راهنمای کنتراست ویدئو پروژکتور
راهنمای کنتراست ویدئو پروژکتور

راهنمای کنتراست ویدئو پروژکتور

مقاله راهنمای کنتراست پروژکتور امیدوار است که شما را به درک بیشتر از اینکه کنتراست چیست و چه اندازه‌گیری‌هایی مهم است برساند.

به هر حال نسبت کنتراست چیست؟

نسبت کنتراست اندازه گیری تفاوت روشنایی بین تاریک ترین و روشن ترین قسمت های یک تصویر یا نمایشگر است. معمولاً به صورت نسبت روشنایی روشن ترین رنگ (سفید) به تیره ترین رنگ (سیاه) که می تواند توسط دستگاه نمایش داده شود بیان می شود.

نسبت کنتراست پروژکتور به طور خاص چیست؟

ساده ترین راه برای پاسخ به این سوال این است که آن را با ابتدایی ترین اصطلاحات بیان کنید. در زمینه نمایشگرهایی مانند پروژکتورها، نسبت کنتراست به نسبت روشنایی روشن ترین سفید به تیره ترین سیاهی که نمایشگر می تواند تولید کند اشاره دارد. نسبت کنتراست بالاتر نشان می دهد که صفحه نمایش می تواند طیف وسیع تری از سطوح روشنایی تولید کند. به طور کلی، نسبت کنتراست بالاتر مطلوب است، زیرا منجر به کیفیت تصویر بهتر، رنگ‌های زنده‌تر و خوانایی بهتر می‌شود.

بنابراین اگر یک پروژکتور سینمایی دارای نسبت کنتراست 2000:1 باشد، رنگ سفید در تصویر 2000 برابر روشن تر از سیاهی تصویر است. هرچه نسبت کنتراست بالاتر باشد، جزئیات بیشتری را می توانید در ویدیوی پیش بینی شده مشاهده کنید. هرچه جزئیات بیشتری را در ویدیو ببینید پروژکتور بهتر است.

چرا نسبت کنتراست برای پروژکتورها مهم است؟

نسبت کنتراست یک ویژگی مهم برای پروژکتورها است زیرا به تعیین کیفیت تصویر نمایش داده شده بر روی صفحه نمایش شما کمک می کند. نسبت کنتراست بالا تصاویری با طیف وسیعی از سطوح روشنایی و رنگ‌های دقیق‌تر و زنده‌تر تولید می‌کند، در حالی که نسبت کنتراست پایین می‌تواند منجر به تصاویری پاک‌شده، کسل‌کننده و تار شود.

پروژکتورها معمولاً در محیط‌هایی مانند کلاس‌های درس، اتاق‌های هیئت مدیره و سینمای خانگی استفاده می‌شوند، جایی که نمایش تصویر با کیفیت بالا برای ارائه موفق یا تجربه تماشای جذاب ضروری است. نسبت کنتراست بالا می تواند تاثیر بصری تصویر ارائه شده را تا حد زیادی افزایش دهد و آن را جذاب تر، واضح تر و خواناتر کند.

برای پروژکتورهای سینمای خانگی، نسبت کنتراست خوب به ویژه در اتاق‌هایی با نور کم و صحنه‌های تاریک APL پایین (متوسط سطح تصویر) هنگام تماشای فیلم و بازی‌های ویدیویی مهم است. این امر به ویژه در اتاق های تاریک و کنترل شده با نور صادق است.

نسبت کنتراست بالاتر، مخصوصاً در ویدئو پروژکتورها برای استفاده شخصی، معمولاً به معنای عمیق‌تر شدن سطوح کف سیاه است، عمدتاً به این دلیل که این دستگاه‌های نمایشگر سقف سفید بالایی ندارند، بنابراین بهترین راه برای افزایش نسبت کنتراست این دستگاه‌ها کاهش رنگ سیاه است. تلاش برای افزایش روشنایی زیرا انجام این کار باعث افزایش سطح سیاه به دلیل انعکاس نور اضافه شده در داخل می شود. این بدان معنی است که شما باید تلاش خود را برای کاهش بیشتر سیاهی ها دوبرابر کنید، بنابراین اگر در ابتدا با روشنایی قابل قبول شروع کنید، می توانید در وهله اول از آنجا شروع کنید، درست است؟ این تقریباً همیشه منجر به افزایش کیفیت کلی تصویر می شود.

