نحوه نصب ویدئو پروژکتور در سقف
نحوه نصب ویدئو پروژکتور در سقف

نحوه نصب ویدئو پروژکتور در سقف

وقتی مردم پروژکتورهای سینمای خانگی را تصویر می کنند، معمولاً آنها را با پایه سقفی در نظر می گیرند. دلیل خوبی برای این وجود دارد. نصب پروژکتور خود بر روی سقف، به فضای سینمای خانگی شما ظاهری حرفه ای تر می بخشد. به علاوه این بهترین راه برای صرفه جویی در فضا در اتاق رسانه و محافظت از تجهیزات شما است.

هنگام استفاده از پایه سقفی پروژکتور، باید تعدادی اندازه گیری مانند اندازه صفحه نمایش و اندازه اتاق، و همچنین فاصله پرتاب خاص و افست عمودی پروژکتور خود را در نظر بگیرید. همچنین باید اندازه پروژکتور خود را در نظر بگیرید تا یک پایه به اندازه کافی محکم بخرید. این اندازه‌گیری‌ها به شما کمک می‌کند بدانید که چه نوع پایه پروژکتور را باید تهیه کنید و آن را در کجا قرار دهید.

هنگامی که پروژکتور خود را خریداری می کنید، می توانید با یکی از کارشناسان پروژکتور ما صحبت کنید که می تواند به شما کمک کند تا بهترین ترکیب پروژکتور و نصب را تعیین کنید.

چرا پروژکتور روی سقف نصب می شود؟

استفاده از پروژکتور با پایه سقفی تنظیم نسبت پرتاب/فاصله را آسان می‌کند، زیرا می‌توانید پایه را در جایی که می‌خواهید قرار دهید تا اندازه تصویر مورد نظر را به دست آورید. یک پروژکتور نصب شده روی سقف نیز آن را از سر راه افرادی که در حال راه رفتن هستند دور نگه می دارد. با اتصال آن به سقف، نمی توان پروژکتور را از موقعیت خارج کرد یا بدتر از آن، ضربه خورد! اگر یک پروژکتور پرتاب معمولی دارید، نصب آن به سقف منطقی است.

انواع پایه های سقفی پروژکتور

سه نوع پایه سقفی پروژکتور وجود دارد، پایه های بالای سقف، پایه های زیر سقفی و بالابرهای پروژکتور. نوع سقفی که دارید و پروژکتوری که خریداری کرده اید به شما کمک می کند تا تعیین کنید که چه نوع پایه سقفی نیاز دارید.

پایه های پروژکتور بالای سقف

همانطور که از نام آن پیداست، پایه‌های پروژکتور بالای سقف، لنگر خود را بالای خط سقف قرار می‌دهند. اینها معمولاً برای پروژکتورهای بزرگ و سنگین استفاده می‌شوند، زیرا پایه‌های سقفی به شما محل امن‌تری می‌دهند. پایه‌های پروژکتور بالای سقف معمولاً توسط تخته‌های 2×4 یا سایر تکیه‌گاه‌های سازه‌ای در فضای خزنده بین طبقات یا بالای کاشی‌های یک سقف حمایت می‌شوند.

پایه های پروژکتور زیر سقف

پایه‌های پروژکتور زیر سقفی لنگر خود را در قسمت زیرین سقف دارند. اینها بهتر است برای پروژکتورهای کوچکتر یا سبکتر استفاده شوند. پایه های زیر سقفی باید به تیرچه سقفی نصب شوند تا مطمئن شوید که محکم بسته شده اند.

بالابر پروژکتور

بالابر پروژکتور قفسه ای است که پروژکتور را در جای خود نگه می دارد و در صورت عدم استفاده می تواند به سقف جمع شود. این پایه‌های موتوری بالای سقف قرار می‌گیرند و با فشار دادن یک دکمه یا چرخاندن یک سوئیچ پایین می‌آیند. آنها همچنین می توانند از طریق یک ریموت کنترل به پروژکتور متصل شوند تا هنگام روشن کردن پروژکتور پایین یا بالا بروند.

