یک ویدئو پروژکتور چقدر برق مصرف می کند؟
یک ویدئو پروژکتور چقدر برق مصرف می کند؟

یک ویدئو پروژکتور چقدر برق مصرف می کند؟

آیا نگران نوسان ناگهانی قبض برق هستید؟ ممکن است در نظر داشته باشید که افزایش ناگهانی قبض به دلیل مصرف برق اضافی پروژکتور شما است.

با این حال، این به هیچ وجه درست نیست، همه لوازم الکتریکی شما درگیر هستند نه پروژکتور به تنهایی. کل مصرف برق را می توان بر اساس مدت زمان استفاده و همچنین بر اساس نوع دستگاه تخمین زد.

تنوع بسیار زیادی از پروژکتورها در بازار موجود است، فقط باید میزان وات مصرفی پروژکتور خود را در ساعت بررسی کنید.

پس از آزمایش طیف گسترده ای از پروژکتورها با منابع نوری مختلف مانند لامپ ها، ال ای دی ها و لیزرها، ما می خواهیم شک شما را در مورد میزان مصرف وات یک پروژکتور برطرف کنیم؟ و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

یک پروژکتور چند وات مصرف می کند؟

مصرف وات بستگی به فناوری مشخص شده پروژکتور دارد، پروژکتور لیزری وات متفاوتی از پروژکتور DLP مصرف می کند.

برخی از پروژکتورهای کوچک با فناوری سنتی تقریباً 100 وات در ساعت مصرف می کنند. در عین حال، برخی ممکن است نزدیک به 900 وات در ساعت استفاده کنند. این وات به روشنایی پروژکتور بستگی دارد که معمولاً با نوع لامپ و لومن همراه است.

به طور مشابه، پروژکتورهای لیزری در مقایسه با پروژکتورهای LED از وات بیشتری استفاده می کنند. می توانید با تنظیم روشنایی در حدی که انرژی زیادی مصرف نمی کند، تغییراتی در مصرف انرژی ایجاد کنید.

چگونه توان مصرفی پروژکتور را محاسبه کنیم؟

خوشبختانه، محاسبه توان مصرفی یک پروژکتور دشوار نیست. شما به سادگی می توانید آن را با استفاده از ریاضیات پایه انجام دهید.

اگر نمی دانید چگونه وات مورد استفاده پروژکتور خود را محاسبه کنید، روش های زیر مفید هستند:

یافتن وات پروژکتور در ساعت:

برای یافتن وات مصرفی پروژکتور خود، باید برچسبی را که تعداد کل وات را نشان می دهد بررسی کنید.

همچنین می‌توانید از بخش مشخصات استفاده کنید تا امتیاز دقیق وات پروژکتور انتخابی خود را دریافت کنید.

معمولاً وات بر ساعت محاسبه می شود، بنابراین اگر برچسبی را پیدا کردید که 500 وات را نشان می دهد، به این معنی است که توان مصرفی پروژکتور شما 500 وات در ساعت است.

محاسبه میزان مصرف روزانه:

اگر به طور مرتب از پروژکتور استفاده می کنید، می توانید تعداد وات مصرفی در روز را محاسبه کنید. فرمول زیر می تواند به یافتن وات کمک کند:

توان مصرفی بر حسب وات × تعداد ساعت مصرف شده در روز = تعداد وات در ساعت

بیایید آن را با یک مثال محاسبه کنیم: پروژکتور شما 150 وات دارد که 2 ساعت در روز کار می کند.

300 × 2 = 600

این معادله به سادگی نشان می دهد که تعداد وات در روز پروژکتور شما 600 وات است.

با تبدیل وات به کیلووات:

شرکت ها بر حسب کیلو وات شارژ می کنند نه بر حسب وات در ساعت. بنابراین، برای اندازه گیری دقیق وات باید وات را به کیلووات تبدیل کنید.

برای توضیح آن مثال دیگری می زنیم:

همانطور که می دانید 1 کیلو وات برابر با 1000 وات است، بنابراین معادله به این صورت پیش می رود.

مصرف برق بر حسب Wh/1000=توان مصرفی بر حسب کیلووات ساعت

اعداد مثال قبلی را فرض کنید:

600 وات / 1000 = 0.3 کیلووات ساعت

پس از یافتن میزان مصرف برق در ساعت بر حسب کیلو وات، می توانید تخمین بیشتری بزنید.

برآورد از طریق قبض برق:

برای یافتن توان مصرفی دقیق یک پروژکتور، می‌توانید از طریق قبض برق که همه نرخ‌ها قبلاً ذکر شده است، کمک بگیرید. شما می توانید از طریق قبض شرکت یا قبض ماهانه برق محاسبه کنید.

