چگونه می توان تشخیص داد که لامپ ویدئو پروژکتور منفجر شده است؟

چگونه می توان تشخیص داد که لامپ ویدئو پروژکتور منفجر شده است؟

مانند همه دستگاه های الکترونیکی، پروژکتورها نیز ممکن است خراب شوند. اکثر موارد خرابی باعث اختلال در کیفیت تصویر پروژکتور می شود و مطمئناً می تواند دلایل متعددی پشت اختلال در کیفیت تصویر باشد. اما یکی از دلایل رایج این است که لامپ معیوب دلیل این نقص است. و این تعجب آور نیست، زیرا لامپ ها طول عمر محدودی دارند. اما سوال در حال حاضر این است که چگونه می توان تشخیص داد که لامپ پروژکتور منفجر شده است؟ این مقاله در مورد یافتن بهترین راه حل ممکن برای این مشکل است.

اما قبل از جستجوی هر گونه نشانه ای از لامپ منفجر شده، ابتدا باید چند مورد دیگر را بررسی کنید. به عنوان مثال، باید اتصالات را بررسی کنید که آیا کابل های برق شما به بهترین شکل وصل شده اند یا خیر. ثانیاً می توانید به دنبال هر فیوز احتمالی سوخته باشید.

ثالثاً باید تمام کابل های اتصال را بررسی کنید و در صورت امکان کابل ها را با منبع ورودی متفاوت مانند USB یا حتی HDMI وصل کنید. و حتی اگر این به خوبی کار کند، چراغ نشانگر لامپ را پیدا کنید و ببینید آیا نشان دهنده نوعی نقص است. اما این روش‌ها روش‌های دیگری هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بفهمید که چگونه لامپ پروژکتور منفجر شده است.

چگونه بفهمیم لامپ پروژکتور منفجر شده است؟

حتی موجودات زنده قبل از بیمار شدن علائم خاصی از خود نشان می دهند. و در واقع لامپ پروژکتور نیز تعدادی علائم مختلف را قبل و بعد از توقف عملکرد صحیح نشان می دهد. این بستگی به کاربر دارد که چقدر زود این علائم را تشخیص داده و به یک نتیجه احتمالی می رسد. بیایید کمی در مورد تمام علائم احتمالی که ممکن است قبل از انفجار لامپ یا از کار افتادن  ظاهر شوند یاد بگیریم.

1. مراقب روشنایی تغییر یافته باشید:

مهمترین علامت نشان داده شده توسط یک لامپ بد تغییر در روشنایی آن است. اگر به طور منظم از پروژکتور خود استفاده می کنید، از میزان روشنایی کاملاً آگاه خواهید بود و حتی یک تغییر کوچک برای شما قابل توجه خواهد بود. در بیشتر موارد، روشنایی لامپ قبل از اینکه در نهایت خاموش شود، به تدریج کاهش می یابد. علاوه بر این، رنگ نور ممکن است از نور سفید روشن به نور زرد رنگ تغییر کند.

2. کیفیت پیکسل را بررسی کنید:

وقتی صحبت می کنیم به طور غیرمستقیم در مورد وضوح تصویر تشکیل شده بحث می کنیم. اگر تصویر تشکیل‌شده دانه‌دار باشد، بدون شک پیکسل‌های شما به دلیل نور ضعیفی که به صفحه می‌رسد دچار اعوجاج می‌شوند. و این مشکل در رسیدن نور به صفحه نمایش احتمالاً به دلیل عملکرد ضعیف لامپ است. بنابراین دومین علامت مهم خرابی لامپ کاهش وضوح است.

3. سوسو زدن گاه به گاه نور لامپ:

یکی از بهترین پاسخ ها برای این سوال که چگونه می توان تشخیص داد که لامپ پروژکتور منفجر شده است یا خیر، بررسی اینکه آیا نور لامپ سوسو می زند یا خیر. بدون شک، این بزرگترین علامتی است که قبل از منفجر شدن لامپ به نمایش گذاشته می شود. این مورد با تغییر روشنایی صفحه در طول جلسه پس از فواصل نامشخص نشان داده می شود.

