راهنمای خرید ویدئو پروژکتور استوک اروپا و آمریکایی
بررسی عمر ویدئو پروژکتور استوک

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور استوک اروپا و آمریکایی

مدتی است که ویدئو پروژکتور استوک در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده است. این موضوع دلایل متعددی دارد که در ادامه در قسمت مزایا و معایب ویدئور پروژکتور استوک به آن می‌پردازیم. اگر در فکر خرید ویدئو پروژکتور استوک یا کارکرده هستید این مقاله را با دقت بخوانید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشیددر مورد ویدئو پروژکتور های دست دوم، نامگذاری های زیادی وجود دارد که شاید برای کسی که برای اولین بار قصد خرید دارد شاید در نگاه اول گیچ کننده باشد ولی دانستن اینکه چه دستگاهی می خریم و علت نامگزاری آن شاید برای شما جالب باشد در ادامه به بررسی دستگاه های استوک بازار و اینکه چرا یکه عده را ویدئو پروژکتور استوک اروپا و دیتاپروژکتور دست دوم آمریکا می نامیم می پردازیم.

به ویدئو پروژکتوری که عمر لامپ کارخانه آن از صفر عبور کرده باشد و قبلا توسط کسی استفاده شده باشد دستگاه استوک می گویند. بعضی از سایت های اینترنتی قابلیت شو روم را به این علت که باعث استوک شدن دستگاه می شود نمی گزارند زیرا حتی با یک ساعت تماشای فیلم هم دستگاه از حالت نو بودن خود خارج می شود و دیگر نمی شود آن را دستگاه صفر نامید.

انواع ویدئو پروژکتور دست دوم در بازار ایران

ویدئو پروژکتور دست دوم در بازار ایران معمولا در سه حالت زیر می باشند دست دوم هایی که از اصطحلاک خرید های نو موجود در بازار خود ایران می باشند دستگاه هایی که از کشور های همسایه نظیر دبی و پاکستان وارد کشور می شوند.

ویدئو پروژکتور استوک ایران

دستگاه های را شامل می شود که کاربران ایرانی از سایت های داخلی نو آن را خریداری کرده اند و حالا به هر علتی قصد فروش آن را دارند معمولا خیلی از این دستگاه توسط سایت های همچون دیوار و شیپور به فروش گذاشته می شوند علت آن هم این است که فروش آن به صورت فردی است و تعداد بالا نیست. مخاطبانی که معمولا دنبال دستگاه استوک با کیفیت بالا ، نظیر ویدئو پروژکتور فول اچ دی استوک یا ویدئو پروژکتور دست دوم 4K هستند امکان پیدا کردن این چنین دستگاه های در این گروه بیشتر از سایر گروه ها را دارند.

ویدئو پروژکتور استوک اروپا

دستگاه هایی را شامل می شود که از مبادی خارجی نظیر کشورهای همچون دبی وارد کشور می شوند این دستگاه به این علت که توسط کارخانه مبدا مخصوص کشورهای اروپایی مونتاژ شده اند به این نام نامگزاری می شوند یرای نمونه دستگاه Epson EB-X18 استوک اروپا هستن و در سایت های خارجی معتبری مثل ویدئو پروژکتور سنترال با این عنوان Epson Europe EB-X18 Projector  قابل تشخیص هستند.

ویدئو پروژکتور استوک امریکا

این دستگاه ها هم مثل استوک اروپایی از کشورهای همسایه وارد خاک ایران می شوند. استوک آمریکا منظور این نیست که دستگاه ساخت آمریکا است و بعد استوک شده است اگر به این منظور بود ما باید فقط دستگاه هایی همچون ویدئو پروژکتور اینفوکوس InFocus IN114 که تولید خود آمریکا هستند را استوک آمریکا می نامیدیم در صورتی که بیشتر دستگاه های موجود در بازار ساخت چین هستند و بیشتر تحت لیسانس کشورهای دیگر می باشند. بنابراین دستگاه هایی که به سفارش آمریکا مونتاژ شده اند را می توان استوک آمریکایی نامید.

مقایسه استوک اروپایی و آمریکا با استوک ایران

استوک اروپا و آمریکا معمولا دارای عمر طولانی هستند و بیشتر دستگاه های موجود در این رده از رده تولید خارج شده اند و به صورت انبوه از طریق دریا و هوایی وارد خاک ایران می شوند. معمولا قیمت گزاری در این دستگاه کاری دشوار است چون یکی از آیتم های مهم که عمر لامپ دستگاه است در دیتاپروژکتور قابل تغییر است و نمی شود به درستی عمر دقیق آن را تشخیص داد ویژگی های ظاهری تنها چیز قابل مشاهده قبل از خرید می باشد و کیفیت تصویر با توجه به شناخت قبلی می تواند به شما کمک کند اگر هیچ دیدی نسبت به دستگاه های استوک نداشته باشید تشخیص آن برای یک فرد معمولی سخت است. دستگاه استوک ایران هم در خرید با ریسک هایی مواجه است اینکه دستگاه دچار آسیب شده باشد زیاد است و بهتر است برای خرید این دستگاه ها کمی فنی هم باشید یا از یک فرد فنی راهنمایی بگیرید چون از ظاهر نو دستگاه کیفیت آن قابل تشخیص نیست مگر اینکه از یک فرد مطمئن که با آن آشنا هستید خریداری نمایید یا فرد مورد نظر امکان تست دستگاه را برای شما امکان پذیر کند.

