مقایسه تکنولوژی LCD، DLP و LCoS در ویدئو پروژکتور

تکنولوژی نمایش تصویر در ویدئو پروژکتور

مقایسه تکنولوژی LCD، DLP و LCoS در ویدئو پروژکتور

یک پروژکتور می‌تواند مجموعه‌ای از تصاویر را بر روی سطحی تولید کند که به صورت فیلم یا تصویر متحرک نمایش داده شده بر روی صفحه نمایش یا دیوار پخش می‌شود. این مورد در مورد پروژکتور فیلم است. مدرن ترین آنها می توانند به عنوان مانیتور کامپیوتر یا تلویزیون نیز استفاده شوند اما به صورت پروژکتور. این دستگاه همچنین می تواند یک تصویر کوچک را به تصویری بسیار بزرگتر تبدیل کند که برای مخاطبان بزرگتر قابل مشاهده باشد.

پروژکتور چگونه کار می کند؟

این دستگاه نمایشگر نوری با تابش یک لامپ یا نور از طریق یک لنز شفاف کوچک کار می کند. این منجر به طرح ریزی می شود که چندین برابر بزرگتر از صفحه نمایش کوچک یا مانیتور تلویزیون است. حتی بزرگترین HDTV موجود نمی تواند با اندازه و قیمت یک ویدئو پروژکتور مقایسه شود. پروژکتورها برای استفاده در کلاس و جلسات کاری استفاده می شدند. در ابتدا قرار بود پروژکتورها اسناد فتوکپی شده بر روی صفحات پلاستیکی شفاف یا اسلایدهایی را برای نمایش اسلایدها طراحی کنند.

پروژکتور چگونه کار می کند؟

با این حال، به لطف پیشرفت تکنولوژی، پروژکتور تجاری به ویدئو پروژکتور دیجیتال (LCD) مقرون به صرفه تر در اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ تبدیل شد. این منجر به تغییر تدریجی از کلاس درس و اتاق کنفرانس به سینمای خانگی شد. با پیشرفته تر شدن این پروژکتورها، امکان پخش فیلم های کامل با کیفیت HD کامل ۱۰۸۰p یا حتی ۴K UltraHD در اواخر دهه ۲۰۰۰ تا کل دهه ۲۰۱۰ برای آنها فراهم شد.

 

مقایسه LCD در مقابل DLP و LCoS

در اینجا نحوه ترکیب پروژکتورهای LCD، DLP و LCoS با یکدیگر در مورد ویژگی ها و کیفیت های خاص یک پروژکتور ایده آل آمده است.

اثر رنگین کمان تاری حرکت رنگ روشنایی سطح سیاه نسبت کنتراست سطح کیفیت
LCD و LCoS DLP DLP، LCD و LCoS LCD و DLP LCoS LCoS عالی
DLP LCD و LCoS _ _ LCD LCD خوب
_ _ _ LCoS DLP DLP متوسط

همانطور که می بینید، LCoS بر اکثر ویژگی ها از نظر کیفیت تسلط دارد اما از نظر قیمت بالاتر است. اگر می‌خواهید پول بیشتری را برای خود به ارمغان بیاورید، LCD راه حلی است که می‌توانید از آن استفاده کنید، زیرا از نظر کیفیت دومین پروژکتور غالب است که برای مقابله با اثر رنگین کمان صرفه‌جویی می‌کند.

DLP به‌ عنوان پروژکتور رده متوسط که به روشنی LCD است و دارای قابلیت کاهش تاری حرکتی عالی است، اما سطح مشکی و نسبت کنتراست کمتری دارد. هر سه پروژکتور وفاداری رنگ و درجه بندی عالی را ارائه می دهند.

پروژکتورها بر اساس نوع نمایش یا فناوری صفحه نمایش ۱۰۱

پروژکتورها را می توان بر اساس قابلیت ها، هدف، اندازه و مشخصات طبقه بندی کرد. با این حال، هنگام خرید یک پروژکتور، معمولاً این سوال مطرح می شود که از کدام صفحه نمایش یا فناوری پردازش استفاده می شود. آیا از پروژکتور LCD، پروژکتور DLP یا پروژکتور LCoS استفاده می کنید؟ به خواندن انواع پروژکتورها ادامه دهید تا در مورد آنها بیشتر بدانید.

