مقایسه مصرف برق در ویدئو پروژکتور و تلویزیون
مقایسه مصرف برق در ویدئو پروژکتور و تلویزیون

مقایسه مصرف برق در ویدئو پروژکتور و تلویزیون

بسیاری هنگام خرید نمایشگر با یک مسیر دو طرفه روبه رو می شوند: پروژکتور یا تلویزیون؟ هر کدام دارای محاسن، معایب و مجموعه ای از ویژگی های خاص خود هستند. یکی از نکات مهم بحث مربوط به سطوح مصرف برق دیتا پروژکتور در مقابل تلویزیون است. اگر تصمیم به انتخاب تلویزیون اتاق کنفرانس در مقابل پروژکتور دارید، این ممکن است مفید باشد. در اینجا، میزان مصرف انرژی هر نوع نمایشگر و هزینه کلی مالکیت را بیان خواهیم کرد. و هنگام خرید تلویزیون، همچنین خوب است بدانید که چه چیزی یک تلویزیون فضای باز را از یک تلویزیون داخلی جدا می کند.

نکات کلیدی:

به طور کلی، پروژکتورها صرف نظر از کیفیت تصویر، انرژی بیشتری نسبت به تلویزیون مصرف می کنند.
تعداد فزاینده ای از گزینه های پروژکتور مدرن، مانند پروژکتورهای LED، هزینه های انرژی را کاهش می دهد.
تلویزیون‌های قدیمی‌تر، مانند تلویزیون‌های پلاسما، تقریباً به اندازه صفحه نمایش پروژکتور انرژی مصرف می‌کنند.

تفاوت بین مصرف انرژی پروژکتور در مقابل تلویزیون

معمولاً مشخص است که هنگام مقایسه یک صفحه نمایش پروژکتور با یک تلویزیون LED، به احتمال زیاد با استفاده از LED هزینه برق کمتری خواهید داشت. با این حال، اگر مقایسه بین پروژکتورها و تلویزیون های پلاسما باشد، اعداد یکسان به نظر می رسند. این تفاوت به این دلیل است که تلویزیون های پلاسما تقریباً 70 درصد بیشتر از تلویزیون LED معمولی شما مصرف می کنند.

نکته داخلی

اگر می خواهید میزان توان مصرفی خود را اندازه گیری کنید، می توانید با یک دستگاه اندازه گیری وات بررسی کنید.

وات در ساعت

یک پروژکتور استاندارد از 150 تا 800 وات در ساعت استفاده می کند که میانگین آن حدود 300 وات است. در مقایسه، تلویزیون ها به طور متوسط بین 80 تا 400 وات در ساعت مصرف می کنند. اما برای هر دو تجربه مشاهده، تا حد زیادی به نوع نمایشگر، اندازه صفحه نمایش، و البته میزان استفاده شما از آن بستگی دارد. تلویزیون‌های LED احتمالاً از کمترین میزان وات در ساعت استفاده می‌کنند، به همین دلیل است که بررسی تفاوت‌های بیشتر بین تلویزیون QLED و LED ممکن است مفید باشد. و اگر تلویزیون قدیمی‌تری دارید، ممکن است به مقایسه تلویزیون‌های نمایش عقب در مقابل تلویزیون‌های LCD علاقه مند شوید. علاوه بر این، در حالی که اندازه تلویزیون بر توان خروجی تأثیر می گذارد، باید به یاد داشته باشید که بر تجربه تماشای شما نیز تأثیر می گذارد.

بهره وری انرژی

بر اساس یک تخمین تقریبی، اجرای یک پروژکتور 0.03 دلار در ساعت هزینه دارد. با مقایسه این تلویزیون با یک تلویزیون مدرن که حدود 0.01 دلار در ساعت قیمت دارد، واضح است که پروژکتورها انرژی بیشتری مصرف می کنند.

تلویزیون های LED برای مصرف برق بسیار مقرون به صرفه هستند. با این حال، تلویزیون‌های پلاسما قدیمی‌تر و نمایشگرهای کریستال مایع از نظر هزینه انرژی به پروژکتورها نزدیک‌تر هستند.

چگونه مصرف برق را کاهش دهیم

فرض کنید یک پروژکتور دارید و به دنبال کاهش متوسط وات هستید. در این صورت، تنظیمات خاصی وجود دارد که ممکن است بتوانید از آنها استفاده کنید. ابتدا، پروژکتور خود را برای حالت “eco” بررسی کنید. این تنظیم روشنایی لامپ را کاهش می دهد و باید نزدیک به 20٪ قدرت را کاهش دهد.

هشدار

اگر مصرف انرژی نگران کننده است، حتماً انواع پروژکتورهای موجود را بررسی کنید. پروژکتورهای ال سی دی یا پروژکتورهای لیزری نسبت به مدل های LED یا پروژکتورهای باتری دار از مصرف انرژی بسیار بیشتری استفاده می کنند.

سوالات متداول

چگونه مصرف برق یک پروژکتور را اندازه گیری می کنید؟

دستگاهی به نام مانیتور مصرف برق وجود دارد که هزینه برق پروژکتور شما را محاسبه و اندازه گیری می کند.

چند لومن برای دیدن یک صفحه در زیر نور مستقیم خورشید لازم است؟

برای اتاق‌هایی با نور محیطی زیاد، توصیه می‌شود که یک پروژکتور با حدود ۲۵۰۰ لومن داشته باشید تا به تصاویر واضح برسید. با این حال، برای یک محیط کنترل شده، شما فقط به 1500 لومن نیاز دارید.

آیا یک پروژکتور LED بهتر از یک تلویزیون LED است؟

یک تلویزیون ال ای دی تصاویر روشن تر و واضح تری خواهد داشت و از نظر مصرف انرژی کارآمدتر خواهد بود. با این حال، پروژکتورها تصاویر بزرگتری را در اختیار شما قرار می دهند و تجربه ای فراگیرتر به شما می دهند.

منبع: gadgetreview.com