 

مزایای ویدئو پروژکتور استوک

قیمت مناسب

یکی از دلایل پرطرفدار بودن ویدئو پروژکتور استوک قیمت مناسب آن نسبت به دستگاه نو است. ویدئو پروژکتورهای استوک از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به‌صرفه هستند اما به شرطی که در هنگام خرید دقت کنید و نکاتی که در این مقاله گفته می‌شود را رعایت کنید.

کیفیت بالا

اکثر ویدئو پروژکتورهای استوک وارداتی از برند های معتبر هستند و کیفیت بسیار بالایی در مقابل مبلغ پرداختی دارند. با بودجه کم شما می‌توانید یا ویدئو پروژکتور استوک با کیفیت، یا مدل‌های آکبند متفرقه و ارزان که بی‌کیفیت هستند خریداری کنید. در اغلب موارد کیفیت یک دستگاه استوک بالاتر از مبلغ پرداختی است و شما با پرداخت مبلغ مناسب یک پروژکتور با کیفیت را خریداری می‌کنید.

 

معایب ویدئو پروژکتور استوک

 

در بالا به مزایای ویدئو پروژکتور استوک پرداختیم اما قبل از خرید لازم است که معایب نوع استوک این دستگاه را هم بدانید. مهم ترین معایب ویدئو پروژکتور کارکرده به شرح زیر است:

امکان کارکرد بالا

هرچند که در میان ویدئو پروژکتورهای استوک نمونه های بسیار تمیز و در حد نو پیدا می‌شود اما اغلب آنها کارکرد بالایی دارند و بسیاری از قطعات آن از جمله لامپ فرسوده شده اند و نیاز به تعمیر دارند.

امکان تعمیری بودن

ممکن است دستگاهی که خریداری می‌کنید قبلا تعمیر شده باشد و به صورت اصولی تعمیر نشده باشد یا در آن از قطعات غیراصلی استفاده شده باشد و پس از مدت کوتاهی دچار مشکل شود یا کاملا از کار بیافتد.

مشکلات خدمات پس از فروش

ویدئو پروژکتورهای استوک گارانتی و ضمانت نامه معتبر و رسمی ندارند و در صورت بروز مشکل ممکن است با مشکلات زیادی از جمله نبود قطعات و… روبرو شوید.

بررسی عمر ویدئو پروژکتور استوک

قبل از خرید ویدئو پروژکتور استوک باید بتوانید عمر آن را تشخیص بدهید که در مقاله دیگری به طور کامل این موضوع را شرح داده‌ایم. برای تشخیص عمر ویدئو پروژکتور به طور خلاصه باید قسمت‌های زیر را بررسی کنید:

بررسی ظاهر دستگاه

ظاهر دستگاه را از نظر خط و خش، شکستگی و… بررسی کنید. ظاهر دستگاه بسیار مهم است و می‌تواند بیانگر نحوه استفاده و شرایط نگهداری آن در گذشته باشد.

بررسی طول عمر لامپ دستگاه

یکی از مهم‌ترین قطعات در ویدئو پروژکتور لامپ آن است که عمر مفید دارد و اگر زیاد کار کرده باشد باید بزودی تعویض شود. برای تشخیص طول عمر لامپ از مقالاتی که در این زمینه وجود دارد استفاده کنید.

 

تست ویدئو پروژکتور استوک قبل از خرید

قبل از خرید حتما به صورت کامل دستگاه را تست و بررسی کنید و از فروشند چند روز مهلت تست بخواهید. برخی فروشندگان به خریدار چند روز مهلت تست می‌دهند و در صورت خرابی در این مدت دستگاه را برای شما تعویض می‌کنند. برای تست ویدئو پروژکتور در هنگام خرید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. بررسی کامل وضعیت ظاهری دستگاه
 2. تشخیص عمر دستگاه با روش‌های گفته شده
 3. بررسی وضعیت تعمیر یا تعویض قطعات
 4. بررسی و تست کابل‌ها و اتصالات
 5. بررسی کارتن و لوازم جانبی همراه دستگاه
 6. چک کردن همه درگاه‌های ورودی و خروجی
 7. تست ریموت کنترل (در صورت دارا بودن ریموت)
 8. تست وایفای (در صورت دارا بودن وایفای)
 9. تست لامپ (تصاویر مختلف را بر روی پرده در محیط روشن و محیط تاریک نمایش دهید و از سلامت لامپ مطمئن شوید. وجود هرگونه لکه‌تیره یا روشن، یا هاله رنگ، سایه، کمرنگ بودن تصویر،‌تار بودن و… نشان دهنده خرابی ویدئو پروژکتور یا لامپ آن است.)
 10. چک کردن دکمه‌های روی بدنه دستگاه
 11. تست کارکرد صحیح فن و دمای دستگاه
 12. بررسی کنید که دستگاه بعد از مدتی خود به خود خاموش نشود