چگونه یک پروژکتور را روی سقف نصب کنیم

هشدار: قبل از نصب پروژکتور با پایه سقفی مطمئن شوید که پایه آن برای تحمل وزن و اندازه پروژکتور شما درجه بندی شده است.

چیزهایی که شما نیاز دارید
پروژکتور
کیت پایه
نردبان
مته
پیچ گوشتی
آچار یا آچار آلن (بسته به پایه)
نوار اندازه گیری
مداد

مرحله 1:

موقعیت پروژکتور خود را نسبت به پرده نمایش خود تعیین کنید
ابتدا باید تصمیم بگیرید که می خواهید پرده پروژکتور و پروژکتور خود را در کجا قرار دهید. می توانید از این راهنما در مورد نحوه طراحی یک سینمای خانگی استفاده کنید که به جزئیات در مورد مکان قرار دادن صفحه نمایش پروژکتور شما می پردازد.

فاصله پرتاب پروژکتور را تعیین کنید

مطمئن شوید که فاصله پرتاب بین پروژکتور و پرده نمایش کافی است. فاصله پرتاب پروژکتور به شما می گوید که پروژکتور چقدر می تواند از صفحه فیلم فاصله داشته باشد تا آن را با یک تصویر در فوکوس واضح پر کنید. می‌توانید از این ماشین‌حساب پروجکشن برای کمک به تعیین اینکه آیا پرتوهای ویدیویی در جای درست نصب شده‌اند یا خیر استفاده کنید.

افست عمودی پروژکتور را تعیین کنید

افست عمودی به این معناست که پروژکتور باید چقدر بالا یا پایین قرار گیرد تا نور پروژکتور در زاویه مناسب بتابد تا تصویر روی صفحه نمایش داده شود. افست عمودی به صورت درصد نمایش داده می شود و اغلب می توان آن را در مشخصات زیر تغییر لنز یافت. افست می تواند مثبت یا منفی باشد. افست مثبت به این معنی است که تصویر در بالای لنز نمایش داده می شود در حالی که افست منفی زیر آن نمایش داده می شود.

به عنوان مثال، Epson LS11000 دارای تغییر عمودی لنز از -96.3٪ به +96.3٪ است. این بدان معناست که ارتفاع پروژکتور می تواند 96.3 درصد بالاتر از پایین یا پایین صفحه نمایش باشد.

                                                     
پروژکتور با افست تصویر عمودی 50٪                                                                                           پروژکتور با افست تصویر عمودی 0٪

می‌توانید از این فرمول برای کمک به تعیین فاصله لنز از مرکز صفحه نمایش استفاده کنید. ارتفاع کل صفحه x درصد افست = فاصله لنز از بالا/پایین مرکز صفحه.

اگر برای سقف های بسیار بلند نیاز دارید، می توانید از ستون های الحاقی استفاده کنید که لوله ای هستند که موقعیت پروژکتور را به ارتفاع مناسب کاهش می دهند.

خط مرکزی صفحه پروژکتور خود را پیدا کنید

وقتی صفحه سینما را در جای خود قرار دادید، فاصله بین دیوار تا لبه صفحه نمایش را به اضافه نصف عرض صفحه اندازه بگیرید. حالا این اندازه را روی سقفی که می‌خواهید پروژکتورتان قرار بگیرد، علامت بزنید، از انتهای دیگر همان دیواری که در ابتدا از آن اندازه‌گیری کردید.

اگر پروژکتور شما دارای تغییر لنز افقی است، نیازی نیست که پایه پروژکتور را درست روی خط مرکزی قرار دهید، زیرا به شما امکان می دهد آن را به سمت چپ یا راست خط مرکزی حرکت دهید.

