مزایای پرده نمایش پروژکتور جمع شونده چیست؟
مزایای پرده نمایش پروژکتور جمع شونده چیست؟

مزایای پرده نمایش پروژکتور جمع شونده چیست؟

پرده پروژکتور جمع‌شونده، صفحه‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها را در زمانی که از آنها استفاده نمی‌شود به داخل یک واحد مسکونی جمع کرد و سپس برای اهداف نمایشی باز کرد. این صفحات معمولاً در اتاق‌های کنفرانس، مدارس، اتاق‌های چند منظوره یا مکان‌های دیگری که به طور مرتب از ویدئو پروژکتور استفاده می‌شوند رایج نیستند ، اما جاهایی که فضا محدود است، استفاده می‌شوند. آنها یک راه حل راحت و صرفه جویی در فضا ارائه می دهند، زیرا در صورت عدم استفاده، فضای ارزشمندی از کف یا دیوار را اشغال نمی کنند.

مزایای پرده نمایش پروژکتور جمع شونده چیست؟

پرده نمایش های جمع شونده نسبت به سایر انواع سطوح نمایشگر مزایای زیادی دارند.

صرفه جویی در فضا:

پرده نمایش پروژکتور جمع شونده را فقط در صورت نیاز می توان پایین کشید و در صورت عدم استفاده به راحتی می توان آن را در فضای خالی دیوار اتاق ذخیره کرد. اگر فضای دیواری برای یک قاب ثابت ندارید، قابلیت کشیده شدن محدودیت‌های اندازه صفحه مورد نظر شما را افزایش می‌دهد.

تطبیق پذیری:

پرده نمایش پروژکتور جمع شونده را می توان در تنظیمات مختلفی از جمله اتاق کنفرانس، سینمای خانگی، کلاس های درس و سالن ها استفاده کرد.

راحتی:

پرده ویدئو پروژکتور جمع‌شونده را می‌توان به راحتی با یک ریسمان پایین‌کشنده برای کنترل دستی و از راه دور یا سوئیچ دیواری برای صفحه‌های برقی کار کرد، که استفاده از آن را راحت می‌کند و در صورت عدم استفاده، کنار گذاشتن آن آسان است.

زیبایی شناسی:

یک پرده نمایش پروژکتور جمع شونده ظاهری حرفه ای به ارائه در یک اتاق کنفرانس یا یک طراحی مینیمالیست قابل پنهان برای یک مجموعه سرگرمی ارائه می دهد که آن را برای استفاده تجاری و شخصی ایده آل می کند.

دوام:

وقتی روی پرده نمایش جمع شونده خود سرمایه گذاری می کنید، صفحه نمایشی دریافت می کنید که از مواد با کیفیت بالا ساخته شده است که بادوام و ماندگار هستند و عملکرد قابل اعتمادی را برای چندین سال ارائه می دهند.

بدون نیاز به مونتاژ:

تقریباً تمام پرده نمایش های جمع شونده در بدنه خود از قبل مونتاژ شده‌اند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را نصب کنید و آماده استفاده است.

معایب استفاده از پرده نمایش جمع شونده

صفحات رول آپ اغلب فوق العاده هستند، اما در مقایسه با سایر انواع پرده نمایش پروژکتور دارای معایبی هستند.

هزینه:

اغلب بزرگترین عیب این است که پرده نمایش پروژکتورهای جمع شونده به دلیل مکانیسم جمع شدن و امتداد آنها گران تر از پرده نمایش های ثابت هستند.

تعمیر و نگهداری:

از آنجایی که پرده نمایش های جمع شونده دارای قطعات متحرک هستند، بیشتر در معرض آسیب هستند و برای اطمینان از عملکرد روان نیاز به تعمیر و نگهداری منظم مانند تمیز کردن و روغن کاری دارند.

اندازه‌های محدود:

پرده نمایش جمع شونده اغلب در اندازه‌های محدود موجود هستند، بنابراین یافتن صفحه‌ای که متناسب با پروژکتور و اتاق خاص شما باشد ممکن است یک چالش باشد. این امر به ویژه در مورد صفحه‌های پرتاب فوق‌العاده کوتاه جمع‌شونده که به 120 اینچ محدود می‌شوند صادق است. به دست آوردن پرده نمایش بزرگتر می تواند قیمت را به طور تصاعدی افزایش دهد.