تقریباً در هر آزمایش علمی انجام شده، کنتراست به عنوان مهم‌ترین عامل کیفیت تصویر انتخاب شده است و با ظهور نمایشگرهای محدوده دینامیکی بالا (HDR) اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. آنچه گزارش شده این است که ویدیو واقعی تر به نظر می رسد، ابعاد بیشتری دارد و در پروژکتورها و نمایشگرهایی با نسبت کنتراست بالاتر جزئیات بیشتری دارد. اشاره شد که سیاه‌پوستان سیاه‌تر و سفیدپوستان سفیدتر و روشن‌تر به نظر می‌رسند. در محیط تاریک و تحت کنترل نور بیشتر قابل توجه بود.

همانطور که محیط روشن تر و روشن تر می شود، نسبت کنتراست طبیعی بالاتر اهمیت کمتری پیدا می کند. این به دلیل میزان آلودگی نور محیطی و بازتابی اتاق و سطوح سیاه است که از اهمیت سیاهی عمیق در نمایشگر می کاهد. برای این منظور، داشتن نسبت کنتراست بومی یا روشن/خاموش بالاتر به اندازه داشتن چیزی شبیه به اوج روشنایی بیشتر و رنگ‌های اشباع‌تر برای غلبه بر نور اضافه شده در اتاق و ارائه یک تصویر قابل قبول روی صفحه، مهم نیست.

حتی اگر ممکن است اتاق تاریکی داشته باشید، به دلیل نحوه عملکرد چشم انسان و سایر عوامل، افزایش جزئی در نسبت کنتراست قابل توجه نیست. معمولاً باید نسبت کنتراست را حدود 500:1 افزایش دهید تا قابل توجه باشد. اگرچه حتی نسبت های بالاتر از این نقطه ممکن است چندان قابل توجه نباشد. به عبارت دیگر خطی نیست. اگر کنتراست را دو برابر کنید، لزوماً به این معنی نیست که افزایش دو برابری کنتراست سفید به سیاه و تأثیراتی را که برای چشمانتان ایجاد می‌کند. در ادامه بیشتر در مورد کنتراست درک شده صحبت خواهیم کرد.

چگونه نسبت کنتراست پروژکتور را اندازه گیری می کنید؟

دو راه اصلی وجود دارد که اکثر تولیدکنندگان و بسیاری دیگر نسبت کنتراست پروژکتور را اندازه گیری می کنند: کنتراست کامل روشن/خاموش و انسی کنتراست. هر کدام اساساً نسبت بین اندازه گیری سفید صفحه نمایش و اندازه گیری تیره آن است. در زیر تفاوت ها را شرح خواهیم داد.

کنتراست نوسانی (روشن/خاموش کامل)

اولین مورد آن چیزی است که با نام‌های زیادی شناخته می‌شود، مانند  روشن/خاموش کامل یا کنتراست نوسانی برای نام بردنآن استفاده می شود. از اینجا به بعد برای سادگی از عبارت “کنتراست نوسانی” استفاده خواهیم کرد.

با کنتراست نوسانی، این نسبت را با اندازه گیری روشنایی یک صفحه سفید ثابت و یک صفحه سیاه یکدست پیدا می کنید. اندازه گیری نسبت به دست آمده معمولاً در 1000 برای قرائت کنتراست اصلی و 100،000 تا 1،000،000 برای خوانش کنتراست پویا است. (در عرض یک دقیقه وارد بازی بومی در مقابل پویا خواهیم شد.)

انسی کنتراست

روش دیگر اندازه گیری نسبت انسی کنتراست یا کنتراست بین تصویر نام دارد.

کنتراست روشن/خاموش کامل یا انسی کنتراست کدام بهتر است؟

بحث بزرگی بین اینکه کدام روش دقیق تر است وجود دارد.

