تصمیم گیری در مورد قرار دادن مکان ویدئو پروژکتور
بهترین فاصله پرتاب را برای پروژکتور خود تعیین کنید.

تصمیم گیری در مورد قرار دادن مکان ویدئو پروژکتور

یک پروژکتور راه بسیار خوبی برای افزایش کیفیت سینمای خانگی شماست و با تصاویر بزرگتر حس سینما به شما القا می کند. نصب پروژکتور خود بر روی سقف یا دیوار به سینمای خانگی شما ظاهری حرفه‌ای می‌بخشد. همچنین باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شود. هنگام نصب یک پروژکتور روی دیوار یا سقف، باید اندازه‌گیری‌های مختلفی را در نظر بگیرید، از جمله اندازه صفحه نمایش و اندازه اتاق، و همچنین فاصله پرتاب خاص ویدئو پروژکتور . از این دستورالعمل ها در ترکیب با دفترچه راهنمای پروژکتور خود استفاده کنید تا مطمئن شوید که آن را به درستی روی سقف یا دیوار خود نصب کرده اید.

راهکارهای مناسب برای نصب و قرار گیری صحیح ویدئو پروژکتور

تصمیم گیری در مورد قرار دادن صفحه نمایش

در مورد ارتفاع صفحه نمایش خود تصمیم بگیرید. این دوباره به چیدمان اتاق شما بستگی دارد. اگر فقط یک کاناپه و چند صندلی در اتاق دارید (یعنی نه صندلی‌های به سبک تئاتر در ردیف)، ارتفاع مناسب بین 24 تا 36 اینچ (61 و 91.5 سانتی‌متر) از زمین خواهد بود.
اگر چندین ردیف در سینمای خانگی خود دارید، می‌خواهید صفحه نمایش را کمی بالاتر داشته باشید تا افرادی که در ردیف اول نیستند همچنان بتوانند هر تصویر یا فیلمی را که روی صفحه نمایش می‌دهید به درستی ببینند.
هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه صفحه نمایش را تا چه اندازه بالاتر از کف قرار دهید، همیشه اندازه صفحه نمایش را در نظر داشته باشید، زیرا اگر آن را از سطح زمین خیلی بلند کنید ممکن است فضای کافی برای کل صفحه نمایش باقی نماند.

اندازه صفحه نمایش خود را بدانید این ارتفاع و عرضی خواهد بود که می خواهید تصاویر را از پروژکتور خود بر روی آن پخش کنید. اندازه‌گیری‌ها را در دسترس نگه دارید، زیرا هنگام محاسبه مکان نصب پروژکتور به آنها نیاز خواهید داشت.
اکثر پروژکتورها می توانند یک 100 اینچی با کیفیت بالا ایجاد کنند. تصویر (254 سانتی‌متری یا 8.33 فوتی)، بنابراین اگر مطمئن نیستید که چه اندازه صفحه‌نمایش بگیرید. و اتاقتان می‌تواند آن را در خود جای دهد – باید با چیزی نزدیک به 100 اینچ در نظر داشته باشید.