موارد دیگری که باید در نظر گرفته شود
مطمئن شوید که پرتو پروژکتور شما توسط هیچ فن، چراغ یا هر چیز دیگری که از سقف آویزان است مسدود نمی شود.
سعی کنید و آن را نزدیک‌تر به دیوار قرار دهید تا پنهان کردن سیم‌ها تا حد امکان آسان شود.
اگر فن پروژکتور شما در سمت پر سروصدا قرار دارد، ممکن است بخواهید پروژکتور را مستقیماً بالای قسمت نشیمنگاه قرار ندهید.
هنگام انتخاب محل نصب پروژکتور خود، مهم است که مطمئن شوید نشانگر خود را در امتداد تیرچه سقف قرار دهید. از بند انگشتان خود برای ضربه زدن به سقف استفاده کنید تا زمانی که صدای محکمی بشنوید تا یکی را پیدا کنید. با اتصال پایه به تیرچه، نصب بسیار مطمئن تری خواهید داشت. همچنین می‌توانید از روش «مسدود کردن» برای وصل کردن یک تکیه‌گاه، مانند 2×4، بین دو تیرچه استفاده کنید و پایه پروژکتور خود را به این «بلوک» وصل کنید، اگر تیرچه‌ای در محل خاص و مورد نظر وجود نداشته باشد.
مطمئن شوید که پروژکتور شما به اندازه کافی در عقب قرار گرفته است تا از ایجاد نقطه داغ روی صفحه جلوگیری شود

مرحله 2:

پایه را به پروژکتور وصل کنید
پروژکتور خود را بردارید، با احتیاط آن را وارونه کنید. نگران نباشید پروژکتورها برای نصب وارونه ساخته شده اند.

براکت نصب را طبق دستورالعملی که همراه با پایه ارائه شده است، به طور آزاد وصل کنید.

تا جایی که ممکن است، براکت را طوری قرار دهید که در راستای لنز باشد.

پایه شما ممکن است مستقیماً به سقف وصل شود یا با استفاده از ستونی با طول دلخواه که سپس به صفحه سقف متصل می شود.

وقتی از موقعیت راضی هستید، براکت را محکم به پایین ببندید. اگر نمی‌توانید لنز را در یک راستا با براکت قرار دهید، هنگام نصب آن روی سقف، حتماً این فاصله را جبران کنید تا لنز در مرکز صفحه نمایش قرار گیرد.

اکنون در حالی که براکت در جای خود قرار دارد، مراقب باشید که در کجا روی پروژکتور قرار گرفته است و هر گونه تنظیمات جزئی در مورد جایی که باید روی سقف نصب شود انجام دهید تا در امتداد خط مرکزی پرده پروژکتور باقی بماند.

مرحله 3:

پایه را به سقف وصل کنید
اطمینان حاصل کنید که براکت نصب شما همچنان می تواند در امتداد تیرچه سقف نصب شود، برخی از علائم را در جایی که سوراخ های پیچ شما باید برود ایجاد کنید. اکنون از یک مته برای ایجاد یک سوراخ اولیه برای هر پیچ استفاده کنید. سپس پایه نصب را محکم به سقف ببندید. اطمینان حاصل کنید که از پیچ های مناسب با مقدار مناسب مطابق دستورالعمل براکت استفاده می کنید.

با تکان دادن آن در اطراف، بررسی کنید که به سقف محکم شده باشد.

در این مرحله پروژکتور را بردارید و با دقت روی براکت قرار دهید و بررسی کنید که از موقعیت آن راضی هستید.

این ایده خوبی است که با پروژکتورهای سنگین تر، یک نفر دوم آن را بالا نگه دارد تا مطمئن شود که نمی افتد.

مرحله 4:

پروژکتور خود را سیم کشی کنید
اگر یک پریز برق و سیم کشی در سقف خود در کنار پروژکتور نصب کرده اید، می توانید آن را وصل کنید و از تماشای فیلم لذت ببرید.

