ویدئو پروژکتورهای لیزری چگونه کار می کنند
پروژکتور لیزری چگونه کار می کند؟

ویدئو پروژکتورهای لیزری چگونه کار می کنند

تبلیغات زیادی در مورد پروژکتورهای لیزری وجود دارد، اما افراد زیادی نمی دانند که چگونه کار می کنند. در حالی که جزئیات فنی در مورد تمام مشخصات پروژکتورهای مختلف می تواند پیچیده شود (در اینجا در مورد آن بیشتر توضیح می دهیم)، اصول اولیه نحوه عملکرد آنها نسبتاً ساده است.

به طور معمول، یک پروژکتور لیزری از سه لیزر، یکی برای هر رنگ اصلی، برای نمایش تصویر به طور مستقیم روی صفحه استفاده می کند. در مقایسه با پروژکتورهای سنتی، که از نور سفید استفاده می‌کنند و سپس به رنگ‌ها فیلتر می‌شوند، پروژکتورهای لیزری انرژی کارآمدتری دارند.

هنگامی که اصول کار پروژکتورها را درک کردید، درک پروژکتورهای لیزری آسان است. دانستن تفاوت‌های بین پروژکتورهای استاندارد نور سفید و پروژکتورهای لیزری نشان می‌دهد که چرا پروژکتورهای لیزری کارآمدتر، اما همچنین گران‌تر هستند. برای بسیاری از افراد، مزایای پروژکتورهای لیزری بیشتر از هزینه آن است.

پروژکتور لیزری چگونه کار می کند؟

یک پروژکتور لیزری از منبع نوری استفاده می‌کند که از یک تراشه منحرف شده و توسط لنزها بزرگ‌نمایی و فوکوس می‌شود تا تصویری را روی صفحه نمایش شما پخش کند. برخلاف پروژکتورهای استاندارد که نور سفید را از طریق یک فیلتر رنگی برای تولید رنگ های تصویر شما پخش می کند، پروژکتور لیزری از نور لیزر در رنگ های اصلی استفاده می کند و نور هدر رفته کمتری تولید می کند.

پروژکتور استاندارد چگونه کار می کند؟

یک پروژکتور استاندارد از یک لامپ سفید برای روشن کردن پروژکتور استفاده می کند. این نور سپس از یک چرخ رنگ عبور می کند – یک چرخ در حال چرخش با فیلترهایی در هر یک از رنگ های اصلی. که نور قرمز، سبز و آبی را فراهم می کند و به سرعت روی صفحه نمایش شما پخش می شود تا در یک تصویر ترکیب شود.

این بدان معناست که وقتی نور به رنگ‌های اصلی فیلتر می‌شود، دو سوم نور سفید «دور می‌شود». این نور فیلتر شده سپس به تراشه DLP، LCD یا LCoS برخورد می کند تا تصاویر رنگی تولید کند.

DLP یا پردازش نور دیجیتال، از آینه های کوچک برای بازتاب یا منحرف کردن نور برای تولید پیکسل های روشن یا تیره در هر رنگ استفاده می کند.

LCD نور فیلتر شده را از طریق یک نمایشگر کوچک کریستال مایع عبور می دهد که تصاویری را برای نمایش هر رنگ تولید می کند، مانند یک نسخه کوچک از آنچه در ماشین حساب پیدا می کنید.

LCoS هر دوی این فناوری ها را با قرار دادن یک نمایشگر کریستال مایع روی یک لایه بازتابنده سیلیکون (از این رو به کریستال مایع روی سیلیکون نامیده می شود) ترکیب می کند تا نسبت کنتراست بهبود یافته ای را ارائه دهد. سپس این نور فیلتر شده و شکل‌یافته از یک سری لنز عبور می‌کند که تصویر را برای نمایش بزرگ‌نمایی و متمرکز می‌کند.

آنچه می بینید در واقع چرخش سریع تصاویر قرمز، سبز و آبی به صورت متوالی است. به همین دلیل است که وقتی دست خود را در مقابل یک پروژکتور استاندارد تکان می دهید، اثری مشابه زمانی که دست خود را در مقابل نور بارق تکان می دهید، خواهید داشت. با این حال، چرخش نور به قدری سریع است که به نظر می رسد یک تصویر تک رنگی است.

تفاوت پروژکتور لیزری با لامپی

یک پروژه لیزری، لامپ سفید را با لیزرهای رنگ اصلی جایگزین می کند. سپس این نور منتشر می شود، به یک تراشه برخورد می کند و توسط یک سری عدسی بزرگ و متمرکز می شود. سیستم ایده آل از لیزرهای قرمز، سبز و آبی استفاده می کند. با این حال، مدل های RGB واقعی بسیار گران هستند. در عوض، مدل‌های لیزر هیبریدی که از نور لیزر آبی استفاده می‌کنند، بیشتر در دسترس مصرف‌کنندگان هستند.

