بهترین ویدئو پروژکتور خانگی برای اتاق نشیمن
بهترین ویدئو پروژکتور خانگی برای اتاق نشیمن

بهترین ویدئو پروژکتور خانگی برای اتاق نشیمن

در حالی که قیمت تلویزیون‌های صفحه‌نمایش بزرگ کاهش یافته است، نمایش روی پرده همچنان مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه برای لذت بردن از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مورد علاقه‌تان بر روی صفحه‌نمایش بزرگ (100 اینچ یا بیشتر) است. اما تعداد کمی از مردم یک اتاق اختصاصی برای نمایش واقعی دارند. پروژکتور سینمای خانگی اگر به دنبال پروژکتوری هستید که در اتاق نشیمن شما عالی عمل کند، سینمای خانگی اپسون 3800 بهترین ترکیب از روشنایی، کیفیت تصویر و ویژگی‌ها را دارد. خروجی نور بیشتری نسبت به اکثر پروژکتورهای با قیمت مشابه دارد، با این حال همچنان کنتراست فوق العاده ای برای ارائه تصویری تند و زیبا ارائه می دهد.

چرا باید به ما اعتماد کنید

نویسنده علاوه بر اینکه سردبیر Wirecutter بوده، به مدت 20 سال در مورد پروژکتورها و تلویزیون ها برای نشریات مختلف، از جمله CNET، مجله سینمای خانگی، و مجله Sound & Vision، نوشته و بررسی کرده است. همچنین بیشتر بررسی های اولیه پروژکتور را برای Wirecutter نوشته است. آموزش ISF و NIST و تجهیزات آزمایشی خود را دارد (شامل طیف رادیومتر، روشنایی و روشنایی سنج و ژنراتورهای الگوی آزمایشی) برای اندازه گیری دقت پروژکتور. همچنین برای بیش از 15 سال از یک پروژکتور به عنوان “تلویزیون” اصلی خود استفاده کرده است، بنابراین می داند که چه چیزی باعث ایجاد یک پروژکتور همه منظوره اتاق نشیمن می شود.

این برای کیست

اگر فضای کافی دارید و به دنبال ارتقای سیستم سرگرمی خود برای به دست آوردن تجربه سینمایی بیشتر در صفحه نمایش بزرگ در خانه هستید، اما نمی خواهید اتاق خود را کاملا تاریک کنید، یک پروژکتور روشن و اتاق نشیمن ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد.  پروژکتورهای امروزی می توانند به طور قابل توجهی خروجی نور بیشتری نسبت به پروژکتورهای چند سال پیش ارائه دهند، به این معنی که دیگر در زیرزمین ها یا دیگر اتاق های تئاتر اختصاصی که می توانید میزان نور را کاملاً کنترل کنید، محدود نمی شوند.

پروژکتورهای موجود در این راهنما در مورد بهترین پروژکتور اقتصادی برای سینمای خانگی، یک پله بالاتر از عملکرد 1080p ارائه می دهند. همه آنها وضوح بهتر از 1080p دارند (سازندگان آنها آنها را 4K می نامند، اما این موضوع قابل بحث است – که در مورد آن صحبت خواهیم کرد) و از پخش ویدیو با محدوده دینامیکی بالا (HDR) پشتیبانی می کنند، درست مانند بهترین تلویزیون ها – و اغلب روشن تر هستند. نسبت به پروژکتورهای مقرون به صرفه (به ویژه مدل های کوچکتر قابل حمل و پیکو). آنها برای یک اتاق با کاربری ترکیبی ایده آل هستند.

پروژکتورهای سینمای خانگی سطح بالا معمولاً به طور کلی روشن نیستند، اما سطوح سیاه بسیار عمیق تر و نسبت کنتراست بالاتری تولید می کنند که هر دو در یک اتاق تاریک مشهود هستند.

همانطور که پروژکتورهای اتاق نشیمن امروزی می توانند روشن باشند، اگر بتوانید ریزش نورهای سرگردان روی صفحه را به حداقل برسانید، همچنان بهتر به نظر می رسند. انتخاب‌های ما در زیر به اندازه‌ای روشن هستند که اگر مقداری نور در اتاق دارید، همچنان می‌توانید ببینید چه اتفاقی می‌افتد، اما توانایی پایین آوردن چراغ‌ها، کشیدن پرده یا بستن پرده‌ها کیفیت تصویر را بهبود می‌بخشد. به عنوان مثال، اگر یک مهمانی دارید، می‌توانید چراغ‌های اتاق را روشن بگذارید، اما همچنان باید پرده‌ها را ببندید. اگر ترجیح می دهید نور بیشتری در اتاق داشته باشید، ممکن است به خرید یک صفحه نمایش مخصوص ردکننده نور محیط (ALR) برای جفت شدن با پروژکتور اتاق نشیمن خود فکر کنید.

چگونه انتخاب و آزمایش کردیم

برخلاف دسته تلویزیون‌ها که تولیدکنندگان نام‌های بزرگ هر سال مدل‌های جدیدی را معرفی می‌کنند، دسته پروژکتورها نسبتاً کند حرکت می‌کنند. بسیاری از مدل های چند ساله هنوز در حال تولید هستند. با ظهور 4K و شیوع روزافزون HDR، این چرخه کند حرکت می تواند مشکل ساز شود. به عنوان مثال، پروژکتورهای چند سال پیش ممکن است فقط از مشخصات قدیمی HDMI 1.4 پشتیبانی کنند، که سازگاری کامل آنها را با جدیدترین کنسول های بازی و پخش کننده های رسانه ای محدود می کند.

بنابراین، برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه مدل هایی را فراخوانی و آزمایش کنیم، ابتدا لیستی از پروژکتورهای جدیدتر که می توانند سیگنال 4K را وارد کنند، سازگاری HDR دارند و حداقل از HDMI 2.0 پشتیبانی می کنند، گردآوری کردیم. ما روی محدوده قیمت 1000 تا 3000 دلار تمرکز کردیم . در این محدوده قیمت، اکثر پروژکتورها حداقل وضوحی بالاتر از 1080p دارند (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد). از آنجایی که ما به دنبال پروژکتورهایی بودیم که نیازی به استفاده در یک سینمای خانگی اختصاصی نداشته باشند، حداقل 1500 لومن روشنایی می‌خواستیم.

