چگونه یک ویدئو پروژکتور را به طور کامل تراز کنیم
چگونه یک ویدئو پروژکتور را به طور کامل تراز کنیم

چگونه یک ویدئو پروژکتور را به طور کامل تراز کنیم

تصویری که از پروژکتور سینمای خانگی بیرون می آید همیشه مستطیل شکل است. و در یک دنیای کامل، تصویر روی صفحه نیز مربع است. متأسفانه ما در دنیای کاملی زندگی نمی کنیم و تصویر روی پرده نمایش به ندرت به شکل دقیق صفحه نمایش پروژکتور است.

با نصب و چیدمان مناسب می توان این مشکلات را به راحتی اصلاح کرد.

در اینجا چند نمونه از خطاهای رایج تراز و تنظیم و نحوه رفع آنها آورده شده است.

بیایید فرض کنیم پروژکتور پرتابی معمولی خود را به صورت معکوس روی سقف نصب کرده اید.

تصویر صفحه را پر نمی کند

شما دو راه برای رفع مشکل پر نشدن تصویر نمایش داده شده روی صفحه دارید. می‌توانید با پروژکتور بزرگ‌نمایی کنید تا تصویر نمایش داده‌شده بزرگ‌تر شود یا می‌توانید جایی را که دستگاه را نصب کرده‌اید دورتر از صفحه حرکت دهید. بدیهی است که استفاده از قابلیت زوم راه حل بسیار آسان تری خواهد بود.

اگر پروژکتور شما دیگر نمی تواند بزرگنمایی کند و فضایی برای حرکت دادن پروژکتور به عقب ندارید، ممکن است اندازه صفحه نمایش شما برای اندازه اتاق شما خیلی بزرگ باشد.

اگر می‌توانید عرض صفحه را پر کنید اما ارتفاع آن را پر کنید یا برعکس، ممکن است پروژکتور یا صفحه‌نمایش با نسبت‌های نامتناسب را خریداری کرده باشید.

تصویر برای صفحه نمایش خیلی بزرگ است

این مسئله برعکس عدم پر کردن صفحه است و در نتیجه راه حل معکوس دارد. می توانید کوچکنمایی کنید یا به صورت فیزیکی پروژکتور را به صفحه نزدیکتر کنید.

قسمت بالای تصویر پهن تر از قسمت پایین یا قسمت بالایی آن از پایین بازتر است

اگر تصویر شما شبیه ذوزنقه است، گام پروژکتور شما خاموش است.

اگر در بالا پهن تر از پایین است، باید پروژکتور را در جلو قرار دهید.

اگر قسمت پایین تصویر عریض‌تر است، باید آن را در جلو قرار دهید.

تصویر کج است

اگر تصویر روی صفحه نمایش شما مایل باشد، به این معنی است که پروژکتور یا صفحه نمایش از چپ به راست در سطح نیست. این به دلیل کج شدن رول پروژکتور است. برای تنظیم این مورد، مطمئن شوید که پروژکتور شما تراز است.

اگر هنوز کاملاً با لبه صفحه نمایش هماهنگ نیست، ممکن است صفحه نمایش تراز نباشد.

یک طرف عکس کوتاه تر از طرف دیگر است

اگر پروژکتور با صفحه نمایش همسطح باشد و گام دقیق باشد، اما یک طرف آن کوتاه تر از طرف دیگر باشد، مشکل از انحراف تصویر است. برای تصحیح این حالت، پروژکتور باید به سمت راست یا چپ بچرخد تا زمانی که گوشه در یک خط قرار بگیرد، اگر خیلی دورتر شود، طرف دیگر منقبض شود. این باعث می شود که لبه ها مربع شوند.

استفاده از تغییر لنز

برخی از پروژکتورها این قابلیت را دارند که با استفاده از تغییر لنز، تصویر را به یک موقعیت خاص تغییر دهند. برای انجام این کار، تصویر را با استفاده از اصلاحات بالا مربع کنید، سپس لنز تصویر را در موقعیت خود قرار داده و بزرگنمایی کنید تا صفحه شما پر شود.

پروژکتورهایی که دارای تغییر لنز هستند، به شما امکان می دهند بدون نیاز به تراز کامل عمودی یا افقی، مکان انعطاف پذیری داشته باشید. این می‌تواند برخی از چالش‌هایی را که با گام، چرخش و انحراف پروژکتور مواجه می‌شوید، از بین ببرد.

ما همیشه به شما توصیه می‌کنیم به دنبال پروژکتوری باشید که دارای تغییر لنز باشد تا نصب آن آسان باشد.

تنظیم کیستون

اگر هیچ یک از مراحل بالا به شما اجازه نمی دهد که یک تصویر مستطیلی مسطح داشته باشید، برخی از پروژکتورها دارای تنظیم کیستون دیجیتال برای تراز کردن تصویر هستند.

تصحیح کیستون، که به عنوان کیستونینگ نیز شناخته می شود، عملکردی بر روی پروژکتور است که به دستگاهی که کاملاً عمود بر صفحه نمایش نیست، اجازه می دهد تا به صورت دیجیتالی تصویر نمایش داده شده را منحرف کند و در نتیجه آن را مستطیلی کند.

باید سعی کنید از استفاده از تصحیح کیستون اجتناب کنید زیرا وضوح تصویر را کاهش می دهد.

منبع:  projectorscreen