چگونه پخش کننده Blu-Ray را به پروژکتور وصل کنیم؟
چگونه پخش کننده Blu-Ray را به پروژکتور وصل کنیم؟

چگونه پخش کننده Blu-Ray را به پروژکتور وصل کنیم؟

چگونه یک دیسک Blu-Ray یا پخش کننده BD را به پروژکتور خود وصل می کنید؟ فقط از پورت های استاندارد ورودی/خروجی ویدیویی هم در پخش کننده و هم در صفحه نمایش خود استفاده کنید .  بیشتراز کابل HDMI استفاده می  شود، اما بسته به اینکه هر کدام از دستگاه‌ها چقدر قدیمی است، می‌تواند یک کابل ویدیوی کامپوننت نیز باشد.

معرفی دی وی دی هایی با کیفیت بالا 480p SD و تا 720 کیفیت تصویر HD ارائه می دهند. از آنجا، دیسک‌های BD یا Blu-Ray از جایی که دی‌وی‌دی متوقف شده بود کار می‌کردند و کیفیتی به 1080p Full HD یا حتی 4K Ultra HD و بالاتر ارائه می‌دادند.

با در نظر گرفتن این موضوع، آیا می توانید از پروژکتور خود برای پخش دیسک پخش کننده بلوری خود استفاده کنید؟ آیا می توان فیلم ها و برنامه های تلویزیونی با کیفیت 4K Blu-Ray را از طریق پروژکتور مشاهده کرد تا واقعاً تراکم پیکسلی 1080p تا 4K را درک کرد؟ به خواندن ادامه دهید تا متوجه شوید.

نحوه اتصال پخش کننده بلوری به پروژکتور

برای اتصال دیسک Blu-Ray یا پخش کننده BD به پروژکتور خود، بیشتر به یک کابل HDMI و اتصال نیاز دارید. عملاً مانند اتصال یک DVD به پروژکتور یا BD خود به رایانه است (مخصوصاً اگر یکی از آن پروژکتورهای هوشمند پیشرفته را در دسترس داشته باشید).

یک کابل HDMI باید از جریان ویدیوی HD و جریان صوتی hi-fi در یک پورت و اتصال مراقبت کند، اما بستگی به پروژکتور مورد نظر دارد. اگر پروژکتور قدیمی یا قدیمی است، درگاه HDMI آن ممکن است به طور انحصاری از یک فید ویدیویی استفاده کند در حالی که فید صوتی باید در جای دیگری قرار گیرد.

این امر به ویژه در مورد پروژکتورهایی که بلندگوهای داخلی ندارند صادق است. ممکن است برای رفع کمبود صدا در پروژکتورهای قدیمی به یک بلندگوی بلوتوث یا اتصال نوار صوتی به رسانه منبع خود نیاز داشته باشید.

اتصالات کابل HDMI و قرار دادن تصویر مناسب

برای اتصال پخش کننده BD خود به پروژکتور خود، بیشتر به کابل HDMI با سرعت مناسب نسبت به نوع پورت HDMI در دسترس نیاز دارید. مشخصات HDMI با کیفیت بالاتر زمانی که از کابل های HDMI کندتر برای آن استفاده می کنید، باعث  از دست دادن ویژگی ها می شود.

همچنین باید پروژکتور را با فاصله پرتاب صحیح یا دقیق روی صفحه نمایش خود تنظیم کنید تا تصویر به صورت مربعی روی سطح بازتابنده قرار گیرد. اگر کیستونینگ اتفاق می افتد یا برای نصب پروژکتور خود انتخابی ندارید، می توانید صفحه را با ویژگی های تصحیح کیستون، تغییر لنز و زوم بیشتر تنظیم کنید.

پروژکتور را روشن کنید و HDMI را پیدا کنید

هنگام نصب پروژکتور، ابتدا باید آن را روشن کنید. سیم برق آن را به پریز وصل کنید سپس دکمه روشن/خاموش را فشار دهید.

پروژکتور شما گاهی همراه با یک CD، DVD یا BD است که می توانید آن را در پخش کننده BD خود پخش کنید تا در تنظیم و قرار دادن تصویر روی صفحه به شما کمک کند تا مجبور نباشید به صورت دستی با آن کار کنید. مطمئن شوید که دریچه های هوای پروژکتور مسدود نشده اند.

پروژکتور باید هر از چند گاهی تمیز شود تا گرد و غبار از داخل آن را نیز تخریب نکند. از آنجا، محل اتصال HDMI را در پروژکتور و پخش کننده خود پیدا کنید.