کنتراست نواسانی معمولاً اندازه گیری آسان تری دارد. همچنین نسبت بالاتری تولید می‌کند، به همین دلیل است که تقریباً هر سازنده نسبت کنتراست نوسانی را تبلیغ می‌کند تا پروژکتورهای خود را برای مصرف‌کنندگان جذاب‌تر کند. بزرگترین مشکل اندازه‌گیری کنتراست نوسانی این است که محتوای سیاه یا سفید را تماشا نمی‌کنید، بنابراین بازتاب دقیقی از عملکرد دستگاه هنگام تماشای فیلم نیست. مشکل بزرگ دیگر با این روش کنتراست متوالی این است که دستکاری برای افزایش اعداد بسیار ساده تر است. می توانید این کار را با اندازه گیری صفحه سفید با روشن ترین تنظیمات ممکن پروژکتور و صفحه سیاه با تاریک ترین تنظیمات یا حتی خاموش کردن کامل منبع نور انجام دهید. در حالی که این قابلیت‌های بالقوه پروژکتور را اندازه‌گیری می‌کند، هیچ‌کس واقعاً محتوایی مانند این را تماشا نمی‌کند.

از سوی دیگر، اندازه‌گیری‌های انسی کنتراست با نحوه تماشای محتوا بسیار بیشتر است، زیرا در یک صحنه هم نور و هم تاریکی وجود دارد. بزرگترین مشکل در اندازه گیری انسی کنتراست این است که نوری که از صفحه منعکس می شود می تواند از دیوارها، اشیاء یا حتی فردی که آزمایش را انجام می دهد منعکس شود که سطح سیاهی را به میزان نامحسوسی برای چشم انسان روشن می کند، اما توسط چشم انسان گرفته می شود. نورسنج های حساس این بدان معنی است که تقریباً غیرممکن است که اندازه گیری های 100٪ دقیق و قابل تکرار داشته باشید. چالش دیگر انسی کنتراست این است که خوانش ها دشوارتر است زیرا باید هر مستطیل را جداگانه اندازه گیری کنید. محاسبه بر روی پروژکتورهای پرتاب بسیار کوتاه که خود نورسنج مانع از مسیر نوری می شود که از پروژکتور زیر صفحه نمایش می رسد بسیار دشوار است.

آیا نسبت کنتراست گزارش شده توسط سازنده دقیق است؟

گزارش نسبت کنتراست پروژکتور سازنده به ندرت درست است. آن‌ها می‌دانند که بازاریابی نسبت‌های کنتراست بالا به معنای فروش بیشتر است، بنابراین با استفاده از هر تکنیک مشکوکی که قابل تصور است، این اعداد را کاملاً افزایش می‌دهند.

چرا برخی از تولیدکنندگان پروژکتور 1,500,000:1 را لیست می کنند در حالی که برخی دیگر می گویند 3,000:1؟
اگر به شما بگوییم یک پروژکتور پرتاب فوق العاده کوتاه با نسبت تبلیغ شده 3000:1 کنتراست بهتری نسبت به پروژکتور با نسبت 1،500،000:1 ذکر شده دارد، چه؟ احتمالاً می‌توانید چیزی در این زمینه بگویید: «این معنی ندارد که 1500000 500 برابر بزرگتر از 3000 باشد. چگونه پروژکتوری با نسبت کنتراست کمتر می تواند کنتراست بهتری داشته باشد؟

در زیر به انواع مختلف نسبت کنتراست می پردازیم، اما اساساً این دو روش مختلف برای اندازه گیری نسبت کنتراست هستند.

در حالی که هر دو از اندازه‌گیری‌های روشن/خاموش کامل استفاده می‌کنند، سازنده با عدد بزرگ‌تر از کنتراست پویا استفاده می‌کند، در حالی که سازنده با تعداد کمتر از کنتراست اصلی استفاده می‌کند.

کنتراست پویا نسبتی بسیار اغراق آمیز است که به هیچ وجه نشان نمی دهد که هنگام تماشای محتوای واقعی تصویر چه شکلی خواهد بود. از طرف دیگر کنتراست بومی اندازه گیری بسیار مفیدتر و واقعی تر به آنچه که تجربه می کنید نزدیک است.

معمولاً وقتی یک سازنده کنتراست بومی را تبلیغ می کند، این یک انعطاف ظریف است که نشان می دهد در هنگام استفاده از کنتراست آنها چقدر خوب است. به همین دلیل است که در پروژکتوری با کنتراست باورنکردنی مانند JVC NZ7 نسبت کنتراست تبلیغی 40000:1 را مشاهده خواهید کرد. برای اینکه تصور کنید این چقدر دیوانه کننده است، یک پروژکتور سینمای خانگی با نسبت کنتراست 3000:1 بسیار خوب در نظر گرفته می شود.

