نکاتی که هنگام خرید پروژکتور تلویزیون دار لیزری باید در نظر بگیرید
ویدئو پروژکتور لیزری تلویزیون دار

نکاتی که هنگام خرید پروژکتور تلویزیون دار لیزری باید در نظر بگیرید

من اغلب می شنوم که صفحات تخت بزرگ در نهایت جایگزین پروژکتورها می شوند. قیمت هر اینچ تلویزیون صفحه تخت در واقع به طور چشمگیری کاهش یافته است. به عنوان مثال، یک تلویزیون ال سی دی 85 اینچی می تواند امروزه قیمت کمتری نسبت به تلویزیون 65 اینچی در 4 سال پیش داشته باشد. با این حال، پروژکتور هنوز بهترین قیمت در هر اینچ را ارائه می دهد، به خصوص در اندازه های بالاتر از 85 اینچ.

چرا تلویزیون خود را در اینچ اندازه گیری کنید در حالی که می توانید آن را با فوت اندازه گیری کنید؟ هیچ چیز قابل مقایسه با تماشای زنده ورزش، تماشای یک فیلم پرفروش، یا انجام یک بازی ویدیویی روی صفحه‌نمایش مورب 10 فوت نیست.

پیشرفت‌های جدید در فناوری پروژکتور ممکن است باعث شود پروژکتورها سهم بازار را از پانل‌های مسطح بزرگ دور کنند. بسیاری از تولیدکنندگان پروژکتور “تلویزیون های لیزری” را معرفی کرده اند که “پروژکتورهای لیزری پرتابی هوشمند فوق کوتاه” هستند که فکر می کنیم نام مناسبی است ، بنابراین ما فقط از آنها به عنوان تلویزیون های لیزری یاد می کنیم. صرف نظر از نام، دلایل قانع‌کننده‌ای برای در نظر گرفتن این راه‌حل‌های جدید وجود دارد، چه در اتاق نشیمن، سینمای خانگی یا حتی یک اتاق کنفرانس یا کلاس درس است.

تلویزیون لیزری اپسون LS500

محبوب‌ترین اندازه‌های صفحه‌نمایش تلویزیون در حدود یک دهه گذشته به طور پیوسته رشد کرده‌اند. صفحه نمایش هایی با قطر 65 اینچ به محبوب ترین اندازه در آمریکای شمالی تبدیل شده اند و در صورت ادامه روند قیمت های اخیر، صفحه نمایش های 75 اینچی به زودی جایگزین آنها خواهند شد. در همین حال، مجموعه های 50 اینچی – که زمانی بزرگ به حساب می آمدند – اکنون به اتاق خواب منتقل می شوند.

با این حال، بعید به نظر می رسد که این روند بتواند به طور نامحدود ادامه یابد، حداقل با صفحه های تخت LCD و OLED. تلویزیون‌های LCD در حال حاضر 98 اینچ هستند، در حالی که بزرگ‌ترین OLED دارای 88 اینچ است و ساخت پنل‌های شیشه‌ای بزرگ‌تر نیز بسیار گران است. در مورد گران قیمت بودن، آن تلویزیون‌های هیولایی دارای برچسب قیمتی پنج رقمی هستند. همچنین فناوری میکرو ال ای دی جدید وجود دارد که نوید نمایشگرهایی با اندازه دیواری تقریباً در هر اندازه را می دهد، اما اکنون ما در مورد قیمت های شش رقمی صحبت می کنیم!

