رزولوشن پروژکتور
وضوح SVGA ، XGA ، WUXGA ،1080p ، 4K UHD ... همه اینها به چه معناست؟

رزولوشن پروژکتور

یکی از متداول ترین سوالاتی که از ما پرسیده می شود این است که آیا ارزش دارد که پول بیشتری را برای یک پروژکتور با وضوح یا رزولوشن بالاتر صرف کنیم؟ سوال خوبی است؛ پاسخ می تواند بر قیمتی که چند صد هزار یا حتی میلیون تومان برای پروژکتور خود می پردازید تأثیر بگذارد.

همانطور که انتظار داشتید ، پاسخ کمی فنی است ، اما ما آن را باز کرده ایم ، بنابراین شما می توانید با آگاهی دقیق تصمیم بگیرید که وضوح مناسب شما است.

وضوح SVGA ، XGA ، WUXGA ،1080p ، 4K UHD … همه اینها به چه معناست؟

رزولوشن تعداد پیکسل هایی است که پروژکتور قادر به نمایش در یک تصویر است ، در حالی که اصطلاح پیکسل ها خود نقاط جداگانه ای را تشکیل می دهند که تصویر پیش بینی شده را تشکیل می دهند.

اساساً هرچه پروژکتور در یک مساحت خاص قرار گیرد ، وضوح تصویر نیز بالاتر است. چرا لازم است به این موضوع اهمیت دهید؟ خوب ، پیکسل های بیشتر در همان مساحت به معنای سطح جزئیات بیشتر و تصاویر واضح و خیره کننده است. سردرگمی هنگامی ایجاد می شود که نسبت ابعاد را نیز در معادله قرار دهید.

از جداول زیر مشاهده خواهید کرد که وضوح XGA و وضوح صفحه گسترده آن (WXGA) تعداد پیکسل های مختلف متفاوت است زیرا آنها شکل متفاوتی از تصویر را نشان می دهند. تعداد کل پیکسل های نمایش داده شده توسط یک پروژکتور با وضوح XGA کمتر از یک پروژکتور با وضوح WXGA است ، اما این تمام داستان نیست.

اگر یک تصویر صفحه عریض (که امروزه بیشتر لپ تاپ ها و دستگاه ها هستند) را در یک پروژکتور XGA تغذیه می کنید.حتی از تمام پیکسل های لازم برای نمایش آن تصویر استفاده نخواهد کرد. این خط های سیاه در بالا و پایین ایجاد می کند و شما با یک نتیجه ناامید کننده روبرو خواهید شد.

پروژکتورهای Full HD یا 1080p  به طرز باورنکردنی ای محبوب شده اند ، در حالی که وضوح 4K UHD اکنون دیگر مورد توجه سینماها نیست بلکه می توان آن را در پروژکتورهای اداری و البته در ردیف پروژکتورهای سینمای خانگی یافت.

احتمالاً تعجب آور نخواهد بود که به عنوان یک قاعده کلی ، هرچه وضوح تصویر پروژکتور بالاتر باشد ، قیمت آن نیز بالاتر است.

با این حال ، گزینه های ارزش زیادی در هر سطح وجود دارد که باعث می شود کاربران بتوانند در حین دستیابی به بهترین کیفیت تصویر ممکن ، در بودجه خود باقی بمانند. یک پروژکتور  استوک خوب با رزولوشن XGA می تواند با قیمت تقریبی 4 میلیون خریداری شود ، اما فقط با چند میلیون اضافی می توانید دستگاه Full HD را مشاهده کنید

– با توجه به افزایش چشمگیر وضوح تصویر ، یک جهش بزرگ نیست. با بالاتر رفتن مقیاس ، برخی از پروژکتورهای سینمای خانگی Full HD ممکن است چندین برابر هزینه داشته باشند. اما این همه وضوح نیست ، پردازش فیلم و دقت رنگ و همچنین کنتراست برای صحنه های تاریک را در نظر می گیرد.

اگر قیمت برای شما اهمیتی نداشته باشد ، ممکن است کیفیت  بالاتری را بخواهید و پروژکتور لیزری 4K را بخرید و در سینمای خانگی خود استفاده کنید. اما فراموش نکنید ، اگر در این بازه قیمتی به پروژکتورهای Full HD نگاه می کنید ، به احتمال زیاد از نظر جدیدترین فناوری برای اطمینان از دقت تصویر ، اتصال ، روشنایی و موارد دیگر ، چیزهای زیادی برای ارائه داده اند.

موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفت ، زمانی را به تعادل بین گزینه ها و نیازهای خود اختصاص دهید و فراموش نکنید که در صورت نیاز به مشاوره بیشتر همیشه می توانید با ما تماس بگیرید.

جدول مقایسه وضوح          

نمی دانید که چه تعداد پیکسل را در بهترین پروژکتورهای HD مشاهده می کنید؟ برای مقایسه به جداول زیر مراجعه کنید. فراموش نکنید که به تغییرات نسبت ابعاد نیز نگاهی بیندازید. این فقط در مورد وضوح در اینجا نیست

 

کیفیت ویدیو

(نسبت ابعاد 4:3 )

رزولوشن پیکسل بصورت افقی پیکسل به صورت عمودی تعداد کل پیکسل ها
SVGA 800 600 480,000
XGA 1024 768 786,000
SXGA 1400 1050 1,470,000
UXGA 1600 1200 1,920,000

 

کیفیت صفحه عریض

(نسبت ابعاد 16:10 )

رزولوشن پیکسل بصورت افقی پیکسل به صورت عمودی تعداد کل پیکسل ها
WXGA 1280 800 1,024,000
WXGA+ 1440 900 1,296,000
کیفیت صفحه عریض

(نسبت ابعاد  16:9 )

رزولوشن پیکسل بصورت افقی پیکسل به صورت عمودی تعداد کل پیکسل ها
720p 1280 720 921,600
1080p 1920 1080 2,073,600
4K Ultra HD 3840 2160 8,294,400
کیفیت صفحه عریض

(نسبت ابعاد 17:9   )

رزولوشن پیکسل بصورت افقی پیکسل به صورت عمودی تعداد کل پیکسل ها
4K 4096 2160 8,847,360

کیفیت چگونه در انتخاب پروژکتور تاثیر دارد؟

چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که هر پروژکتور دارای وضوح “بومی” است (که گاهی اوقات “وضوح واقعی” نیز نامیده می شود) که در واقع حداکثر تعداد پیکسل هایی است که می تواند تولید کند.

بنابراین یک پروژکتور با رزولوشن XGA فقط می تواند 786000 پیکسل را همزمان نشان دهد در حالی که یک پروژکتور با رزولوشن UXGA می تواند 1،920،000 پیکسل را نمایش دهد و یک پروژکتور با رزولوشن 4K  بومی تا 8،294،300 پیکسل می پرد. این وضوح طبیعی فقط بر وضوح تصویر شما تأثیر نمی گذارد.

همچنین بر سازگاری پروژکتور با کامپیوتر و میزان کارایی آنها با هم تأثیر می گذارد. اگر رایانه شما در حال ارسال سیگنالی به پروژکتور است که WXGA است و پروژکتور شما دارای وضوح XGA است ، این مسئله کمی مشکل ایجاد می کند. اکثر پروژکتورها دارای فناوری فشرده سازی هستند که در زیر توضیح می دهیم ، بنابراین هنوز یک تصویر مشاهده خواهید کرد.

اما هنگامی که پروژکتور مجبور می شود اطلاعات را از طریق پیکسل های کمتر “به اشتراک” بگذارد و وضوح تصویر به یک مسئله تبدیل می شود ، موارد منفی جدی وجود دارد. فراموش نکنید که سرمایه گذاری بلند مدت دیگری را که انجام می دهید در نظر بگیرید. بیشتر رایانه های فروخته شده امروز با رزولوشن 1080p به صورت استاندارد کار می کنند ، اما بازار به سرعت به سمت وضوح بالاتر تولید می رود.

بنابراین اگر در آینده شروع به استفاده از رایانه هایی می کنید که با رزولوشن XGA ، WXGA یا 1080p کار می کنند ، در آینده متوجه می شوید که با یک پروژکتور SVGA محدود به یک تصویر فشرده و همه مواردی هستید که به همراه دارد.

فشرده سازی – نحوه کار پروژکتور با وضوح های غیر طبیعی

وقت خود را صرف بررسی وضوح دستگاه های ورودی کنید تا در صورت امکان آن را با پروژکتور خود مطابقت دهید. اما به یاد داشته باشید ، اکثر پروژکتورها وضوح بالاتر از وضوح اصلی آنها را می پذیرند. با این حال ، برای کنار آمدن با آن ، “فشرده سازی” می شوند و تصویری که در پیکسل های کمتری دریافت می شود را تطبیق می دهند.

