راهنمای خرید پایه ویدئو پروژکتور
مواردی که باید هنگام خرید پایه پروژکتور در نظر بگیرید.

راهنمای خرید پایه ویدئو پروژکتور

پایه ویدئو پروژکتور به شما امکان می دهد پروژکتور خود را به طور دائم نصب کنید. پس از نصب پروژکتور با استفاده از پایه پروژکتور، نیازی به جابجایی آن نیست. احتمال جابجایی تصادفی پروژکتور و ناهماهنگی تصاویر نسبت به صفحه را به حداقل می رساند. پایه‌های پروژکتور همچنین به شما این امکان را می‌دهند که از فضای اتاق به بهترین حالت استفاده کنید، زیرا نیازی به اختصاص میز یا قفسه برای پروژکتور ندارید. آنها برای مناطقی که فاقد فضا یا مبلمان کافی برای قرار دادن پروژکتور هستند ایده آل هستند.

انواع پایه های ویدئو پروژکتور

مدل‌های مختلفی از پایه‌ها یا براکت‌های پروژکتور موجود است. آنها را می توان به طور کلی به انواع زیر طبقه بندی کرد.

پایه های سقفی

پایه های سقفی پروژکتوری یکی از انواع پایه های پرطرفدار است که برای پروژکتور استفاده می شود. آنها بر روی سقف نصب می شوند و به کاربران اجازه می دهند پروژکتورهای خود را مانند لوسترها از سقف آویزان کنند. اکثر مدل های پروژکتور با پایه های سقفی سازگار هستند. آنها تراز کردن پروژکتور را با توجه به صفحه نمایش آسان می کنند. نصب پایه های سقفی پروژکتور می تواند در اتاق هایی با سقف کم مشکل باشد. همچنین ممکن است به دلیل وزن پروژکتور امکان آویزان کردن آنها از سقف کاذب وجود نداشته باشد.

اکثر پایه های سقفی پروژکتور، پروژکتور را به صورت معکوس نصب می کنند. پایه به پایین پروژکتور متصل می شود. بنابراین، پروژکتور تصویر را در یک موقعیت معکوس پخش می کند. کاربران باید به کنترل پنل پروژکتور رفته و گزینه invert imagery را برای تصحیح وارونگی انتخاب کنند. با این حال، برخی از پروژکتورها ممکن است گزینه تصویر معکوس را نداشته باشند. بنابراین، استفاده از پایه سقفی پروژکتور با آنها ممکن است غیرممکن باشد.

پایه های دیواری ویدئو پروژکتور

پایه های دیواری پروژکتوری نوع دوم پایه های نصب پروژکتور هستند. در برخی موارد، ممکن است استفاده از پایه سقفی پروژکتور غیرممکن باشد. این می تواند به دلیل انسداد ناشی از وسایل الکترونیکی مانند فن/چراغ ها، سقف های کاذب ظریف یا به دلیل ابعاد کوچکتر اتاق باشد. یک پایه دیواری پروژکتور ممکن است برای این سناریوها ایده آل باشد. برای پروژکتورهایی با نسبت پرتاب فوق العاده کوتاه، می توان پایه دیواری را مستقیماً بالای صفحه نصب کرد. کاربران مجبور نیستند پروژکتور را در قفسه ای جلوی صفحه نمایش نگه دارند.

مشکلی که در مورد پایه های دیواری پروژکتور وجود دارد این است که تراز کردن پروژکتور و صفحه نمایش سخت است. می تواند باعث اعوجاج تصویر شود. کاربران می توانند از تصحیح کیستون برای اصلاح آن استفاده کنند، اما بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد. بسیاری از پایه‌های دیواری پروژکتور دارای بازوهای تلسکوپی هستند. بازو می تواند برای تراز کردن پروژکتور مطابق با صفحه نمایش کشیده شود. با این حال، پایه های دیواری پروژکتور ممکن است برای پروژکتورهای حجیم مناسب نباشند. وزن پروژکتور ممکن است باعث خم شدن و تغییر شکل پایه به مرور زمان شود.

براکت‌های ویدئو پروژکتور

براکت‌های پروژکتور شبیه پایه‌ها هستند، اما شکل کوچک‌تری دارند. اکثر آنها طراحی L شکل دارند و برای نصب روی دیوارها طراحی شده اند. آنها هیچ گونه قابلیت تنظیمی ندارند و پروژکتور را محکم در جای خود نگه می دارند. براکت های پروژکتور ممکن است ارزان تر از پایه ها باشند، اما کیفیت ساخت آنها نیز ممکن است پایین تر باشد. براکت های پروژکتور با قلاب برای آویزان کردن صفحه های پروجکشن استفاده می شود.

