روشن و خاموش کردن چندین بار در روز پروژکتور چه تاثیری بر آن دارد

روشن و خاموش کردن چندین بار در روز پروژکتور چه تاثیری بر آن دارد

برخلاف تلویزیون ها، پروژکتورها به صورت آنی کار نمی کنند. به عبارت دیگر، شما نمی توانید به طور ناگهانی پروژکتور خود را مانند تلویزیون روشن و خاموش کنید.

بسته به کاربری و محیط، پروژکتورها می توانند نسبتاً سریع داغ شوند. و هنگامی که این اتفاق می افتد، توصیه می شود دستگاه را خاموش کنید و اجازه دهید سرد شود.

با این حال، چنین مسائل حرارتی تقریباً در تلویزیون ها وجود ندارد. و حتی اگر وجود داشته باشد، مانع عملکرد نمی شوند یا شما را از استفاده معمول از دستگاه باز نمی دارند.

اگر در تمام عمر خود کاربر تلویزیون بوده اید و به تازگی اولین پروژکتور خود را خریداری کرده اید، باید چند نکته در مورد استفاده از پروژکتور بدانید. این مقاله همه آنها را مورد بحث قرار می دهد تا به طور ناخواسته به پروژکتور خود آسیب نرسانید یا باعث

عملکرد ضعیف آن نشوید.

آیا روشن و خاموش کردن یک پروژکتور چند بار در روز بد است؟

بله، روشن و خاموش کردن چندین بار در روز پروژکتور برای دستگاه مضر است.

پروژکتور را فقط در صورتی خاموش کنید که تا یکی دو ساعت آینده از آن استفاده نکنید. با این حال، اگر در حال استراحت کوتاه 10 دقیقه ای هستید، دستگاه را خاموش نکنید.

به گفته کاربران، روشن کردن یک پروژکتور برای چند دقیقه و خاموش کردن آن بلافاصله پس از آن شبیه به کارکردن دستگاه برای ساعت ها با هم است. این به معنای کاهش شدید عمر لامپ است که متناسب با استفاده واقعی نیست.

وقتی ناگهان پروژکتور خود را روشن و خاموش می کنید چه اتفاقی می افتد؟

برای شروع، خاموش کردن پروژکتور و راه اندازی مجدد فوراً به لامپ فشار وارد می کند و طول عمر آن را کاهش می دهد. تعداد دقیق ساعاتی که با انجام این کار لامپ را خاموش می کنید به نوع لامپ بستگی دارد.

لامپ های جیوه ای پرفشار که پروژکتورها به طور سنتی از آنها استفاده می کنند، در مقایسه با لامپ های LED کارآمدتر، طول عمر کمتری دارند. از طرف دیگر، یک لامپ LED از نظر طول عمر نورهای لیزر را دنبال می کند.

لامپ های پروژکتور پس از خاموش شدن پروژکتور برای خنک شدن زمان می برد. اگر صدای بلند و واضح صدای فن را می شنوید، این صدا برای آن است که سعی می کند گرما را دفع کند.

این فقط لامپ نیست که وقتی دستگاه را بلافاصله پس از خاموش کردن آن روشن می‌کنید، با مشکل مواجه می‌شود.

افزایش برق که هنگام راه اندازی مجدد پروژکتور رخ می دهد می تواند به سایر اجزای داخلی آسیب برساند.

بنابراین، بلافاصله پس از خاموش کردن پروژکتور و زمانی که لامپ هنوز گرم است، آن را از برق جدا نکنید. حداقل 10 تا 15 دقیقه قبل از تماس با آن در روز صبر کنید یا فقط در صورتی دستگاه را روشن کنید که برای آن حداقل مدت زمان خاموش بوده باشد.

اگرچه حداقل زمان بین روشن و خاموش شدن بعدی فقط 10 تا 15 دقیقه است، یک ساعت استراحت یا بیشتر ترجیح داده می شود.

جدا از جنبه آسیب رسان، عملکرد لامپ ها با ظرفیت کامل زمان می برد. هنگامی که یک پروژکتور را خاموش می کنید و بعد از چند دقیقه آن را روشن می کنید، ممکن است تصویر به روشنی قبلی نباشد.

به عنوان یک اقدام احتیاطی، برخی از تولیدکنندگان به شما اجازه نمی دهند دستگاه را خاموش کنید تا زمانی که لامپ به اندازه کافی پایدار باشد تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

آیا ترک کردن پروژکتور در تمام روز اشکالی ندارد؟

اگر در طول روز به طور متناوب از دستگاه استفاده می کنید، خوب است که پروژکتور خود را تمام روز روشن بگذارید.

در واقع روشن ماندن پروژکتور بهتر از روشن یا خاموش کردن چند بار در روز است، زیرا عمل دوم به لامپ آسیب می رساند.

اما اگر قصد استفاده از پروژکتور خود را ندارید، توصیه نمی شود که تمام روز پروژکتور خود را روشن بگذارید.

به هر حال، پروژکتور شما یخچالی نیست که باید روشن بماند تا محتویات آن تازه بماند یا از خراب شدن آنها جلوگیری کند. انجام این کار با پروژکتور دقیقاً نتیجه معکوس خواهد داشت و آن را بیش از حد گرم می کند.

به یاد داشته باشید، وقتی پروژکتور را روشن می گذارید، همچنان در حال مصرف برق است.

اگرچه سطح استفاده به احتمال زیاد ناچیز است، اما از نظر فنی هنوز در حال مصرف انرژی است. و هنگامی که به مصرف انرژی برای روزها ادامه می دهد، مصرف برق احتمالاً در قبض شما تاثیر می گذارد.

