نحوه انتخاب مناسب پرده نمایش ویدئو پروژکتور
نحوه انتخاب مناسب پرده نمایش ویدئو پروژکتور

نحوه انتخاب مناسب پرده نمایش ویدئو پروژکتور

خرید یک پروژکتور تنها نیمی از معادله است. برای به دست آوردن کیفیت تصویر مطلوب، باید در حالت ایده آل با صفحه نمایش پروژکتور مناسب جفت شود. انواع زیادی صفحه نمایش برای پروژکتورها وجود دارد. آنها در اندازه های مختلف هستند و ویژگی های متفاوتی دارند. با در نظر گرفتن چند نکته ضروری می توانید صفحه نمایش پروژکتور مناسب را انتخاب کنید.

1. کجا می خواهید صفحه پروژکتور را نصب کنید؟

هنگام انتخاب صفحه نمایش پروژکتور مناسب، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید اتاقی است که در آن نصب می شود. خریداران باید به نور غیر قابل کنترل محیط در اتاق توجه کنند. ممکن است در مناطقی که نور محیطی بالایی دارند، تصاویر کسل کننده و بی رنگ به نظر برسند. ممکن است لازم باشد پنجره‌ها را با پرده‌های تیره بپوشانید یا صفحه‌ای را انتخاب کنید که نور محیط را رد کند. این صفحات پروژکتور به گونه ای رتبه بندی شده اند که از 30٪ تا 85٪ نور محیط را رد می کنند. آنها به خوبی کار می کنند به شرطی که نور از طرفین و نه مستقیماً در مقابل صفحه نمایش باشد. این می تواند برای اتاق هایی با نور محیطی غیرقابل کنترل، به ویژه در ادارات یا فضای باز مفید باشد. از طرف دیگر، زاویه دید چنین صفحه‌هایی کم است. اگر از پروژکتور در یک اتاق تاریک مانند یک غار استفاده می کنید، صفحه نمایش استاندارد خوب خواهد بود.

2. قرار است چه چیزی را روی صفحه پروژکتور تماشا کنید؟

دومین موردی که باید در نظر بگیرید این است که قرار است چه چیزی را روی صفحه پروژکتور تماشا کنید. محتوایی مانند ورزش و HDTV در مقایسه با فیلم ها روشن تر است. می توانید آنها را در اتاق هایی با مقداری نور محیط تماشا کنید. با این حال، پروژکتور باید به اندازه کافی برای تماشای فیلم روشن باشد. یا از پروژکتور در اتاق تاریک استفاده می کنید یا بعد از تاریکی به تماشای فیلم می پردازید. از طرف دیگر، برای پروژکتورهایی با درجه روشنایی پایین (زیر 1000 لومن)، صفحه نمایش هایی با درجه بهره حدود 1.1 تا 1.4 را در نظر بگیرید. آنها زاویه دید باریک تری دارند، اما با پراکندگی نور در یک منطقه کوچکتر، تصاویر روشن تر به نظر می رسند. نمایشگرهای پروژکتور خاکستری با کنتراست بالا دارای امتیاز افزایشی از 0.5 تا 1.0 هستند. امتیاز افزایش کمتر از 1.0 نشان می دهد که صفحه نمایش زاویه دید وسیع تری دارد اما روشنایی تصویر کمتری دارد. آنها برای پروژکتورهای بسیار روشن عالی هستند و تأثیر نور محیط را نیز کاهش می دهند.

3. اندازه صفحه نمایش

خریداران باید اندازه صفحه نمایش پروژکتور را در نظر بگیرند. این بستگی به فضای موجود برای نصب صفحه نمایش، نسبت پرتاب پروژکتور شما، و فاصله شما از صفحه نمایش دارد. برای اکثر کاربران، صفحه نمایش پروژکتور بین 80 تا 120 اینچ انتخاب عالی خواهد بود. اگر فضای محدودی در اتاق دارید و نزدیک‌تر می‌نشینید، ممکن است یک صفحه نمایش پروژکتور کوچکتر یا قابل حمل بخواهید. همچنین پروژکتورها وقتی در فاصله معینی از صفحه نمایش قرار می گیرند، تصاویری با اندازه خاصی تولید می کنند. این بستگی به نسبت پرتاب آنها دارد. هنگام نصب پروژکتور و صفحه نمایش، مطمئن شوید که تصاویر با صفحه نمایش مطابقت دارند. اندازه صفحه باید در محدوده اندازه تصویر توصیه شده پروژکتور باشد. اگر یک پروژکتور با نسبت پرتاب فوق العاده کوتاه دارید، ممکن است صفحه نمایشی را بخواهید که بتوان آن را چند اینچ دورتر از پروژکتور قرار داد.