تصمیم گیری در مورد قرار دادن پروژکتور

فاصله پرتاب پروژکتور خود را محاسبه کنید. فاصله پرتاب فاصله بین صفحه نمایش و لنز پروژکتور شما را اندازه گیری می کند. شما آن را با استفاده از نسبت پرتاب پروژکتور خود محاسبه می کنید، که باید در کتابچه راهنمای دستورالعمل به صورت یک عدد (برای پروژکتورهای بدون زوم اپتیکال) یا طیفی از اعداد ذکر شود. برای محاسبه میزان فاصله از صفحه نمایش برای قرار دادن پروژکتور، از فرمول زیر استفاده کنید: نسبت پرتاب x عرض صفحه = فاصله پرتاب. این فرمول برای هر واحد اندازه گیری کار می کند.می توانید از اینچ، سانتی متر، فوت و غیره استفاده کنید.
اگر صفحه‌نمایش 100 اینچی و نسبت پرتاب 1.4:1 تا 2.8:1 دارید، می‌توانید پروژکتور خود را در فاصله‌ای بین 140 تا 280 اینچ (355.6 و 711.2 سانتی‌متر یا 11.67 و 23.33 فوت) از صفحه نمایش قرار دهید. محاسبه به این شکل است (با استفاده از نسبت 1.4:1 به عنوان مثال): 1.4x 100 اینچ = 140 اینچ.
همچنین می توانید فرمول را تغییر دهید. اگر ترجیح می‌دهید اندازه صفحه‌ای را انتخاب کنید که مناسب جایی باشد که می‌خواهید پروژکتور خود را نصب کنید، این فرمول را دنبال کنید: فاصله پرتاب تقسیم بر نسبت پرتاب = عرض صفحه.
فرض کنید می خواهید پروژکتور خود را در فاصله 16 فوتی از صفحه نمایش خود قرار دهید و پروژکتور شما دارای نسبت پرتاب 1.4:1 به 2.8:1 است. با استفاده از انتهای پایینی نسبت (1.4:1) به عنوان مثال، 16 فوت (192 اینچ) را بر 1.4 تقسیم می کنید، که برابر است با اندازه صفحه نمایش 11.43 فوت (137.16 اینچ). با توجه به اینکه نسبت پرتاب تا 2.8:1 است، در واقع می توانید اندازه صفحه نمایش را بین 5.71 (68.52 اینچ) و 11.43 فوت انتخاب کنید.

بهترین فاصله پرتاب را برای پروژکتور خود تعیین کنید.

هنگامی که محدوده فاصله پرتاب خود را شناختید، می توانید اتاق را ارزیابی کنید و تصمیم بگیرید که نصب پروژکتور در کجا منطقی تر است. مواردی که در هنگام ارزیابی باید در نظر داشت:
وضعیت نشستن/مشاهده – اگر پروژکتور شما صدای بلند یا بسیار سنگینی دارد، ممکن است نخواهید که درست بالای سرتان آویزان شود.
پریزهای برق / کابل کشی – پروژکتور شما احتمالاً دو کابل دارد: HDMI و برق. باید مطمئن شوید که یا به اندازه کافی به گیرنده خود نزدیک هستید تا پروژکتور خود را وصل کنید، یا اینکه کابل ها/افزونه های با طول مناسب را دارید.
ترجیح تصویر – حتی در محدوده فاصله پرتاب، تغییراتی در کیفیت تصویر وجود خواهد داشت، بنابراین باید قبل از نهایی کردن محل نصب پروژکتور، فاصله ای را که ترجیح می دهید آزمایش کنید. فواصل کوتاه‌تر (یعنی پروژکتور نزدیک‌تر به صفحه نمایش) روشن‌تر خواهد بود و فواصل طولانی‌تر (یعنی پروژکتور دورتر از صفحه نمایش) کنتراست بیشتر و تصویر واضح‌تری ارائه می‌دهد.

افست عمودی پروژکتور

افست عمودی پروژکتور خود را بیابید. افست عمودی پروژکتور شما این است که چقدر باید بالا یا پایین باشد تا تصویر در ارتفاع مناسب صفحه نمایش داده شود. باید به صورت درصد در دفترچه راهنمای پروژکتور شما ظاهر شود. افست مثبت (مثلاً 96.3+٪) به این معنی است که تصویر بالاتر از لنز پخش می شود، در حالی که افست منفی (مثلاً 96.3-٪) به این معنی است که تصویر کمتر از لنز پخش می شود. از آنجایی که پروژکتورها به صورت وارونه نصب می شوند،  مثبت مهم تر است و باید به آن توجه کرد.

لنز

بسیاری از پروژکتورها مجهز به تغییر عمودی لنز هستند که به شما امکان می دهد ارتفاع تصویر را بدون نیاز به حرکت دادن پروژکتور تنظیم کنید. اگر پروژکتور شما این را دارد، سعی کنید پروژکتور خود را در ارتفاعات مختلف نگه دارید و در حین تنظیم تغییر لنز، ببینید کجا بهتر کار می کند قبل از نصب آن.
اگر پروژکتور شما جابجایی لنز عمودی ندارد (یعنی یک افست عمودی ثابت دارد)، باید آن را دقیقاً در ارتفاع توصیه شده قرار دهید.