مدل های هیبریدی تعداد لیزرها را از سه لیزر به یک لیزر کاهش می دهند. نور این لیزر به دو پرتو تقسیم می شود که یک پرتو به دو نور سبز و زرد تبدیل می شود. سپس این سه پرتو نور در یک مجموعه لنز و منشور ترکیب می‌شوند که نور را روی یک تراشه DLP، LCD یا LCoS و سپس از طریق لنزها برای بزرگنمایی و فوکوس عبور می‌دهد.

مدل‌های دیگر لیزر آبی را با LED قرمز ترکیب می‌کنند و از فسفر برای تولید نور سبز از نور لیزر آبی استفاده می‌کنند. در هر صورت نور کمتری هدر می رود. تنها نوری که تولید می‌شود، نور مورد نیاز است، و چون پرتوهای لیزر در یک جهت متمرکز می‌شوند، هیچ نوری در حین انتقال از بین نمی‌رود.

این بدان معنی است که انرژی کمتری برای تولید یک تصویر مشابه مورد نیاز است. این نه تنها به معنای هدر رفتن برق کمتر است، بلکه گرمای تولید شده نیز کمتر است. لیزرها همچنین بیشتر از لامپ های لامپ سنتی دوام می آورند و برای گرم شدن قبل از پرتاب کردن نیازی به زمان ندارند.

مزایا و معایب پروژکتورهای لیزری

ارتقاء به پروژکتور لیزری مزایای خود را دارد، اما برای همه مناسب نیست. یک پروژکتور لیزری نسبت به یک پروژکتور استاندارد انرژی کارآمدتر است و عمر طولانی تری دارد.

از طرف دیگر، یک پروژکتور لیزری بزرگتر و سنگین تر از پروژکتور استاندارد شما خواهد بود، بنابراین اگر از پروژکتور خود در داخل استفاده می کنید اما گاهی اوقات آن را روی صفحه نمایش بیرونی استفاده می کنید، با یک پروژکتور لیزری کار سخت تری خواهید داشت. می خواهید از یک پروژکتور در بیرون استفاده کنید، مطمئن شوید که به اندازه کافی روشن است زیرا همانطور که در راهنمای خود توضیح دادیم، روشنایی باید با خورشید رقابت کند. در اینجا برخی از مزایا و معایب وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

مزایای پروژکتور لیزری

بهره وری انرژی

یکی از مزیت های مشخص پروژکتورهای لیزری این است که آنها فقط نور مورد نیاز خود را تولید می کنند، بنابراین انرژی کمتری برای تولید نوری که فیلتر می شود هدر می رود. همچنین، از آنجایی که نور لیزر یک جهته است، نور کمتری در انتقال از دست می‌رود. به طور کلی، این به معنای نیاز به انرژی کمتر، تصاویر روشن تر و پروژکتوری است که داغ نمی شود.

راه اندازی 

یک پروژکتور لیزری تقریباً به اندازه یک تلویزیون استاندارد زمان راه اندازی دارد، یعنی عملاً بلافاصله روشن می شود. هیچ زمان گرم کردنی مانند پروژکتورهای سبک سنتی وجود ندارد.

طول عمر

در جایی که انتظار می‌رود لامپ‌های پروژکتور استاندارد حدود 2000 ساعت دوام بیاورند، پروژکتور لیزری تقریباً ده برابر بیشتر از حدود 20000 ساعت دوام می‌آورد، و گاهی اوقات تشخیص اینکه چه زمانی در شرف اتمام است دشوار است. این اغلب به این معنی است که هزینه بالاتر پروژکتور در طول عمر پروژکتور در مقایسه با مدل سنتی که در آن لامپ باید تعویض شود، جبران می شود.

معایب پروژکتور لیزری

هزینه

یک مانع برای تهیه پروژکتور لیزری هزینه است. اگر تصمیم به تهیه یک پروژکتور لیزری دارید، می توانید تضمین کنید که حداقل هزینه زیادی خواهید داشت. پروژکتورهای لیزری می توانند تا ده برابر گرانتر از پروژکتورهای معمولی خود باشند.

اندازه

یکی دیگر از اشکالات پروژکتورهای لیزری این است که بزرگتر و سنگین تر هستند. اگر از پروژکتور خود در بیش از یک مکان استفاده کنید، این کار باعث می‌شود که حرکت آنها دردسر بیشتری پیدا کند. همچنین به معنای مکان های کمتری است که پروژکتور می تواند قرار گیرد.