4. رنگ پارچه

خریداران باید رنگ پارچه صفحه نمایش پروژکتور را در نظر بگیرند. آنها بیشتر در دو رنگ سفید و خاکستری موجود هستند. صفحه نمایش های سفید به دلیل بازتاب نور بیشتر، روشنایی تصویر عالی را تضمین می کنند. آنها برای پروژکتورهایی با درجه روشنایی کم تا متوسط مناسب هستند. صفحه‌های خاکستری نسبت کنتراست تصاویر را بهبود می‌بخشند و رنگ‌های تیره‌تر و سطح سیاه بهتر می‌شوند. آنها اثر نور محیط را کاهش می دهند زیرا نور کمتری را منعکس می کنند. با این حال، آنها باید با پروژکتوری که منبع نور قدرتمندی دارد جفت شوند. می توانید رنگ پارچه را بر اساس درجه روشنایی پروژکتور خود انتخاب کنید.

5. قاب ثابت در مقابل صفحه نمایش جمع شونده

انتخاب دیگری که ممکن است هنگام انتخاب صفحه نمایش پروژکتور انجام دهید، بین قاب ثابت و قابلیت جمع شدن است. صفحه نمایش های قاب ثابت در مقایسه با صفحه نمایش های جمع شونده کیفیت تصویر کمی بهتر را ارائه می دهند و دوام بیشتری دارند. با این حال، زمانی که از آنها استفاده نمی شود ممکن است چشم درد ایجاد کنند. شما می توانید سینمای خانگی خود را در اطراف صفحه نمایش طراحی کنید تا با آن مقابله کنید. صفحه نمایش پروژکتور قاب ثابت بهترین انتخاب برای اتاق های سینمای خانگی اختصاصی است.

هنگامی که تماشای یک فیلم یا مسابقه ورزشی را به پایان رساندید، یک صفحه نمایش جمع شونده را می توان از دید ساده پنهان کرد. آنها برای اتاق نشیمن یا سایر مناطقی که برای اهداف متعدد استفاده می شوند مناسب هستند. ارزان ترها باید به صورت دستی جمع شوند در حالی که گران قیمت ها موتور دارند. اگر می خواهید پروژکتور را در مکانی موقت نصب کنید، ممکن است صفحه نمایش های قابل حمل را در نظر بگیرید. حمل و نقل آنها آسان است و پس از استفاده تا می شوند.

6. نسبت تصویر

همچنین ممکن است بخواهید نسبت ابعاد محتوایی را که تماشا می کنید در نظر بگیرید. بیشتر محتوا در فرمت 16:9 منتشر شده است و صفحه نمایشی با این نسبت تصویر برای اکثر کاربران ایده آل خواهد بود. با این حال، اگر پروژکتور شما از نسبت تصویر سینمایی (2.35:1 یا 2.39:1) پشتیبانی می‌کند، ممکن است صفحه‌ای بخواهید که بتواند تصویر را در خود جای دهد. اگر در حال خرید صفحه نمایش برای ارائه های اداری هستید، ممکن است به صفحه ای نیاز داشته باشید که دارای نسبت تصویر 1:1 یا نسبت تصویر 16:10 باشد. که برای نمایش متن و گرافیک مناسب تر خواهد بود. برای بهترین تجربه مشاهده، نسبت ابعاد صفحه و پروژکتور خود را مطابقت دهید.

7. بودجه

خریداران باید از قبل میزان پولی را که می‌خواهند روی صفحه نمایش پروژکتور خرج کنند، تعیین کنند. می تواند از چند صد دلار تا هزاران دلار هزینه داشته باشد. صفحه نمایش پروژکتورهای اصلی ارزان هستند، اما با افزایش کیفیت آنها، قیمت آنها نیز افزایش می یابد. صفحه نمایش های استاندارد با قاب ثابت مقرون به صرفه ترین هستند. صفحه نمایش هایی با ویژگی های رد نور و افزایش روشنایی گران تر خواهند بود. صفحه نمایش های موتوری جمع شونده به طور قابل توجهی بیشتر از صفحه های دستی هزینه خواهند داشت. نمایشگرهای بزرگتر قیمت بالاتری نسبت به نمایشگرهای کوچکتر خواهند داشت. صفحه نمایشی را انتخاب کنید که متناسب با نیاز و بودجه شما باشد. اگر بیننده معمولی هستید که به ندرت از پروژکتور خود استفاده می کنید، صفحه پروژکتوری با قیمت مناسب را در نظر بگیرید. با این حال، اگر طرفدار سینما هستید و پول لازم را دارید، سرمایه‌گذاری روی گزینه‌ای با کیفیت بالا ممکن است انتخاب مناسبی باشد.

صفحه نمایش پروژکتور از تولید کنندگان مختلف موجود است. برای دستیابی به بهترین کیفیت تصویر، روی جفت کردن صفحه نمایش مناسب با پروژکتور خود تمرکز کنید. یک صفحه نمایش ارزان برای یک پروژکتور گران قیمت یا یک صفحه نمایش گران قیمت برای یک پروژکتور سطح ابتدایی دریافت نکنید. برای حفظ تعادل بین این دو تلاش کنید.

منبع: projectorsavvy