مقایسه قیمت ویدئو پروژکتور دست دوم با نو
مقایسه قیمت ویدئو پروژکتور دست دوم با نو

مقایسه قیمت ویدئو پروژکتور دست دوم با نو

به طور کلی قیمت گذاری ویدئو پروژکتور دست دوم ، چالش های خاص خود را دارد چون متغیرهای زیادی برای تعیین قیمت وجود دارند در صورتی که ویدئو پروژکتور های نو صرفا تفاوت قیمت در گارانتی و سایت معتبر است. با همه این وجود تشخیص این موضوع برای کسانی که تجربه و فعالیتی در این زمینه نداشته اند مشکل است به همین دلیل در این مقاله سعی می کنیم به دنبال مقایسه پروژکتورهای نو و استوکی باشیم که هر دو در بازار فعلی موجود باشند.

تفاوت دو مدل نو و استوک ویدئو پروژکتور

برند و مدل مشابه

ویدئو پروژکتور اپتما OPTOMA GT1080e، تقریبا مشابه ویدئو پروژکتور اپتما OPTOMA GT1080 و با 200 لومن روشنایی بیشتر است  و می شود به عنوان مشابه، مثالی خوبی برای مقایسه و بررسی علت تقاوت قیمتی است.
با توجه به تغییر قیمت هر دو دستگاه نو و استوک بررسی که انجام می گیرد صرفا یک مثال است و در شهریور ماه 1402 صورت گرفته است.
دستگاه بالا از سایت آی پروژکتور و نمونه نو این دستگاه است دارای گارانتی معتبر و ارسال رایگان می باشد و این دستگاه به همراه کارتن و دفترچه و ریموت کنترل اصلی می باشد این دستگاه با توجه به عکس بالا در حدود قیمتی 44 میلیون به فروش می رسد که در ویدئو پروژکتور های FULL HD موجود در بازار جزوه پروژکتورهای با قیمت مناسب به حساب می آید. به احتمال زیاد اگر مدل نو ویدئو پروژکتور اپتما OPTOMA GT1080 در بازار بود در حدود 40 میلیون تومان به فروش می رسید.
مزایا:
گارانتی 18 ماهه مادیران، ریموت کنترل اصلی، ارسال رایگان، دقیق بودن مشخصات
معایب:
قیمت بالای دستگاه
دیتا پروژکتور استوک  اپتما OPTOMA GT1080 ،  در سایت استوک پروژکتور در قیمت 20 میلیون ، قیمت گذاری شده است که تقریبا نصف مدل مشابه است اما تفاوت هایی هم وجود دارد که باعث کاهش این قیمت شده است مهمترین علت دست دوم بودن کالاست که صرفا 30 درصد از قیمت نو دستگاه را کاهش می دهد نکته بعدی تمیزی دستگاه، که با گذر زمان حالت نو اول خرید را ندارن و همچنین عمر لامپ که البته با خرید یک لامپ نو با کیفیت این مشکل را می توان برطرف نمود معمولا دستگاه های استوک گارانتی ندارن و صرفا بعضی فروشنده یک هفته یا نهایت 6 ماه گارانتی اختصاص دهند مشکل بعدی نبود ریموت نو دستگاه است که امکان دارد بعضی قابلیت های جزئی و نه خیلی کابردی را با ریموت کپی قادر به انجامش نباشید.
مزایا:
قیمت مناسب
معایب:
نداشتن ریموت نو،  نبود گارانتی یا مدت زمان کوتاه گارانتی
نتیجه گیری : برای کسانی که بودجه کمی دارند و به دنبال ویدئو پروژکتور فول اچ دی با قیمت مناسب هستند دستگاه استوک می تواند گزینه خوبی باشد ولی اگر بودجه به اندازه کافی وجود داشته باشد مطمئنا دستگاه نو گزینه بهتری است زیرا هر دستگاه عمر مفید مخصوص به خود را دارد و مطمئنا با توجه به استفاده و شیوه رفتار با دستگاه عمر مفید آن کاهش می باید دستگاه های نو ریسک کمتری دارند بخاطر داشتن گارانتی با مدت زمان طولانی در نهایت بسته به دیدگاه مشتری هر دو دستگاه در جایگاه خود می توانند مفید باشند.

برند و ویژگی های مشابه

ویدئو پروژکتور استوک اپسون Epson EB-X31، تقریبا با دستگاه نو ویدئو پروژکتور اپسون EPSON EB-E01 دارای ویژگی های یکسانی هستند البته تفاوت هایی هم دارند ولی به صورت کلی خیلی نزدیک به هم هستند برای همین این دو مدل برای مقایسه در نظر گرفتیم در ادامه به بررسی این مدل و مزایا و معایب هر دو می پردازیم.

در مثال قبل یک نظریه نسبی به وجود آمد که دستگاه استوک تقریبا نصف ، قیمت دستگاه نو با همین مشخصات است ولی همیشه این طور نیست گرچه در خیلی مدل ها می توان این ویژگی را دید با بررسی این مدل علت عدم قطعیت نظریه بالا را بررسی می کنیم.