LCD (نمایشگر کریستال مایع)

تکنولوژی LCD یا نمایشگر کریستال مایع یکی از اولین تکنولوژی های مدرن ویدئو پروژکتور است. این تکنولوژی به پروژکتور کمک کرد تا از پروژکتورهای بالای سر و نمایش اسلاید به یک پروژکتور دیجیتال با قابلیت پروژکتور فیلم در هنگام رندر کردن ویدیوهای دیجیتال برای مشاهده بر روی صفحه نمایش پروجکشن جهش کند. هنگامی که صحبت از نمایش ویدئو، تصاویر و داده های پروژه و موارد دیگر می شود، قابل اعتماد است.

این یک نوع پروژکتور تجاری بسیار محبوب است. مشخصه آن استفاده از فناوری انتقال دهنده و ارزان بودن آن برای تولید است. این نوع پروژکتور به منبع نور اجازه می دهد تا اشعه های خود را از طریق سه پنل نوری LCD رنگی عبور دهد، از این رو این نام را به خود اختصاص داده است. سپس پانل ها به عنوان فیلتر برای برخی رنگ ها عمل می کنند و در عین حال به رنگ های دیگر اجازه عبور می دهند تا هر تصویر مورد نیاز برای نمایش با وفاداری شگفت انگیز برای دستگاهی بسیار مقرون به صرفه را تشکیل دهند.

LCD حتی به عنوان یک پروژکتور قرن بیست و یکم برای استفاده در سینمای خانگی به دلیل بازتولید رنگ عالی آن که همتراز با پردازش DLP و LCoS است، مشهور است. شما معمولاً می توانید آنها را در ارائه های تجاری، جلسات، سمینارها و کلاس های درس مشاهده کنید. از یک لامپ استاندارد استفاده می کند، اما استفاده از لیزر یا فناوری LED برای آن غیرعادی نیست.

DLP (پردازش دیجیتال نور)

یک پروژکتور DLP یا پردازشگر نور دیجیتال، پرتوهای خود را به همراه آینه های بازتابی و لنز از طریق چرخ رنگی پخش می کند. این پروژکتور دقیقاً مانند پروژکتور LCD عمل می کند که به رنگ های خاصی اجازه عبور می دهد و بقیه را برای بازتولید تصاویر دیجیتالی خاص فیلتر می کند. این  تکنولوژی می تواند تصاویر ثابت یا متحرک و همچنین ویدیوهای HD و UltraHD را که به صفحه نمایش، نمایش داده می شود ایجاد کند. بیشتر در سینماها استفاده می شود.

از نظر قیمت، این مراحل اضافی در مورد فیلتراسیون رنگ به این معنی است که یک پروژکتور LCD 4K  ارزان تر از یک پروژکتور ۴K DLP خواهد بود. بنابراین، باید از خود بپرسید که اگر یک پروژکتور DLP در برخی ویژگی ها مانند نسبت کنتراست، سطح سیاه و افکت رنگین کمان دچار اختلال شود، چه فایده ای دارد. 

به طور خلاصه، DLP فناوری پیشرفته است که نرمی حرکت را بهتر از LCD نشان می دهد، حتی اگر در سطح سیاه و نسبت کنتراست لنگ می زند. تگزاس اینسترومنت تراشه DLP – همچنین به عنوان DMD یا دستگاه Micro-Mirror Digital شناخته می شود.که مسئول ساخت این پروژکتور است. تراشه DMD به اندازه یک گلبول قرمز خون است و به عنوان جایگزین خوبی برای LCoS در مورد نحوه دستکاری تصاویر با تغییر موقعیت آینه در سطح میکروسکوپی و با سرعت ۱۶ میلیون چرخه در ثانیه عمل می کند.

LCoS (کریستال مایع روی سیلیکون)

یکی از پیشرفته‌ترین و گران‌ترین انواع پروژکتورهای موجود است. پروژکتور LCoS یا کریستال مایع روی سیلیکون آنقدر گران است که ارزان ترین قیمت آن از ۳۵۰۰ دلار شروع می شود و می تواند تا ۱۲۰۰۰ دلار یا بیشتر (۲۵۰۰۰ دلار برای یک پروژکتور ۴K) برسد. این یکی از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها برای پروژکتورهای موجود است که هم در سینماهای تجاری و هم در تنظیمات سینمای خانگی برای راه‌اندازی استفاده می‌شود. این پروژکتور سطح بالا در واقع بهترین همه چیز را در سراسر صفحه ارائه می دهد.

