آیا می توانید یک ویدئو پروژکتور را به صورت عمودی نصب کنید؟
آیا می توانید یک پروژکتور را به صورت عمودی نصب کنید؟

آیا می توانید یک ویدئو پروژکتور را به صورت عمودی نصب کنید؟

پروژکتورها همیشه به صورت افقی نصب می شوند، به طوری که لنز به سمت جلو به سمت صفحه نمایش و پایه ها رو به پایین است.

با این حال، زمانی که فضای کمی دارید، وسوسه خواهید شد که گزینه‌های دیگر را امتحان کنید، از جمله نصب پروژکتور به صورت عمودی در کناره‌های آن. آیا این ایده خوبی است؟

اکثر پروژکتورهای مدرن را می توان به صورت عمودی نصب کرد اما این کار توصیه نمی شود زیرا ممکن است دستگاه در حین کار بیش از حد گرم شود. نصب عمودی یک پروژکتور می تواند با طراحی اصلی انتقال حرارت سازنده تداخل داشته باشد و منجر به سوختن سریعتر قطعات شود.

 

چرا پروژکتور خود را به صورت عمودی نصب کنید؟

چند سناریو وجود دارد که در آن نصب یک پروژکتور به صورت عمودی منطقی است:

فضای ناکافی: همانطور که در بالا به طور خلاصه به آن اشاره کردیم، کمبود فضا می تواند باعث شود پروژکتور خود را عمودی  قرار دهید. این در شرایطی که نمی‌توانید پروژکتور را روی سقف نصب کنید، بیشتر محتمل است. با نصب پروژکتور در کنار آن، می توان آن را در سطح کوچکتری قرار داد.
نیازهای ویژه پخش رسانه: اگر صحنه‌های عمودی خاصی مانند برخی از مواردی که اغلب توسط غول‌های دکوراسیون دیجیتال AtmosFX ارائه می‌شوند را نمایش می‌دهید و نمی‌توانید صحنه‌ها را از طریق پخش‌کننده رسانه یا هر راه‌حل دیگری از این قبیل بچرخانید، پروژکتور را به صورت افقی برای مدت زمان نصب کنید. برای ارئه ممکن است بهترین گزینه باشد.
پرتاب کردن به سقف: اگر فضای کافی برای یک صفحه نمایش ندارید و دیوار شما به رنگ مناسب برای استفاده به عنوان یک صفحه نمایش موقت رنگ آمیزی نشده است، راه حل بعدی اغلب این است که به سقف تصویر انتقال داده شود. اما برای انجام این کار، ممکن است نیاز باشد که پروژکتور خود را با استفاده از یک پایه مخصوص در کنار خود قرار دهید.

همه موقعیت‌های بالا بهانه‌ای عالی برای نصب پروژکتور به صورت عمودی است، اما آیا باید این کار را انجام دهید؟

نصب عمودی پروژکتور: آنچه باید بدانید

همانطور که در بالا مشاهده کردید، می توانید پروژکتور خود را به صورت عمودی نصب کنید، اما قبل از اینکه کابل ها را بیرون بکشید و شروع به کار کنید، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

تولید کنندگان در برابر آن توصیه می کنند

اکثر مردم موافق هستند که سازندگان پروژکتور آنها نسبت به نصب عمودی پروژکتورها هشدار داده اند. اگر به کتابچه راهنمای خود نگاه کنید، به احتمال زیاد همان هشدار را با اطلاعاتی در مورد نحوه صحیح نصب پروژکتور پیدا خواهید کرد.

این هشدار بسیاری از افراد را از نصب عمودی پروژکتور منصرف نکرده است. در حالی که برخی از افراد این کار را فقط در موارد خاص انجام می دهند، افراد دیگر پروژکتور خود را به طور دائم در در حالت عمودی رها می کنند .همه نتایج متفاوتی دارند.

از آنجایی که سازندگان از نصب عمودی پشتیبانی نمی‌کنند، اگر پروژکتور شما در نتیجه این رویکرد آسیب ببیند، به احتمال زیاد نمی‌توانید ضمانت‌نامه دریافت کنید.

ممکن است جهت لامپ و جریان هوا را تحریف کنید

سازندگان به صراحت بیان نمی کنند که چرا نباید پروژکتور خود را در کناره ها نصب کنید، اما به راحتی می توان نتیجه گرفت که چنین موقعیتی می تواند جهت لامپ و جریان هوا را مخدوش کند. وقتی لامپ پروژکتور شما در موقعیتی کار می کند که برای آن بهینه نشده است. می تواند سریعتر بسوزد

به طور مشابه، یک تغییر جزئی در جهت جریان هوای اصلی می تواند به بخش های مهم پروژکتور آسیب برساند و طول عمر را کاهش دهد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که پروژکتور در سمتی که انتخاب کرده اید دریچه هایی داشته باشد.

نحوه نصب ایمن پروژکتور به صورت عمودی

اگر مجبورید پروژکتور خود را به صورت عمودی نصب کنید، این کاری است که باید انجام دهید:

آن را موقتی کنید

اکثر پروژکتورهای مدرن می توانند چند ساعت استفاده سخت را تحمل کنند (همانطور که در مورد پروژکتور عمودی وجود دارد). بنابراین، می توانید پروژکتور خود را در صورت نیاز کوتاه مدت به صورت عمودی نصب کنید و در اسرع وقت به روش نصب معمولی و توصیه شده برگردید.

انتهای لنز را در بالا قرار دهید

گرما از پایین به بالا می رود. قرار گرفتن سمت لنز پروژکتور در نزدیکی پایین در یک پایه عمودی، تمام معماری داخلی را در معرض حرارت بیشتری قرار می دهد.