موقعیت عمودی پروژکتور خود را محاسبه کنید. برای محاسبه موقعیت ایده آل عمودی پروژکتور خود، از این فرمول پیروی کنید: ارتفاع صفحه x درصد افست = فاصله لنز از بالا/پایین مرکز صفحه.
مثال زیر برای پروژکتوری با افست -96.3% تا +96.3% است:
یک صفحه نمایش استاندارد با وضوح بالا دارای نسبت تصویر 1.78:1 (16:9) خواهد بود، به این معنی که صفحه نمایش 1.78 برابر عرض آن است. اگر صفحه نمایش شما 100 اینچ (8.33 فوت) عرض داشته باشد، احتمالاً 56.18 اینچ (4.68 فوت) ارتفاع خواهد داشت.
برای محاسبه افست عمودی برای 56.18 اینچ. صفحه نمایش: 56.18 اینچx (ارتفاع) 96.3% (تغییر – اگر محاسبه شما نماد % ندارد، از 0.963 استفاده کنید) = 54.10 اینچ.
این بدان معناست که پروژکتور را می توان از 54.10 اینچ زیر مرکز صفحه تا 54.10 اینچ بالای مرکز صفحه نمایش قرار داد.

تغییر افقی لنز را تعیین کنید. ایده آل است که پروژکتور را طوری نصب کنید که از نظر عرض با مرکز صفحه نمایش مطابقت داشته باشد، اما اگر چیدمان اتاق شما غیر از این را ایجاب می کند، باید تغییر لنز افقی خود را محاسبه کنید. قوانین برای جابجایی لنز افقی تقریباً مانند تغییر عمودی لنز است، با این تفاوت که شما از این فرمول برای تعیین آن استفاده می کنید: عرض صفحه x درصد افست = فاصله لنز به چپ/راست مرکز صفحه نمایش.
بهتر است تا حد امکان از جابجایی لنز افقی خودداری کنید، زیرا این کار می‌تواند تصویر شما را مخدوش کند و باعث ایجاد مشکلاتی در تغییر عمودی لنز شما شود.

نصب ویدئو پروژکتور

بهترین پایه را متناسب با پروژکتور و اتاق خود انتخاب کنید. پایه‌های پروژکتور در مواردی که به آن متصل می‌شوند (به عنوان مثال سقف یا دیوار) متفاوت است. پایه ها به تنظیم ارتفاع تصویر شما کمک می کند. و اینکه چه نوع/اندازه/وزن پروژکتوری را می توانند نگه دارند. هنگام انتخاب یک پایه، باید همه این موارد را در نظر داشته باشید.
چیزی محکم و با کیفیت بخرید؛ مدل های بی کیفیت به احتمال زیاد در طول زمان جابجا می شوند و باعث می شوند پروژکتور شما (و تصویر) از تراز با صفحه خارج شوند.
بسته به نوع سقف شما ممکن است نیاز به خرید آداپتور برای پایه خود داشته باشید. برای سقف کاذب (سقف کاذب که از سقف سازه پایین می‌افتد و بنابراین نمی‌تواند بارهای سنگین را تحمل کند)، یک کیت سقف کاذب خریداری کنید. 

پایه را وصل کنید. پایه مناسب را به پروژکتور وصل کنید. دستورالعمل های ارائه شده به همراه کیت نصب و پروژکتور را دنبال کنید. قبل از حرکت، مطمئن شوید که صفحه مانت همسطح پروژکتوری است که به آن متصل است. قبل از اینکه پروژکتور را به دیوار/سقف محکم کنید، مطمئن شوید که کل پایه به پروژکتور متصل است.

