ویدئو پروژکتور DLP چگونه کار می کند؟
ویدئو پروژکتور DLP چگونه کار می کند؟

ویدئو پروژکتور DLP چگونه کار می کند؟

پروژکتور DLP™ پروژکتوری است که از چیپست DLP برای تولید تصویری که روی صفحه پروژکتور خود می بینید استفاده می کند. تراشه DLP در سال 1987 توسط لری هورنبک از تگزاس اینسترومنتز ساخته شد. اولین پروژکتور DLP که از این فناوری استفاده کرد آنقدر چشمگیر بود که در سال 1998 برنده جایزه امی شد. امروزه پروژکتورهای DLP یکی از محبوب ترین پروژکتورهایی هستند که امروزه در بازار می بینید. حدود 85 درصد ویدئو پروژکتورها پروژکتورهای DLP هستند.

اما احتمالاً می خواهید بدانید پروژکتورهای DLP چگونه کار می کنند؟

در قلب هر پروژکتور DLP تراشه DMD™ قرار دارد.

تراشه DMD™

دستگاه DMD™ یک تراشه سیلیکونی کوچک است که توسط Texas Instruments ساخته شده و از صدها هزار تا میلیون ها آینه کوچک تشکیل شده است.

هر آینه دارای یک سطح آلومینیومی بازتابنده است و عرض آن فقط چند میکرون است. این اندازه تقریباً به اندازه یک گلبول قرمز است.

 

هر آینه کوچک نشان دهنده یک نقطه یا پیکسل از تصویر است. همه این پیکسل ها وقتی به صورت افقی و عمودی ترکیب شوند، کل تصویر را تشکیل می دهند. هرچه تعداد آینه های بیشتری روی تراشه DMD™ خود داشته باشید، وضوح تصویر بالاتر خواهد بود.

چگونه تراشه های DMD™ برای ایجاد تصویر پیش بینی شده کار می کنند

با سوئیچ الکترواستاتیک موقعیت آینه را می توان در دو جهت که به عنوان موقعیت های “روشن” و “خاموش” تعیین شده اند کج کرد. از آنجایی که مقیاس بسیار کوچک است، می توانند این کار را هزاران بار در ثانیه انجام دهند.
برای ایجاد این امکان، یک سیگنال داده باینری به یک سلول حافظه در زیر هر آینه ارسال می شود که الکترودهایی را فعال می کند که کنترل می کنند که آیا آینه در موقعیت روشن یا خاموش قرار دارد.

تصویر با برخورد نور به آینه ها در موقعیت روشن ایجاد می شود. این یک پیکسل سفید روی صفحه نمایش ایجاد می کند در حالی که عدم برخورد نور با آینه ها در موقعیت خاموش باعث ایجاد یک پیکسل سیاه می شود. نور منعکس شده توسط آینه ها در حالت خاموش به یک هیت سینک در پروژکتور برخورد می کند که نور را جذب می کند.

 

سایه های خاکستری با انعکاس نور از آینه برای مدت زمان کوتاه تر یا طولانی تر ایجاد می شود. تغییر چندباره از سیاه به سفید سایه های خاکستری را روی صفحه نمایش می دهد.

وقتی هزاران آینه را در موقعیت روشن ترکیب می کنید، تصویری روی تراشه دریافت می کنید.

نور لامپ از آینه های کوچک و از طریق یک لنز منعکس می شود تا آنها را روی صفحه متمرکز کند و تصویری را که می بینید ایجاد کند.

 

چگونه پروژکتورهای DLP تصاویر رنگی ایجاد می کنند

بنابراین اکنون یک ویدیوی خاکستری داریم، اما تصویری که روی صفحه می بینید دارای رنگ است. پروژکتور DLP چگونه رنگ های خود را دریافت می کند؟

راز گرفتن رنگ به منبع نور بستگی دارد.

پروژکتورهای DLP مبتنی بر لامپ از لامپی استفاده می کنند که نور سفید را ساطع می کند. نور لامپ ابتدا از طریق یک عدسی متراکم متمرکز می شود.

اکنون نور سفید به خودی خود نمی تواند یک تصویر تمام رنگی ایجاد کند، بنابراین باید راهی برای تقسیم آن نور به رنگ های جداگانه قرمز، سبز و آبی وجود داشته باشد که نور سفید را تشکیل می دهند.

موتورهای سبک DLP™ با عبور نور از یک چرخ رنگ در حال چرخش به این امر دست می یابند. چرخ رنگ به سادگی یک فیلتر قرمز، سبز و آبی است که در جلوی لامپ می چرخد تا رنگ های اصلی را یکی پس از دیگری ایجاد کند.

اکنون نور قرمز، سبز و آبی داریم.