طول عمر پروژکتور لیزری چقدر است؟

وقتی در مورد طول عمر پروژکتور لیزری صحبت می کنیم، در واقع در مورد طول عمر خود پروژکتور صحبت می کنیم. یعنی بر خلاف لامپ های استاندارد پروژکتور، لیزرهای موجود در پروژکتور لیزری برای تعویض طراحی نشده اند.

بنابراین، وقتی طول عمر 2000 ساعت یک پروژکتور استاندارد را در برابر طول عمر 20000 ساعت یک پروژکتور لیزری قرار می دهیم، واقعا سیب ها را با سیب مقایسه نمی کنیم. طول عمر یک پروژکتور استاندارد را می توان با تعویض لامپ کمی افزایش داد. با این حال، هنگامی که عمر یک پروژکتور لیزری به اتمام می رسد، برای همیشه است. 20000 ساعت، با این حال، معادل 6.8 سال 8 ساعت روز متوالی است.

و برخی از مدل‌ها، مانند پروژکتور سینمای خانگی لیزری Optoma HZ39HDR ، این عمر طولانی را به حداکثر می‌رسانند و ادعا می‌کنند تا 30000 ساعت زمان اجرا دارند.

آیا پروژکتورهای لیزری ایمن هستند؟

اگرچه برخی از لیزرها قادر به سوزاندن اشیا در صورت تمرکز زیاد هستند (دقیقاً مانند نور معمولی که با ذره بین می تواند انجام دهد)، نور لیزر ساطع شده از پروژکتور قادر به سوزاندن چیزی نیست. نه تنها خود لیزرها قادر به این کار نیستند، بلکه بیشتر، نور در داخل پروژکتور پخش می شود و باعث می شود پرتو حتی کمتر متمرکز شود.

یکی دیگر از خطرات لیزر، احتمال آسیب دیدن بینایی شماست. مانند این ایده که لیزر همه چیز را می سوزاند، یک افسانه رایج وجود دارد که نور لیزر شما را کور می کند. این امکان وجود دارد که اگر لیزر پرقدرت دارید، خود را با نور لیزر کور کنید.

با این حال، اکثر لیزرهای موجود در دسترس مصرف کنندگان فقط در شرایط بسیار نادری قادر به کور شدن هستند و این شامل لیزرهایی است که از پروژکتور شما می آیند. علاوه بر این، نور لیزر قبل از خروج از پروژکتور شما پخش می شود و خطر آن را کمتر می کند. با این حال، خیره شدن مستقیم به هر نوری برای چشمان شما خوب نیست.

پروژکتورهای لیزری چقدر گران هستند؟

از هر نظر که به آن نگاه کنید، یک پروژکتور لیزری یک سرمایه گذاری است. شما می توانید انتظار داشته باشید که بیش از هزار دلار خرج کنید و به راحتی می توانید خود را در محدوده دو تا سه هزار دلاری بیابید. این یک گام بسیار بالاتر از پروژکتورهای استاندارد است که می توانند قیمتی کمتر از چند صد نفر داشته باشند.

به خاطر داشته باشید، آنچه را که برای آن پرداخت می کنید، دریافت می کنید. بسته به مشخصات پروژکتور خاصی که به آن نگاه می کنید، هزینه بسیار متفاوت خواهد بود. درخشندگی، رزولوشن، نسبت کنتراست و سایر مشخصات همگی بر هزینه پروژکتوری که به آن نگاه می کنید تأثیر می گذارد.

یکی دیگر از مواردی که بر هزینه پروژکتور لیزری تأثیر می گذارد این است که پرتاب کوتاه یا بلند است . به دلیل تراشه های منحصر به فرد مورد نیاز برای نمایش تصویر و موتور گرافیکی مورد نیاز برای تبدیل تصویر به ذوزنقه، پروژکتورهای پرتاب کوتاه گران تر هستند. اگر اتاق کوچکتری دارید، باید انتظار داشته باشید که برای پروژکتور لیزری خود هزینه بیشتری بپردازید.

آیا پروژکتورهای لیزری ارزش خرید دارند؟

اینکه آیا پروژکتور لیزری برای سینمای خانگی شما مناسب است یا خیر به عوامل مختلفی بستگی دارد. مزایای بسیاری که می توانید از یک پروژکتور لیزری دریافت کنید، از جمله راه اندازی فوری، بهره وری انرژی و طول عمر، ممکن است از هزینه آن بیشتر باشد.

از هر نظر که به آن نگاه کنید، یک پروژکتور لیزری یک سرمایه گذاری است. حتی با استفاده زیاد، می‌توانید انتظار داشته باشید که از پروژکتور لیزری معمولی خود حدود 12 سال عمر کنید. اگر یک پروژکتور برای مدت طولانی می خواهید، احتمالاً می خواهید یک پروژکتور لیزری را در نظر بگیرید.

منبع:thehometheaterdiy