تصویر روی صفحه در یک لحظه روشن و در لحظه بعدی کسل کننده می شود. این ناپایداری ممکن است بارها و بارها ظاهر شود تا زمانی که لامپ پس از مدتی سوسو زدن مداوم کاملاً خاموش شود. تنها چیزی که در این لحظه باید در نظر داشته باشید این است که این سوسو زدن تصویر هیچ ربطی به جلوه تصویر یا هر بخش دیگری از پروژکتور ندارد، زیرا مطمئناً تصویر تحریف شده ممکن است بسیار بیشتر از یک لامپ منفجر شده لامپ ظاهر شود.

روش معاینه فیزیکی کامل لامپ:

تاکنون یاد گرفته‌ایم که چگونه می‌توان علائمی در مورد عملکرد نادرست لامپ پیدا کرد و چگونه تشخیص داد که لامپ پروژکتور منفجر شده است. اما اگر فقط به علائم هر گونه نقصی راضی نیستید، می توانید برای رضایت خود یک معاینه فیزیکی جامع انجام دهید. برای این منظور باید مراحل زیر را دنبال کنید:

اگرچه ممکن است این کار یک کار فنی به نظر برسد که باید توسط یک برقکار انجام شود، اما باور کنید که به راحتی می توانید کل فرآیند را به راحتی انجام دهید. اما چیزی که ممکن است قبل از انجام این معاینه فیزیکی به آن نیاز داشته باشید یک مولتی متر است. و برای سهولت شما، استفاده از این دستگاه نیز بسیار آسان است.

1. قطع منبع تغذیه:

اولین قدم این است که هر منبع تغذیه را قطع کنید و برای این منظور باید کابل برق را جدا کنید. این کار برای اطمینان از ایمنی شما انجام می شود. به عنوان یک دستگاه الکترونیکی، بدنه پروژکتور ممکن است کمی گرم شود. اجازه دهید دستگاه پس از جدا کردن کابل برق مدتی بماند تا بتواند تا دمای اتاق خنک شود.

2. قاب را باز کنید:

قاب مانع از دسترسی فرد به لامپ می‌شود، بنابراین باید با باز کردن پیچ‌هایی که آن را در جای خود نگه می‌دارند، آن را جدا کنید.

3. لامپ را جمع کنید:

پس از برداشتن کیس به راحتی مکان لامپ را پیدا خواهید کرد. قدم بعدی شما این است که لامپ را از محل تعیین شده خود به منظور معاینه فیزیکی بردارید.

4. انجام معاینه فیزیکی با مولتی متر:
آخرین مرحله این است که مولتی متر را بردارید و آن را به هر دو پایانه لامپ لمس کنید. در طول این فرآیند، نمایشگر آنالوگ مولتی متر را در نظر بگیرید. اگر لامپ به درستی کار می کند، سوزن باید به سمت صفر منحرف شود. اگر سوزن ناپیوستگی را نشان دهد، احتمالاً لامپ خاموش شده است. به این ترتیب می توانید بدانید که چگونه می توان تشخیص داد که لامپ پروژکتور منفجر شده است یا خیر؟

نتیجه:
پس از تجزیه و تحلیل دقیق روش پیدا کردن خرابی لامپ پروژکتور، در نهایت می‌توان به این نتیجه رسید که مانند سایر قطعات، لامپ‌ها نیز با طول عمر مشخصی عرضه می‌شوند و برای جلوگیری از هر گونه عدم کارکرد باید قبل از تجاوز از این زمان، آن را تعویض کنیم. مقاله بالا مطمئناً می تواند به تشخیص هرگونه تغییر در عملکرد لامپ شما کمک کند. علاوه بر این، می توانید کل معاینه فیزیکی پروژکتور را نیز بیاموزید.

سوالات متداول

چرا قبل از بررسی لامپ هر پروژکتوری باید قاب را جدا کنم؟
کیس محافظ بیرونی است که از قسمت های داخلی پروژکتور در برابر محیط بیرونی محافظت می کند. بنابراین اگر می خواهید به هر قسمت داخلی پروژکتور دسترسی داشته باشید، باید پوشش بیرونی آن را بردارید.

چگونه می توان از خرابی لامپ ما جلوگیری کرد؟
اگر می خواهید از خرابی لامپ خود جلوگیری کنید، باید دائماً به دنبال علائم خرابی باشید. علاوه بر این، لامپ ها دارای طول عمر مشخصی هستند. بنابراین مطمئن شوید که لامپ های خود را قبل از اتمام طول عمر تعویض کنید. می توانید راهنمای ما را در مورد نحوه تعویض لامپ پروژکتور در خانه بخوانید.

منبع:  projectorsfocus