چگونه ویدئو پروژکتور خود را به روش صحیح تمیز کنید
چگونه ویدئو پروژکتور خود را به روش صحیح تمیز کنید

چگونه ویدئو پروژکتور خود را به روش صحیح تمیز کنید

یک پروژکتور تمیز به شما تصویر واضح تری می دهد و به طور قابل توجهی دوام بیشتری دارد. با گذشت زمان، گرد و غبار و کثیفی می تواند در مکان های مختلف روی پروژکتور و داخل آن جمع شود که بر عملکرد آن تأثیر منفی می گذارد.

بنابراین چگونه یک پروژکتور را به درستی تمیز کنید تا مطمئن شوید که دستگاه آسیبی نمی بیند و هر بار که آن را روشن می کنید کاملاً کار می کند.

هر قسمت از پروژکتور شما به روش متفاوتی برای تمیز کردن نیاز دارد.

در اینجا مراحل تمیز کردن پروژکتور به روش صحیح آورده شده است.

مرحله 1: مطمئن شوید که پروژکتور خاموش است و بگذارید خنک شود

قبل از تمیز کردن هر قسمت از پروژکتور خود، آن را خاموش کنید و بگذارید حداقل 30 دقیقه خنک شود. آن را از منبع تغذیه جدا کنید. این به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که به هیچ یک از اجزاء آسیب نرسانید.

مرحله 2: پروژکتور را از پایه جدا کنید

در حالی که ممکن است تنظیم مجدد پروژکتور پس از تمیز کردن آن آزاردهنده باشد، اما اگر بالای سر شما نصب شده باشد تمیز کردن آن بسیار دشوارتر است. اگر در حالی که روی نردبان ایستاده اید سعی می کنید آن را تمیز کنید، ممکن است سقوط کنید و به خودتان آسیب بزنید.

اگر تصمیم دارید پروژکتور خود را در حالی که هنوز نصب است تمیز کنید، بیشتر مراقب باشید!

همچنین مراقب باشید که پروژکتور را تکان ندهید. حتی کوچکترین ضربه نیز می تواند آن را از تراز خارج کند.

تمیز کردن بدنه پروژکتور

مرحله 3: قسمت بیرونی پروژکتور را تمیز کنید

بیرون را با یک پارچه نرم و خشک بدون پرز که گرد و غبار را جذب می کند پاک کنید.

مرحله 4: آلودگی های سرسخت را از روی پروژکتور پاک کنید

به سادگی یک پارچه مرطوب بردارید و قسمت بیرونی پروژکتور را پاک کنید. آن را با یک حوله کاغذی خشک دنبال کنید تا رطوبت اضافی روی بدنه از بین برود. در صورت نیاز می توانید از صابون ملایم استفاده کنید. از سطح ساینده استفاده نکنید زیرا ممکن است شاسی پروژکتور را خراش دهد.

تمیز کردن فیلتر هوای پروژکتور و دریچه های ورودی

دریچه های ورودی را هر 3 تا 6 ماه بسته به محیط کار تمیز کنید. اپسون توصیه می‌کند پس از هر 100 ساعت استفاده، فیلترهای هوا و دریچه‌های ورودی هوا را روی پروژکتور خود تمیز کنید. اگر به طور دوره ای تمیز نشوند، دریچه های ورودی و فیلترها ممکن است با گرد و غبار مسدود شوند که می تواند از تهویه جلوگیری کند و باعث گرم شدن بیش از حد و آسیب به پروژکتور شود.

مرحله 5: برای تمیز کردن دریچه های ورودی از یک جاروبرقی کوچک استفاده کنید

از یک جاروبرقی کوچک که برای رایانه یا تجهیزات اداری طراحی شده است استفاده کنید. استفاده از جاروبرقی با قدرت کامل که روی فرش استفاده می کنید، توصیه نمی شود.

در حالی که ممکن است وسوسه شوید از هوای فشرده روی دریچه ها و فیلترها استفاده کنید، این کار را نکنید! هوای فشرده می تواند گرد و غبار را بیشتر به داخل پروژکتور منفجر کند و همچنین بقایای آن باقی بماند

می تواند فیلترها را مسدود کند

مرحله 6: برای کثیفی های سرسخت در دریچه های ورودی

اگر هنوز گرد و غبار و زباله روی دریچه های ورودی وجود دارد، از گردگیر خشک یا پارچه بدون پرز استفاده کنید که مانند گردگیر Swiffer گرد و غبار را جذب می کند. به آرامی دریچه ها را پاک کنید و مراقب باشید که گرد و غبار بیشتر به پروژکتور نخورد.