با استفاده از معیارهای بالا، ما چهار رقیب را دعوت کردیم که ویژگی های مورد نظر ما را داشتند: BenQ TK850i، Epson Home Cinema 3800، LG HU70LA و Optoma UHD35. پس از تنظیم تنظیمات اولیه تصویر آنها به گونه ای که به بهترین شکل ظاهر شوند، دقت رنگ و دمای رنگ آنها را با استفاده از طیف سنج و نرم افزار Calman بررسی کردیم و نسبت کنتراست آنها را با استفاده از نورسنج اندازه گیری کردیم. سپس آنها را در کنار هم قرار دادیم  و با استفاده از یک ویدیو اسپلیتر Monoprice 1×4 آنها را به همان منبع متصل کردیم. ما انواع محتوای 4K و HDR را روی یک صفحه نمایش 102 اینچی با بهره 1.0 تماشا کردیم و یک یا دو پروژکتور را در یک زمان مسدود کردیم تا ببینیم چگونه مقایسه می‌شوند.

مسلماً مهمترین ویژگی قضاوت در مورد کیفیت تصویر نسبت کنتراست است که به میزان تاریکی تاریک ترین قسمت های تصویر در مقایسه با روشن ترین قسمت های تصویر اشاره دارد. نسبت کنتراست “بومی” کاری است که تراشه های ایجاد کننده تصویر و منبع نور پروژکتور می توانند به تنهایی انجام دهند، در حالی که نسبت کنتراست “دینامیک” کاری است که پروژکتور می تواند با کمک یک عنبیه یا لامپ انجام دهد که به طور خودکار کل تصویر را برای تاریکی تاریک می کند. محتوای ویدیویی و آن را برای محتوای ویدیویی روشن  می کند. بومی چیزی است که در هر لحظه می بینید. پویا چیزی است که در صحنه های مختلف امکان پذیر است. به طور کلی، کنتراست بومی بسیار مهمتر است. برای مثال، کنتراست پویا می تواند کمک کند که نوارهای سیاه و سفید در طول یک صحنه تاریک کمتر قابل توجه به نظر برسند، اما پروژکتور این اثر را با تیره کردن کل تصویر به دست می آورد.

هیچ روش اجباری برای اندازه گیری نسبت کنتراست وجود ندارد، بنابراین سازندگان می توانند به طور کلی هر عددی را که می خواهند در برگه مشخصات ایجاد کنند. به همین دلیل است که اعداد اندازه گیری شده ای که در بحث های ما در زیر مشاهده می کنید بسیار بسیار کمتر از آنچه سازندگان ادعا می کنند، مانند هر پروژکتوری که در دنیای واقعی اندازه گیری می شود، است.

من هر پروژکتور را در دقیق‌ترین حالت تصویر اندازه‌گیری کردم، نمایش آن را روی یک صفحه نمایش 1.0 افزایش (درخشندگی) و همچنین اندازه‌گیری مستقیم در خود لنز (روشنایی) اندازه‌گیری کردم. من یک تصویر کامل سیاه را اندازه گرفتم و سپس با همان تنظیمات یک پنجره 100٪ سفید (15٪ از صفحه) را اندازه گرفتم. این مراحل را با تنظیمات مختلف عنبیه و لامپ تکرار کردم تا نسبت‌های کنتراست بومی و دینامیکی متوسط را بدست آوریم.

همچنین خروجی نور هر پروژکتور را که روشنایی نامیده می شود، آزمایش کردم. این آزمایش را با هر پروژکتور در دقیق ترین حالت تصویر خود انجام دادم، زیرا داشتن یک تصویر روشن اگر وحشتناک به نظر برسد، معنای زیادی ندارد.  به میزان روشنایی پروژکتور برای موقعیت هایی که حداکثر روشنایی لازم است توجه داشته ام. این معمولاً به معنای استفاده از حالت تصویر پویا یا روشن پروژکتور بود.

می‌خواستم مطمئن شوم که رنگ‌های هر پروژکتور مطابق با استانداردهای HDTV دقیق هستند. ما می‌خواستیم قرمزها قرمز، سبزها سبز و غیره باشند. یک پروژکتور با رنگ دقیق بسیار واقعی تر از پروژکتور بدون رنگ به نظر می رسد. این جنبه از نسبت روشنایی و کنتراست جذابیت بالایی برخوردار نیست، اما همچنان بسیار مهم است. من رنگ هر پروژکتور را با اسپکترورادیومتر اندازه گرفتم. همه انتخاب‌های ما از این نظر بسیار خوب بودند، حداقل در حالت‌های تصویر دقیقشان.

علاوه بر این، من جزئیات و نویز را با استفاده از الگوهای مختلف تست و تماشای محتوای واقعی بررسی کردم. هیچ پروژکتوری در این محدوده قیمتی 4K “واقعی” نیست – همانطور که در آنها تراشه های تصویربرداری با 3840×2160 پیکسل ندارند. در عوض، آن‌ها به سرعت پیکسل‌هایی را که باید برای تولید چند پیکسل روی صفحه تغییر می‌دهند. این به آن اندازه که به نظر می رسد یک معامله بزرگ نیست و در بحث هر انتخاب بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

من همچنین محتوای HDR را تماشا کردم، اگرچه توجه به این نکته مهم است که پروژکتورها نمی توانند HDR را به خوبی تلویزیون ها نمایش دهند.

در نهایت، تأخیر ورودی پروژکتورها را بررسی کردم، آزمایشی که برای گیمرها مهم است، زیرا تعیین می‌کند که فشار دادن یک دکمه روی کنترلر با چه سرعتی منجر به انجام عمل روی صفحه می‌شود. هر بازی که به زمان بندی دقیق نیاز دارد – چه یک بازی تیراندازی اول شخص، یک پلتفرمر یا یک بازی مسابقه ای – کمتر آزاردهنده خواهد بود و در نمایشگری با تاخیر ورودی کم، امتیاز بهتری کسب خواهید کرد.