برای ارزیابی دقیق کیلووات در ساعت، روز یا ماه باید میزان مصرف برق را تخمین بزنید.

به عنوان مثال، توان مصرفی یک پروژکتور 300 واتی که برای چهار ساعت متوالی کار می کند بر حسب کیلووات می تواند به صورت محاسبه شود.

1200 وات ساعت / 1000 = 1.2 کیلووات ساعت

برای اطلاع از هزینه‌های قبض ماهانه، فرض کنید شارژ برق برای 1 کیلووات ساعت 1 دلار است. این را می توان با استفاده از فرمول زیر محاسبه کرد:

مصرف برق روزانه بر حسب کیلووات ساعت × روز در یک ماه = مصرف ماهانه برق

مانند

1.2 کیلووات ساعت × 30 = 36 کیلووات ساعت

برای محاسبه هزینه:

برق ماهانه Usafe × نرخ در هر کیلووات ساعت توسط شرکت = هزینه کل مصرف

که خواهد شد:

36 × 1 = 36

این بدان معناست که اگر نرخ یک دلار در هر کیلووات ساعت باشد، کل هزینه 36 دلار خواهد بود.

لامپ پروژکتور چند وات است؟

معمولاً یک پروژکتور به طور متوسط از 100 تا 200 وات برق استفاده می کند، اما این می تواند از مدلی به مدل دیگر و همچنین نوع لامپ استفاده شده در آنها متفاوت باشد. پروژکتورهای لیزری انرژی بیشتری نسبت به پروژکتورهای LED مصرف می کنند و همچنین طول عمر بسیار بیشتری دارند (این راهنما را دنبال کنید تا ایده عمیقی در مورد عمر لامپ پروژکتورها بدست آورید).

پروژکتورهای LED به دلیل لامپ کم وات و طول عمر مناسب 20000 ساعت کم مصرف ترین پروژکتورها در نظر گرفته می شوند. به طور مشابه، نورهای هالوژنی وجود دارند که بیشتر به دلیل انتشار نور سفید روشن شناخته می شوند. با این حال طول عمر این چراغ ها بسیار کوتاه است.

پروژکتورهای LCD شامل انواع دیگری از لامپ ها هستند که نسبتاً گران هستند. اگر پیکسل های بیشتری در یک تصویر وجود داشته باشد به این معنی است که وضوح و همچنین قدرت بالاتر خواهد بود. رزولوشن 1080p یا HD دارای 2 میلیون پیکسل است در حالی که 720p دارای 1 میلیون پیکسل است. بنابراین، با بیشتر شدن پیکسل ها، مصرف انرژی نیز بیشتر خواهد شد.

مقایسه سریع وات های مختلف منبع نور

 

منبع نور وات
LED 6W to 45W
CFL 9W to 100W
لامپ رشته ای 40W to 1500W
هالوژن 29W to 20000W
لامپ فلورسنت 8W to 115W
لامپ متال هالید 35W to 2000W

یک پروژکتور LED چند وات مصرف می کند؟

اکثر پروژکتورهای LED از 30 تا 150 وات استفاده می کنند که بسته به مشخصات نیز می تواند متفاوت باشد. با توجه به LED به عنوان منبع نور، آنها بسیار کارآمد هستند. همچنین پروژکتورهای LED در مقایسه با سایرین مقرون به صرفه هستند.

یک پروژکتور لیزری چند وات مصرف می کند؟

میانگین مصرف وات پروژکتور لیزری بین 150 تا 800 وات در ساعت است. فناوری پیشرفته این پروژکتورها امکان تبدیل لیزرها به نور و سپس نمایش تصویر روشن را فراهم می کند. اگرچه پرهزینه هستند، اما افراد حرفه ای سعی می کنند یک پروژکتور لیزری با کیفیت تهیه کنند تا از رنگ ها و روشنایی واقعی با عمر لامپ فوق العاده طولانی لذت ببرند.

یک مینی پروژکتور چقدر برق مصرف می کند؟

طبق آزمایشات ما، مینی پروژکتورها در مقایسه با سایرین که معمولا بین 150 تا 800 وات هستند، انرژی کمتری مصرف می کنند. همچنین کوچکترین واحدهایی نیز موجود هستند که تنها 50 وات در ساعت مصرف می کنند.

یک پروژکتور با باتری چند وات مصرف می کند؟

پروژکتورهایی که با باتری کار می کنند به تازگی معرفی شده اند و به عنوان پروژکتورهای قابل حمل نیز شناخته می شوند. آنها از باتری لیتیوم یونی مشابه باتری موجود در گوشی های هوشمند برای تامین انرژی پروژکتور استفاده می کنند.

معمولاً یک پروژکتور با باتری از 10 تا 90 وات انرژی استفاده می کند. برخی از این نوع پروژکتورها تنها 8 وات برق در ساعت مصرف می کنند.

