بررسی ویدئو پروژکتور اپتوما Optoma UHD35

بررسی ویدئو پروژکتور اپتوما Optoma UHD35

این پروژکتور افزودنی عالی برای هر سینمای خانگی است که رنگ پوست دقیق و نسبت کنتراست عالی را ارائه می دهد.

Optoma UHD35 در تست ما بسیار خوب عمل می کند و به طور خاص به دلیل کیفیت تصویر خود متمایز است. وضوح بالا و نسبت کنتراست تصویری کامل را بدون از بین رفتن جزئیات در سایه ایجاد می کند. دقت کلی رنگ یکی از بهترین مواردی است که دیده ایم، به خصوص در مورد رنگ پوست، که نمایش دقیق آن برای پروژکتورها می تواند بسیار دشوار باشد. روشنایی بالاتر از حد متوسط برای سینمای خانگی که واقعاً تاریک است اما در محیط اداری کم است، کافی است، بنابراین این دستگاه به بهترین وجه در فضاهای تاریک تر استفاده می شود. اگرچه، می تواند مقدار کمی از نور محیط را تحمل کند. اگر به دنبال یک پروژکتور سینمای خانگی عالی هستید، هیچ گزینه ای بهتر از UHD35 وجود ندارد.

مقایسه عملکرد

UHD35 یک ویدئو پروژکتور سینمایی خوش ساخت با قیمتی  منصفانه است.

نسبت کنتراست

با نسبت کنتراست 1000000:1، UHD35 طیف گسترده ای را ارائه می دهد و تجربه تماشای بسیار لذت بخشی را تضمین می کند.

اسلایدهای آزمایشی سیاه و سفید ما کنتراست شگفت انگیزی را در مقیاس سیاه و کنتراست خوب را از طریق سفیدها نشان می دهند. کنتراست پویا که با مشاهده تیره‌ترین تاریک‌ها و روشن‌ترین رنگ‌های سفید محاسبه می‌شود، فوق‌العاده است. . UHD35 مقداری شفافیت را در اسلاید مقیاس سفید از دست می دهد. در حالی که عملکرد بدی ندارد، اما فضایی برای بهبود وجود دارد زیرا چندین بلوک رنگ سفید وجود دارد که نمی توان آنها را از یکدیگر متمایز کرد.

UHD35 سیاهی واقعی و سفیدهای روشن را در بالا نشان می دهد.

فقدان اندک کنتراست در مقیاس سفید تأثیری بر تجربه کلی مشاهده ندارد. کنتراست بالای سیاه باعث می شود که سایه ها بیشتر قابل تشخیص باشند. تصویر ما در کاستاریکا این را بسیار روشن می کند. رنگ‌های تیره‌تر بین هر برآمدگی قورباغه‌های گرمسیری و صخره‌ها در سایه‌های درختان به راحتی قابل مشاهده است. به طور کلی، UHD35 نسبت کنتراست بسیار خوبی را ارائه می‌کند و تضمین می‌کند که هیچ جزئیاتی از بین نمی‌رود، حتی در تصویرهایی که مناطق تا حد زیادی سایه‌دار هستند.

نسبت کنتراست فوق‌العاده ارائه شده توسط UHD35 در طول تست ویدیوی گرمسیری ما به راحتی قابل تشخیص است، تقریباً هیچ جزئیاتی در سایه‌ها گم نمی‌شود (تصویر پایین سمت چپ را ببینید).

دقت رنگ

دقت رنگ می تواند تجربه مشاهده را به شدت تغییر دهد. رنگ پوست تغییر یافته و اقیانوس‌های سبز روشن می‌تواند حواس‌تان را پرت کند. UHD35 برخی از دقیق ترین تصاویر رنگ پوست را ارائه می دهد. تست‌های چرخه رنگ و اسلاید ما نیز رنگ‌های بسیار دقیقی را در سراسر صفحه نشان می‌دهند، به استثنای رنگ‌های زرد روشن.