یکی از مواردی که ما در تصمیم خود لحاظ نکردیم کیفیت صدا بود. هر پروژکتوری که ما آزمایش کردیم دارای بلندگوهای داخلی است، اما آنها کوچک و کم مصرف هستند. از آنجایی که فرض می‌کنیم این پروژکتورها برای تنظیم دقیق‌تری نسبت به یک شب فیلم گاه به گاه در نظر گرفته شده‌اند، فکر می‌کنیم که بهتر است آنها را با یک گیرنده و بلندگو یا نوار صوتی جفت کنید.

انتخاب ما: Epson Home Cinema 3800

Photo: Michael Murtaughاین پروژکتور روشنایی بالا را با رنگ دقیق، کنتراست عالی و ابزارهای راه اندازی خوب ترکیب می کند تا در اتاق های مختلف قرار بگیرد.پروژکتور بسیار روشن Epson Home Cinema 3800 نسبت به پروژکتورهای ارزان قیمت 1080p یک گام واضح در کیفیت تصویر بالاتر می‌برد و نسبت کنتراست اصلی آن – تفاوت بین تاریک‌ترین و روشن‌ترین قسمت‌های یک تصویر – بسیار بالاتر از بسیاری از پروژکتورهای مشابه است. قیمت این پروژکتور نمی تواند با بهترین پروژکتورهای سینمای خانگی 4K در عملکرد کلی رقابت کند، اما روشنایی بالای آن، انتخاب بهتری برای استفاده در اتاق نشیمن یا اتاق خانواده است که در آن نمی توانید تمام نور را مسدود کنید. Home Cinema 3800 همچنین دارای رنگ‌های دقیقی است که رنگ‌های سبز، آبی، قرمز و هر چیزی در این بین را تولید می‌کند. تصویر از نظر فنی 4K نیست و به اندازه آنچه از برخی رقبا می‌بینید کاملاً واضح به نظر نمی‌رسد، اما هنوز جزئیات بالایی دارد. و زوم بیشتر این پروژکتور (1.6 برابر) و جابجایی لنز بهتر به شما انعطاف پذیری بیشتری در مکان یابی می دهد که ممکن است در اتاق نشیمن بیشتر از اتاق تئاتر اختصاصی اهمیت داشته باشد.ترکیبی از روشنایی بالا، کیفیت تصویر عالی، و انعطاف پذیری مناسب در مکان یابی Epson Home Cinema 3800، آن را به بهترین پروژکتور اتاق نشیمن برای اکثر افراد تبدیل کرده است. روشنایی استثنایی آن به شما این امکان را می دهد که از یک تصویر عظیم، یک تصویر فوق العاده روشن یا برخی مصالحه بین این دو لذت ببرید. اگرچه Home Cinema 3800 در آزمایش‌های ما واضح‌ترین تصویر را ارائه نکرد، اما تصویر هنوز کاملاً دقیق بود. این پروژکتور تاخیر ورودی کمی را برای بازی ارائه می‌کند و از فرمت‌های HDR10 و HLG با محدوده دینامیکی بالا پشتیبانی می‌کند. Home Cinema 3800 همچنین دارای ابزارهای راه اندازی بهتری نسبت به رقبای با قیمت مشابه است و همچنین دارای بلندگوی داخلی و پشتیبانی از بلوتوث برای ارسال بی سیم صدا به یک سیستم صوتی خارجی است.
یکی از بزرگترین نقاط قوت Home Cinema 3800 – و دلیل اصلی کارکرد آن در اتاق‌های مختلف، حتی آن‌هایی که کنترل نور مطلق ندارند – روشنایی فوق‌العاده آن است. Home Cinema 3800 در دقیق ترین حالت تصویر خود، حالت سینما، 57.44 فوت لامبرت (196.8 نیت) را بر روی یک صفحه نمایش 102 اینچی و 1.0 افزایش می دهد. این تقریباً به 1772 لومن ترجمه می شود. اگر می خواهید دقت رنگ و دمای رنگ را کنار بگذارید، حالت تصویر پویا 93.4 fL (تقریباً 2882 لومن) قابل توجه است. این حالتی نیست که احتمالاً بیشتر اوقات از آن استفاده کنید، اما برای تماشای رویدادهای ورزشی گاه به گاه ظهر در اتاقی با نور خوب انجام می شود. برای مقایسه، سالن های سینما اغلب 15 fL هستند و تلویزیون های چند سال پیش اگر بیش از 50 fL بودند روشنایی در نظر گرفته می شدند (اگرچه تلویزیون های HDR مدرن بسیار بسیار روشن تر هستند).
بنابراین، بله، Home Cinema 3800 فوق‌العاده روشن است—روشن‌ترین پروژکتوری که در این گروه آزمایش کردیم، و گاهی اوقات تقریباً بیش از حد روشن (مانند تماشای فیلم در شب در تاریکی). با این حال، همیشه می توانید روشنایی را کاهش دهید. حالت لامپ Eco، که نه تنها ساکت تر است، بلکه برای طول عمر لامپ بهتر است، تقریباً 30 درصد تیره تر است. در این حالت، Home Cinema 3800 همان روشنایی BenQ TK850i در روشن ترین حالت خود است و فقط کمی از Optoma UHD35 کم نورتر است.
Home Cinema 3800 دارای دو ورودی HDMI به اضافه یک پورت USB است که می تواند یک استریم استیک را تغذیه کند. شما همچنین اتصالات سفارشی نصب و راه اندازی مانند پورت RS-232 و ماشه 12 ولت دریافت می کنید.                 عکس: مایکل مورتاگ
تولیدکنندگان مختلف پروژکتور از فناوری های مختلفی برای تولید تصویر استفاده می کنند. تقریباً همه پروژکتورهای با قیمت زیر 2000 دلار از فناوری DLP یا LCD استفاده می کنند. سینمای خانگی 3800 تنها پروژکتور LCD در گروه آزمایشی ما بود. بقیه طرح‌های تک‌تراشه‌ای DLP بودند. در این بازه قیمتی، پروژکتورهای LCD عموما نسبت کنتراست بهتری نسبت به پروژکتورهای DLP دارند و Home Cinema 3800 نیز از این قاعده مستثنی نیست.  نه تنها نسبت کنتراست Home Cinema 3800 بهترین پروژکتوری بود که ما برای این راهنما آزمایش کردیم، بلکه بهتر از تقریباً همه پروژکتورهای 1080p ارزان قیمت بود. کنتراست بومی متوسط 1456:1 را اندازه‌گیری کردم. این ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما اکثر پروژکتورهای ارزان قیمت 1080p و 4K کنتراست کمتر از 1000:1 دارند. این بدان معناست که پروژکتور می‌تواند سایه‌های عمیق‌تری ایجاد کند و در عین حال نورهای روشن ایجاد کند، بنابراین تصویر عمق و پانچ بیشتری دارد. اگرچه هیچ یک از پروژکتورهایی که ما برای این راهنما آزمایش کردیم عالی نبودند، تصاویر مدل های دیگر نسبت به Home Cinema 3800 صاف تر به نظر می رسید. حتی BenQ TK850i که دومین نسبت کنتراست برتر را در تست ما داشت، حدود 30 درصد نسبت کنتراست کمتری داشت.
دقت رنگ خارج از جعبه Home Cinema 3800 در حالت سینمای آن نیز عالی بود، بهترین پروژکتوری که برای این راهنما آزمایش کردیم. رنگ‌های اصلی آبی و سبز کاملاً دقیق بودند و قرمز فقط کمی نارنجی بود. رنگ های ثانویه فیروزه ای، سرخابی و نارنجی نیز دقیق بودند. نتیجه یک تصویر بسیار طبیعی بود، چه به گوجه فرنگی، چه علف یا آسمان بدون ابر نگاه کنم. طبق اندازه‌گیری‌های ما، Home Cinema 3800 دمای رنگ دقیقی نیز داشت که نشان می‌دهد تصویر کلی چقدر سرد (آبی) یا گرم (قرمز) به نظر می‌رسد: تصاویر تیره‌تر دقیقاً در استاندارد D6500 بودند، در حالی که تصاویر روشن‌تر بسیار کمی خنک بودند اما به اندازه ای نیست که در هنگام تماشای محتوای واقعی قابل توجه باشد.
هیچ پروژکتوری به اندازه کافی روشن نمی‌درخشد، و همچنین محدوده دینامیکی ندارد که بتواند HDR را آنطور که باید انجام دهد. با این حال، Home Cinema 3800 در تبدیل یک تصویر HDR به چیزی که می تواند به درستی نمایش داده شود، بدون برش دادن بیش از حد هیچ هایلایت بیش از حد روشن، کار مناسبی انجام می دهد. واقعاً هیچ مزیت عملکردی برای این کار وجود ندارد، اما برخلاف بسیاری از پروژکتورهای ارزان‌تر «با قابلیت HDR»، این مدل موارد پردازش قابل توجهی را اضافه نمی‌کند که تماشای یک تصویر HDR را دشوار می‌کند.
کنترل از راه دور اپسون دارای نور پس زمینه است و دکمه های زیادی را ارائه می دهد تا شما را مستقیماً به ورودی های مختلف و تنظیمات تصویر هدایت کند. عکس: مایکل مورتاگ