نتیجه این است که برخی از پیکسل های اصلی در همان پیکسلی که پروژکتور نمایش می دهد “به اشتراک گذاشته می شوند”. این مورد در عکس و فیلم از اهمیت کمتری برخوردار است ، زیرا شما آنقدر زیاد متوجه آن نمی شوید ، اما با متن ، داستان کاملاً متفاوتی است. اگر مرتباً از پروژکتور خود برای نمایش اسناد استفاده می کنید ، این مورد را در نظر بگیرید ، زیرا ممکن است در مورد پروژکتورهای دفتر و پروژکتورهای کلاس باشد.

بنابراین آیا وضوح بالاتر پروژکتور بهتر است؟

به طور خلاصه بله اما پاسخ صادقانه به آنچه شما برای پروژکتور نیاز دارید بستگی دارد. برای بیشتر افراد ، وضوح Full HD یا 4K  بهتر خواهد بود. پروژکتورها برای ارائه محتوا به دستگاه های ورودی مانند لپ تاپ ، رایانه شخصی ، مک و آیپد نیاز دارند.

این دستگاه های ورودی به طور فزاینده از کیفیت بالایی برخوردار هستند ، به این معنی که اطلاعاتی که آنها به پروژکتور شما می فرستند طوری طراحی شده است که با کیفیت Full HD یا بیشتر نمایش داده می شود. اطلاعات را با همان وضوح پروژکتور برای نمایش در منبع از منبع ارسال کنید ، و شما از هر دو دستگاه و یک تصویر کاملاً واضح بهترین بهره را خواهید برد. کیفیت تا 4K کمی پیچیده تر است.

پروژکتورهای 4K برای علاقه مندان به سینمای خانگی یا متخصصانی که واقعاً باید تحت تأثیر قرار بگیرند ، یا در یک مکان بزرگ که صفحه نمایش بزرگ است (و بنابراین پیکسل ها خودشان بزرگتر هستند) و یا یک اتاق جلسه مناسب هستند. به طور معمول ، فناوری مصرف کننده در دستگاه هایی مانند پخش کننده های رسانه ، کنسول های بازی ، لپ تاپ ها و دستگاه های دستی با سرعتی بالاتر از پروژکتورها توسعه می یابد. محتوای بومی 4K اکنون از Xbox One و Blu-ray گرفته تا Netflix در همه جا موجود است.

اگر در این دستگاه ها یا محتوا سرمایه گذاری می کنید یا در آینده قصد انجام چنین کاری را دارید ، ارزش خرید پروژکتور مناسب را باید مد نظر قرار دهید. بیایید این واقعیت را بپذیریم که پروژکتور شما به راحتی از عمر کنسول بازی های بعدی شما و شاید حتی پخش کننده Blu-ray شما بیشتر می شود زیرا فناوری به جلو می رود.

بنابراین اگر این موارد برای شما مهم است ، می گوییم اکنون سرمایه اضافی را در خرید پروژکتور سینمای خانگی خود در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که از محتوای فعلی و آینده خود بیشترین بهره را می برید. برنامه ریزی برای خریدهای آینده یک چیز است اما حداقل مطابقت پروژکتور جدید با دستگاه های موجود آسان است.

هنگامی که این وضوح صفحه نمایش را پیدا کردید ، آنها را با جدول وضوح بالا مقایسه کنید. سپس یک پروژکتور با وضوح مطابق (یا بالاتر) با بالاترین رزولوشن ورودی دستگاه خریداری کنید تا بهترین تصویر ، کمترین فشرده سازی و حداکثر سازگاری را تضمین کند.

به طور خلاصه

در نهایت ، انتخاب وضوح پروژکتور شما به آنچه از پروژکتور می خواهید ، بودجه یا محاسبه هزینه مالکیت شما بستگی دارد. به اشتراک گذاشتن پیش نویس ها و چند ایده اساسی در پاورپوینت به وضوح زیادی احتیاج ندارد ، اما با وجود قیمت Full HD بسیار کم ، ما همیشه این کار را به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت توصیه می کنیم.

یک علاقه مند به سینمای خانگی یا تیمی که با جزئیات دقیق اعداد را تجزیه و تحلیل می کند ، تفاوت عملکرد و بهره وری را از یک پروژکتور با وضوح بالا مشاهده می کند.