نصب:

نصب یک پرده نمایش جمع شونده می تواند در مقایسه با صفحه ثابت پیچیده تر و وقت گیرتر باشد و ممکن است به کمک یک متخصص نیاز داشته باشد. مخصوصاً برای صفحه های توکار سقفی که بالای سقف نصب می شوند.

طول عمر:

از آنجایی که پرده نمایش رول و باز می شود، اغلب طول عمر سطح نمایشگر ممکن است به اندازه یک صفحه نمایش قاب ثابت دوام نداشته باشد.

چه زمانی صفحات رول آپ بیشتر مفید هستند؟

صفحه نمایش پروژکتور جمع شونده را می توان در تنظیمات مختلفی استفاده کرد، از جمله:

اتاق نشیمن:

پرده نمایش های جمع شونده یک انتخاب محبوب برای اتاق های نشیمن و اتاق های چند منظوره در یک خانه هستند، زیرا صفحه نمایشی با کیفیت بالا و ظاهری حرفه ای ارائه می دهند و در صورت عدم استفاده به راحتی می توان آنها را در جای خود ذخیره کرد. این بدان معناست که نیازی نیست همیشه یک مستطیل بزرگ سفید یا خاکستری روی دیوار خود داشته باشید و می توانید چیزی شبیه به هنر را پشت آن قرار دهید. داشتن صفحه نمایشی که می تواند رول شود، مخصوصاً زمانی مفید است که بچه ها یا حیوانات خانگی در خانه دارید که ممکن است به طور تصادفی به سطح نمایشگر آسیب برساند.

اتاق‌های کنفرانس:

پرده های جمع شونده برای اتاق‌های کنفرانس ایده‌آل هستند و اجازه می‌دهند ارائه‌های واضح و بزرگ بدون نیاز به صفحه نمایش دائمی ارائه شوند. این نمایشگرها حرفه ای و چشمگیر هستند.

کلاس های درس:

از پرده نمایش های جمع شونده می توان در کلاس های درس برای نمایش مطالب آموزشی، فیلم ها و تصاویر استفاده کرد. این به معلمان این امکان را می دهد که از یک صفحه نمایش بزرگ برای بخشی از درس خود استفاده کنند و سپس به راحتی به استفاده از تخته سفید در جلوی کلاس برگردند.

سالن‌های اجتماعی:

پرده نمایش‌های جمع‌شونده انتخابی عالی برای سالن‌ها هستند و نمایشگر بزرگی برای ارائه، فیلم‌ها و اجراها فراهم می‌کنند. این امر به ویژه برای مدارس و عبادتگاه هایی که سالن های اجتماعی بزرگ معمولاً برای مقاصد مختلف استفاده می شوند مفید است.

فضاهای بیرونی:

برخی از پرده نمایش های جمع شونده به طور خاص برای استفاده در فضای باز طراحی شده اند و آنها را برای ارائه در فضای باز، نمایش فیلم و سایر رویدادها مناسب می کند. سری Draper’s Nocturne نمونه بارز صفحه نمایش پروژکتورهای حیاط خلوت هستند که جمع شونده هستند.

نمایشگاه های تجاری:

از پرده نمایش های جمع شونده می توان در نمایشگاه ها برای نمایش ارائه ها و فیلم ها استفاده کرد که یک راه حل حرفه ای و راحت برای نمایش ارائه می دهد. آنها سریع تنظیم می شوند و خراب می شوند و آنها را به گزینه ای عالی برای کنفرانس ها و نمایشگاه ها تبدیل می کند.

به طور کلی، صفحه نمایش پروژکتورهای جمع شونده همه کاره هستند و می توانند تقریباً در هر محیطی که به یک صفحه نمایش بزرگ و با کیفیت بالا نیاز است، استفاده شوند.

کجاها به پرده نمایش های جمع شونده نیازی نیست؟

در بسیاری از مواقع یک پرده نمایش جمع شونده به پرده نمایش ثابت ترجیح داده می شود اما نه در هر سناریویی. معمولاً پرده نمایش های جمع شونده در تنظیمات اختصاصی که از اتاق برای مقاصد دیگر استفاده نمی شود بیش از حد استفاده می شود. اکثر مردم معمولاً نیازی به پرده نمایش سینمای خانگی جمع شونده ندارند زیرا اتاق فقط برای تماشای فیلم و سایر رسانه ها استفاده می شود، بنابراین صرفه جویی در هزینه با تهیه یک پرده نمایش قاب ثابت منطقی است. برای غرفه های نمایشگاهی بزرگتر، پرده نمایش قاب تاشو ممکن است گزینه بهتری باشد.

