تفاوت ویدئو پروژکتور جیبی DLP و قابل حمل تک پنل LCD
مقایسه ویدئو پروژکتور جیبی DLP و قابل حمل تک پنل LCD

تفاوت ویدئو پروژکتور جیبی DLP و قابل حمل تک پنل LCD

پروژکتورهای جیبی دستگاه‌های کوچک نمایشی بسیار فشرده‌ای هستند که برای جلسات کاری و تماشای فیلم شخصی طراحی شده‌اند. پروژکتورهای جیبی با وزن کمتر از دو پوند وزن بیشتری نسبت به پروژکتورهای پیکو دارند، اما خروجی نور بالاتری دارند تا مخاطبان بیشتری را ببینند. پروژکتورهای جیبی با استفاده از منبع نور LED می توانند 30 هزار ساعت عمر لامپ و مصرف انرژی کم را ارائه دهند.

پروژکتورهای قابل حمل با فرم فاکتورهای کوچک، قابلیت حمل راحت و اتصالات Wi-Fi و HDMI بدون دردسر، به یکی از محصولات مورد تقاضا برای علاقه مندان به لوازم الکترونیکی مصرفی تبدیل شده اند. گزینه‌هایی برای مصرف‌کنندگان مانند مدل‌های باتری داخلی و پروژکتورهای LED نیز به مجموعه‌ای از انتخاب‌ها برای هر تنظیماتی افزایش یافته‌اند. و از آنجایی که آنها در هر کجا که مردم زندگی می کنند، بازی می کنند و کار می کنند، همراه با پیشرفت هایی که در پخش ویدئو انجام می شود، بسیار خوب کار می کنند، این پروژکتورهای ساده، قابل حمل و بی سیم که در هر زمان و هر مکان روی یک صفحه نمایش بزرگ پخش می شوند، در همه جا ظاهر می شوند.

از آنجایی که بیشتر برندهای پروژکتورهای قابل حمل تازه وارد این حوزه هستند، اغلب برای بقای خود به بارگذاری بیش از حد ویژگی ها بر روی طرح های موجود و قیمت گذاری بی رویه تکیه می کنند و بازار قابل حمل را به میدانی مملو از جنگ چریکی تبدیل می کنند که باعث مشخصات غیرواقعی و قیمت های ناپایدار می شود. چگونه یک مصرف‌کننده معمولی می‌تواند ترفندهای بازاریابی را شناسایی کند، از خرید اجناس بد اجتناب کند و پروژکتور قابل حمل مناسب را انتخاب کند؟

تکنولوژی پروژکتورهای قابل حمل چیست؟

تکنولوژی پروژکتورهای قابل حمل چیست؟

پروژکتورهای قابل حمل LCD ارزان از نمایشگرهای LCD تک پنل گوشی هوشمند استفاده می کنند

طراحی اپتیکال جامع پروژکتور قابل حمل DLP

 

در حال حاضر، بازار پروژکتورها بین مدل های پردازش نور دیجیتال (DLP) و نمایشگر کریستال مایع (LCD) تقسیم شده است. برای افزایش رقابت، برخی از برندها اخیراً پیکو پروژکتورهای مقرون به صرفه ای را ساخته اند که از LCD تک صفحه ای همراه با لنزها و قطعات نوری ساده تر استفاده می کنند. این ال سی دی های گوشی هوشمند قیمت پایین تری نسبت به دستگاه های میکرو آینه دیجیتال DLP (DMD) دارند، بنابراین اکثر شرکت ها هنگام انتخاب این نوع فناوری برای پروژکتورهای قابل حمل خود به طور کامل تأثیرات روی کیفیت تصویر را در نظر نمی گیرند.

پروژکتورهای قابل حمل LCD ارزان چقدر بد هستند؟

اصل پروژکتورهای LCD تک پنل بسیار شبیه به پروژکتورهای اسلاید قدیمی است که در مدارس استفاده می شود. برای نمایش تصویر از یک صفحه کریستال مایع نیمه شفاف استفاده می کند که از طریق آن منبع نور می تابد تا تصاویر را روی آینه نمایش دهد. سپس تصویر از طریق یک لنز منعکس می شود تا طرح ریزی بزرگ شود و در نتیجه محتوای قابل مشاهده ایجاد می شود.

مشکل این سیستم شفافیت ناکافی صفحه‌های کریستال مایع است، با میانگین نرخ انتقال نور 4٪ تا 6٪ یا در بهترین حالت فقط 10٪ روشنایی آنها را محدود می کند. تنها راه افزایش روشنایی تصویر، تقویت منبع نور است. اما از آنجایی که این ال سی دی گوشی های هوشمند به گرما حساس هستند، افزایش روشنایی منبع نور می تواند به مولکول های کریستال مایع آسیب برساند. به طور خلاصه، پروژکتورهای LCD تک صفحه ای نرخ تبدیل انرژی نور پایینی دارند و فناوری راهی برای تولید روشنایی بالا در این نوع پروژکتورها پیدا نکرده است.