پروژکتورهای LED و لیزری DLP

پروژکتورهای LED و لیزری همچنین می توانند از تراشه های DLP برای ایجاد تصویر استفاده کنند. به جای استفاده از نور سفید، این تصاویر پروژکتور توسط نورهای رنگی تغذیه می شوند که در مورد پروژکتورهای LED و لیزری سه گانه به طور کامل چرخه رنگ را نادیده می گیرند یا از یک لیزر آبی منفرد استفاده می کنند که از یک چرخ فسفر زرد عبور می کند تا نور سفید ایجاد کند. سپس از طریق چرخ رنگ تابیده می شود.
صرف نظر از لامپ، نور سپس به آینه های تراشه DMD™ هدایت می شود.

بنابراین چگونه یک تصویر رنگی ایجاد می کند؟

بیایید اولین ذره نوری را که پس از عبور از چرخه رنگ به تراشه DMD می رسد: نور آبی. در زمانی که نور آبی به تراشه برخورد می کند، تمام آینه هایی که مطابق با جایی که آبی باید در تصویر ظاهر شود، «روشن» می شوند. هنگامی که پیکسل “روشن” است، نور را از لنز به سمت صفحه نمایش شما هدایت می کند. برای مکان‌هایی که آبی ندارند، یا رنگ آبی ندارند، آینه خاموش می‌شود و نور به دور از لنز و به فضای جمع‌آوری نور در پروژکتور هدایت می‌شود.

 

تراشه DMD™ سپس همین کار را برای دو رنگ بعدی نوری که به ترتیب به آن برخورد می کند (به ترتیب قرمز و سبز) انجام می دهد و در نتیجه یک تصویر رنگی کامل را می سازد. معمولاً چرخ‌های رنگی 4 بخش با یک بخش RGB و سفید (واضح) یا چرخ‌های رنگی 6 بخش RGBRGB مشاهده خواهید کرد. برخی از چرخ های رنگی علاوه بر بخش های RGB شامل یک بخش زرد، فیروزه ای یا سرخابی هستند.

چرخه رنگ می چرخد و آینه ها آنقدر سریع کج می شوند که ما معمولاً نمی توانیم توالی تغییر را درک کنیم.

اثر رنگین کمان

افراد کمی وجود دارند که می توانند توالی رنگ در حال تغییر را ببینند. به این اثر رنگین کمان می گویند. پروژکتورهای DLP بهتر ساخته شده اند گام های بزرگی برای کاهش جلوه رنگین کمان برداشته اند. برای افرادی که مستعد دیدن اثر رنگین کمان هستند، توصیه می کنیم یک پروژکتور LCD تهیه کنید.

ایجاد سایه های رنگ

بنابراین چگونه پروژکتور DLP سایه هایی از رنگ ها را ایجاد می کند که قرمز، سبز یا آبی خالص نیستند و اگر قرمز، سبز و آبی به طور همزمان نشان داده نشوند چگونه تصویری ایجاد می کند؟

همه اینها به زمان ربط دارد. DMD™ سایه های قرمز را با تغییر زمان باقی ماندن قرمز روی صفحه نمایش می دهد. هر چه مدت زمان روی صفحه نمایش کمتر باشد، چشم کمتر قادر به تشخیص رنگ است و در نتیجه سایه روشن تری ایجاد می کند.

رنگ ها و سفیدی ها را به همین ترتیب ایجاد می کند. برای ایجاد رنگ سفیدی که روی صفحه می بینید، پروژکتور هر سه رنگ اصلی را یکی پس از دیگری برای یک دوره زمانی نمایش می دهد. اگر می خواهید سایه ای از خاکستری را نمایش دهید، هر رنگ برای مدت زمان کوتاه تری تولید می شود.

برای تولید رنگ‌ها، DMD™ مدت زمانی که هر رنگ روی صفحه است را تغییر می‌دهد تا رنگ‌های مختلف در سایه‌های مختلف تولید شود. به عنوان مثال برای ایجاد یک پیکسل زرد نور قرمز و سبز برای مدت زمان مساوی به آینه تابیده می شود.

با ساختن رنگ ها و سایه ها به این روش، یک سیستم طرح ریزی DLP می تواند بیش از یک میلیارد رنگ مختلف را نمایش دهد!

پروژکتورهای DLP اینگونه کار می کنند

اکنون تقریباً درک می کنید که پروژکتورهای DLP چگونه کار می کنند تا تصاویر 4K با وضوح فوق العاده بالا را با جزئیات واضح و رنگ های زنده به شما ارائه دهند.

می توانید بهترین پروژکتورهای DLP نو را از آی پروژکتور و استوک را از ما خریداری کنید.

یا اگر برای انتخاب پروژکتور مناسب به کمک نیاز دارید، می توانید با ما تماس بگیرید و با یکی از کارشناسان پروژکتور ما صحبت کنید.

منبع:  projectorscreen