فقط وقتی صحبت از روشنایی و تاری حرکتی به میان می‌آید، جایی که تقریباً برابر با LCD است اما از پروژکتور DLP فوق‌العاده سریع و بدون تاری پایین‌تر است. جدا از آن، یا برابر با LCD و DLP است یا از هر نظر برتر از آنهاست. در نسبت کنتراست، سطح مشکی، رنگ و جلوه رنگین کمان بالاتر است. حتی وقتی صحبت از تاری حرکتی به میان می‌آید، باز هم خوب است و نه متوسط یا خوب. اگر یک پروژکتور ۲۰۱۰ پیشرفته خریداری کرده اید، به احتمال زیاد LCoS است.

این پروژکتور به خاطر وفاداری دیجیتال، وضوح بالا و ویدئوهای HD یا UltraHD مشهور است. عالی است و یکی از انتخاب های اصلی برای پروژکتورهای واقعی ۴K با توجه به فناوری پیشرفته آن است. با ترکیب فناوری LCD و فناوری تعلیق میکروسکوپی موجود در DLP کار می کند. این مانند ادغام هر دو فناوری در یک پروژکتور است که از نظر عملکرد، کنتراست، حرکت و کیفیت تصویر بهترین های هر دو دنیا را به شما ارائه می دهد.

همه چیز درباره پروژکتور نمایشگر کریستال مایع (LCD)

پروژکتورهای LCD بسیار شبیه تلویزیون های LCD عمل می کنند. از صفحه نمایش کریستال مایع برای نمایش تصویر استفاده می کند. هنگامی که پروژکتور تصویری ایجاد می کند، از رنگ های RGB یا قرمز، آبی و سبز استفاده می کند که هر بار به درستی فیلتر شده اند. هر سه رنگ به طور همزمان بر روی صفحه نمایش داده می شوند تا یک تصویر دیجیتالی تمام رنگی را با فیلتر کردن اینجا و آنجا به شما ارائه دهند تا همه چیز به درستی ارائه شود. این همان فناوری تلویزیونی است که در زمینه نمایش استفاده می شود. همچنین یکی از اولین ویدئو پروژکتورهای دیجیتالی است که اکثر کلاس های درس و اتاق های کنفرانس در دهه ۱۹۹۰ با آن آشنا هستند.

از مزایای LCD می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خروجی نور بالا
دقت رنگ عالی
سطوح مشکی عالی
ارزان است
حداقل مصنوعات رنگین کمان
تاری حرکت و لک ممکن است یک مشکل باشد
فناوری صفحه نمایش کریستال مایع قابل اعتماد و سازگار

پروژکتورهای LCD با اتصالات SVGA به مدارس و مشاغل و همچنین اتاق‌های A/V امکان «فارغ التحصیل» را از استفاده از پروژکتورهای فیلم، پروژکتورهای نمایش اسلاید و پروژکتورهای سقفی برای تماشای فیلم ارائه می‌دهند، اما اکنون در قالب دیجیتالی‌تر. این دستگاه ها نیز بسته به سطح بالای آن، اندازه صفحه نمایش و HD یا UltraHD قیمت آن از چند صد دلار تا چند هزار دلار متغیر است.

آنها همچنین از شرکت هایی مانند پاناسونیک، اپسون و غیره در دسترس هستند. تکنولوژی LCD در پروژکتور بسیار رایج است که امروزه هنوز برای فیلم های ۴K UltraHD و غیره استفاده می شود. به غیر از تلویزیون ها، تکنولوژی LCD در مانیتورهای کامپیوتر نیز یافت می شود. زیبایی ارسال تصاویر از طریق پنل‌های LCD و فیلتر کردن مقدار مناسب رنگ‌های RGB است که وقتی هر سه به طور همزمان نمایش داده می‌شوند، لازم نیست نگران قطعات متحرک زیاد باشید. LCD یکی از ساده ترین انواع پروژکتورهای موجود است.