چگونه آنها این اعداد عظیم را بدست می آورند؟

برخی از تولیدکنندگان انتخاب می‌کنند که اعداد کنتراست خود را با استفاده از تکنیک‌های اندازه‌گیری مشکوک، همانطور که در بالا ذکر شد، افزایش دهند.

انواع و اقسام ترفندهایی وجود دارد که کنتراست را بسیار بالاتر از آنچه در هنگام تماشا در هر سناریوی معمولی وجود دارد، نشان می دهد.

یکی از راه‌ها این است که موتور نور را برای اندازه‌گیری‌های سیاه به طور کامل خاموش کنید، و سپس موتور نور را به حداکثر مقدار سفید مطلق خود روشن کنید، بدون توجه به اثر، همه چیز مانند کنتراست، قدرت لامپ/لیزر و غیره را تا حداکثر  داشته باشید. در دمای رنگ یا اینکه آیا کسی می تواند یا می خواهد چیزی را در چنین حالت عملکرد بالا تماشا کند یا خیر. این همان کاری است که آنها با دیدن ارقامی انجام می دهند که می گویند کنتراست بی نهایت به یک است، زیرا هیچ نور قابل تشخیصی برای رنگ سیاه قابل اندازه گیری نیست. آنها این کار را انجام می دهند و هر کار دیگری را انجام می دهند، مانند استفاده از تاریک ترین حالت ممکن با روشنایی کاهش یافته به حداقل مقدار برای سیاه، و سپس انجام حداکثر رنگ سفید در روشن ترین حالت، همانطور که در مثال قبلی ذکر شد. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بی‌نهایت را به یک نشان ندهند، اما حداقل حداکثر کنتراست روشن/خاموش ممکن را که پروژکتور می‌تواند ایجاد کند، نشان دهد، حتی اگر حالت‌ها را تقسیم کند و از تنظیماتی استفاده کند که هرگز برای تماشای محتوای ویدیویی واقعی استفاده نمی‌کنید.

چگونه مطمئن می شوید پروژکتوری که می خواهید بخرید نسبت کنتراست خوبی داشته باشد؟

نظرات مشتریان آگاه و تجهیزات حرفه ای را بخوانید. مواردی را پیدا کنید که اندازه گیری های واقعی دنیای واقعی را با استفاده از ابزارهای اندازه گیری سخت افزاری و نرم افزاری معتبر نشان می دهند.

شخصاً به دیدن چند نمایش زنده از پروژکتورهایی که علاقه مند به خرید آنها هستید بروید. ترجیحاً در یک مقایسه جانبی برای مشاهده تفاوت ها از دست اول. گاهی اوقات یک واحد می‌تواند انسی کنتراست بالاتری داشته باشد، اما کنتراست روشن/خاموش کامل کمتری داشته باشد، و همچنان هنگام مشاهده حضوری، تصویر ارجح‌تری داشته باشد. چیزی که اعداد مشخصات هرگز نمی توانند به تنهایی به شما بگویند.

ویدیوهای YouTube را از اینفلوئنسرهای محترم در مورد مدل‌هایی که به آن‌ها علاقه دارید تماشا کنید. مطمئن شوید که آنها آگاه هستند و از دیدگاه فنی‌تر گزارش می‌دهند تا تصورات واقعی از عملکرد کنتراست و سایر پارامترهای مهم برای کیفیت تصویر خوب ارائه دهند.

در انجمن‌های صنعت به صورت آنلاین شرکت کنید و بخوانید تا عملکرد کنتراست پروژکتورهایی را که به آن‌ها علاقه‌مند هستید از گروه متنوعی از صاحبان، آزمایش‌کنندگان و بازبین‌ها درک کنید.

نسبت کنتراست درک شده در مقابل نسبت کنتراست واقعی

کنتراست، چه درک شده یا واقعی، می تواند تأثیر واقعی بر درک و کیفیت تصویر ویدیویی داشته باشد. در حالی که همیشه بهتر است نسبت کنتراست واقعی کلمه، چه بومی و چه انسی را افزایش دهید، افزایش هر کدام به نفع بیننده خواهد بود. برخی از افراد این ویژگی را ندارند که اتاق خود را کاملاً تاریک کنند، بنابراین تنها گزینه دیگر این است که هر کاری که می توانید برای افزایش کنتراست درک شده از صفحه نمایش و محیط خود انجام دهید.

