فاصله مناسب ویدئو پروژکتور از پرده نمایش چقدر است؟
فاصله مناسب ویدئو پروژکتور از پرده نمایش چقدر است؟

فاصله مناسب ویدئو پروژکتور از پرده نمایش چقدر است؟

آیا در تلاش برای یافتن مکان مناسب برای پروژکتور خود هستید؟ ما شما را از طریق فرآیند انتخاب مکان مناسب راهنمایی می کنیم

شما تصمیم گرفته اید که تجربه سینمای خانگی خود را با یک پروژکتور ارتقا دهید، اما تنظیم چیدمان عالی کار آسانی به نظر نمی رسد. برخلاف تلویزیون‌ها، پروژکتورها کمی به ظرافت بیشتری نیاز دارند، با قرارگیری تفاوت زیادی در نحوه تماشای نهایی شما ایجاد می‌کنند.

بنابراین اگر سر خود را خارانید و نمی‌دانید دقیقاً چگونه می‌توانید به آن حس سینمای خانگی در اتاق نشیمن خود دست پیدا کنید، خوشحالیم که بگوییم فرمولی وجود دارد که می‌توانید برای به دست آوردن آن مکان ایده‌آل استفاده کنید. البته مواردی مانند اندازه اتاق، مدل پروژکتور و آنچه که شما به عنوان صفحه نمایش استفاده می کنید، همگی بر این موضوع تأثیر می گذارند، اما ما در مقاله زیر به این عناصر خواهیم پرداخت.

به خواندن ادامه دهید تا بهترین راه برای کشف فاصله ایده آل بین پروژکتور و صفحه نمایش را ببینید و اگر می خواهید الهام بگیرید که کدام مدل را انتخاب کنید، به راهنمای ما برای بهترین پروژکتورها بروید.

درک نسبت پرتاب

نسبت پرتاب بسیار مهم ترین معیاری است که باید در هنگام تصمیم گیری در مورد مکان قرار دادن پروژکتور خود نسبت به صفحه نمایش در نظر بگیرید، و این در مدل های مختلف متفاوت است. پروژکتورهای پرتاب کوتاه، که به شما امکان می دهند دستگاه را خیلی نزدیک به صفحه یا دیوار قرار دهید و همچنان تصویر بزرگی داشته باشید، نسبت به پرتاب های طولانی گران تر هستند.

یانگ معاون کسب و کار جهانی در XGIMI، به ما گفت: «طراحی یک نمایشگر به اندازه کافی بزرگ در خانه نیاز به فاصله پرتاب مناسب بین صفحه نمایش و پروژکتور دارد. فاصله پرتابی، فضایی است که از نوک لنز پروژکتور تا صفحه نمایش می‌گیرد و مشخص می‌کند که پروژکتور در کجا می‌تواند در یک اتاق قرار گیرد.

“برای هر پروژکتور معین، اندازه صفحه و فاصله پرتاب پروژکتور نسبت پرتاب را تعیین می کند.”

به ندرت می توان مدل های پرتاب کوتاه را حتی برای بهترین پروژکتورهای فضای باز مشاهده کرد، زیرا برای دستگاه های سینمای خانگی که فرض می کنند ممکن است فضای بیشتری برای بازی داشته باشید در نظر گرفته شده اند. با یک پروژکتور معمولی، هر چه به صفحه نمایش نزدیکتر شوید، تصویر کوچکتر و کوچکتر می شود.

صفحه نمایش شما چقدر بزرگ است؟

البته، اندازه صفحه نمایش شما نشانگر بزرگی از نحوه تنظیم پروژکتور خود است، زیرا مدل های پرتاب معمولی باید تا حد امکان در عقب قرار بگیرند تا تصویری ایجاد شود که ناحیه نمایش انتخابی شما را پر کند. در واقع یک فرمول برای این وجود دارد، اما ابتدا باید نسبت پرتاب دستگاه انتخابی خود را پیدا کنید.