پارچه گرد و غبار را بیش از حد به داخل پروژکتور فشار ندهید زیرا ممکن است به اجزای داخل آن آسیب برساند.

مرحله 7: فیلتر هوا را تمیز کنید

اگر پروژکتور شما دارای فیلتر هوای قابل جابجایی است، آن را از پروژکتور خارج کرده و از جاروبرقی کوچک برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

همچنین می توانید از یک برس لنز نرم یا دمنده برای تمیز کردن فیلتر استفاده کنید.

برای تمیز کردن آن از پارچه مرطوب استفاده نکنید که می تواند گرد و غبار بیشتری را جذب کند.

اگر فیلتر شکسته است یا حذف کثیفی آن خیلی سخت است، آن را تعویض کنید.

تمیز کردن لنز پروژکتور

لنز پروژکتور خود را به صورت دوره ای یا هر زمان که متوجه گرد و غبار یا لکه روی سطح شدید، تمیز کنید. آن را اغلب تمیز نکنید، فقط زمانی که بر تجربه تماشای شما تأثیر بگذارد.

مرحله 8: لنز پروژکتور را با یک دمنده گردگیری کنید

با یک دمنده شروع کنید تا از شر هر گونه گرد و غبار و باقی مانده خلاص شوید. از تنفس خود استفاده نکنید وگرنه می توانید متراکم شدن لنز را افزایش دهید. از هوای فشرده استفاده نکنید زیرا ممکن است ذرات گرد و غبار را به پروژکتور منفجر کند یا روی لنز باقی بماند.

مرحله 9: از برس لنز استفاده کنید

اگر دمنده کافی نیست از یک برس مخصوص لنز استفاده کنید تا ذرات گرد و غبار را از بین ببرید. این برس های نرم اضافی شیشه را خراش نمی دهد. سعی کنید برس را با دستان خود لمس نکنید زیرا ممکن است روغن روی برس نفوذ کند و به لنز آسیب برساند.

مرحله 10: لنز پروژکتور را با یک پاک کننده لنز تمیز کنید

از پاک کننده لنز دوربین به عنوان آخرین راه حل استفاده کنید زیرا نمی خواهید رگه هایی روی سطح شیشه ایجاد شود. بیشتر محلول ها بر پایه الکل هستند تا از باقی ماندن رگه ها جلوگیری شود.

یک یا دو قطره پاک کننده لنز نوری را روی کاغذ تمیزکننده لنز بریزید. لنز را با حرکت دایره ای از وسط لنز پاک کنید.

پاک کننده را مستقیماً روی لنز اسپری نکنید.
برای تمیز کردن لنز از شیشه پاک کن معمولی یا مواد شیمیایی خشن استفاده نکنید
از دستمال های معمولی استفاده نکنید زیرا ممکن است لنز شما را خراش دهند.
از دستمال‌های تمیزکننده لنز دوباره استفاده نکنید
لنز خود را زیاد تمیز نکنید

مرحله 11: درپوش لنز را در صورت عدم استفاده، تعویض کنید

بهترین راه برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به لنز این است که وقتی از پروژکتور استفاده نمی کنید، درپوش لنز را روی آن قرار دهید.

تمیز کردن داخل پروژکتور

ما باز کردن پروژکتور را توصیه نمی کنیم. آن را نزد یک سرویس دهنده حرفه ای ببرید

پروژکتورهای مدرن پر از اجزای شکننده هستند. باز کردن پروژکتور و تلاش برای تمیز کردن قسمت داخلی بدن به راحتی می تواند صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. پروژکتورهای با کیفیت به گونه ای طراحی شده اند که نیازی به تعمیر و نگهداری داخلی ندارند. تا زمانی که فیلترهای هوا را به طور مرتب عوض کنید و دریچه ها را باز نگه دارید، نیازی به باز کردن پروژکتور خود نخواهید داشت.

اگر چیزی وارد پروژکتور شما شد، آن را به یک متخصص مجاز ببرید تا تمیز شود.

هر چند وقت یکبار باید پروژکتور خود را تمیز کنید؟

شما باید گرد و غبار پروژکتور خود را به صورت هفتگی تمیز کنید. هر 3-6 ماه یکبار دریچه ها و فیلترها را تمیز کنید. لنز پروژکتور را فقط زمانی تمیز کنید که نیاز به تمیز کردن داشته باشد. می توانید از دمنده دستی برای پاک کردن گرد و غبار لنز به صورت ماهانه استفاده کنید.

منبع:  projectorscreen