نمودار چشم

حساسیت کنتراست معیاری از توانایی سیستم بینایی شما برای تشخیص یک شیء متضاد در پس زمینه آن است. جسم باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا دیده شود، اما همچنین باید کنتراست کافی در مقایسه با پس‌زمینه‌اش داشته باشد تا به صورت بصری مشخص شود.

شدت بینایی، که میزان شفافیت دید شما را در یک فاصله معین اندازه می‌گیرد، با حساسیت کنتراست متفاوت است. حساسیت کنتراست اندازه گیری می کند که چقدر می توانید تفاوت بین نور و تاریکی را تشخیص دهید. به عنوان مثال، می توانید از نوع متفاوتی از نمودار معاینه چشم استفاده کنید که در آن شخصیت ها به تدریج از رنگ سیاه تیره به خاکستری روشن محو می شوند. هنگامی که نمودار چشم را در طول معاینه چشم می خوانید، در حال آزمایش شدت بینایی هستید. این همان چیزی است که به آن تست کنتراست بالا می گویند که از حروف سیاه روی یک پس زمینه روشن و سفید استفاده می کند. شما می توانید حساسیت کنتراست عالی داشته باشید، اما دقت بینایی را کاهش دهید و بالعکس.

نسبت کنتراست پروژکتور چگونه بر حساسیت کنتراست و وضوح بینایی تأثیر می گذارد؟

هر چه بیننده عقب تر باشد، تشخیص محتوای روی صفحه برای او سخت تر می شود. به همین دلیل، نسبت کنتراست یک پروژکتور می تواند بر حساسیت کنتراست و وضوح بیننده تأثیر بگذارد.

نسبت کنتراست بالاتر به طور کلی منجر به حساسیت کنتراست بهتر و وضوح بینایی می شود. این به این دلیل است که نسبت کنتراست بالا باعث تمایز بهتر بین سایه های مختلف خاکستری و مشکی می شود و دیدن جزئیات و لبه های ظریف را آسان تر می کند. این می تواند به ویژه در مکان های بزرگ مهم باشد، جایی که توانایی تشخیص جزئیات ظریف ممکن است به دلیل دور بودن بینندگان از سطح نمایش کاهش یابد.

از طرف دیگر، نسبت کنتراست پایین می تواند منجر به کاهش حساسیت کنتراست و وضوح بینایی شود و تشخیص جزئیات و لبه ها را دشوارتر کند. این می تواند به ویژه در موقعیت هایی که جزئیات دقیق مهم هستند، مانند تصویربرداری پزشکی، تجسم داده های علمی، یا سایر برنامه هایی که دقت بسیار مهم است، مشکل ساز باشد.

چه چیزی بر نسبت کنتراست تأثیر می گذارد؟

عوامل متعددی وجود دارد که بر نسبت کنتراست درک شده یک پروژکتور تأثیر می گذارد. اینها می تواند تنظیمات یا ویژگی های خود پروژکتور، صفحه نمایش پروژکتور یا نور اتاقی باشد که در آن محتوا را مشاهده می کنید. درک این عوامل و نحوه تأثیر آنها بر نسبت کنتراست که در پرده نمایش خود می بینید می تواند به شما در انتخاب پروژکتور مناسب برای نیازهای خود کمک کند.

روشنایی پروژکتور

اگر روشنایی یک پروژکتور را افزایش دهید، تقریباً همیشه باعث می‌شود که کف سیاه به دلیل انعکاس در موتور نور و محیط بالا برود. کاهش روشنایی لامپ یا لیزر نیز می تواند بر کنتراست اصلی تأثیر بگذارد.

سطوح سیاه

بهترین راه برای افزایش نسبت کنتراست در پروژکتورها، کار بر روی کف سیاه با کاهش بازتاب داخلی با استفاده از قطعات جذب کننده نور، رنگ ها و تکنیک ها است. شما می توانید حداکثر روشنایی را ثابت نگه دارید و این کارها را انجام دهید و بلافاصله نسبت کنتراست بیشتری را به همراه خواهد داشت.