استند ویدئو پروژکتور

استندهای پروژکتور پایه نیستند بلکه سطحی برای قرار دادن پروژکتور فراهم می کنند. اکثر آنها به شکل سه پایه هستند، اگرچه برخی ممکن است بسته به طراحی پاهای بیشتری یا کمتری داشته باشند. روی استند پروژکتور یک سطح صاف و قفسه مانند وجود دارد. پروژکتور را می توان در آنجا قرار داد. استندهای پروژکتور حداکثر انعطاف‌پذیری نصب را فراهم می‌کنند، زیرا می‌توان آن‌ها را در صورت لزوم جابجا کرد. تعدادی از آنها دارای چرخ های غلتکی برای حمل و نقل آسان هستند. وقتی از پروژکتور استفاده نمی شود می توان آنها را جمع کرد . با این حال، کاربران باید هر بار پروژکتور را نصب و باز کنند. همچنین، یک فرد یا کودک ممکن است در واقع به استند برخورد کند. استند و پروژکتور ممکن است سقوط کنند و آسیب ببینند. بنابراین هنگام استفاده از استند پروژکتور باید احتیاط کرد. آنها حداکثر قابلیت حمل را ارائه می دهند و برای افرادی که اغلب پروژکتورهای خود را جابجا می کنند ایده آل هستند.

مواردی که باید هنگام خرید پایه پروژکتور در نظر بگیرید.

انتخاب پایه پروژکتور مناسب لازم نیست سخت باشد. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام خرید پایه پروژکتور در نظر بگیرید.

نوع پایه پروژکتور 

اولین چیزی که در هنگام خرید پایه پروژکتور باید در نظر گرفت نوع آن است. آیا می خواهید پروژکتور خود را روی دیوار یا سقف نصب کنید یا آن را روی پایه نگه دارید. پایه های سقفی پروژکتور برای اکثر کاربران ایده آل خواهد بود. پایه های سقفی را می توان در اتاق هایی با اندازه های مختلف استفاده کرد.

پایه‌های دیواری پروژکتور برای مناطقی مناسب هستند که نمی‌توان از پایه‌های سقفی پروژکتور استفاده کرد. اینها می توانند اتاق هایی با سقف کم، سقف کاذب یا فضای محدود باشند. کاربرانی که حداکثر انعطاف پذیری را می خواهند یا به یک گزینه قابل حمل نیاز دارند، می توانند استند های پروژکتور را در نظر بگیرند.

ظرفیت وزنی پایه ویدئو پروژکتور

خریداران باید ظرفیت وزن پایه های پروژکتور را در نظر بگیرند. آنها در اندازه های مختلف موجود هستند و می توانند پروژکتورها را تا وزن خاصی پشتیبانی کنند. توانایی تحمل وزن آنها به اندازه، طراحی و استحکام ساختاری آنها بستگی دارد. براکت های پروژکتور کوچکتر ممکن است برای پروژکتورهای کوچک تا متوسط مناسب باشند، در حالی که پایه های پروژکتور ممکن است برای پروژکتورهای سنگین ایده آل باشند. یک پایه پروژکتور که برای پروژکتورهای کوچک طراحی شده است ممکن است به مرور زمان تحت وزن یک پروژکتور بزرگ خم شده و تغییر شکل دهد. بنابراین، مطمئن شوید که پایه ای که می خرید وزن پروژکتور شما را تحمل می کند.

پایه های ثابت و قابل تنظیم

یکی دیگر از مواردی که در هنگام خرید پایه ویدئو پروژکتور باید در نظر بگیرید این است که آیا یک مدل ثابت یا قابل تنظیم می خواهید. هنگام استفاده از یک پایه ثابت، پروژکتور شما پس از نصب در همان موقعیت خود باقی می ماند. پایه های ثابت برای سناریوهایی که پروژکتور و صفحه نمایش نیازی به جابجایی ندارند مناسب هستند.

پایه پروژکتور قابل تنظیم یا چرخشی به شما امکان می دهد موقعیت پروژکتور خود را پس از نصب تغییر دهید. می‌توانید پروژکتور را در صورت لزوم بچرخانید، کج کنید و بچرخانید. اگر می خواهید موقعیت صفحه نمایش را تغییر دهید، براکت های قابل تنظیم یا پایه های چرخان پروژکتور منطقی است. آنها همچنین انعطاف پذیری نصب اضافی را فراهم می کنند. می توانید پروژکتور را بچرخانید و کج کنید تا مطابق با صفحه نمایش آن را تراز کنید. بسته به نیاز خود، ممکن است بخواهید بین پایه پروژکتور ثابت و چرخان یکی را انتخاب کنید. هنگام خرید پایه پروژکتور چرخشی، میزان انعطاف پذیری آن را در نظر بگیرید. پایه های قابل تنظیم پروژکتور نیز برای خریدارانی که به گزینه قابل حمل نیاز دارند موجود است.