رنگ‌آمیزی کامل را نمایش می‌دهد تا دقت رنگ عالی را تضمین کند و سطوح مشکی به اندازه کافی خوب است، حتی اگر به خوبی پروژکتورهای LCoS نیست. ارزان بودن پروژکتورهای ال سی دی نیز دلیلی است که علیرغم مشکلات تاری حرکتی آن، یک وسیله الکترونیکی بسیار محبوب است. حتی دارای مصرف انرژی کمتر و عالی بودن روشنایی است.

همه چیز درباره پروژکتور پردازش نور دیجیتال (DLP)

پروژکتور DLP یا دیجیتال پردازش نور از آینه های کوچکی برای انعکاس نور به سمت صفحه نمایش در زمانی که پیکسل “روشن” است استفاده می کند. آینه‌ها سپس وقتی پیکسلی «خاموش» است، جابه‌جا می‌شوند. این نوع پروژکتور گران‌تر، روش‌های پیچیده‌ای را برای رندر کردن تصاویر و ویدیوها ارائه می‌کند تا از صحت و کیفیت در سراسر صفحه اطمینان حاصل کند، اما نسبت کنتراست متوسط و سطح سیاه آن، مانند LCoS، آن را برای سینمای خانگی مناسب‌تر می‌کند.

از مزایای DLP می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حداقل تاری حرکتی
خروجی نور قوی برابر با LCD
نرخ فریم و حرکت صاف
روشنایی خوب و دقت رنگ
دقت رنگ بالا (بسته به دستگاه متفاوت است)
پروژکتور DLP تک تراشه یا سه تراشه
فناوری پروژکتور پردازش نور دیجیتال با سرعت شگفت انگیز

علاوه بر این، روشنایی پروژکتور DLP به اندازه‌ای روشن است که در تنظیمات نور محیط کار کند، حتی اگر هر دو LCD و LCoS کنتراست و سطح مشکی عالی را ارائه دهند. بیشتر مدل‌ها از فیلترهای رنگی و چرخه رنگ برای ایجاد تصویری با وضوح بالا و روشنایی بالا استفاده می‌کنند. در همین حال، انواع رده بالا از تراشه های DLP برای هر رنگ استفاده می کنند – قرمز، آبی و سبز. صحبت از چرخه رنگ، یک چرخ است زیرا به منظور کار می چرخد و از فیلترها برای تولید رنگ های متوالی استفاده می کند.

شما می توانید DLP ها را با قیمت ارزان به عنوان DLP های تک تراشه خریداری کنید. با این حال، بهترین پروژکتورهای DLP سطح بالا، ترکیبی از فناوری سه تراشه ای دارند که قبلاً ذکر شد. در دهه ۱۹۹۰، این پروژکتور LCD بود که رایج ترین بود، اما از آن زمان به بعد، پروژکتور DLP با کیفیت بالا را که در بین سینماهای خانگی و سینماهای واقعی محبوبیت داشت، در جایگاه دوم قرار گرفت. همچنین از زمانی که هالیوود با فیلم‌های خود کاملا دیجیتالی شد، این پروژکتور جایگزین فیلم پروژکتور قدیمی شده است.

قیمت DLP از چند صد دلار تا ده ها هزار دلار متغیر است، اما به عنوان یک قاعده کلی گران تر از همتای LCD خود است اما حداقل ارزان تر از LCoS است. این به این دلیل است که این پروژکتوری است که از فناوری های پیچیده تری برای ارائه تصاویر و فیلم ها استفاده می کند و در عین حال بهترین در کاهش تاری حرکت در بین انواع پروژکتورها است. بیشتر به این نکته، بیشتر پروژکتورها در سینماها از ویدئو پروژکتورهای دیجیتال DLP با مدل هایی از Mitsubishi، BenQ، Optoma و غیره استفاده می کنند.

همه چیز درباره پروژکتور کریستال مایع روی سیلیکون (LCoS).

