مقایسه Lux و Lumens در روشنایی ویدئو پروژکتور
مقایسه Lux و Lumens در روشنایی ویدئو پروژکتور

مقایسه Lux و Lumens در روشنایی ویدئو پروژکتور

هنگام انتخاب یک  ویدئو پروژکتور جدید با سطوح روشنایی لازم، ممکن است نیاز به توضیح در مورد اصطلاحات مورد استفاده برای اندازه گیری سطوح روشنایی داشته باشید. برای این منظور، باید اصطلاحات، نحوه اندازه گیری و هدف آنها را بیاموزید. در غیر این صورت، این خطر وجود دارد که ممکن است نیاز به خرید پروژکتور مناسب برای خانه، مدرسه یا محل کار خود داشته باشید. ما اینجا هستیم تا تمام اصطلاحات، از جمله پروژکتور Lux و Lumens را توضیح دهیم.

واحدهای اندازه گیری روشنایی پروژکتور:

برای درک بهتر روشنایی پروژکتور، باید تمام اصطلاحات مورد استفاده برای توصیف آن را بدانید. اصطلاحاتی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از Lux، Lumens و ANSI Lumens. همه این اصطلاحات مشابه هستند و دارای شباهت های مختلفی هستند، اما دارای برخی از عوامل متمایز نیز هستند.

اجازه دهید این اصطلاحات را به طور جداگانه در زیر توضیح دهیم:

لومن چیست؟

لومن به مجموع خروجی نور تولید شده در زمان روشن شدن منبع گفته می شود. این به فاصله منبع از سطح بستگی ندارد و بنابراین حتی اگر این فاصله تغییر کند ثابت می ماند. لومن در پروژکتورها برای نشان دادن قدرت منبع نور استفاده می شود.

لوکس چیست؟

لوکس واحد علمی برای اندازه گیری روشنایی نور است که توسط چشم انسان در سطح مشخص درک می شود. در لوکس فاصله منبع نقش بسیار مهمی دارد. این به این دلیل است که با افزایش فاصله بین منبع و سطح، روشنایی یا شدت نور کاهش می یابد. اما وقتی صحبت از پروژکتور به میان می‌آید، Lux به عنوان لومن در سطح مربع شناخته می‌شود.

ANSI Lumen چیست؟

اصطلاح دیگری که در مشخصات هر پروژکتور ذکر شده است ANSI lumen است. در اینجا ANSI مخفف واحدهای استاندارد ملی آمریکا است. این واحد دقیق‌تری از شدت نور نسبت به لومن یا لوکس است زیرا ورودی نور یا شار نوری را با ارجاع به چندین متغیر دیگر اندازه‌گیری می‌کند.

اکنون نکته ای که باید در نظر داشت این است که چرا برخی از شرکت های پروژکتور از عبارت ANSI lumen به جای لومن استفاده می کنند. این عمدتا به دلیل دقت آن در مقایسه با لومن است که اغلب نادرست است.

 

لومن مورد نیاز هر ویدئو پروژکتور:

در حین پرداختن به یکی از حیاتی ترین سؤالات، یعنی مقایسه Lux و Lumens، سؤال اساسی دیگری به ذهن خطور می کند. این سوال در مورد نیاز لومن هر پروژکتوری است. بنابراین پرداختن به این سوال نیز بسیار حائز اهمیت است.

برای پاسخ به این سوال، باید بدانید که پروژکتور پس از نصب در محل مورد نظر برای چه هدفی قرار است استفاده شود. در این راستا، باید محتوایی که قرار است پخش شود، روشنایی نور محیط اطراف و در آخر رزولوشن پروژکتور را در نظر بگیرید.

1) محتوایی که قرار است ارائه شود:

اگر کاربر ویدئو پروژکتور را برای راه اندازی یک سینمای خانگی خریداری می کند، مطمئناً به پروژکتوری با تعداد لومن قابل توجهی نیاز خواهد بود. اما اگر پروژکتوری را برای استفاده در دفاتر برای نمایش ارائه می‌خرید، می‌توان پروژکتوری با شماره لومن کمتر نیز آورد.

برای سهولت در خرید پروژکتور مناسب، تعداد لومن مورد نیاز در هر پروژکتور و محتوای نمایش داده شده را فهرست کرده ایم.

بازی: اگر تنها هدف پروژکتور بازی است، 2000 لومن مورد نیاز است.

سینمای خانگی: تعداد لومن مورد نیاز یک پروژکتور برای راه اندازی یک سینمای خانگی با مقدار مورد نیاز برای بازی برابر است، یعنی 2000 لومن.

استفاده در دفتر: اگر قرار است از پروژکتور صرفاً برای نمایش ارائه ها در تنظیمات اداری استفاده شود، تعداد لومن را می توان به تقریباً 1500 لومن کاهش داد.

2) روشنایی نور محیط:

نور اطراف نقش بسیار مهمی در تعیین تعداد لومن مورد نیاز هنگام خرید پروژکتور دارد. اگر قرار است پروژکتور در یک اتاق بسیار تاریک با نور کم یا بدون نور استفاده شود، می توان تعداد لومن را کم نگه داشت. اما اگر قرار است روشنایی محیط زیاد باشد، هرگز نمی‌توانید روی عدد لومن به خطر بیفتید.

3) وضوح پروژکتور:

اگر بخواهیم پاسخ سوال پروژکتور Lux VS Lumens را پیدا کنیم که کدام بهتر است، باید رزولوشن پروژکتور را نیز در نظر بگیریم. وضوح عالی تری برای پروژکتورهای بازی و همچنین آنهایی که برای سینمای خانگی استفاده می شوند مورد نیاز است. برای این منظور بیشتر از پروژکتورهایی با وضوح 1080p استفاده می شود. در مورد پروژکتورهای قابل حمل، این وضوح از تقریباً 840 به 480p کاهش می یابد.

نتیجه:

همانطور که می دانیم شما یک کاربر پروژکتور یا یک خریدار بالقوه هستید، درک تمام مشخصات پروژکتورها برای شما بسیار مهم است زیرا هر مشخصات دارای ارزش مشخصی است. در این مقاله راهنمای آشنایی با مفاهیم اولیه Lux، Lumens و ANSI Lumen به همراه بهترین انتخاب در بین پروژکتورهای Lux VS Lumens به کاربران ارائه شده است. این سه عبارت برای درک سطوح روشنایی منبع نور پروژکتور بسیار مهم هستند.

در نهایت، لومن ها عمدتاً در مشخصات پروژکتور ذکر شده اند، زیرا برای منبع نور ثابت هستند و به فاصله منبع نور وابسته نیستند. لومن ها قدرت لامپ را برای تولید نور نشان می دهند. امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.

منبع:  projectorsfocus