اکثر پروژکتورهایی که آزمایش کرده‌ایم به سمت گرم‌تر متمایل هستند و UHD35 نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگرچه گرما حداقل است و بیشتر رنگ ها واقعی هستند، این پروژکتور به طور قابل توجهی بهتر از بسیاری از رقبای خود است. رنگ پوست تقریباً عالی است. رنگ‌های تیره‌تر را مانند اکثر پروژکتورها قرمز نمی‌کند، و رنگ‌های پوست روشن‌تر خیلی گلگون نیستند.

UHD35 نه تنها رنگ پوست بسیار دقیقی را ارائه می دهد، بلکه برخی از دقیق ترین رنگ های بنفش را نیز ارائه می دهد. بیشتر پروژکتورهایی که آزمایش می کنیم بیشتر به سمت سرخابی متمایل می شوند، اما UHD35 بنفش واقعی و پررنگی را نشان می دهد. رنگ‌های قرمز کمی تیره‌تر و کمی خشک‌تر هستند، اما بیشتر دقیق هستند، و نارنجی‌ها کمی قرمزتر هستند. این نادرستی ها تقریباً قابل توجه نیستند اما قابل ذکر هستند. آبی و سبز نیز بسیار دقیق هستند. اسلاید اقیانوسی ما آب فیروزه‌ای مبهم، آبی آسمانی کامل و ابرهای سفید کرکی را نشان می‌دهد.

بنا به دلایلی، به نظر می رسد پروژکتورهای سطح بالایی که ما آزمایش کرده ایم، با رنگ زرد دست و پنجه نرم می کنند. UHD35 رنگ زرد روشن را با کمی رنگ سبز به تصویر می کشد. جدای از آن، UHD35 رنگ ها را بسیار دقیق نمایش می دهد.

در اینجا می توانید ببینید که UHD35 رنگ زرد را با یک اندکی متمایل به سبز نشان می دهد.

رزولوشن

سه جزء اصلی که در کیفیت تصویر نقش دارند عبارتند از نسبت کنتراست، دقت رنگ و رزولوشن. UHD35 حداکثر وضوح 3840×2160 را ارائه می دهد که خیره کننده است و هر سه تست وضوح ما را با موفقیت پشت سر می گذارد.

تصاویر با وضوح بالا هستند. حتی با زوم 400 درصد، مژه ها شفاف هستند. با این حال، یک طرح کلی بنفش تیره تا حدی برجسته از بیرونی ترین پیکسل ها وجود دارد که با بزرگنمایی آشکار می شود.

بسیاری از پروژکتورهای با کیفیت پایین، برخی مراحل متقاطع یا متمایز را در تست ستاره زیمنس نشان می دهند. ما به وسط ستاره زوم می کنیم تا نشان دهیم که وضوح تصویر چقدر خوب است،

UHD35 تصویر بسیار واضحی با چنین وضوح بالایی ارائه می دهد.

راحتی در استفاده

استفاده از کنترل از راه دور تا رابط بسیار آسان است. تنها جایی که در این معیار کوتاه است، قابلیت حمل است، اما این پروژکتور بهتر است در یک سینمای خانگی استفاده شود، بنابراین حمل و نقل نباید اولویت اصلی باشد.

دکمه‌های دارای نور پس‌زمینه روی کنترل از راه دور، استفاده از آن را در تاریکی آسان می‌کنند و دکمه‌های چند کاربره به شما اجازه می‌دهند تنظیمات دلخواه خود را سفارشی کنید. UHD35 Verticle Keystoneing به آسانی فشار دادن یک دکمه است. همچنین طیف گسترده ای از دکمه های تخصصی را ارائه می دهد: حالت رنگ، روشنایی، کنتراست، نسبت تصویر، 3D، DB، تایمر خواب، بی صدا، منو و انتخاب ورودی. دکمه منو به طرز عجیبی کوچک است، با توجه به اینکه چند بار باید از آن استفاده کنید، اما زمانی که بدانید کجاست، مشکلی نیست.

جزئیات به ظاهر کوچک مانند دکمه های نور پس زمینه استفاده از پروژکتورهایی مانند UHD35 را بسیار آسان تر می کند.

