5 نکته ای که قبل از خرید پروژکتور سینمای خانگی باید بدانید

5 نکته ای که قبل از خرید پروژکتور سینمای خانگی باید بدانید

به خرید پروژکتور فکر می کنید؟ شاید دوست دارید با دوستان خود فیلم تماشا کنید ، یا شاید به دنبال زمان با کیفیتی در کنار خانواده خود هستید. به هر دلیلی که باشد ، مهم است که موردی را پیدا کنید که مناسب نیازهای شما باشد. پروژکتورهای سینمای خانگی ممکن است همه شبیه هم به نظر برسند ، اما این مشخصات و عملکرد است که هر پروژکتور را بسیار متفاوت می کند. 4K UHD ، 1080p FHD…. در دریای “مشخصات” گم می شوید؟ تفاوت همه این پروژکتورها در چیست؟ ما به برخی از جزئیات پرداخته و یک نمای کلی از آن را به شما ارائه می دهیم.

 5 مورد اصلی هنگام خرید پروژکتور سینمای خانگی 

فناوری رنگ

اکثر پروژکتورهای سینمای خانگی در بازار پروژکتورهای پردازش نور دیجیتال (DLP) خواهند بود. پروژکتورهای DLP از آینه های کوچک برای بازتاب نور استفاده می کنند. پروژکتورهای DLP همچنین از یک چرخه رنگ استفاده می کنند. به طور کلی ، این پروژکتورها قابل حمل هستند و کنتراست بالاتری را ایجاد می کنند.

چه چیزی در مورد رنگ مهم است؟ تولیدکنندگان پروژکتور به طور کلی از رنگ قرمز ، سبز ، آبی (sRGB) به عنوان تنظیم رنگ پیش فرض استفاده می کنند. از نظر دقت ، ویدئویی که در این تنظیم ضبط می شود باید با دقت رنگ همان لحظه ای که ضبط شده است ، روی صفحه نمایش داده شود.

اما پروژکتورها نسبت به انواع دیگر نمایشگرها بسته به خروجی نور ، کنتراست و فاصله حساس تر هستند. همه اینها باید در نظر گرفته شود. آنچه برای شما قرمز روشن به نظر می رسد ممکن است برای دیگران صورتی به نظر برسد. به همین دلیل اطمینان از یک استاندارد رنگ برای همه مهم است. Rec 709 رنگ استانداردی برای صنایع تلویزیون ، فیلم و AV است تا از طیف رنگ یکسان ، وضوح ، نرخ فریم و مشخصات فیلم برای همه تجهیزات HD از جمله نمایشگرها ، DVD ها و Blu-ray اطمینان حاصل شود.

رزولوشن

وضوح تصویر تولید شده توسط پروژکتور ، رزولوشن نامیده می شود. یک تصویر روی صفحه کلی از نقاط کوچکی به نام پیکسل ساخته شده است. هرچه تعداد پیکسل های صفحه بیشتر باشد ، کیفیت تصویر بهتر خواهد بود. اگر هدف شما تماشای فیلم یا بازی است ، آنچه باید به دنبال آن باشید وضوح تصویر با تعداد پیکسل های بالا است.

رزولوشن خوب برای پروژکتور سینمای خانگی 1920X1080 است که ما آن را Full HD و 4K UHD می نامیم (3840X2160 ، که 4K واقعی نامیده می شود). یک پروژکتور سینمای خانگی با کیفیت خوب حداقل این مشخصات پیکسلی را دارد که برای نمایش فیلم ها یا بازی های HD به آنها نیاز دارید. برای مرجع ، پروژکتور W2700 Cinehome BenQ دارای 4K UHD و 8.3 میلیون پیکسل مجزا برای هر فریم است ، چهار برابر وضوح تصویر Full HD 1080p. رزولوشن پروژکتور 4K واضح ترین و دقیق ترین تصاویر را از بین همه رزولوشن ها ایجاد می کند. ارزش بیشتری نسبت به پول شما دارد

نکته آخر اینکه شما لزوماً نیازی به خرید یک صفحه نمایش ندارید ، اما سرمایه گذاری روی آن می تواند دقت کنتراست را افزایش دهد ، بنابراین کیفیت تصویر بهتری را تولید می کند.

کنتراست

درک کنتراست ، جلوه ای است که توسط یک سری فریم های واحد تولید می شود. اندازه گیری کنتراست را می توان به دو صورت انجام داد: Full On/Full Off (FOFO) و ANSI Contrast. FOFO به راحتی قابل دستکاری است و معمولاً در صنعت استفاده می شود ، در حالی که ANSI اعداد معتبر بیشتری تولید می کند ، اما به سختی مورد استفاده قرار می گیرد.

کنتراست روشنایی/تاریکی کامل نسبت بین روشنایی یک الگوی سفید جامد (کامل روشن) و یک الگوی مشکی ثابت (خاموش کامل) را اندازه گیری می کند. نسبت کنتراست 5000:1 به این معنی است که الگوی سفید را 5000 برابر روشن تر از الگوی سیاه می خواند.

