آیا ویدئو پروژکتورهای لیزری داغ می شوند؟
آیا ویدئو پروژکتورهای لیزری داغ می شوند؟

آیا ویدئو پروژکتورهای لیزری داغ می شوند؟

در طول سال‌ها، فناوری‌های مختلف منبع نور در پروژکتورها برای ارسال تصاویر روشن و رنگارنگ استفاده شده است.

پروژکتورهای لامپ اگرچه فناوری پیشرو نیستند، اما کاملاً استاندارد هستند. جدیدترین ورودی به فناوری نور پروژکتور، نور لیزر است.

همانطور که از نام آن پیداست، درخشندگی را از یک منبع لیزر (تقویت نور با انتشار تحریک شده تشعشع) به دست می آورد.

پروژکتورهای لیزری تقریباً در همه جنبه ها بهتر از پروژکتورهای لامپ عمل می کنند. عملکرد تحسین برانگیزی دارند، سریع روشن و خاموش می شوند، منبع نور بیشتر دوام می آورد و غیره.

با این حال، تردیدها یا کنجکاوی هایی در مورد سطوح حرارتی و مصرف انرژی یک پروژکتور لیزری وجود دارد.

آیا پروژکتورهای لیزری مقدار زیادی برق مصرف می کنند؟

در مقایسه با پروژکتورهای مبتنی بر لامپ، پروژکتورهای لیزری انرژی زیادی مصرف نمی کنند. این به این دلیل است که آنها کل طیف رنگی را همیشه نمایش نمی دهند و در نتیجه قدرت کلی کمتری مصرف می کنند.

پروژکتورهای لیزری به طور متغیر نور ساطع می کنند

پروژکتورهای لامپ با روشنایی کامل کار می کنند حتی اگر تصویر نمایش داده شده به آن همه روشنایی و انرژی نیاز نداشته باشد. از سوی دیگر، پروژکتورهای لیزری بر اساس آنچه در یک نقطه خاص مورد نیاز است، از قدرت استفاده می کنند.

مانند LED ها، لیزر در پروژکتور باید یک رنگ داشته باشد و آن را از نظر انرژی کارآمدتر کند. یک پروژکتور لیزری دارای سه نور است که به صورت جداگانه نورهای قرمز، سبز و آبی را ساطع می کنند.

سطح مصرف برق بین یک لامپ و پروژکتور لیزری یکسان خواهد بود اگر تصویر سفید ساده را پخش کنند.

اما اگر تصویری تیره‌تر یا تصویری با عناصر متعدد باشد، پروژکتور لیزری انرژی مورد نیاز آن را بر اساس آنچه روی صفحه نمایش است تغییر می‌دهد و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.

ویدئوها و ارائه‌ها از نظر نیازهای روشنایی متفاوت هستند، جایی که مفهوم مصرف انرژی تطبیقی بیشترین کاربرد را دارد.

از نظر عددی، یک پروژکتور لامپ معمولاً بین 150 تا 800 وات انرژی در ساعت مصرف می کند. ارقام مصرف برق یک پروژکتور لیزری نیز در همین محدوده قرار دارند.

اما از آنجایی که مصرف انرژی آن یکنواخت نیست، هزینه برق آن در کل کمتر است.

ممکن است با مدل پروژکتور متفاوت باشد

توجه داشته باشید که ارقام فوق در کل استاندارد نیستند. آنها می توانند بر اساس مدل خاص و قابلیت های آن متفاوت باشند.

به عنوان مثال، اگر مدل دارای 150 وات باشد، دستگاه معمولاً 150 وات برق در ساعت مصرف می کند. همچنین، یک پروژکتور لیزری که می تواند تصاویر بصری بسیار بزرگتری نسبت به سایر پروژکتورهای لیزری ایجاد کند، انرژی بیشتری مصرف می کند.

آیا پروژکتور لیزری انرژی بیشتری نسبت به تلویزیون مصرف می کند؟

بله، پروژکتورهای لیزری علیرغم الگوهای مصرف انرژی متغیرشان به انرژی بیشتری نسبت به تلویزیون نیاز دارند.

پروژکتورها معمولاً تصاویر بزرگ‌تری نسبت به تلویزیون معمولی می‌فرستند که ممکن است مصرف انرژی بیشتر را توضیح دهد.

ناگفته نماند که تفاوت مصرف برق بین پروژکتور لیزری و تلویزیون در مقایسه با پروژکتور لامپ ناچیز است.

توجه داشته باشید که تلویزیون های OLED و QLED نسبت به برخی از انواع صفحه نمایش قدیمی انرژی کمتری مصرف می کنند. به عنوان مثال، تلویزیون های پلاسما، کاملاً از قدرت بالایی برخوردار بودند.

برای چشم انداز، یک تلویزیون پلاسما 42 اینچی 220 وات برق در ساعت مصرف می کند. از طرف دیگر، یک تلویزیون LED هم اندازه تنها 80 وات مصرف می کند.

تلویزیون های LED دارای توانی بین 60 تا 150 وات هستند. هر چه پنل بزرگتر باشد مصرف انرژی بیشتر است.

و بر خلاف دانش فرضی، OLED ها لزوماً منبع تغذیه نیستند. آنها تمایل دارند انرژی بیشتری نسبت به یک تلویزیون LED مصرف کنند.