تنظیمات تصویر نیز آسان است. می‌توانید با چرخاندن سر استوانه‌ای لنز، فوکوس را تغییر دهید، که کاربرپسندتر از اهرم تعویض دنده استاندارد است. حرکت چرخشی امکان تنظیم دقیق را فراهم می کند، در حالی که اهرم به سختی به جلو و عقب می رود و باعث می شود کارها کمی کمتر قابل تنظیم باشند. همچنین تنظیمات تصویر وجود دارد که به شما امکان می دهد کل تصویر را به صورت افقی و عمودی تغییر دهید. با این حال، بخشی از تصویر را قطع می کند و این ویژگی را کمی منسوخ می کند.

زوم UHD35 به وضوح برچسب گذاری شده است و تنظیم آن آسان است.

ابعاد آن 12.4*10.63*4.65 اینچ است و 10.3 پوند وزن دارد. که این مقدار کمی سنگین‌ است، اگرچه وزن برخی از پروژکتورها به 30 پوند می‌رسد، بنابراین در طرح بزرگ‌تر، خیلی بزرگ نیست. متأسفانه، همراه با کیف حمل یا پوشش لنز ارائه نمی شود، بنابراین به نظر مناسب قابل حمل نیست.

دکمه های پروژکتور UHD35 نیز بصری هستند.

روشنایی

برای پروژکتوری که بیشتر برای تنظیم سینمای خانگی طراحی شده است، Optoma UHD35 به طرز شگفت انگیزی روشن است.

Optoma UHD35 مدعی روشنایی 3600 لومن است. تست ما روشنایی 2306 لومن را گزارش می دهد. در حالی که این میزان تقریباً 36٪ کمتر از روشنایی تبلیغ شده است، UHD35 هنوز هم از بسیاری از رقبای خود بهتر است. این سطح از روشنایی در نور محیط به خوبی کار می کند و آن را کمی همه کاره تر می کند.

UHD35 می تواند مقداری نور محیط را کنترل کند اما در تاریکی بهتر عمل می کند.

صدای فن

به طور کلی، یک پنکه آرام فن بهتری است. با این حال، عوامل دیگری مانند زیر و بمی صدایی که فن منتشر می کند، باید در نظر گرفته شود.

در این مورد، هرچه زمین کمتر باشد، بهتر است، زیرا نفوذ بسیار کمتری دارد. UHD35 نه تنها یک فن با صدایی بسیار کم صدا دارد، بلکه بسیار بی صدا نیز است. ما فن را اندازه گرفتیم تا صدایی با 59 dBa منتشر کند، که در میان پایین‌ترین صداها است.

 

آیا باید Optoma UHD35 را بخرید؟

با توجه به کیفیت فوق العاده تصویر، Optoma UHD35 ارزش فوق العاده ای دارد. که گفته می شود، ارزان نیست. این همان دستگاهی است که می خواهید قبل از خرید در مورد آن فکر کنید. اگر به دنبال وضوح درخشان، دقت رنگ و نسبت کنتراست هستید، به احتمال زیاد مقدار زیادی پول نقد خواهید داشت. اگر به کیفیت تصویر اهمیتی نمی دهید یا به دنبال یک پروژکتور کوچکتر هستید، گزینه های بسیار ارزان تری وجود دارد.

چه پروژکتورهای دیگری را باید در نظر بگیرید؟

اگر به دنبال چیزی برای دفتر هستید، Epson Pro EX9240 روشنایی شگفت انگیزی دارد، به این معنی که در نور محیطی بالا عملکرد خوبی دارد. دقت رنگ، وضوح و نسبت کنتراست همه کمی پایین است، بنابراین بهتر است در محیط های حرفه ای یا آموزشی برای نمودارها و جداول به جای یک محیط سرگرمی استفاده شود. اگر به دنبال یک پروژکتور اداری با بودجه کلان هستید، ViewSonic PA503W بهترین گزینه برای شماست.

منبع:  techgearlab