چرا یک ویدئو پروژکتور برای سینمای خانگی شما بهتر از تلویزیون است؟
تلویزیون در مقابل  پرده نمایش پروژکتور

چرا یک ویدئو پروژکتور برای سینمای خانگی شما بهتر از تلویزیون است؟

اگر سیستم سینمای خانگی شما از اندازه ای بهره می برد که یک تلویزیون استاندارد می تواند ارائه دهد (یعنی تقریباً 88 اینچ یا کوچکتر) و نیازی به داشتن بلندگو در پشت صفحه نمایش تصویری نیست و همچنین نیازی به جمع کردن سطح بصری در زمانی که در آن نیستید وجود ندارد. استفاده کنید، پس به هر حال، یک تلویزیون یک سرمایه گذاری خوب برای شما است. با این حال، تلویزیون‌ها تنها می‌توانند تا این اندازه بزرگ شوند و همه آنها از نظر طراحی ثابت هستند به این معنی که همه آنها فضای دیوار را اشغال می‌کنند. این دلایل و موارد دیگر به پروژکتورها چندین مزیت عمده نسبت به تلویزیون می دهد.

اندازه تلویزیون در مقابل  پرده نمایش پروژکتور

اولین مزیت پرده نمایش پروژکتور مربوط به اندازه است.  88 اینچ ممکن است بر اساس استانداردهای تلویزیون بزرگ باشد، اما در استانداردهای پرده نمایش پروژکتور کوچک است. برای اینکه این مفهوم را بیشتر پیش ببریم، اشاره می کنیم که صفحه نمایشی با قطر 120 اینچ تقریباً دو برابر یک صفحه نمایش 88 اینچی به نظر می رسد.

علاوه بر این، پیدا کردن یک تلویزیون صفحه تخت بیش از 100 اینچ دشوار است. آمازون حتی یکی ندارد!

در همین حال می توانید یک پرده نمایش فیلم خانگی با اندازه بیش از 200 اینچ دریافت کنید! تنها عامل محدود کننده اندازه دیوار شما (و بودجه شما) است.

قیمت تلویزیون در مقابل قیمت پرده نمایش پروژکتور

واقعیت این است که یک تلویزیون پیشرفته ارزان تر از یک پروژکتور سطح بالا و ترکیب صفحه نمایش است.

شما می توانید یک تلویزیون 4k با اندازه 86 اینچی در قیمت 1700 دلار تهیه کنید. یک پروژکتور واقعی 4K و پرده نمایش با آن اندازه، حدود 2000 دلار برای شما هزینه خواهد داشت. اما سعی کنید تلویزیونی بزرگتر از آن پیدا کنید و به دنبال هزینه 9000 دلاری برای یک تلویزیون 100 اینچی هستید.

برای یک پرده نمایش 100 اینچی با کیفیت بالا و پروژکتور 4k می توان هزینه ای کمتر از 2500 دلار داشت. و با یک پروژکتور می‌توانید حتی بزرگ‌تر شوید بدون اینکه قیمت آن را افزایش دهید

پرده نمایش پروژکتور فضای کمتری را اشغال می کنند

یکی از مسائلی که یک تلویزیون دارد مربوط به این واقعیت است که هیچ انعطافی در مورد ابزار تلویزیون وجود ندارد. منظور ما از این این است که هیچ راهی برای ناپدید شدن تلویزیون وجود ندارد، و علاوه بر این، هیچ راهی برای استفاده از فضای دیواری که یک تلویزیون اشغال می کند برای چیزی غیر از خودش وجود ندارد. این مورد در مورد پرده نمایش پروژکتور صدق نمی کند. یک پرده نمایش پروژکتور موتوری جمع شونده این توانایی را دارد که در صورت عدم استفاده بسیار نامحسوس باشد. این مزیت دوگانه این است که به طور بالقوه بزرگتر است، اما همچنین فضای دائمی کمتری را نسبت به تلویزیون اشغال می کند و زیبایی شناسی بهتری به فضای شما می دهد.

با این حال، حتی در مورد پرده نمایش ثابت (به معنی فریم ثابت) پروژکتور، هنوز در مقایسه با تلویزیون، مزیت صرفه جویی در فضا دارد. با یک پرده سینمای آکوستیک می توانید بلندگوهای صدای فراگیر خود را در دیوارها پنهان کنید و زیبایی شناسی تمیزتری را در اتاق رسانه ای به شما ارائه می دهد.