Home Cinema 3800 به اندازه‌ای کوچک است که روی میز قهوه‌خوری قرار می‌گیرد و به اندازه‌ای سبک است که به راحتی جابجا شود (البته می‌توانید آن را در یک پایه سقفی نیز قرار دهید). جابجایی لنز از هر نوعی در این بازه قیمتی نادر است، بنابراین وجود جابجایی لنز افقی (24± درجه) و عمودی (60± درجه) باعث می‌شود سینمای خانگی 3800 عملاً یک مدل منحصر به فرد باشد. این عملکرد، همراه با لنز زوم 1.6 برابری، در مقایسه با سایر پروژکتورهایی که آزمایش کردیم، از جمله قرار دادن پروژکتور در قفسه یا ایستادن پشت کاناپه، طیف وسیع تری از گزینه های قرارگیری را در اختیار شما قرار می دهد.

برخلاف برخی از رقبا، Home Cinema 3800 هیچ سرویس پخش داخلی ویدئویی ندارد، اما دارای دو ورودی HDMI 2.0 و یک اتصال USB است که می تواند 2 آمپر برق تولید کند، بنابراین در صورت تمایل می تواند یک استریم استیک اجرا کند. می خواهید مستقیماً یکی را وصل کنید. همچنین دارای دو بلندگوی 10 واتی، خروجی صدای آنالوگ و پشتیبانی از بلوتوث (با aptX) است.

اگر گیمر هستید، توجه داشته باشید که Home Cinema 3800 در اندازه گیری های ما تاخیر ورودی کم 28.4 میلی ثانیه داشت. این به این معنی است که بین زمانی که دکمه ای را روی یک کنترلر فشار می دهید و زمانی که آن عملکرد روی صفحه ظاهر می شود، تاخیر کمتری وجود دارد. در مورد پروژکتورها، این یکی از کمترین اعداد تاخیر ورودی است که می توانید پیدا کنید.

نقاط ضعف

مانند اکثر پروژکتورهای “4K” در این رنج قیمت، اپسون سینمای خانگی 3800 وضوح واقعی 3840×2160 ندارد. در عوض، اپسون از فناوری «بهبود 4K (1920 x 1080 x 2)» استفاده می‌کند که «هر پیکسل را برای دستیابی به وضوح دو برابری Full HD روی صفحه تغییر می‌دهد». در این ادعا کمی کلمه بازی وجود دارد، زیرا 4K واقعی در واقع وضوح چهار برابر Full HD دارد، نه دو برابر. در Home Cinema 3800، نتیجه تصویری است که بدون شک جزئیات دارد، اما وقتی در کنار تصاویر پروژکتورهای DLP ما آزمایش کردیم، وضوح کمتری دارد. این موضوع آنقدرها هم که به نظر می رسد مهم نیست، زیرا کنتراست و رنگ بهبود یافته Home Cinema 3800 به طور کلی ظاهر بهتری به تصویر می دهد.