انواع پرده نمایش پروژکتور جمع شونده 

دو نوع اصلی از سطوح نمایش جمع شونده وجود دارد: پرده نمایش دستی پروژکتور و موتوری. هر کدام دارای مزایای خاص خود و مورد استفاده ایده آل هستند.

پرده نمایش دستی

پرده هایی هستند که کاربر را ملزم می‌کند تا به طور فیزیکی به سمت پایین بکشد و به سمت بالا بپیچد، معمولاً از طریق یک دسته کوچک یا رشته‌ای در پایین صفحه. آنها معمولا دارای مکانیزمی که به پرده نمایش اجازه می دهد تا به داخل محفظه بسته شود. پرده نمایش های با کیفیت ساخته شده دارای مکانیزم برگشت کنترل شده هستند تا سطح به داخل بدنه پرتاب نکند و به طور بالقوه به صفحه آسیب برساند یا باعث آسیب شود.

نمایشگرهای رول پایین دستی اغلب گزینه مقرون به صرفه تری هستند. این  مزیت باعث می شود آنها برای دفاتر، کلاس های درس، اتاق های کنفرانس و به ویژه برای اتاق های چند منظوره کوچکتر مناسب باشند.

پرده نمایش موتوردار

از یک موتور الکتریکی برای بالا و پایین بردن خودکار پرده نمایش استفاده می کنند. این باعث می‌شود که آن‌ها گزینه‌ای مناسب برای صفحه‌های بزرگ‌تر، صفحه‌هایی که از سقف آویزان شده‌اند، جایی که رشته‌های کششی دور از دسترس هستند، یا برای کاربرانی که نمی‌خواهند هر بار که می‌خواهند از پرده نمایش استفاده کنند، آن را به‌صورت دستی پایین بکشند.

بسیاری از پرده نمایش های الکترونیکی خود باز شونده را می توان به پروژکتور متصل کرد تا با روشن شدن دستگاه به طور خودکار پایین بیایند و هنگامی که خاموش می شود بالا بیایند. این همگام‌سازی اغلب یا توسط بلوتوث یا یک ریموت  کنترل می‌شود.

انواع مختلف نصب پرده نمایش رول آپ

چند راه وجود دارد که صفحه نمایش های جمع شونده را نصب می کنند تا بتوان آن را به طور کامل پایین آورد و برای نمایش رسانه انتخابی شما آماده شد.

پرده های دیواری و سقفی

همانطور که از نامش پیداست، پرده های دیوار و سقف بر روی دیوار یا سقف نصب می شوند. آنها در زیر سقف قرار می گیرند یا روی دیوار نصب می شوند و مانند یک قاب عکس قابل چرخش عمل می کنند. این نمایشگرهای پروجکشن به راحتی نصب می شوند و نیازی به برش سقف ندارند. فقط باید دیوار یا سقف را سوراخ کنید.

پرده نمایش های فرورفته

پرده های فرورفته در سقف نصب می شوند و در صورت عدم استفاده کاملاً پنهان می شوند. محفظه این صفحات مخفی همسطح با سقف است. آنها برای اتاق هایی با ارتفاع سقف کم یا برای ظاهری تمیز و ساده ایده آل هستند.

پرده نمایش های افزایش یافته از طبقه

پرده نمایش پروژکتورهای بلند شونده از کف نوع دیگری از پرده نمایش پروژکتور جمع شونده هستند. محفظه صفحه نمایش بر روی زمین یا در زیر آن نصب می شود و سطح نمایشگر هنگام استفاده از پایه بالا می رود و گزینه ای راحت و آسان برای استفاده برای طیف وسیعی از محیط ها از جمله خانه ها، ادارات، مدارس، و بیشتر. جابجایی صفحات رو به بالا در صورت نیاز آسان تر از صفحات دیواری و سقفی نصب شده است.

پرده نمایش های قابل حمل

این پرده نمایش ها مستقل هستند و به راحتی از اتاقی به اتاق دیگر منتقل می شوند. آنها دارای یک پایه سه پایه سبک وزن هستند که ثبات را فراهم می کند و به راحتی قابل حمل است. آنها انتخاب خوبی برای ارائه ها یا رویدادهایی هستند که در مکان های موقت برگزار می شوند و آنها را گزینه ای مناسب برای افراد یا مشاغل کوچک می کند.