 

ویدئو پروژکتور اپسون EPSON EB-E01، رزولوشن XGA،فناوری 3LCD،شدت روشنایی 3300 انسی لومن و کنتراست 15000:1 را داراست. این دستگاه از سری مدل های جدید اپسون با قیمت کاربرپسند می باشد و جزوه پرفروش ترین دستگاه های حال حاضر در اکثر سایت های اینترنتی موجود در ایران می باشد البته به تازگی مدل ویدئو پروژکتور اپسون EPSON CO-W01 وارد بازار شده که جایگاه ویزه ای در بین مشتری ها پیدا کرده است و به عنوان یک گزینه عالی زیر رنج 20 میلیون تومان به حساب می آید. قیمت مناسب این دستگاه باعث شده دستگاه های استوک با همین مشخصات تفاوت قیمت بالایی با این مدل ها نداشته باشند و در ادامه بیشتر راجب این موضوع توضیح خواهیم داد.

مزایا:
ریموت اصلی، گارانتی 18 ماهه ، ارسال رایگان
معایب:
رزولوشن پایین
نتیجه گیری : برای کسانی که بودجه کمی دارند و به دنبال ویدئو پروژکتور نو با حداقل امکانات هستند جزوه بهترین گزینه های موجود در بازار است.

ویدئو پروژکتور استوک اپسون Epson EB-X31، در حال حاضر این دستگاه با قیمت 15 و 18 میلیون در استوک پروژکتور به فروش میرسد علت داشتن دو قیمت لامپ نو در قیمت بالاتر می باشد با توجه به اینکه لامپ اورجینال و تعویض آن حدود سه میلیون به کالای اولیه اضافه می کند.

یکی از دلایلی که این دستگاه با دستگاه نو تفاوت قیمتیه زیادی ندارد به این خاطر است که تا چند سال پیش این محصول در بازار ایران به فروش میرسید و به هیچ عنوان دستگاه قدیمی به شمار نمی رود و با خرید آن تفاوتی زیادی با نو با همین مشخصات نمی توان تشخیص داد.

اما به دلیل استوک شدن ریزش قیمت داشته و حتی با لامپ نو هم با دستگاه مشابه خودش برابری نمی کند.

 

مزایا:
قیمت مناسب، دستگاه مشابه دستگاه های نو موجود در بازار
معایب:
نداشتن ریموت نو،  نبود گارانتی یا مدت زمان کوتاه گارانتی
نتیجه گیری: برای کسانی که بودجه محدود دارند مثلا تا 15 میلیون بیشتر نمی توانند هزینه کنند و دستگاه خوب از برند محبوب اپسون را قصد خرید دارند این دستگاه می توانند گزینه مناسبی باشد. شاید با مدل بالا که دستگاه نو به شمار می رود تفاوت قیمتی زیادی نداشته باشد و ریسک خرید این دستگاه را بیشتر کند اما در بین دستگاه های استوک مسلما جزوه بهترین ها به حساب می آید و با خرید از یک فروشگاه مطمئن ، به احتمال زیاد نظر مشتری را برای خرید جلب خواهد کرد.

نحوه قیمت گذاری ویدئو پروژکتور استوک

با توجه به اینکه پروژکتور های نو تقریبا در سایت های مختلف قیمت های یکسانی دارند و تفاوت بین آنها معمولا زیاد نیست ما در اینجا صرفا به نحوه قیمت گذاری ویدئو پروژکتور های استوک می پردازیم.

برای همین در این قسمت به مقایسه دستگاه های استوک با هم می پردازیم تا مشخص کنیم که ویژگی های زیادی برای یک خرید وجود دارد و براحتی نمی توان یک مدل برای همه ی افراد پیشنهاد داد.

قیمت یکسان، کاربری متفاوت

ویدئو پروژکتور دست دوم سونی Sony VPL-EX235،  روشنایی 2800، رزولوشن  XGA ، فناوری 3LCD و کنتراست 3300:1 است. همچنین درگاه های HDMI–RS232 –RJ-45–S-Video–VGA –Video–USB را نیز دارا می باشد. برند سونی جزوه برندهایی می باشد که نسبت به ویژگی های یکسان نسبت به سایر برندها دارای قیمت بالاتری می باشد اما برندی است که معمولا دستگاه های با کیفیت تولید می کند. این دستگاه در شهریور 1402 ، قیمت 12 میلیون تومان را دارا می باشد و عمده کاربری آن برای محیط های تجاری و و آموزشی است.

ویدئو پروژکتور دست دوم اپسون Epson EB-535W، روشنایی 3400، رزولوشن  WXGA  ، فناوری 3LCD و کنتراست 16000:1 است. همچنین درگاه های S-Video–USB –HDMI–RS232–RJ-45 -Video –VGA را نیز دارا می باشد. این دستگاه یک ویدئو پروژکتور پرتاب کوتاه یا شورت ترو به حساب می آید و برای محیط های تعاملی ساخته شده است مناسب استفاده با تخته هوشمند می باشد در محیط هایی با فضای کم و گر رفت و آمد گزینه ی مناسبی است.

 

نتیجه گیری: همین طور که در بالا مشاهده کردیم ویدئو پروژکتور اپسون مشخصات و ویژگی های به نسبت بالاتری دارد اما کابری هر دو دستگاه متفاوت است و اینکه شاید یک مشتری از یک برند خاص قصد خرید داشته باشد می تواند در خرید تاثیرگذار باشد اگر برای محیط آموزشی که تخته برد هوشمند استفاده می شود دستگاه بخواهید مسلما اپسون گزینه بهتری نسبت به سونی است ولی اگر یک محیط تجاری مد نظر شماست و به برند سونی اطمینان خاطر بیشتری دارید می تواند سونی گزینه مناسب تری باشد.