طول عمر لامپ به اندازه پروژکتورهای دیگر این راهنما طولانی نیست. اپسون آن را 3500 ساعت در روشن‌ترین حالت و 5000 ساعت در کم‌نورترین حالت (اگرچه هنوز هم بسیار روشن) یعنی حالت Eco ارزیابی می‌کند. برای مثال، اگر هر شب چهار ساعت ویدیو تماشا می‌کنید، حالت Eco به شما بیش از سه سال زمان می‌دهد تا قبل از اینکه نیاز به تعویض لامپ داشته باشید، که تا کنون 100 دلار قیمت دارد. نسبت به اکثر لامپ‌های پروژکتور ارزان‌تر است، بنابراین این واقعیت که دوام زیادی ندارد، نگرانی بزرگی نیست.

همچنین عالی: Optoma UHD35

UHD35 یک تصویر بسیار واضح و دقیق ارائه می دهد و روشنایی و دقت رنگ را ارائه می دهد. این ابزارهای راه اندازی کمتری نسبت به انتخاب برتر ما دارد اما هزینه بسیار کمتری دارد.

اگر می‌خواهید مقداری روشنایی، کنتراست و انعطاف‌پذیری در محل را قربانی کنید تا چند صد دلار صرفه‌جویی کنید، Optoma UHD35 یک پروژکتور خوب برای اتاق نشیمن است. تفاوت آن با Epson Home Cinema 3800 در فناوری ای که برای ایجاد یک تصویر استفاده می کند (همانطور که در زیر توضیح خواهیم داد)، و قدرت فناوری در جزئیات تصویر نهفته است. در نتیجه، به طور کلی UHD35 واضح تر از Home Cinema 3800 به نظر می رسد، که طرفداران 4K مطمئنا از آن استقبال می کنند. با این حال، رنگ و دمای رنگ Optoma کمی دقیق تر است و نسبت کنتراست بدتری دارد، بنابراین تصاویر آن به اندازه اپسون غنی و سه بعدی به نظر نمی رسد. این پروژکتور همچنین کاملاً روشن نیست (اگرچه هنوز قابل احترام است)، و فاقد تغییر لنز است و محدوده زوم باریک تری دارد، بنابراین قرار دادن آن در بسیاری از اتاق ها دشوارتر خواهد بود. با این حال، UHD35 با محتوای متنوع بسیار عالی به نظر می رسد و تقریباً 30٪ ارزان تر از انتخاب برتر ما است.

Optoma UHD35 یک گزینه “بودجه ای” عالی برای اتاق نشیمن است اگر نمی خواهید به اندازه هزینه های Epson Home Cinema 3800 هزینه کنید، اما جزئیات بیشتری نسبت به آنچه با انتخاب های پروژکتور ارزان قیمت دارد. رنگ دقیقی ارائه می دهد و تقریباً به روشنی Home Cinema 3800 است، اما کیفیت تصویر کلی آن به خوبی نیست. علاوه بر این، Optoma دارای محدوده زوم محدود و بدون تغییر لنز است.

UHD35 دومین پروژکتور درخشانی است که ما برای این راهنما آزمایش کردیم. این مدل می تواند 50.78 fL (174 nits) را روی یک صفحه نمایش 102 اینچی 1.0 افزایش دهد. که تقریباً به 1567 لومن ترجمه می شود. در حالت تصویر روشن کمتر ، روشنایی آن تقریباً به اندازه اپسون با 90.13 fL است.

با این حال، نسبت کنتراست UHD35 بسیار بدتر است. این پروژکتور – مانند اکثر پروژکتورهای خانگی در این بازه قیمتی (و پایین تر) که توسط اپسون ساخته نمی شوند – مبتنی بر فناوری به نام Digital Light Processing است که از یک تراشه برای ایجاد تصویر استفاده می کند. به طور کلی، پروژکتورهای DLP فاقد کنتراست تصویری هستند که از سایر فناوری های پروژکتور مانند LCD و LCOS دریافت می کنید. میانگین نسبت کنتراست اصلی UHD35 649:1 است که با آنچه در سایر پروژکتورهای تک تراشه DLP دیده‌ایم، برابری می‌کند. تصویر به خودی خود کاملاً تمیز به نظر نمی رسد، اما وقتی تصویر UHD35 را در کنار تصویر Home Cinema 3800 مشاهده کردیم، صاف تر به نظر می رسید و صحنه های تاریک بیشتر خاکستری به نظر می رسید تا سیاه. بنابراین، علیرغم اینکه تصویر Optoma تقریباً به همان اندازه روشن بود و رنگی تقریباً دقیق داشت، تصویر Optoma به اندازه تصویر Epson غنی به نظر نمی رسید. اما من نمی گویم که 30٪ بدتر به نظر می رسید، همانطور که قیمت آن نشان می دهد.

آنچه UHD35 نسبت به Home Cinema 3800 دارد یکی از بزرگترین نقاط قوت فناوری DLP است: جزئیات. در آزمایش‌های ما، تصویر آن بسیار واضح‌تر از Home Cinema 3800 به نظر می‌رسید، بنابراین جزئیات ظریف مانند تارهای مو، چین‌وچروک‌ها و بافت‌های پارچه بسیار واضح‌تر و چشم‌نوازتر بودند. از نظر فنی، تراشه DLP UHD35 بیش از LCDهای Home Cinema 3800 4K «واقعی» نیست، اما هر یک از آینه‌های تراشه DLP به سرعت تغییر می‌کنند و چهار پیکسل روی صفحه ایجاد می‌کنند. این منجر به 8.3 میلیون پیکسل کامل روی صفحه می شود — یا 3840×2160 (معروف به 4K). متأسفانه، با وجود وضوح فوق العاده UHD35، جزئیات تنها یک جنبه از کیفیت کلی یک تصویر است و این پروژکتور از همه جهات یک گام عقب تر از Home Cinema 3800 باقی می ماند.

در مقایسه با Epson Home Cinema 3800، Optoma UHD35 گزینه های اتصال بیشتری دارد، از جمله دو ورودی HDMI، یک پورت USB تغذیه، یک ورودی ویدیوی RGB برای استفاده با رایانه، و خروجی های صوتی آنالوگ و دیجیتال.               عکس: مایکل مورتاگ

Optoma می‌تواند ویدیوهای با محدوده دینامیکی بالا را در فرمت‌های HDR10 و HLG پخش کند و مانند اپسون، سیگنال HDR را به چیزی که می‌تواند به درستی و بدون له‌کردن برجستگی‌های روشن نمایش دهد، به خوبی انجام می‌دهد. مانند همه پروژکتورها، این پروژکتور فاقد محدوده دینامیکی برای نمایش ویدیوهای HDR همانطور که قرار است به نظر برسد، آنها را به خوبی پردازش می کند تا قابل مشاهده باشد.