LCoS به پروژکتور کریستال مایع روی سیلیکون اشاره دارد. این یک پروژکتور هیبریدی است که از فناوری های LCD و DLP استفاده می کند. برای کار از تراشه های کریستال مایع با پشتی آینه ای استفاده می کند. تراشه‌ها از فناوری LCD هستند و پشت‌نمای آینه‌ای آن DLP بیشتری دارد. مانند DLP، از اجزای بازتابنده برای ارائه تصویر استفاده می کند، اما نور را مسدود می کند تا از وفاداری تصویر مانند LCD ها اطمینان حاصل کند. سازندگان اصلی LCoS پروژکتور JVC و Sony هستند. آنها معمولاً به سری D-ILA (JVC) یا SXRD (سونی) یا برند پروژکتورها تعلق دارند.

مزایای LCoS شامل موارد زیر است:

هیبرید DLP-LCD
بهترین سطح مشکی
خروجی نور متغیر
نسبت کنتراست فوق العاده
وفاداری رنگ عالی
کیفیت تصویر عالی
فقط کمی تاری حرکت
رنگین کمان کم یا اصلاً ساخته نشده است
بهترین سطح کیفیت 

پروژکتور LCoS بیشتر از DLP و LCD برتر است زیرا هر دو فناوری را با هم ترکیب می کند تا نوع جدیدی از فناوری پروژکتور را تشکیل دهد. همانطور که قبلا ذکر شد، از نظر نسبت کنتراست LCD و کاهش تاری حرکت DLP بهترین های هر دو دنیا را ارائه می دهد. اگرچه در مقایسه با LCD و DLP، LCoS با وجود کنتراست رنگ عالی و سطح مشکی، میزان روشنایی وحشتناکی دارد. بنابراین، بهتر است از آن در سینماهای خانگی یا سینماهای تجاری استفاده شود که نور محیط چندان مشکل ساز نیست.

محدوده قیمت پروژکتورهای LCoS از چند هزار دلار شروع می شود تا ده ها هزار دلار است. این به این دلیل است که تقریباً از هر نظر بهتر از سایر انواع پروژکتور است به جز کاهش تاری حرکت و روشنایی محض برای مقابله با تنظیمات نور محیط. هیبرید DLP/LCD به دلیل قابلیت‌های ارائه‌دهنده تصویر بسیار جذاب در بین دوستداران ویدیو مورد علاقه است. با وضوح نمایش آن به قدری حیرت‌انگیز است که  وقتی صفحه HDTV روشن می‌شود تصاویر بسیار واقعی به نظر می رسند.

عملکرد آن با عمیق‌ترین رنگ‌های سیاه، غنی‌ترین رنگ‌ها و وفادارترین بازتولید تصویر، در رتبه دوم قرار ندارد. با این حال، از نظر معایب، تاری حرکت ممکن است یک مشکل و همچنین خروجی نور باشد. پروژکتورهای قدیمی LCoS دارای لومن کم هستند اما پروژکتورهای جدیدتر روشنایی را افزایش داده اند. هنگامی که مصرف کنندگان به دنبال پروژکتور با کیفیت بالا هستند، معمولاً یک پروژکتور LCoS دریافت می کنند، به خصوص امروزه در دهه ۲۰۱۰ یا احتمالاً در تمام طول دهه ۲۰۲۰٫

به طور خلاصه

وقتی صحبت از نمایشگر پروژکتور یا فناوری پردازش به میان می آید، کدام گزینه برای مقرون به صرفه تر است؟ آیا باید به سراغ LCD، DLP یا LCoS بروید؟ پروژکتور LED در کجای این همه جا قرار می گیرد؟ پروژکتور لیزری چطور؟ فقط به خاطر داشته باشید که هنگام خرید یک پروژکتور، معمولاً تعادل بین قیمت نسبتاً پایین در مقابل صفحه نمایش فوق العاده بزرگ و کیفیت پروژکتور است.

همچنین، احتمالاً به جای LCoS کمیاب، یک پروژکتور LCD یا DLP بخرید که ممکن است وسوسه شوید به خاطر کیفیت بهتر و قیمت بالاتر آن را بخرید. وقتی نوبت به دستیابی به پول بیشتری می رسد، مزایا و معایب LCD در مقابل DLP بیشتر است. هر سه می توانند از فناوری LED (دیود ساطع کننده نور) برای روشنایی طولانی مدت یا لیزر برای نمایش طولانی مدت کم تعمیر و نگهداری بدون نگرانی در مورد سوختن لامپ استفاده کنند.

اعتبار تصویر: www.flickr.com

منبع: projectorninja