در حالی که اکثر پروژکتورها حداقل و حداکثر فاصله را برای بهترین نتیجه به شما اطلاع می دهند، گاهی اوقات باید خودتان این را محاسبه کنید. ابزارهایی به صورت آنلاین وجود دارد، مانند این مورد از Epson (در برگه جدید باز می شود)، که کار انجام این محاسبه را از بین می برد، اما به طور خلاصه:

عرض صفحه (فوت) x نسبت پرتاب (به عنوان مثال 2.0) = فاصله پرتاب

بنابراین اگر صفحه نمایش 10 فوت و نسبت پرتاب 2.0 دارید، می خواهید پروژکتور خود را 20 فوت دورتر از صفحه نمایش قرار دهید.

انتخاب شما از پرده نمایش مهم است

همه پرده نمایش های پروژکتور یکسان ساخته نمی شوند، و شما باید به اندازه پروژکتوری که انتخاب می کنید به این موضوع فکر کنید.

یانگ ادامه می‌دهد: «وقتی صحبت از پرده نمایش پروژکتور به میان می‌آید، این بخش مهمی از راه‌اندازی است زیرا در نهایت می‌تواند کیفیت تجربه شما را تعیین کند. پرده های پروژکتور از مواد مختلفی ساخته شده‌اند. نگهداری برخی از آنها راحت تر از سایرین است و همه آنها قابلیت های بازتابی متفاوتی دارند.

پرده نمایش پروژکتورهای معمولی با مواد خاموش کننده ساخته می شوند، خواه پلاستیک یا پارچه. مواد Blackout تعادل خوبی بین کنتراست و رنگ با وضوح بالا حفظ می کند. صفحه‌های پلاستیکی می‌توانند بادوام‌تر باشند، اما شستشو و نگهداری پارچه آسان‌تر است.”

به نظر ما، هر پرده نمایش اختصاصی بهتر از نمایش مستقیم روی دیوار است، زیرا برای بازتاب نور و رنگ برای تصویر کلی بهتر طراحی شده است. به طور کلی، هرچه کیفیت تصویر شما پایین تر باشد، می خواهید تصویر کوچکتر شود، بنابراین این را و همچنین فضای موجود را در نظر بگیرید.

پروژکتور شما چقدر توانایی دارد؟

همانطور که گفته شد، اگر پروژکتوری را می‌خواهید که مستقیماً در جلوی صفحه نمایش روی پایه تلویزیون قرار گیرد، می‌توانید کمی بیشتر بپردازید یا می‌توانید دستگاهی را انتخاب کنید که باید پشت یا در مجاورت شما روی مبل نصب شود.

در حالی که این نوع پروژکتورها لزوما بدتر نیستند، شما واقعاً آنچه را که در این زمینه برای آن پرداخت می کنید دریافت می کنید. شما می خواهید علاوه بر نسبت پرتاب، روشنایی، کنتراست و وضوح را اندازه گیری کنید تا بهترین پروژکتور را برای نیازهای خود داشته باشید.

همانطور که یانگ می گوید: «لازم نیست لزوماً بیشتر خرج کنید. این همه به نیازها و ترجیحات فردی شما بستگی دارد. پروژکتورهای پرتاب بلند معمولا کوچکتر و سبکتر از پروژکتورهای پرتاب کوتاه هستند. آنها می توانند تصاویر را با دقت از فواصل دورتر نمایش دهند، اما بیشتر از پروژکتورهای پرتاب کوتاه تحت تأثیر نور محیط قرار می گیرند.

از سوی دیگر، پروژکتورهای پرتاب کوتاه را می توان بسیار نزدیک به صفحه نمایش قرار داد. آنها در فضا صرفه جویی می کنند، اتلاف نور کمتری را تجربه می کنند و به راحتی با دکوراسیون خانه ترکیب می شوند.”

یک پروژکتور چقدر باید از صفحه نمایش دور باشد؟

به طور خلاصه، می توانید از یک محاسبه ساده برای تعیین فاصله ای که باید پروژکتور خود را نسبت به صفحه نمایش قرار دهید، استفاده کنید، اما عواملی مانند کیفیت تصویر ارائه شده، متریال و اندازه صفحه نمایش و اینکه آیا شما مشاهده در داخل یا خارج از خانه همه بر این امر تأثیر می گذارد.

پروژکتورهای پرتاب بسیار کوتاه معمولاً هزینه بیشتری دارند اما راه حلی با فضای کارآمدتر ارائه می دهند، در حالی که مدل های پرتاب بلند ارزان تر ممکن است کیفیت کلی تصویر پایین تری ارائه دهند.

منبع: livingetc