عمر لامپ بسیار خوب است، به طوری که Optoma ادعا می کند 4000 ساعت در حالت لامپ روشن، 10000 ساعت در حالت Eco ساکت تر اما 40٪ کم نورتر، و 15000 ساعت در حالت لامپ دینامیک، که روشنایی لامپ را بر اساس میانگین روشنایی تغییر می دهد. تصویر در آخرین حالت، نسبت کنتراست پویا در حدود 2034:1 است، اگرچه شما تقریباً 20 درصد از حداکثر روشنایی ممکن را با پروژکتور از دست می‌دهید و ممکن است صدای بالا و پایین شدن فن‌ها را با لامپ بشنوید.

UHD35 فاقد هر نوع جابجایی لنز است و فقط دارای محدوده زوم کوچک و 1.1 برابری است که هر دوی این موارد، قرار دادن آسان آن را در یک اتاق بسیار دشوارتر از Home Cinema 3800 می کند. اگر از قبل یک پایه سقفی یا یک صفحه نمایش ثابت دارید، حتما باید ماشین حساب صفحه Optoma را بررسی کنید تا مطمئن شوید که این پروژکتور در تنظیمات شما مناسب است. با این حال، اگر یک پروژکتور DLP قدیمی را جایگزین می کنید، احتمالاً خوب خواهید بود – زیرا اکثر آنها در این زمینه ها به طور مشابه محدود هستند.

کنترل از راه دور Optoma که کوچک و دارای نور پس زمینه است، دکمه های کمتری نسبت به ریموت اپسون دارد. عکس: مایکل مورتاگ

UHD35 هیچ سرویس پخش داخلی ویدئویی ارائه نمی دهد، اما مانند Home Cinema 3800، دارای دو ورودی HDMI 2.0 است و اتصال USB آن می تواند یک استریم استیک را تغذیه کند. دارای یک بلندگوی 10 واتی داخلی است و دارای خروجی های صوتی دیجیتال آنالوگ و نوری است، اما از بلوتوث برای ارسال بی سیم صدا به سیستم صوتی خارجی پشتیبانی نمی کند.

تأخیر ورودی، که اگر گیمر هستید مهم است، در این پروژکتور 33.6 میلی‌ثانیه است. این مقدار کمی بالاتر از رقم پروژکتور اپسون است، اما تفاوت قابل توجه نیست. Optoma همچنین ادعا می کند که UHD35 قادر به پذیرش سیگنال 1080p با فرکانس 120 هرتز برای ارائه زمان پاسخ حتی کمتر است، اما ما قادر به آزمایش آن نبودیم. (توجه داشته باشید که این فرکانس 4K/120 هرتزی نیست که با کنسول های بازی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس امکان پذیر است.)

یکی از مشکلات احتمالی UHD35 و همه پروژکتورهای تک تراشه DLP این است که رنگی که روی صفحه می بینید توسط یک چرخ رنگ به سرعت در حال چرخش ایجاد می شود و برخی از افراد می توانند متوجه “رنگین کمان” یا لکه دار شدن رنگ شوند، به خصوص زمانی که آنها چشمان خود را حرکت می دهند یا زمانی که یک جسم روشن در پس زمینه ای تاریک قرار دارد. بیشتر مردم متوجه رنگین کمان های DLP نمی شوند و بیشتر افرادی که متوجه رنگین کمان می شوند، آزارشان نمی دهد. با این حال، اقلیت کوچکی متوجه آنها می شوند و آنها را آزاردهنده می دانند. اگر شما هستید (یا اگر متوجه شدید که شما هستید)، به جای آن اپسون خانگی سینما 3800 را انتخاب کنید.

دیگر پروژکتورهای اتاق نشیمن خوب

اگر یک پروژکتور لیزری 4K می‌خواهید (و مایلید برای تهیه آن هزینه بیشتری بپردازید): Optoma UHZ50 یک پله بالاتر از کیفیت تصویر نسبت به انتخاب‌های ما است، همراه با افزایش قیمت متناسب. با وضوح دو برابر اپسون خانگی 3800، به علاوه تصویر ذاتا واضح تر که از فناوری DLP دریافت می کنید، جزئیات بسیار عالی است. موتور نور لیزر + فسفر تصویری روشن و رنگارنگ ایجاد می کند که یک پله بالاتر از آنچه از Optoma UHD35 مبتنی بر لامپ دریافت می کنید است. موتور لیزری به این معنی است که هرگز نیازی به تعویض لامپ نخواهید داشت و امکان روشن و خاموش شدن سریع را فراهم می کند، بیشتر شبیه تلویزیون. UHZ50 همچنین زوم کمی بهتر از UHD35 دارد و مقدار کمی جابجایی لنز عمودی دارد – اما اپسون هنوز در این مناطق انعطاف‌پذیرتر است. به طور کلی کیفیت تصویر UHZ50 بهتر از انتخاب های ما است، البته نه به اندازه قیمت.

منتظر چه چیزی باشیم

تعداد زیادی پروژکتور 4K جدید وجود دارد که قصد داریم آنها را آزمایش کنیم.

سینمای خانگی 2350 جدید اپسون با قیمت 1300 دلار، یک پروژکتور هوشمند و بازی محور با Android TV داخلی، نرخ رفرش 120 هرتز و تاخیر ورودی کم زیر 20 میلی ثانیه است. این مدل یک پله پایین تر از انتخاب برتر فعلی ما یعنی 3800 است. از همان فناوری تغییر پیکسل PRO-UHD برای رزولوشن بهتر از 1080p استفاده می کند، اما دارای خروجی نور کمتر 2800 لومن است. 2350 دارای بلندگوی داخلی 10 واتی، خروجی صدای بلوتوث و جابجایی عمودی لنز است.