ناگفته نماند که افزایش مصرف برق سنتی برای محیط زیست مضر است.

پروژکتورها تمایل به گرم شدن بیش از حد دارند

پروژکتورها به دلیل داغ بودن بدنام هستند. و هنگامی که دستگاه را خاموش نکنید، گرم می ماند و از گردش هوای مناسب در قسمت های مختلف داخل جلوگیری می کند. این به طور منفی بر عملکرد دستگاه منعکس می کند.

استفاده مداوم، طول عمر لامپ را که صرفاً مبتنی بر زمان اجرا است، کوتاه می کند. خوشبختانه، لامپ قابل تعویض است و ممکن است تحت گارانتی قرار گیرد. با این حال، پیدا کردن برخی از لامپ های جایگزین ممکن است سخت باشد یا کاملاً گران باشد.

و اگر پروژکتور شما در یک محیط “نامناسب” قرار گیرد داغتر از حد معمول کار می کند.

به عبارت دیگر، دمای اتاق بالا، گرد و غبار، و عدم تهویه مناسب، تنظیماتی هستند که در آن پروژکتور شما بار بیشتری را احساس می کند.

فن به طور مداوم کار می کند و بر اساس محیط، گرد و غبار جمع می شود و پر سر و صداتر می شود.

فیلتر هوا سریعتر کثیف می شود. و برای تمیز کردن تمام آن دوده، باید پس از خاموش کردن پروژکتور فیلتر را خارج کنید.

پروژکتور را در حالت آماده به کار قرار دهید

به جای اینکه اجازه دهید پروژکتور شما در طول روز روشن بماند، آن را در حالت آماده به کار بگذارید. هنگامی که دستگاه در حالت آماده به کار است، در انتظار استقرار فوری است.

حداقل مصرف برق در حالت آماده به کار وجود دارد، تقریباً مانند خاموش شدن.

مهمتر از همه، اگر یک پروژکتور از حالت آماده به کار فعال شود، اثرات افزایش برق که قبلاً مورد بحث قرار گرفت مشکلی نخواهد بود.

خاموش کردن پروژکتور همچنان توصیه می شود اگر هر روز از پروژکتور خود استفاده نمی کنید یا برای چند روز خارج از شهر خواهید بود.

در حالی که قرار دادن دستگاه در حالت آماده به کار برای روزها با هم هیچ ضرری ندارد، اما اگر قرار است برای مدتی دور باشید، نیازی به آن نیست.

مگر اینکه اولین کاری که می خواهید پس از بازگشت انجام دهید این است که پروژکتور را روشن کنید و فوراً از آن استفاده کنید، بدون اینکه منتظر بمانید تا دستگاه خود را برای عمل گرم کند.

لامپ پروژکتور با فعال بودن عملکرد صفحه سیاه همچنان در حال استفاده است، که در حالت آماده به کار صدق نمی کند.

با این حال، می توانید هنگام توقف جلسات، از صفحه سیاه استفاده کنید.

اگر قصد دارید پروژکتور خود را همیشه روشن نگه دارید، چند کار باید انجام دهید

روشن کردن پروژکتور در تمام روز ایده آل نیست. اما اگر تصمیم دارید دستگاه را به طور مداوم روشن نگه دارید، از موارد زیر اطمینان حاصل کنید:

مطمئن شوید که پروژکتور در اتاقی با تهویه مطبوع است، به خصوص اگر در یک منطقه گرم زندگی می کنید.

برای لامپ پروژکتور گارانتی تمدید شده بخرید زیرا به آن نیاز دارید.

لامپ را در کمترین تنظیمات روشنایی خود نگه دارید یا حالت کارایی را فعال کنید.

 

بایدها و نبایدهای استفاده از پروژکتور چیست؟

علاوه بر اینکه به اندازه کافی عاقل هستید که پروژکتور خود را روشن نگذارید و آن را فراموش نکنید، در اینجا موارد دیگری وجود دارد که باید بعد یا قبل از خرید پروژکتور به آنها توجه کنید:

قبل از نصب دستگاه یا روشن کردن آن دفترچه راهنما را مطالعه کنید. اگر زمان و حوصله خواندن کل مطلب را ندارید، حداقل متون را بررسی کنید تا اطلاعات ضروری را جمع آوری کنید. زمانی که هنگام استفاده از دستگاه به موانعی برخورد کنید، این موارد

مفید خواهند بود.

پس از برنامه ریزی دقیق و در نظر گرفتن چندین جنبه مانند زاویه پروژکتور، تهویه و غیره، محل نصب پروژکتور خود را تعیین کنید. اگر پروژکتور شما دارای لنز ثابت است، باید قبل از تنظیم آن در نظر گرفته شود.

دستگاه را در نزدیکی شومینه یا هر منبع گرمایی دیگر قرار ندهید.

بدانید که برای ایجاد تنظیمات مناسب پروژکتور به چه کابل ها و سایر لوازم جانبی نیاز دارید.

برای تجربه تماشای بهینه، نور محیط را کنترل کنید. اگر در طول روز از پروژکتور استفاده می کنید، مطمئن شوید که پرده پنجره باز است تا نور بسیار کمی وارد شود.

حتی اگر به طور فعال از دستگاه استفاده نمی کنید، از برنامه تعمیر و نگهداری معمول پروژکتور پیروی کنید. یک پروژکتور استفاده نشده در برابر گرد و غبار و دما در هوا آسیب پذیر است و همچنین نیاز به اصلاح دارد.

منبع: pointerclicker

نظرات (1)

الوند

دستگاه های لیزری برای کسی که بخواد طولانی مدت استفاده کنه بهتره ولی مشکل اینه که این دستگاه ها قیمت بالایی دارند