تنظیم ارتفاع

تنظیم ارتفاع فاکتور مهمی است که باید هنگام خرید پایه سقفی پروژکتور به آن توجه کرد. تعداد کمی از مدل های پایه سقفی پروژکتور از تنظیم ارتفاع تلسکوپی پشتیبانی می کنند. در صورت نیاز می توانید فاصله پروژکتور از سقف را کم یا زیاد کنید. برای اتاق هایی که صفحه نمایش پروژکتور از سقف بسیار پایین است مناسب است. با پایین آوردن پروژکتور، بینندگان می توانند اطمینان حاصل کنند که تصاویر در محدوده های صفحه نمایش قرار می گیرند. یک پایه سقفی پروژکتور با قابلیت تنظیم ارتفاع می تواند برای اتاق های کوچک نیز مفید باشد. کاربران می توانند پروژکتور را برای تماشای فیلم گسترش دهند و پس از آن، آن را جمع کنند. این عمل پروژکتور را از خط دید دور نگه می دارد و حتی از برخورد سر افراد به آن جلوگیری می کند.

نسخه‌های قابل افزایش پایه‌های دیواری پروژکتور نیز موجود است. بازوی آنها را می توان برای تراز کردن پروژکتور مطابق با خط مرکزی صفحه دراز کرد. با این حال، پایه های دیواری پروژکتور تلسکوپی ممکن است نتوانند به اندازه پایه های سقفی وزن را تحمل کنند. در صورت نیاز یک پایه سقفی پروژکتور قابل افزایش یا پایه دیواری بخرید. پایه های مختلف پروژکتور ممکن است تنظیمات تلسکوپی متفاوتی داشته باشند. بنابراین یکی را انتخاب کنید که مطابق با نیازهای نصب شما باشد.

پایه های اختصاصی و استاندارد

انتخاب دیگری که خریداران پروژکتور با آن روبرو هستند، تصمیم گیری بین پایه های استاندارد و اختصاصی است. پایه‌های استانداردل برای گنجاندن طیف وسیعی از مدل‌های پروژکتور از برندهای مختلف طراحی شده‌اند. آنها سوراخ های نصب متعددی برای پشتیبانی از نصب هر چه بیشتر پروژکتورها دارند. پایه‌های اختصاصی دارای سوراخ‌هایی برای نصب پروژکتورهای یک برند، مدل یا نوع خاص هستند. آنها ممکن است به اندازه یک پایه پروژکتور استاندارد از پروژکتور پشتیبانی نکنند.

پایه‌های پروژکتور استاندارد در مقایسه با پایه‌های پروژکتور اختصاصی بزرگ‌تر و گران‌تر هستند. اگر قصد دارید به طور مکرر پروژکتورها را عوض کنید، در دراز مدت یک پایه استاندارد برای شما ارزان تر خواهد بود. نیازی نیست که پایه را همراه با پروژکتور عوض کنید. خریدارانی که قصد دارند چندین سال از پروژکتور استفاده کنند، ممکن است یک براکت یا پایه پروژکتور اختصاصی در نظر بگیرند.

کیفیت ساخت

خریداران باید به کیفیت ساخت براکت ها و پایه های پروژکتور توجه کنند. کیفیت آنها به قیمت آنها و سازنده بستگی دارد. یک پایه محکم برای سالهای آینده دوام می آورد و پروژکتور شما را ایمن و ثابت نگه می دارد. از طرف دیگر، یک براکت پروژکتور سبک وزن ممکن است برای پروژکتورهای حجیم ایده آل نباشد. ممکن است زیر وزن خم شود یا حتی ناگهان بشکند و به پروژکتور و دیوارها یا سقف شما آسیب برساند. بنابراین، هنگام خرید پایه پروژکتور ، خریداران باید به کیفیت ساخت آنها توجه کنند.

چند نکته جزئی دیگر وجود دارد که خریداران می توانند قبل از خرید پایه پروژکتور در نظر بگیرند. یک چیز کوچک اما کاربردی در پایه های پروژکتور مدیریت کابل یکپارچه است. باید راهی برای مسیریابی کابل های برق و نمایش به شیوه ای منظم و مرتب فراهم کرد.  پایه پروژکتور نیز باید به راحتی نصب شود. تمام سخت افزارها و راهنماهای مورد نیاز برای نصب آن باید گنجانده شود یا به راحتی در دسترس باشد. در صورت نیاز کاربر،  نصاب حرفه ای باید کار را انجام دهد.

منبع: projectorsavvy