Optoma نسخه کوتاه پرتابی از انتخاب همچنین عالی ما، UHD35 را معرفی کرده است. UHD35STx جدید 1750 دلاری دارای مشخصات مشابه نسخه اصلی است، اما با پرتاب 0.5:1 که گرفتن تصویر بزرگتر از فاصله کمتر (تا 100 اینچ از فاصله کمتر از 4 فوت) را آسان تر می کند. این پروژکتور دارای خروجی نور ادعایی 3600 لومن، نرخ تازه سازی 240 هرتز و تاخیر ورودی کم 4 میلی ثانیه برای ویدیوهای 1080p است. استفاده از لنز کوتاه می‌تواند کیفیت تصویر را تغییر دهد، بنابراین ما قصد داریم UHD35STx را آزمایش کنیم تا ببینیم چگونه با نمونه اصلی مقایسه می‌شود.

در نمایشگاه CES 2023، بنکیو پروژکتور HT4550i 4K DLP را معرفی کرد که از منبع نور LED استفاده می کند. این مدل خریداران سینمای خانگی را هدف قرار داده است، اما دارای خروجی نور نسبتاً بالای ادعا شده 3200 انسی لومن است که آن را برای استفاده در اتاق نشیمن مناسب می کند. این شرکت می گوید که می تواند 100٪ طیف رنگی DCI-P3 را نمایش دهد و از فرمت های HDR10 و HLG با محدوده دینامیکی بالا پشتیبانی می کند. همچنین دارای قابلیت جابجایی لنز عمودی و افقی و زوم 1.3 برابری برای قرار دادن تصاویر راحت‌تر است و با یک دانگل Android TV که از Netflix پشتیبانی می‌کند، ارائه می‌شود. قرار است در ماه آوریل عرضه شود و قیمتی در حدود 3000 دلار خواهد داشت.

BenQ همچنین پروژکتور جدید 1800 دلاری GP500 4K DLP HDR را به نمایش گذاشت که برای استفاده معمولی در اتاق نشیمن طراحی شده است. این یکی همچنین دارای منبع نور LED با روشنایی کمتر 1500 انسی لومن است. GP500 با یک دانگل Android TV و چهار بلندگوی 5 واتی که یک میدان صوتی 360 درجه تولید می کنند، به عنوان یک راه حل همه کاره طراحی شده است. فاقد زوم و تغییر لنز است. در عوض، برای قرار دادن تصویر به فوکوس خودکار، کیستونینگ و اجتناب از اشیا متکی است.

JVC پروژکتور LX-NZ30 DLP را معرفی کرد که از فناوری تغییر پیکسل برای تولید وضوح 4K استفاده می کند (برخلاف مدل های JVC با قیمت بالاتر که وضوح 4K اصلی دارند). دارای منبع نور لیزری و روشنایی ادعایی 3300 لومن و همچنین زوم 1.6 برابری و جابجایی لنز افقی و عمودی است. از HDR10 و HLG پشتیبانی می کند و برای گیمرها گزارش شده است که تاخیر کم 6.25 میلی ثانیه دارد و می تواند از نرخ فریم 1080p 240 هرتز پشتیبانی کند. LX-NZ30 در ماه مارس با قیمت 3500 دلار در دسترس خواهد بود.

هایسنس بیشتر بر روی پروژکتورهای تلویزیون لیزری بسیار کوتاه خود تمرکز کرد، اما این شرکت یک پروژکتور پرتاب استاندارد 4K را معرفی کرد: مینی پروژکتور هوشمند Cube C1. این پروژکتور DLP از همان منبع نور لیزر TriChroma استفاده می کند که در برخی از پروژکتورهای رده بالاتر UST این شرکت یافت می شود. روشنایی آن 1600 انسی لومن است و از Dolby Vision HDR پشتیبانی می کند. برای قرار دادن تصویر به فوکوس خودکار، کیستونینگ و اجتناب از اشیا متکی است. C1 دارای پلتفرم تلویزیون هوشمند VIDAA و وای فای 6e Hisense خواهد بود. ما انتظار داریم که در تابستان 2023 در دسترس قرار گیرد، اما قیمت آن اعلام نشده است.

ViewSonic پروژکتور کوتاه پرتاب X2-4K، مدل 4K DLP با منبع نور LED و روشنایی ادعایی 2900 انسی لومن را معرفی کرد. قرار است در سه ماهه دوم سال 2023 با قیمت فروش 1600 دلار عرضه شود. Viewsonic می‌گوید یک نسخه بدون پرتاب کوتاه نیز در راه است که هزینه کمی کمتر خواهد داشت.

رقابت

ما LG HU70LA را مستقیماً با انتخاب های خود مقایسه کردیم، و خیلی کم نور و کمی بیش از حد گران بود. اما همچنان پروژکتور بسیار خوبی است. این تنها پروژکتوری در گروه آزمایشی ما است که به جای لامپ سنتی از LED استفاده می کند، به همین دلیل گران تر است و آنقدر روشن نیست. با این حال، این بدان معنی است که شما هرگز مجبور نیستید یک لامپ را جایگزین کنید، که باید هر سه تا پنج سال (یا بیشتر) با انتخاب های ما انجام دهید. مانند بسیاری دیگر از پروژکتورهای تک تراشه DLP که آزمایش کرده ایم، HU70LA نسبت کنتراست بسیار پایینی دارد. این LED‌ها به HU70LA اجازه می‌دهند رنگ‌های بسیار عمیق‌تر و زنده‌تر از آنچه انتخاب‌های ما تولید می‌کنند ایجاد کند، بنابراین در آزمایش‌های ما تقریباً در برابر رقبای بسیار روشن‌تر، به ویژه با محتوای HDR، ایستادگی کرد. دارای برنامه‌های استریم داخلی است و حتی اتصال آنتن دارد (این تنها پروژکتوری است که با آن دیده‌ایم). به طور کلی، اگر از ایده جایگزینی لامپ متنفرید یا رنگ‌های عمیق‌تری نسبت به سایر پروژکتورهایی که آزمایش کردیم می‌خواهید، ممکن است بخواهید HU70LA را بررسی کنید.