سه نکته کلیدی که باید در هنگام ارزیابی یک پروژکتور قابل حمل در نظر گرفت چیست؟

یک پروژکتور قابل حمل کاربردی و کاربردی را چگونه ارزیابی می کنید؟

این سه نکته کلیدی را در نظر بگیرید:

1. روشنایی

2-کیفیت تصویر

3.قابل حمل بودن

 مشخصات روشنایی از نظر اعداد

همانطور که در بالا توضیح داده شد، پروژکتورهای LCD تک صفحه ای به دلیل فاکتورهای روشنایی و دما محدود هستند، به طوری که پروژکتورهای LCD تک صفحه ای فعلی در بهترین حالت تنها 200 تا 300 لومن سطح روشنایی واقعی را تولید می کنند. با این حال پروژکتورهای LCD تک صفحه ای با روشنایی تبلیغاتی 2000 تا 3000 لومن در همه جای بازار یافت می شوند. در واقع، این اعداد بسیار غیر منطقی هستند. از آنجایی که خرید آنلاین بسیار رایج است، مصرف کنندگان قادر به آزمایش عملکرد واقعی یک پروژکتور نیستند. این می تواند باعث شود که آنها با اعداد و ارقام متورم و قیمت های مقرون به صرفه فریفته شوند تا متوجه شوند پس از دریافت محصول متوجه می شوند که فریب خورده اند.

2. واقعیت پشت اپتیک کیفیت تصویر

بدیهی است که مهمترین بخش هایی که کیفیت تصویر پروژکتور را تعیین می کنند منبع نور، عناصر تصویربرداری و اجزای نوری مرتبط با لنز هستند. اما برای پایین نگه داشتن قیمت ها، پروژکتورهای LCD تک صفحه ای از پنل های نمایشگر گوشی های هوشمند کم هزینه به عنوان عناصر تصویربرداری و مکانیک نوری ساده شده استفاده می کنند که نور ناهموار تولید می کند. این به نوبه خود باعث می شود که تصویر نمایش داده شده در مرکز واضح باشد، اما به سمت لبه ها مبهم باشد، که نتیجه اجتناب ناپذیر استفاده از فناوری غیر استاندارد است.

تصویر پروژکتور در مرکز واضح است اما به سمت لبه‌ها مبهم است

 

تصویر نمایش داده شده در مرکز واضح اما به سمت لبه ها مبهم به نظر می رسد

فوکوس بد در پروژکتور  ارزان قیمت جیبی

فوکوس بد در پروژکتور ارزان قیمت جیبی

 

در پروژکتورهای قابل حمل DCL ارزان اغلب اعوجاج به خوبی تنظیم نمی شود

در پروژکتورهای قابل حمل LCD ارزان اغلب اعوجاج به خوبی تنظیم نمی شود

3.معضل قابل حمل

قابل حمل بودن یکی دیگر از نکات کلیدی فروش پروژکتورهای قابل حمل است.حجم و اندازه یکی از نکات مهم خرید برای مصرف کنندگان است. اما در پروژکتورهای LCD تک پنل، هر گونه کاهش سایز باعث ایجاد مشکل گلوگاه می شود. این مشکل به دلیل استفاده از پروژکتورهای قابل حمل ارزان قیمت از ال سی دی گوشی های هوشمند به عنوان جزء اصلی تصویربرداری ناشی می شود، زیرا LCD اگر خیلی کوچک باشد نمی تواند به وضوح بالاتری مانند 720P دست یابد. با اکثر پنل های LCD گوشی های هوشمند با اندازه 5 تا 6 اینچ، در مقایسه با DMD های 0.3 اینچی برای پروژکتورهای DLP pico، تفاوت در اندازه می تواند تا ده یا بیست برابر باشد. علاوه بر این، برای اینکه منبع نور به طور موثر کل تصویر را هنگام تابش بر روی صفحه LCD پوشش دهد، تمام مکانیک های پروژکتور داخلی، از جمله لنز و آینه، باید بر اساس اندازه پانل تنظیم شوند. در نتیجه پروژکتورهای قابل حمل LCD تک پنل قادر به دستیابی به قابلیت حمل پروژکتورهای قابل حمل DLP نیستند.

 پروژکتور قابل حمل تک پنلی

 

این تصویر یک بنکیو GV1 را با روشنایی 180 لومن در سمت چپ در مقایسه با یک پروژکتور LCD تک صفحه ای با سطح روشنایی اندازه گیری شده 90 لومن نشان می دهد. نه تنها GV1 مبتنی بر DLP به طور قابل توجهی کوچکتر است، بلکه روشنایی آن نیز دو برابر پروژکتور LCD است.

منبع: BENQ