اگرچه پروژکتورهای باتری دار از نظر کیفیت تصویر چندان خوب نیستند، اما باتری ها برای شارژ کامل 2 ساعت طول می کشند و می توانند تجربه کمپینگ را به شدت بهبود بخشند.

وات مصرف شده توسط یک پروژکتور DLP

اگرچه پروژکتورهای DLP به دلیل ویژگی خاص خود مانند روشنایی بالا در مقایسه با سایرین بسیار محبوب هستند، با این حال انرژی زیادی مصرف می کنند. حتی مدل های متوسط نیز تقریباً 170 تا 350 وات در ساعت مصرف می کنند.

علاوه بر این، طول عمر پروژکتورهای DLP 2200 تا 3500 ساعت است که در صورت استفاده متوالی به سختی می تواند سه یا چهار ساعت دوام بیاورد. این امر آنها را بسیار گران می کند.

آیا یک پروژکتور بیشتر از یک تلویزیون برق مصرف می کند؟

مصرف برق به دلیل چندین گزینه موجود متفاوت است. یک پروژکتور در مقایسه با تلویزیون از قدرت بیشتری استفاده می کند اما بسته به کیفیت و موقعیت می تواند معکوس شود.

پروژکتورهای باکیفیت در مقایسه با تلویزیون ها از بسیاری جهات در مصرف انرژی کارآمد هستند. آنها نسبت به تلویزیون های هم اندازه انرژی کمتری مصرف می کنند. وات مصرفی پروژکتور با وجود اینکه اندازه صفحه نمایش بزرگ است، بیشتر از حد معمول نیست.

با استفاده از یک پروژکتور LED، مصرف برق مشاهده شده نسبتاً کمتر از تلویزیون در طول آزمایش بود.

راه های کاهش مصرف برق بیش از حد پروژکتورها

اگرچه پروژکتورها از انرژی کافی برای افزایش قبض برق استفاده می کنند، اما می توانید برق مصرفی آنها را کاهش دهید.

برخی تنظیمات در پروژکتورها نصب شده است که به شما امکان می دهد میزان مصرف برق را تنظیم کنید.

ممکن است “حالت اکو” را در پروژکتور خود دیده باشید که برای کاهش روشنایی لامپ مشخص شده است. در این حالت به راحتی می توانید 20 درصد در مصرف برق خود صرفه جویی کنید.

اگر بیشتر نگران پروژکتورهای کم مصرف هستید، چند پروژکتور LED با کیفیت خوب بخرید زیرا در صرفه جویی در مصرف برق بسیار کارآمد هستند. در مقابل، پروژکتورهای LCD و DLP گران هستند و برق زیادی مصرف می کنند.

نتیجه گیری

این بستگی به بودجه شما دارد که چقدر باید برای خرید یک نوع پروژکتور هزینه کنید. پس از تخمین مصرف برق بر حسب وات در ساعت، می توانید تصمیم مناسبی بگیرید.

اگر ارزیابی میزان برق مصرفی یک پروژکتور برایتان دشوار است، می توانید از پشتیبانی مشتری کمک بگیرید. برای اندازه گیری اعداد دقیق نیز می توانید گجت هایی مانند وات متر خریداری کنید.

سوالات متداول

آیا پروژکتورها در مصرف انرژی کارآمد هستند؟

پروژکتورها در ارائه یک تجربه تماشای عالی بسیار کارآمد هستند. آنها سهولت استفاده و انتقال به مکان های مختلف خانه را فراهم می کنند. شما می توانید محتوای با کیفیت برتر را بدون صرف وات زیاد در مقایسه با تلویزیون تماشا کنید.

آیا پروژکتورها مقدار زیادی برق مصرف می کنند؟

درست است که یک پروژکتور بیشتر از تلویزیون برق مصرف می کند اما نه به اندازه. همه چیز به کیفیت و روشنایی تصویر بستگی دارد. اگر روشنایی بیشتر باشد، مصرف برق بیشتر خواهد شد. اگرچه قبض های برق تحت تأثیر مصرف برق قرار می گیرد، اما وضوح و سایر ویژگی های مقرون به صرفه قطعاً پروژکتور را برای شما مناسب تر می کند.

میانگین مصرف برق در طول عمر یک پروژکتور چقدر است؟

طول عمر یک پروژکتور به نوع لامپ استفاده شده در آن بستگی دارد. با تخمین عمر لامپ می توانید مصرف برق را محاسبه کنید. اگر عمر مورد انتظار لامپ پروژکتور شما 20000 ساعت باشد و 300 وات در ساعت مصرف کند، باید برای 300×20000 = 6000000/1000 = 6000 کیلووات ساعت هزینه کنید.

منبع: glintylab

Gregor Allen