صدای بهتر

ال ای دی و سایر تلویزیون های صفحه تخت با گذشت زمان صاف تر شده اند. یکی از قربانیان کوچک شدن قطعات، کاهش قابل توجه کیفیت صدا از بلندگوهای داخلی است. با یک پروژکتور پرتاب بسیار کوتاه، نوار صوتی داخلی را دریافت می‌کنید که بهتر از هر بلندگوی OLED، QLED، LCD، پلاسما یا هر نوع صفحه تخت دیگر است.

حتی با یک پروژکتور پرتاب معمولی، همچنان این فرصت را دارید که تجربه صوتی بهتری نسبت به یک تلویزیون صفحه تخت بزرگ داشته باشید. این به محل قرارگیری بلندگوها و به ویژه بلندگوی کانال مرکزی شما مربوط می شود. در دنیای ایده آل، بلندگوی کانال مرکزی شما باید در سطح گوش شنونده باشد. اما با تلویزیون، نمی توانید بلندگوی خود را در سطح ایده آل قرار دهید. باید در بالا یا پایین صفحه نمایش شما باشد. خوب کار می کند، اما الگوی کمال آکوستیک نیست.

اگر به‌دنبال صدای ایده‌آل هستید، می‌توانید با یک پروژکتور و ترکیب پرده نمایش به لطف صفحه‌های پروژکتور شفاف آکوستیک به آن برسید. یک پرده نمایش شفاف آکوستیک سطحی را ارائه می دهد که به صدا اجازه عبور از آن را می دهد. این بدان معنی است که می توانید از همان دیواری که پرده نمایش روی آن قرار دارد استفاده کنید تا هم بخش بصری و هم صوتی سینمای خانگی خود را برآورده کند. در این سناریو می توان بلندگوها را پشت پرده نمایش قرار داد. علاقه مندان اغلب به این نکته اشاره می کنند که چگونه وقتی صدا از خود تصویر بیرون می آید، تصاویر حتی بیشتر زنده می شوند. مطمئناً این ویژگی در تلویزیون ها امکان پذیر نیست.

قابل حمل بودن

مزیت سوم این است که پروژکتورها و پرده نمایش می توانند قابل حمل باشند. بدیهی است که همه پرده نمایشعا  قابل حمل نیستند، و بعید است که بخواهید یک پروژکتور سینمای خانگی با کیفیت بالا را در چمن جلویی با خود ببرید. اما مواردی وجود دارد که ممکن است هدفی برای داشتن یک پرده نمایش پروژکتور دوم در فضای باز برای استفاده قابل حمل داشته باشید که به شما امکان می دهد از پروژکتور خانگی خود در برنامه های مختلف  استفاده کنید.

شکستن تلویزیون آسان تر است

تلویزیون یک قطعه شکننده از تجهیزات الکترونیکی است. پانل ها بسیار شکننده هستند و به راحتی از نظر فیزیکی آسیب می بینند. پرتاب یک شی، هر صفحه تخت را می شکند.

اگر از سینمای خانگی خود مراقبت نمی‌کنید، تصور کردن اینکه کودکتان در حال پایین انداختن تلویزیون یا شکستن آن با توپ کار سختی نیست.

در حالی که پرده نمایش پروژکتور در برابر آسیب نفوذناپذیر نیست، بسیار ناهموارتر است و احتمال آسیب فاجعه بار کمتری دارد. مطمئناً ممکن است روی آن خراش ایجاد شود

چند نکته نهایی در مورد اینکه چرا پروژکتورها بهتر از تلویزیون هستند

نظر نهایی ما در مورد این موضوع این است که تلویزیون ها در کاری که انجام می دهند عالی هستند، اما کاری که انجام می دهند محدودتر از پروژکتور است – و مطمئناً کمتر شبیه سینماها است. هیچ چیز مانند دیدن یک صفحه نمایش بزرگ در عمل وجود ندارد. بسیاری از مشتریان ما اظهار داشته اند که راه اندازی سینمای خانگی خود را به عنوان یک تجربه سینمای قانونی هیجان انگیز و رضایت بخش می دانند. این میراث واقعی پروژکتور است.

منبع: projectorscreen