هنگامی که لنز را در بالا قرار می دهید، گرما را به سرعت در اتاق پخش می کنید و قرار گرفتن در معرض گرما را به اجزای پروژکتور کاهش می دهید.

دریچه ها را مسدود نکنید

اگر بتوانید پروژکتور خود را به صورت عمودی و بدون مسدود کردن دریچه ها نصب کنید، خطر داغ شدن بیش از حد را کاهش خواهید داد. برخی از پروژکتورها دارای دریچه هایی در دو طرف هستند، در حالی که برخی دیگر فقط دریچه هایی در پشت یا پشت قسمت بالایی دارند.

اگر دریچه شما دو طرف دریچه ندارد، می توانید آن را به صورت عمودی نصب کنید و نگرانی کمتری در مورد گرما داشته باشید. با این حال، با دریچه های کناری، باید راهی برای حفظ جریان هوا در صورت اصرار بر نصب عمودی پیدا کنید.

یک فن برای پروژکتور بگیرید

همانطور که تا کنون دیده اید، بخش عمده ای از رزروهای مربوط به نصب عمودی پروژکتور به حفظ جریان هوا بستگی دارد.

چه راهی برای انجام این کار بهتر از قرار دادن چند فن کوچک در نزدیکی پروژکتور برای خنک نگه داشتن آن تا حد ممکن در زمان کارکرد؟

برندهایی مانند Vornado Flippi V6 و Honeywell HTF090B  فن های کوچک و مقرون به صرفه ای هستند که می توانید برای خنک نگه داشتن آن در کنار پروژکتور قرار دهید. با این حال، اگر به دلیل محدودیت فضا قصد دارید پروژکتور را به صورت عمودی نصب کنید، ممکن است این رویکرد کارساز نباشد.

روش های جایگزین برای نصب عمودی پروژکتور

آیا در تصمیم خود برای نصب پروژکتور به صورت عمودی تجدید نظر کرده اید و اکنون به دنبال جایگزین هستید؟ گزینه های موجود در وهله اول به دلایل تصمیم گیری می رسد.

اگر نتوانستید فضایی برای صفحه نمایش پروژکتور خود پیدا کنید و نصب عمودی را در نظر می گیرید تا بتواند به سقف بتابد، پروژکتور را افقی نگه دارید و تصویر را از آینه رو به جلو بچرخانید، مانند آینه کروی تلسکوپ 160 میلی متری کاسینی (آمازون) ، ایده خوبی است.

آینه استاندارد خانگی شما کار نمی کند زیرا با پوشش های بازتابنده در پشت عرضه می شود. با انعکاس جلو و پشت آینه بر روی آینه خانه، تصویر به دست آمده به اندازه کافی واضح نخواهد بود. با این حال، با یک آینه نوری، می توانید تصویر واضح تری دریافت کنید.

برای سناریوهایی که نمی توانید فضایی برای خود پروژکتور پیدا کنید، اگر هر یک از آنها در فضا کاربردی است، باید یک پایه دیواری یا سقفی را در نظر بگیرید.

برای پایه‌های سقفی، می‌توانید گزینه‌هایی مانند پروژکتور قابل تنظیم جهانی VIVO و پایه‌های پروژکتور گسترده جهانی VANKYO را انتخاب کنید. برای دیوار شما، پایه های دیواری DSRN Mini و Elitech Universal گزینه های خوبی هستند.

راه هایی برای نگهداری از پروژکتور نصب شده روی دیوار یا سقف

از پایه هایی استفاده کنید که دریچه ها را نپوشانند. با پایه دیوار یا سقف، از این واقعیت لذت خواهید برد که پروژکتور دیگر فضا را اشغال نمی کند. با این حال، اگر از پایه هایی استفاده کنید که دریچه ها را مسدود می کنند، لذت کوتاه مدت خواهد بود. اجزای پروژکتور به سرعت بیش از حد گرم می شوند.
پروژکتور را دور از شلوغی نصب کنید. می‌توانید با قرار دادن پایه‌ها در موقعیت‌هایی که به‌طور تصادفی با حرکت افراد در فضا برخورد نکنند، به این هدف برسید. اکثر پایه‌ها می‌توانند پروژکتور را در برابر ضربه‌های تصادفی نگه دارند، اما با نیرویی که به اندازه کافی قوی باشد که آن را از بین ببرد، بیشتر پروژکتورها به شدت آسیب می‌بینند.
فیلترها را مرتب گردگیری کنید. هنگامی که پروژکتور از دید خارج از دیوار یا به سقف متصل است، به راحتی می توان فراموش کرد که فیلترهای پروژکتور برای حفظ تهویه مناسب نیاز به تمیز کردن در فواصل زمانی دارند.
لامپ را تمیز کنید. مشابه نکته بالا، باید لامپ پروژکتور را از هر گونه آلودگی دور نگه دارید. هنگام تمیز کردن فیلترها، از یک تکه پارچه نرم استفاده کنید تا گرد و غبار روی سطح را پاک کنید و مراقب باشید که لکه باقی نماند.

نتیجه

اکثر سازندگان نصب پروژکتورها را به صورت عمودی و به دلایل خوبی تشویق نمی کنند. با این حال، اگر دلایل موجهی برای فکر کردن در مورد طرح ریزی عمودی دارید که با جایگزین ها یا خرید سخت افزار اضافی قابل اصلاح نیست، می توانید آن را امتحان کنید.

فقط باید مطمئن شوید که دریچه‌ها را مسدود نمی‌کنید و همچنین مطمئن شوید که پروژکتور با فن‌های خارجی خنک نگه داشته می‌شود.

منبع: hometheateracademy