ویژه آنهایی که می خواهند فیلم ها و ویدیوها را با کیفیت 4K بدون صرف هزینه زیاد تماشا کنند، باید تلویزیون را انتخاب کنند. همچنین افرادی که اتاق نشیمن آنها از نور محیطی بالایی برخوردار است به دلیل میزان روشنایی و کنتراست بالاتر از تلویزیون بهره مند می شوند. صاحبان خانه هایی که بودجه کمی دارند (زیر 600 دلار) با انتخاب تلویزیون به جای پروژکتور، ارزش پولی بهتری خواهند داشت.

همه آن دسته از مصرف کنندگانی که اندازه تصویر بزرگتر، جذب تجربه سینمایی و قابلیت حمل را در اولویت قرار می دهند، پروژکتورها را بهترین گزینه برای آنها خواهند یافت. صاحب خانه هایی که اتاق نشیمن بزرگ دارند یا دوستان زیادی را برای شب های فیلم دعوت می کنند، سینما را مانند تصویر پروژکتورها دوست خواهند داشت.

منبع: projectorsavvy