حالت تصویر

حالت‌های مختلف و متفاوت تصویر می‌توانند بر نسبت کنتراست تأثیر بگذارند، زیرا بسیاری از آنها حداکثر نور خروجی را کاهش می‌دهند، اما سطح سیاهی پروژکتور ثابت می‌ماند و در نتیجه نسبت کنتراست پایین‌تری ایجاد می‌شود.

کنتراست اصلی

نور محیط تمایلی به کاهش نسبت کنتراست روشن/خاموش بومی ندارد زیرا نور سرگردان اضافه شده در هر خوانش به طور مساوی، چه روشن و چه تاریک، در نظر گرفته می‌شود، بنابراین این نسبت حفظ می‌شود، حتی اگر کف سیاه بالا بیاید و سیاهی‌های بدتری ایجاد کند.

انسی کنتراست 

نور محیط می تواند بر قرائت انسی کنتراست تأثیر بگذارد. این به این دلیل است که مربع‌های سیاه الگوی انسی کنتراست تحت تأثیر مربع‌های سفید مجاور و همچنین نور محیط قرار می‌گیرند، اما مربع‌های سفید تنها تحت تأثیر نور محیط قرار می‌گیرند، بنابراین نسبت کنتراست بین تاریکی و روشن تأثیر منفی می‌گذارد. .

سطح پرده نمایش

سطوح پرده نمایش بر نسبت کنتراست تأثیر نمی‌گذارند. هر سطح صفحه ای که یک انتهای طیف را تحت تأثیر قرار می دهد، روی دیگری نیز با تأثیر یکسانی تأثیر می گذارد. اگر روشنایی را کاهش دهد، مانند پرده نمایش پروژکتور خاکستری، کف سیاه را نیز کاهش می دهد، که نسبت کنتراست را ثابت نگه می دارد.

با این حال، در یک سطح پرده نمایش تیره تر، با داشتن سطوح سیاه کمتر، بسیاری از بینندگان نسبت کنتراست بهتری را درک خواهند کرد.

حاشیه پرده نمایش پروژکتور و نور پس زمینه

یک راه برای به دست آوردن آنچه که کنتراست “درک شده” نامیده می شود، استفاده از نور سوگیری است. این فرآیندی است که در آن نوری را در پشت صفحه نمایش ویدیو اضافه می‌کنید تا مردمک چشم‌تان را به سمت باز شدن بازتر سوق دهد، که به طور موثر باعث می‌شود سطح کنتراست و سیاهی را تیره‌تر و بالاتر تشخیص دهید. این همان کاری است که هنگام اضافه کردن نور به اطراف پرده نمایش خود انجام می دهید، معمولاً با نوارهای LED با رنگ های مختلف. بهترین رنگ و کار استفاده از نور بایاس خاکستری D65 (6500 درجه کلوین) با 5 نیت است. به یاد داشته باشید، این در واقع افزایش نسبت کنتراست نیست، فقط باعث می شود آن را افزایش یافته احساس کنید.

اثر بارتلسون-برنمن

ابتدا بیایید تعریف کنیم که این چیست:

اثر بارتلسون-برنمن زمانی تعریف می‌شود که پس‌زمینه تیره‌تر می‌شود، روشن‌تر شدن تصویر باعث می‌شود تمام مقادیر درون آن روشن‌تر به نظر برسند. این بیشترین تأثیر را روی تاریک ترین مقادیر دارد، که دامنه مقادیر را فشرده می کند و باعث می شود مراحل بین مقادیر خاکستری کوچکتر به نظر برسد. در یک پس‌زمینه با ارزش روشن، کنتراست روشنایی باعث می‌شود که مقادیر تصویر تیره‌تر به نظر برسند، اما باز هم این بیشترین تأثیر را روی مقادیر تیره‌تر دارد و باعث تیره شدن آنها و باعث می‌شود که مراحل مقدار بین خاکستری‌ها گسترده‌تر شود.

یک جلوه مرتبط در کنتراست درک شده بین نواحی با ارزش های مختلف در یک تصویر ظاهر می شود، زمانی که تصویر در برابر پس زمینه ای با ارزش روشن یا تاریک مشاهده می شود.