انسی از یک الگوی تخت شطرنجی (متشکل از 16 مستطیل ، از جمله 8 سفید و 8 سیاه) استفاده می کند. روشنایی هر دو مربع سیاه و سفید اندازه گیری و میانگین می شود و نسبت بین آنها نسبت کنتراست انسی است. علاوه بر این نسبت ها ، عوامل دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند: میزان نور محیطی که در آن پروژکتور خود را قرار می دهید چقدر است؟ و روی چه چیزی برنامه ریزی می کنید؟ نه تنها نسبت کنتراست باید در نظر گرفته شود.

خروجی نور و روشنایی

آیا به دنبال قرار دادن پروژکتور خود در داخل یا خارج از منزل هستید؟ نه تنها هر پروژکتور این کار را انجام می دهد. شما همچنین باید محیط و نور محیط آن را در نظر بگیرید. آیا فقط توسط چند نفر یا بینندگان زیادی مشاهده می شود؟ اتاقی که واحد در آن قرار دارد در چه اندازه است؟
وقتی به خروجی و روشنایی پروژکتور اشاره می کنیم ، از روشنایی اندازه گیری شده در انسی لومن استفاده می کنیم. پروژکتورها به نور حساس هستند. خروجی روشنایی برای درک مخاطب ضروری است و بین قرار دادن پروژکتور در مکانی که نور محیط زیاد است یا اتاق تاریک تفاوت وجود دارد.

برای پروژکتور سینمای خانگی در مکان تاریک که با وجود کمی نور محیط همچنان می تواند تصویر واضحی را نشان دهد ، به پروژکتور بالای 2000 لومن نیاز دارید. در حالی که محیط های سبک تر به مدلی نیاز دارند که بیش از 3000 لومن را مجاز می داند ، بهترین حالت است. اگر هنگام استفاده از پروژکتور به نور محیط احتیاج دارید ، مدلی با لومن بالاتر نتایج بهتری را تولید می کند. 

درگاه اتصال

شما باید در مورد اتصال فکر کنید. برای نمایش فیلم ، بازی یا هر تصویر دیجیتالی از طریق پروژکتور ، باید پروژکتور خود را به منبع اصلی وصل کنید ، مانند لپ تاپ یا کنسول بازی. پروژکتورهای عمومی دارای درگاه های HDMI هستند که گزینه های مختلفی را در اختیار شما قرار می دهند ، اما اکثر پروژکتورهای سینمای خانگی  اتصال جهانی دو پورت HDMI 2.0b (HDCP2.2) و کنترل های AV پیشرفته برای کنسول های بازی ، دستگاه های دستی  و Blu-ray را ارائه می دهند. پخش کننده ها به شما امکان می دهند با جلوه رضایت بخش HDR به محتوای 4K متصل شوید. پورت HDMI 2 از ARC (بازگشت صدا) پشتیبانی می کند.

موارد دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد

اندازه اتاق

چه خودتان زندگی می کنید و چه با خانواده ، در نظر گرفتن فضایی که پروژکتور خود را در نظر گرفته اید برای نحوه دلخواه شما از تجربه مشاهده مهم است. بسته به اندازه و دکوراسیون ، ابتدا باید محل پروژکتور خود را در نظر بگیرید. در وسط یا کنار. به خصوص اگر خانواده ای با فرزندان دارید ، ممکن است فضا محدود باشد. اگر به دنبال این هستید که پروژکتور خود را روی میز یا سقف قرار دهید ، به دنبال پروژکتورهایی باشید که بتوانند تصویر آن را بر اساس محل قرارگیری آن تنظیم کنند. پروژکتورهای پرتاب کوتاه ، عملکردهای تغییر لنز و تصحیح کیستون جانبی همگی بسته به زاویه و محل پروژکتور به تنظیم تصویر کمک می کنند.

هدف

پروژکتورها در همه اشکال ، اندازه ها و قیمت ها وجود دارند و بسته به نوع دستگاهی که خریداری می کنید ، عملکردهای متفاوتی دارند. ممکن است شما یک خانواده داشته باشید و بخواهید از زمان با کیفیتی برای لذت بردن از فیلم لذت ببرید. شاید شما به بازی علاقه دارید و می خواهید دوستان خود را برای بازی چند نفره با هم روی صفحه بزرگ دعوت کنید. آخرین مسابقات ورزشی ممکن است شما را وادار به جمع آوری دوستان و خانواده و تماشای بازی بزرگ بیرون کند. به هر دلیلی ، شما باید یک پروژکتور را متناسب با نیازها و نیازهای خود در نظر بگیرید!

در مجموع:
به دنبال:

1: رنگ خوب

2: رزولوشن مورد نیاز شما

3. تضاد مورد نیاز شما

4: چند لومن برای فضای شما

5: قابلیت اتصال ، اندازه مکان و هدف

پروژکتورها را می توان برای اهداف مختلف خریداری کرد ، شما می خواهید بهترین اندازه ، نور و توانایی ها متناسب با نیاز شما باشد. این امر در مورد پروژکتورهای بودجه ای نیز صدق می کند. پروژکتور را فقط از نظر قیمت آن قضاوت نکنید ، به دنبال پروژکتور مناسب خود باشید!