در یک پرده فیلم جمع شونده به دنبال چه چیزی باید باشید؟

اگر می‌خواهید بیشترین بهره را از تنظیمات پروجکشن خود ببرید و بهترین نمایشگر را برای نیازهای خود داشته باشید، درست مانند هر پرده نمایش پروجکشن دیگری، بسته به نیازهای خاص شما باید عوامل کلیدی را در نظر بگیرید. این موارد عبارتند از اندازه پرده نمایش، زاویه دید، بهره، نسبت تصویر، وضوح پشتیبانی شده، مواد پرده نمایش، رد نور محیط، گارانتی و البته قیمت.

با این حال، به ویژه هنگام خرید یک پرده نمایش پروژکتور جمع شونده، تعدادی از جنبه ها وجود دارد که باید از آنها آگاه بود تا بهترین تصویر ممکن را دریافت کنید.

کشش

کشش به فرآیند حصول اطمینان از کشش محکم و بدون چروک شدن صفحه هنگام پایین کشیدن آن اشاره دارد. یک پرده نمایش با کشش خوب تصویر واضحی را ارائه می دهد، در حالی که یک پرده نمایش ضعیف می تواند باعث ایجاد یک تصویر مخدوش یا تار شود.

پرده نمایش پروژکتور کششی دارای سیم هایی در لبه های آن است که پرده نمایش را می کشد تا سطح کاملاً صاف و موج دار نباشد. پرده نمایش‌های کشدار اغلب هزینه بیشتری دارند، اما سطح برآمدگی صافی را تضمین می‌کنند که در طول زمان خمیده نمی‌شود. این نوع پرده نمایش تصاویری با کیفیت بالا ارائه می دهد و اگر به دنبال استفاده از یک پروژکتور 4K هستید، به یک منطقه کاملاً مسطح نیاز دارید تا وضوح تصویر فوق العاده بالا را به درستی ارائه کنید.

معمولاً کشش را فقط روی پرده های موتوردار می‌بینید، زیرا برای جلوگیری از پیچاندن کشش سیم‌های راهنما، باید حرکت نرم موتور را داشته باشید. پرده نمایش های دستی و پرده نمایش های التقاطی با کیفیت پایین فقط از یک نوار وزنی در پایین صفحه استفاده می کنند تا محکم بمانند.

بازگشت کنترل شده

بازگشت کنترل شده روی پرده پروژکتور دستی به مکانیزمی اشاره دارد که برای جمع کردن پرده به داخل بدنه آن استفاده می شود. بازگشت کنترل شده پرده نمایش به این معنی است که پرده نمایش می تواند به آرامی و یکنواخت، بدون هیچ گونه افتادگی یا کمانش و با کمترین نویز جمع شود.

اگر پرده نمایش شما مکانیزم برگشت کنترل‌شده نداشته باشد، هنگامی که می‌خواهید آن را پشتیبان کنید، به شدت باز می‌گردد.

بازگشت آهسته خودکار معمولاً از طریق استفاده از مکانیزم فنری حاصل می شود. بازگشت کنترل شده پرده نمایش به حفظ یکپارچگی صفحه کمک می کند و از آسیب در هنگام عدم استفاده محافظت می کند. همچنین ظاهری مرتب و حرفه ای ارائه می دهد، زیرا در صورت عدم نیاز، پرده نمایش را می توان به راحتی از دید خارج کرد.

منبع انرژی

در یک پرده نمایش موتوری، منبع تغذیه عامل مهمی است که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید کدام پرده را بخرید. دو منبع تغذیه اصلی برای پرده نمایش برقی وجود دارد، باتری و سیمی.

پرده نمایش های سیمی یا به یک پریز وصل می شوند، به آنها پرده نمایش پروژکتور پلاگین و پخش می گویند یا می توانید پرده هایی را تهیه کنید که مستقیماً به منبع برق متصل شده اند. پرده نمایش پروژکتورهای سیمی معمولاً برای مدارس و مشاغل انتخاب بهتری هستند.

پرده نمایش های موتوری با باتری از باتری لیتیومی قابل شارژ استفاده می کنند. آنها معمولاً فقط یک بار در سال با استفاده منظم باید شارژ شوند. آنها اغلب برای مصارف خانگی استفاده می شوند.

منبع: projectorscreen