آیا پروژکتورهای لیزری داغ می کنند؟

پروژکتورهای لیزری در حین استفاده مانند هر دستگاه دیگری گرم می شوند، اما به اندازه پروژکتورهای مبتنی بر لامپ یا LED گرم نمی شوند.

لیزرها به دلیل افزایش بازده نور در حالی که گرمای کمتری تولید می کنند شناخته شده اند. تفاوت در ایجاد گرما هنگام نمایش محتوای HDR مشهودتر است، که برای جلوه کامل به سطوح روشنایی بالا نیاز دارد.

پروژکتورهای لامپ معمولی برای گرم شدن زمان می برد و به محض روشن شدن نمی توان از آنها استفاده کرد. همچنین نمی توانید به محض اینکه آنها را خاموش کنید آنها را از برق جدا کنید. مقداری گرما وجود دارد که پروژکتور باید با فن داخلی خود دفع کند که به برق نیاز دارد.

از سوی دیگر، پروژکتورهای لیزری رویکردی کاملا متفاوت دارند. برای شروع، آنها در دمای پایین تری کار می کنند.

آنها روشن می شوند و فوراً با روشنایی کامل پخش می شوند. زمان خنک شدن صفر مورد نیاز است، به این معنی که می توانید دستگاه را خاموش کرده و بلافاصله پس از استفاده آن را جدا کنید.

این باعث مصرف انرژی کمتر و در نتیجه کاهش تولید گرما می شود. و از آنجایی که نور اضافی تولید نمی شود (همانطور که قبلاً بحث شد)، مقدار کمتری از نور به گرما تبدیل می شود.

 محیط فیزیکی

لطفاً توجه داشته باشید که محیط فیزیکی نقش مهمی در خنک نگه داشتن پروژکتورهای لیزری دارد.

به طور کلی، دمای تنظیم شده روی 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) یا کمتر ایده آل است. اما دما را خیلی پایین قرار ندهید زیرا می تواند منجر به تراکم در پروژکتور شود.

برای کمک به خود، اکثر پروژکتورهای لیزری معمولاً از یک سیستم خنک کننده کامل (هوا و مایع) استفاده می کنند. و معمولاً در برخی از آنها سنسور سیستم کنترل دما وجود دارد.

کدام پروژکتور داغ‌ترین عملکرد را دارد؟

پروژکتورهای CRT داغ ترین عملکرد را دارند.. پروژکتورهای لیزری در مدیریت گرما بسیار کارآمدتر هستند.

مشکلات حرارتی در همه انواع پروژکتورها از جمله پروژکتورهای لیزری وجود دارد. هیچ پروژکتوری وجود ندارد که در هنگام استفاده با لمس گرم نشود.

با این حال، برخی از پروژکتورها بیشتر از حد متوسط داغ می شوند، و باعث می شود پروژکتورهایی با فناوری نورپردازی پیشرفته تر و کم مصرف تر مانند دستگاه های لیزری با کارایی خنک به نظر برسند.

مدتها قبل پروژکتورهای مبتنی بر CRT وجود داشتند. اگر تلویزیون های CRT قدیم را به خاطر دارید، پروژکتورهای CRT بر اساس فناوری بسیار مشابهی ساخته شده بودند.

پروژکتورهای LCD، DLP و LCOS که امروزه رایج هستند، تنها پس از پروژکتورهای CRT عرضه شدند.

سوالات متداول

آیا پروژکتورهای لیزری صدا تولید می کنند؟

پروژکتورها وقتی گرم می شوند صدا ایجاد می کنند، به لطف فن هایی که می چرخند تا گرما را دفع کنند.

از آنجایی که پروژکتورهای لیزری در کنترل دمای داخلی بسیار ماهرتر هستند، فن های آنها نیازی به چرخش زیاد ندارند و حضور خود را در دنیای بیرون احساس می کنند.

نتیجه

پروژکتورهای لیزری نسبتاً آرام کار می کنند. مصرف برق آنها نیز کم است و نگهداری پروژکتور لیزری مشکل کمتری دارد.

با این حال، این بدان معنا نیست که پروژکتورهای لیزری اصلاً گرما تولید نمی کنند. فقط این است که آنها در مدیریت گرما بسیار بهتر هستند.

اگر دستگاه را خیلی محکم فشار دهید یا به محیط اطراف آن توجه کمی داشته باشید، پروژکتور لیزری شما نیز ممکن است به طور غیر قابل تحملی داغ شود.

اگر نگران تولید گرما توسط پروژکتورهای لامپ و اثرات مضر آن بر روی لامپ و سایر اجزا هستید، پروژکتور لیزری جایگزین مناسبی است.

اما پروژکتورهای لیزری نمی توانند بار حرارتی را به تنهایی تحمل کنند.

به عبارت دیگر، اگر دمای اتاق بالا باشد و تهویه مناسبی وجود نداشته باشد، پروژکتور لیزری شما را از طریق افزایش تولید گرما به شما اطلاع می‌دهد.

ممکن است در همان تنظیمات به اندازه یک پروژکتور لامپ داغ نباشد، اما با این وجود احساس گرمای محسوسی خواهد داشت.

منبع: pointerclicker