ما همچنین مدل گران‌تر LG HU810PW را آزمایش کردیم که از دو لیزر و یک فسفر برای ایجاد نور استفاده می‌کند. نتیجه یک پروژکتور نسبتا آرام و روشن با رنگ عالی است. با این حال، نسبت کنتراست برای یک پروژکتور DLP بسیار کمتر از حد متوسط است. بنابراین با هر صحنه‌ای جز صحنه‌های کاملاً روشن، HU810PW شسته و صاف به نظر می‌رسد. با کمی پول کمتر، پروژکتور لیزری Optoma UHZ50 4K (که در بخش دیگر پروژکتورهای اتاق نشیمن خوب در بالا ذکر شد) به طور کلی تصویر بهتری ارائه می دهد، هرچند با قابلیت زوم و تغییر لنز کمی کمتر.

BenQ TK850i در تست ما بین Epson Home Cinema 3800 و Optoma UHD35 قرار گرفت. ظاهر و اندازه‌گیری آن بهتر از Optoma بود، اما به اندازه‌ای نیست که قیمت بسیار بالاتر آن را توجیه کند – که به قیمت اپسون نزدیک‌تر است (گاهی قیمت آن کمی بیشتر، گاهی اوقات کمی کمتر است). اپسون در روشنایی، کنتراست و دقت رنگ بهتر عمل کرد اما در یک زمینه کوتاه آمد: جزئیات. مانند UHD35، TK850i مبتنی بر DLP بسیار واضح تر از Home Cinema 3800 به نظر می رسید، به خصوص در مورد حرکت. 850i در مقایسه با اپسون برای اکثر افراد راحت تر است، زیرا تنها 30± درجه تغییر عمودی لنز و زوم 1.3 برابری را ارائه می دهد. هر دوی این اعداد بهتر از آنچه از Optoma دریافت می کنید، با عدم تغییر کامل لنز و زوم 1.1 برابری آن هستند. بنابراین BenQ می تواند در اتاق های بیشتری نسبت به Optoma جای بگیرد اما نه به اندازه اپسون. اگر مایلید حدود 1700 دلار برای یک پروژکتور خرج کنید، ما اپسون خانگی 3800 را ترجیح می‌دهیم. اما اگر جزئیات بهتری را می‌خواهید، مخصوصاً با حرکت سریع، و بد نیست چند صد دلار بیشتر از Optoma UHD35 خرج کنید. برای دریافت تنها تصویری تا حدودی بهتر، BenQ TK850i انتخاب خوبی است.

BenQ HT3550i (که من مستقل از کارهایی که برای این راهنما انجام دادم آزمایش کردم) همتای سینمای خانگی TK850i است و دارای بسیاری از ویژگی ها و مشخصات مشابه است. رنگ بسیار خوبی ارائه می دهد (به مراتب عمیق تر از TK850i) اما این کار را به هزینه نور خروجی انجام می دهد که باعث می شود بسیار کم نورتر شود. رنگ عالی و مهم است، اما سایر پروژکتورهای اینجا رنگ بسیار خوب و معمولاً بسیار دقیق را ارائه می دهند در حالی که برای استفاده در اتاق نشیمن بسیار روشن تر هستند. توجه داشته باشید که ممکن است هنوز نسخه‌های قدیمی‌تر و غیر اندرویدی این دو پروژکتور BenQ را با شماره مدل HT3550 و TK850 به صورت آنلاین پیدا کنید.

Optoma UHD30 (که من به طور مستقل از این راهنما آزمایش کردم) با UHD35 جایگزین شده است اما هنوز در دسترس است. تفاوت زیادی بین این دو وجود ندارد، اگرچه تصویر UHD35 کمی بهتر از UHD30 به نظر می رسد، به خصوص با HDR. با توجه به انتخاب، من می گویم UHD35 گزینه بهتری است، اما اگر تخفیف زیادی در قیمت پیدا کردید، UHD30 جایگزین مناسبی است.

Optoma UHD38 که ما آن را آزمایش نکردیم، برادر UHD35 است. روشنایی آن 400 لومن بیشتر است (یا حدود 10٪ روشن تر) و معمولاً 100 دلار بیشتر هزینه دارد. در غیر این صورت آنها یکسان هستند. ما فکر نمی کنیم که افزایش اندک در روشنایی ادعا شده حتی 100 دلار ارزش داشته باشد، به همین دلیل است که UHD35 را بیشتر دوست داریم، اما اگر به تمام نوری که می توانید نیاز دارید، آن را دنبال کنید.

ما سینمای خانگی اپسون 3200 را که برادر ارزان‌تری نسبت به 3800 است و طراحی مشابهی دارد، آزمایش نکردیم. 100 لومن کمتر رتبه بندی شده است، که چیز مهمی نیست، اما تنها 40 درصد نسبت کنتراست امتیازی را دارد. اگرچه اعداد نسبت کنتراست سازنده هرگز دقیق نیستند، اما تفاوت زیاد و قیمت پایین تر نشان می دهد که این پروژکتور کیفیت تصویر 3800 را ارائه نمی دهد. اگر نمی توانید 3800 را بخرید و پروژکتور DLP نمی خواهید. ، 3200 قابل تامل است. اما در عوض می‌توانید Home Cinema 2250 را تهیه کنید که «فقط» 1080p است اما 300 دلار ارزان‌تر است و عملکردی فوق‌العاده دارد. این گزینه دوم در راهنمای پروژکتور بودجه ما است.

ما همچنین اپسون خانگی 4010 قدیمی‌تر و گران‌تر را آزمایش نکردیم زیرا از HDMI 1.4 استفاده می‌کند و به اندازه 3800 برای استفاده در اتاق نشیمن روشن نیست.

ما ViewSonic X100-4K را رد کردیم زیرا روشنایی ادعا شده آن کمتر از حداقل معیار ما یعنی 1500 انسی لومن بود. مانند LG HU70LA، این پروژکتور DLP به جای یک لامپ سنتی از منبع نور LED استفاده می کند و به نظر نمی رسد برای استفاده در اتاق نشیمن به اندازه کافی روشن باشد. به علاوه، بررسی‌هایی که دیده‌ایم می‌گویند عملکرد کلی آن در بهترین حالت متوسط است.

این مقاله توسط آدرین ماکسول و گرانت کلوزر ویرایش شده است.

منبع: nytimes