اگر پریز را نصب نکرده اید، باید مطمئن شوید که کابلی دارید که به اندازه کافی بلند باشد تا به پروژکتور برسد. پسوند کابل برق ممکن است لازم باشد.

احتمالاً باید یک کابل HDMI را از پروژکتور سقفی خود به پخش کننده رسانه یا گیرنده سینمای خانگی خود اجرا کنید. مشخص کنید که کابل های شما چقدر طول دارند، اما مطمئن شوید که طول بیشتری دارید. به یاد داشته باشید که فقط کابل ها را در یک خط مستقیم از پروژکتور تا منبع ویدیو خود اجرا نمی کنید، بنابراین باید کابل های اضافی مورد نیاز خود را در نظر بگیرید.

اگر نیاز به اجرای بیش از 25 فوت کابل HDMI دارید، ممکن است نیاز به افزایش دهنده سیگنال HDMI داشته باشید، زیرا این تقریباً حداکثر طولی است که می توانید بدون مشاهده افت کیفیت سیگنال به دلیل تضعیف استفاده کنید.

می توانید سیم ها را با استفاده از داکت در امتداد پایه دیوار پنهان کنید یا اگر دانش لازم را دارید می توانید سیم ها را از سقف و پشت دیوارها عبور دهید.

مرحله 5:

پروژکتور خود را تراز کنید
اکنون که پروژکتور سقفی خود را راه اندازی کرده اید، باید تصویر را با صفحه نمایش تراز کنید.

برای تراز کردن پروژکتور و صفحه نمایش، احتمالاً باید زوم را تنظیم کرده و روی خود پروژکتور تمرکز کنید. اگر تصویر نمایش داده شده کج است، باید رول، گام و انحراف پروژکتور را روی پایه تنظیم کنید.

می توانید از شیفت لنز افقی و عمودی برای وسط تصویر بر روی پرده نمایش پروژکتور خود استفاده کنید

اگر به کمک بیشتری نیاز دارید، می توانید این راهنمای دقیق را برای نحوه تراز کردن پروژکتور دنبال کنید.

اگر تیر یا پنکه سر راهتان باشد چه؟

اگر چیزی در سقف شما وجود دارد که مانع از تراز شدن پروژکتور با مرکز پرده می شود، نگران نباشید. تقریباً تمام پروژکتورهای با کیفیت ساخته شده دارای سطحی از تغییر لنز افقی هستند. این به شما امکان می دهد تا پروژکتور را خارج از محور با سطح طرح ریزی قرار دهید در حالی که همچنان یک تصویر مستطیلی ایجاد می کنید.

قیمت پایه های پروژکتور چقدر است؟
پایه های پروژکتور می توانند از 20 دلار برای یک پایه تا 700 دلار برای کل کیت نصب هزینه داشته باشند. هزینه برخی از بالابرهای پروژکتوری موتوری 3750 دلار است. این اختلاف قیمت زیاد به کیفیت پایه، وزن آن و میزان قابل تنظیم بودن پایه بستگی دارد. برای پروژکتورهای سینمای خانگی باید بین 150 تا 300 دلار برای نصب خود هزینه کنید.

پایه های کم هزینه به پروژکتورهای قابل حمل کوچکتر بسیار محدود است. اگر وسوسه شده‌اید که با خرید یک پایه پروژکتور ارزان‌تر برای سینمای خانگی‌تان پول پس‌انداز کنید، از خود بپرسید که چقدر مطمئن هستید که یک پایه پروژکتور 20 دلاری پروژکتور جدید 3500 دلاری شما را نگه می‌دارد.

هنگامی که پروژکتور خود را خریداری می کنید، می توانید با یکی از کارشناسان پروژکتور ما صحبت کنید که می تواند به شما کمک کند تا بهترین ترکیب پروژکتور و نصب را تعیین کنید.

منبع:  projectorscreen