فاصله اتصال به لنز را محاسبه کنید و فاصله پرتاب را بر اساس آن تنظیم کنید. از یک متر برای تعیین فاصله بین مرکز پایه و جلوی لنز پروژکتور استفاده کنید. این طول را به محدوده قابل قبول فاصله بین لنز پروژکتور و صفحه نمایش (یعنی فاصله پرتاب) اضافه کنید.
اگر فاصله نصب تا لنز 6 اینچ باشد، مجموع جدید برای فاصله پرتاب اصلی 16 فوت 16.5 فوت است.

پروژکتور را ایمن کنید. از یک گل میخ یاب برای قرار دادن یک گل میخ سقفی که تیرچه نیز نامیده می شود، در محدوده مناسب فواصل صفحه تا پروژکتور استفاده کنید. پایه را با یک پیچ گوشتی، آچار و 2 پیچ و مهره به گل میخ محکم کنید.
پیچ‌های تاخیری (معروف به پیچ‌های تاخیری) بست‌هایی با سرهای صاف و شش ضلعی و محورهای استوانه‌ای رزوه‌دار هستند. آنها را می توان به طور مستقیم به چوب پیچ کرد. آنها همچنین می توانند در صورت استفاده با درج به نام لگ به بتن پیچ شوند. پیچ‌های تاخیری برای نصب پروژکتور شما باید 3 اینچ (7.6 سانتی‌متر) طول و 0.3125 اینچ (7.9 میلی‌متر) عرض داشته باشند (مگر اینکه در کتابچه راهنمای نصب شما خلاف آن ذکر شده باشد).
برای استفاده از گل میخ، کافی است آن را در امتداد دیوار اجرا کنید تا زمانی که نشانگر آن به شما بگوید که به گل میخ برخورد کرده است. دستورالعمل های دقیق تر در کتابچه راهنمای گل میخ شما خواهد بود.
اگر هیچ تیرچه ای در محلی که می خواهید پروژکتور خود را نصب کنید وجود ندارد، یا باید در آن نقطه تجدید نظر کنید یا ابتدا یک تکه چوب را نصب کنید که فضای بین دو تیرچه را بپوشاند. در صورت امکان (یعنی اگر بالای سر شما اتاق زیر شیروانی وجود دارد)، چوب را در داخل سقف پنهان کنید.
شما همچنین می توانید سقف را سوراخ کنید، لنگرها را در آن قرار دهید، سپس پروژکتور را در آن پیچ کنید.

کابل ها را محکم کنید. کابل ها را به پروژکتور وصل کنید. دستورالعمل های دفترچه راهنمای پروژکتور را دنبال کنید.
می‌توانید از قالب‌های سیمی (معروف به پوشش‌های سیم) استفاده کنید تا به کابل‌های خود کمک کنید که با دیوار به سمت گیرنده و پریز برق شما ترکیب شوند. اینها باید در فروشگاه سخت افزار محلی شما موجود باشد.
اگر به ظاهر کابل‌ها اهمیت نمی‌دهید، اما می‌خواهید حداقل آن‌ها را مرتب نگه دارید، می‌توانید آن‌ها را نیز با استفاده از تکیه‌گاه‌ها و بست کابل‌ها در نقاط خاصی از دیوار خود ببندید (همچنین در فروشگاه سخت‌افزار محلی شما موجود است).

تنظیمات پروژکتور را برای تنظیم دقیق تصویر تنظیم کنید. پروژکتور را روشن کنید و راهنمای دستورالعمل را دنبال کنید تا زوم، تغییر لنز و فوکوس را روی تنظیمات دلخواه تنظیم کنید. برای تنظیم کنتراست، رنگ و روشنایی دلخواه بر روی پروژکتور، دفترچه راهنمای دستورالعمل را دنبال کنید.
قبل از رفتن به تنظیم دقیق، تصویر را طوری تنظیم کنید که تا حد امکان به دقت نزدیک شود. این به طور ایده‌آل باعث صرفه‌جویی در زمان و ناامیدی شما در هنگام تنظیم دقیق می‌شود.

منبع: wikihow