در اصطلاح عامیانه، این بدان معناست که با تیره شدن پس‌زمینه تصویر، تصویر بالای پس‌زمینه روشن‌تر به نظر می‌رسد و بالعکس. همانطور که در بالا ذکر شد، این می تواند به کنتراست درک شده کمک کند. بنابراین اگر نمایشگری دارای رنگ‌های مشکی‌تر و/یا کف مشکی بهتری باشد، رنگ‌ها و تصاویر بالای آن سطح سیاه روشن‌تر به نظر می‌رسند و کنتراست بیشتری بین پس‌زمینه مشکی و تصویر در حال رندر شدن ایجاد می‌کنند.

به دلیل جلوه بارتلسون-برنمن، حاشیه پرده پروژکتور می تواند بر کنتراست درک شده شما تأثیر بگذارد.

هر یک از این مربع های خاکستری در هر ردیف دارای اشباع و دامنه برابر هستند، اما بسته به پس زمینه پشت آنها روشن تر یا تیره تر به نظر می رسند:

نسبت کنتراست خوب برای پروژکتور چیست؟

با استفاده از موارد بسیار مختلف برای پروژکتورها، هیچ پاسخی برای نسبت کنتراست خوب وجود ندارد. این بستگی به این دارد که شما چگونه قصد استفاده از بیمر را دارید و محیط اتاق چگونه خواهد بود.

نسبت کنتراست خوب برای پروژکتور سینمای خانگی چیست؟

یک نسبت کنتراست خوب برای پروژکتور سینمای خانگی معمولاً حداقل 2000:1 در نظر گرفته می شود، اما هر چه نسبت کنتراست بالاتر باشد، بهتر است. پروژکتورهایی با نسبت کنتراست متوالی 3000:1، 5000:1 یا بالاتر معمولاً برای استفاده در سینمای خانگی بسیار مناسب در نظر گرفته می شوند. بهترین پروژکتورهای سینمای خانگی مانند پروژکتورهای JVC دارای نسبت کنتراست 40000:1 یا بیشتر هستند!

نسبت کنتراست خوب برای یک پروژکتور پرتاب بسیار کوتاه چیست؟
یک پروژکتور پرتاب بسیار کوتاه باید در محیط‌های تاریک کار کند. بنابراین متعادل کردن سطح روشنایی، کنتراست و سیاهی به یک چالش تبدیل می شود. با توجه به نسبت کنتراست و تلویزیون های لیزری، می خواهید به دنبال یک UST با نسبت متوالی بیش از 1000:1 باشید. اکثر پرتاب های فوق کوتاه 4K بین 1000:1 و 2500:1 قرار دارند. برخی مدل های چشمگیر مانند Formovie Theater که نسبت کنتراست 3333:1 را ارائه می دهد و LG HU915QB که بهترین کنتراست را با نسبت کنتراست 5206:1 ارائه می دهد وجود دارد.

نسبت کنتراست خوب برای یک پروژکتور بازی چیست؟
کنتراست یک فاکتور بسیار مهم برای پروژکتورهای بازی است زیرا باید بتوانید بین افراد و پس زمینه تمایز قائل شوید. نسبت کنتراست بالاتر بسیار به این امر کمک می کند. نسبت کنتراست 2000:1 معمولاً برای پروژکتورهای بازی ویدیویی خوب در نظر گرفته می شود. شما قطعاً می خواهید یک پروژکتور برای بازی بخرید که حداقل نسبت کنتراست 1000:1 را ارائه دهد.

نسبت کنتراست خوب برای پروژکتورهای تجاری چیست؟
پروژکتورهای تجاری معمولاً باید در محیط های روشن تر استفاده شوند. به همین دلیل داشتن یک پروژکتور روشن اهمیت بیشتری دارد. اکثر پروژکتورهای اداری کنتراست متوالی در محدوده 200-1000:1 دارند. تهیه یک پروژکتور اتاق کنفرانس با کنتراست بالاتر می تواند به بهبود خوانایی پاورپوینت ها و نمودارهای مورد استفاده در ارائه های تجاری کمک کند، اما روشنایی کلی عامل بسیار مهم تری است.

نسبت کنتراست خوب برای پروژکتورهای مکان های ذهبی چیست؟
مانند پروژکتورهای اداری، پروژکتورهای عبادتگاه ها به خروجی نور بالا از کنتراست مهم تر است. با این پروژکتورهای می خواهید به دنبال پروژکتوری با نسبت کنتراست حدود 200-1000:1 باشید. بیشتر بهتر است، اما در این محدوده، جمعی که در پشت اتاق هستند هنوز هم می توانند به راحتی آنچه را که روی صفحه است بخوانند.