کانکتورهای کابل HDMI را روی پورت های سمت راست وصل کنید

یک سر کابل HDMI خود را به درگاه HDMI پخش کننده BD وصل کنید، سپس بروید و سر دیگر را به پورت HDMI خود پروژکتور وصل کنید. مشخصات HDMI هر دو را بررسی کنید و با کمترین مشخصات پیش بروید. بهتر است اگر مشخصات مطابقت داشته باشند (مانند هر دو HDMI 2.0 یا 2.1).

هرچه رزولوشن پخش کننده و ویدئو پروژکتور بالاتر باشد، کابل های HDMI شما باید برای ارائه 4K Ultra HD یا 1080p Full HD سریعتر باشند. اگر بخواهید از کابل آهسته‌تری استفاده کنید، در نهایت با اتصال کندتر و یک ویدیوی 4K کاهش‌یافته مواجه خواهید شد که اکنون با کیفیت 720p یا پایین‌تر است.

پخش کننده دیسک بلوری را روشن کنید تا در نهایت بتواند با پروژکتور شما ارتباط برقرار کند یا به آن متصل شود. سپس دوباره، کابل‌های HDMI را می‌توان به دستگاه‌ها وصل کرد، حتی اگر از همان ابتدا روشن باشند. این یک نوع فناوری plug & play است.

فوکوس، شیب، و تنظیم تصویر یا پروجکشن

اگر اتصال را به درستی برقرار کرده اید و قبلاً یک BD را در پخش کننده قرار داده اید، باید نشان Blu-Ray یا صفحه عنوان دیسک را روی BD خود ببینید. با استفاده از حلقه فوکوس پروژکتور خود مطمئن شوید که تصویر یا طرح پروژکتور شما واضح است. به چرخاندن آن ادامه دهید تا تصویر کاملا واضح و قابل رمزگشایی شود.

دی وی دی یا دیسک کالیبراسیون می تواند به شما در آزمایش پروژکتور کمک کند. پخش دیسک باید به یک الگوی شبکه ای منجر شود. با استفاده از قابلیت تنظیم لنز پروژکتور خود، تغییرات و اصلاحات بیشتری را با پروژکتور انجام دهید. اگر الگو مربع نیست، با تنظیم لنز آن را مربع کنید.

اگر الگوی هرم به نظر می رسد لنز را به سمت پایین خم کنید یا اگر شبیه الماس به نظر می رسد به بالا. اگر الگوی به سمت چپ باریک شد، لنز را به سمت چپ و اگر به سمت راست باریک شد به سمت راست کج کنید.

یک دیسک Blu-ray را در پخش کننده Blu-Ray قرار دهید

پس از اتمام تست های کالیبراسیون، دیسک کالیبراسیون را از پخش کننده خود خارج کنید. اگر دیسک کالیبراسیون ندارید، می‌توانید ویژگی‌های تصحیح تصویر پروژکتور خود را به‌صورت آزمایشی و خطا به‌صورت دستی اصلاح کنید.

در این مرحله، یک دیسک Blu-ray یا BD مجموعه فیلم یا برنامه تلویزیونی را در پخش کننده دیسک Blu-Ray یا پخش کننده BD خود قرار دهید. اگر اتصال HDMI خود را از پخش کننده به پروژکتور به درستی برقرار کرده اید، صفحه منوی BD شما باید ظاهر شود و به شما امکان می دهد آن را به روشی ساده پخش کنید.

در صورت نیاز عیب یابی کنید

اگر سیگنالی دریافت نمی‌کنید که بگوید «سیگنال وجود ندارد» و نمی‌توانید تصویری را از پخش‌کننده Blu-Ray خود دریافت کنید، باید اتصال را عیب‌یابی کنید. بررسی کنید که آیا کابل به هر نحوی آسیب دیده یا گیر کرده است. مطمئن شوید که کانکتور HDMI نیز به درستی به پورت وصل شده باشد.

دکمه “منبع” را روی پروژکتور خود فشار دهید و “Video” را انتخاب کنید. اگر دستگاه نمایشگر شما عملکرد «جستجوی منبع» را دارد، از آن برای جستجوی سیگنال استفاده کنید. ممکن است کابل یا پورت مشکل داشته باشد.

امیدواریم که خود پورت ها آسیبی نبینند یا خراب نشده باشند. اگر ارتباط برقرار نشد، از متخصص کمک بگیرید.

 

منبع: projectorninja