توجه به برند در هنگام خرید ویدئو پروژکتور استوک

در هنگام خرید ویدئو پروژکتور استوک توجه به برند آن بسیار حائز اهمیت است. برند دستگاه باید از برند‌های معتبر و شناخته شده باشد. سعی کنید در هنگام خرید برند‌های ناشناس یا متفرقه را انتخاب نکنید. حتما برندی را خریداری کنید که در بازار ایران شناخته شده و معروف باشد تا در صورت خرابی بتوانید مراکز سرویس و قطعات آن را پیدا کنید.

این نکته مهم را به یاد داشته باشید که ویدئو پروژکتورهای استوک دارای گارانتی و ضمانت رسمی نیستند. بنابراین اگر برندهایی که در بازار ایران رایج نیستند را خریداری کنید، در صورت خرابی ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوید. برند‌هایی مانند اپسون، پاناسونیک، بنکیو، دل، ان ای سی، هیتاچی، ویوتیک، ویوسونیک از برندهای شناخته شده‌ی بازار ایران هستند.

توجه به مدل و امکانات

نکته دیگری که باید مد نظر داشته باشید توجه به مدل دستگاه و امکاناتی است که دارد. اگر مدل ویدئو پروژکتور استوکی که خریداری می‌کنید خیلی قدیمی باشد ممکن است کیفیت تصویر پایینی داشته باشد و امکاناتی را که شما لازم دارید نداشته باشد. بنابراین به مدل و سال ساخت آن توجه کنید و موارد زیر را نیز در نظر بگیرید.

 1. دارا بودن پورت‌های ورودی و خروجی‌ مورد نیاز (ممکن است شما پورت‌هایی را نیاز داشته باشید که در بعضی مدل ها نباشد، برای مثال بعضی مدل های قدیمی پورت‌هایی مانند HDMI ندارند.)
 2. توجه به اندازه، رزولوشن و وضوح تصویر
 3. توجه به میزان نوردهی لامپ( اگر از دستگاه در محیط‌های روشن استفاده می‌کنید این مورد بسیار مهم است.)
 4. لامپ ویدئو پروژکتور گرم است یا سرد؟ (اگر نوع لامپ دستگاه گرم کار باشد باید بعد از خاموش کردن آن مدتی فن ها روشن می‌مانند تا لامپ را خنک کنند. اما در نوع سرد بعد از خاموش کردن دستگاه نیازی به خنک شدن لامپ آن نیست.)
 5. اگر شما قصد اتصال به‌وسیله گوشی یا وایرلس به ویدئو پروژکتور را دارید این مورد را بررسی کنید.

جمع بندی

برای خرید ویدئو پروژکتور استوک باید بسیار دقت کنید و موارد زیادی را در نظر بگیرید تا بتوانید با قیمت مناسب یک دستگاه با کیفیت خریداری کنید. توصیه ما این است که حتما از مراکز و فروشندگان معتبر خرید کنید و از فروشنده بخواهید که دستگاه را برای مدتی ضمانت کند.

 

 

نظرات (6)

saeid

خیلی برای من برای خرید ویدئو پروژکتور کمک کرد ممنون از سایت خوبتون

  stock projector

  خوشحالم که بهتون کمکم کرده موفق باشید

آذری

کاش به بررسی برندهای مختلف هم می پرداختین تو اگتخاب خیلی بهمون کمک می کرد

  stock projector

  ان شال..در مقاله های بعدی می پردازیم

سلام وقت بخیر . من میخوام یه پروژکتور استوک بگیرم اما نمیدونم کدوم برند قوی تره و بهتره. مقالتون رو کامل خوندم ممنون از راهنمایی کامل و مفصلتون

  stock projector

  سلام
  وقتتون بخیر
  بهترین برند چه نو و چه استوک برند اپسون
  ولی تو استوک غیر از اپسون ، اینفوکوس و ویویسونیک هم دستگاه های خیلی خوبی هستند
  بسته به کاربری شما و بودجه باید دستگاه انتخاب کنین لزوما یک دستگاه واحد خوب وجود نداره