نسبت کنتراست خوب برای پروژکتورهای کلاس درس چیست؟
هنگام خرید پروژکتور کلاس درس باید نحوه استفاده از آن را در نظر داشته باشید. احتمالاً معلمان اتاق کاملاً تاریکی نخواهند داشت بنابراین ارزش کنتراست کاهش می یابد. از آنجایی که باید مطمئن شوید که هر دانش آموزی می تواند به راحتی آنچه روی صفحه نمایش است را بخواند، کنتراست باید بیشتر از پروژکتورهای تجاری در نظر گرفته شود. شما می خواهید پروژکتوری با نسبت کنتراست حداقل 600:1 تهیه کنید. اما باز هم مانند سایر فضاهای غیر مسکونی، خروجی لومن در محیط مدرسه بسیار مهم است.

آیا نسبت کنتراست بهتر به معنای سطح مشکی بهتر است؟

کنتراست بهتر در پروژکتور لزوماً به معنای سطوح بهتر مشکی نیست، اگرچه این دو می توانند مرتبط باشند.

نسبت کنتراست بالاتر به این معنی است که قسمت های روشن تر تصویر روشن تر و قسمت های تیره تر نسبتاً تیره تر هستند. از سوی دیگر، سطوح سیاه به طور خاص به عمق و تاریکی مناطق سیاه یک تصویر اشاره دارد. یک پروژکتور با سطوح مشکی خوب می‌تواند رنگ‌های سیاه بسیار تیره را بدون رنگ خاکستری قابل مشاهده نمایش دهد.

در حالی که کنتراست بهتر می تواند به بهبود سطوح مشکی درک شده کمک کند، این تضمینی نیست که پروژکتور سطوح مشکی خوبی داشته باشد. عوامل دیگری مانند روشنایی پروژکتور، کیفیت لنز و منبع نور و توانایی پروژکتور در کنترل نشت نور و نور محیط همگی می توانند بر توانایی پروژکتور برای نمایش سیاهی های عمیق و تیره تأثیر بگذارند.

بنابراین، در حالی که کنتراست بهتر مطمئناً می تواند نشانه ای از سطوح بهتر مشکی باشد، تضمینی نیست.

کدام پروژکتورها بهترین نسبت کنتراست را دارند؟

پروژکتورهای سینمای خانگی به طور معمول بهترین نسبت کنتراست را دارند. اگر به دنبال یک پروژکتور با کنتراست بالا برای سینمای خانگی خود هستید، JVC بدون شک بهترین کار را انجام می دهد.

آیا نسبت کنتراست بالاتر برای پروژکتورها بهتر است؟

به طور کلی، نسبت کنتراست بالاتر برای پروژکتورها بهتر است، زیرا منجر به تصویری جذاب تر با جزئیات و عمق بهتر می شود. نسبت کنتراست بالا باعث تمایز بیشتر بین تاریک‌ترین و روشن‌ترین بخش‌های تصویر می‌شود و در نتیجه سیاه‌های عمیق‌تر، سفیدهای روشن‌تر و طیف وسیع‌تری از سایه‌ها در بین آن‌ها ایجاد می‌شود. این می تواند تصاویر را واضح تر و دقیق تر نشان دهد و می تواند تجربه بصری کلی را بهبود بخشد.
با این حال، توجه به این نکته مهم است که نسبت کنتراست بالا به تنهایی کیفیت تصویر خوب را تضمین نمی کند. عوامل دیگری مانند دقت رنگ، وضوح و روشنایی نیز نقش مهمی در تعیین تجربه بصری کلی دارند. بنابراین، هنگام انتخاب یک پروژکتور برای نیازهای خود، فاکتورهای متعددی را در نظر بگیرید و نسبت کنتراست را با سایر پارامترهای کیفیت تصویر متعادل کنید تا به بهترین عملکرد ممکن دست یابید. به عنوان مثال، در اتاق هایی با نور بسیار خوب، منبع نور روشن تر بسیار مهم تر از کنتراست بالاتر است.

منبع:  projectorscreen