یک جایگزین، پروژکتوری است که نور خود را بر روی صفحه نمایش در سراسر اتاق می تاباند. این گزینه مطمئناً می‌تواند تصویر بسیار بزرگ‌تری را برای تلویزیون‌های غول‌پیکر بسیار کمتر ارائه دهد، اما چندین اشکال عمده دارد. به عنوان مثال، اکثر پروژکتورهای مقرون به صرفه “پرتاب طولانی” به سادگی نور کافی را تولید نمی کنند تا در هر جایی به جز در یک اتاق تاریک خوب به نظر برسند. صفحه‌های ردکننده نور محیطی (ALR) می‌توانند کمک کنند، اما نمی‌توانند در مورد افرادی که از پرتو نور عبور می‌کنند و روی صفحه سایه می‌اندازند کاری انجام دهند. علاوه بر این، بیشتر پروژکتورهای پرتابی بلند فاقد اسپیکر و بدون برنامه پخش داخلی هستند، و بسیاری از آنها از لامپ های رشته ای گران قیمت استفاده می کنند که در طول عمر خود کم نور می شوند و باید هر سال تعویض شوند. در نهایت، نصب آنها اغلب دشوار است و آویزان کردن آنها از سقف ضریب پذیرش هم سر پایینی دارد.

خوشبختانه، گزینه دیگری وجود دارد که اندازه صفحه نمایش بسیار بزرگتر را ارائه می دهد، تنظیم آسانی دارد.

تلویزیون لیزری (پروژکتورهای لیزری پرتابی هوشمند فوق کوتاه)چیست؟

Hisense Laser TV

تلویزیون لیزری از یک پروژکتور با پرتاب فوق العاده کوتاه (UST) و صفحه نمایش دیواری تشکیل شده است. پروژکتور فقط اینچ از دیوار فاصله دارد و نور خود را روی صفحه نمایش می دهد که نور را به ناحیه مشاهده منعکس می کند. این طراحی مانع از راه رفتن هر کسی در پرتو نور می شود، همانطور که ممکن است با یک پروژکتور معمولی، و باعث می شود بینندگان فریاد بزنند: “پایین جلو!”

در بیشتر موارد، پروژکتور نور زیادی تولید می کند، بنابراین تصویر بسیار روشن است. مسلماً به اندازه یک تلویزیون صفحه تخت روشن نیست، اما به اندازه کافی روشن است که بتواند در برابر نور محیطی در اتاق ایستادگی کند، به خصوص زمانی که با یک صفحه نمایش ویژه ردکننده نور محیط (ALR) ترکیب شود. این امر به ویژه برای گردهمایی های بزرگ مانند مهمانی مهم است.

تلویزیون های لیزری از اولین باری که در بازار مصرف کننده ظاهر شدند، مسیر طولانی را طی کرده اند. یکی از اولین ها سونی VPL-GTZ1 بود که قیمتی معادل 50000 دلار داشت! در حال حاضر، تعداد زیادی هستند که بین 2000 تا 4000 دلار قیمت دارند. با این حال، تلویزیون های لیزری در حال حاضر تقریباً در دسترس هر کسی است که یک تلویزیون بزرگ را خریداری می کند، و آنها مزایای زیادی نسبت به پسرعموهای صفحه تخت خود دارند.

اتاق نمایش

Laser TV with ambient light rejecting screen

برخی از تلویزیون های لیزری دارای صفحه نمایش مخصوص به خود هستند، در حالی که برخی دیگر نیاز به خرید جداگانه صفحه نمایش دارند. در هر صورت، اندازه صفحه نمایش معمولاً 100 تا 120 اینچ است که بسیار بزرگتر از تمام تلویزیون های صفحه تخت با قیمت مناسب است. و هزینه کل پروژکتور و صفحه نمایش معمولاً بسیار کمتر از بزرگترین تلویزیون ها است.

علاوه بر این، صفحه نمایش های همراه با اکثر تلویزیون های لیزری به طور ویژه برای بازتاب نور از پروژکتور زیر آنها به سمت منطقه مشاهده طراحی شده اند، بنابراین در مقابله با نور محیط عالی هستند. صفحه نمایش های معمولی نور را در همه جهات منعکس می کنند، بنابراین مقدار زیادی نور پروژکتور به مخاطب نمی رسد و در نتیجه تصویری کم نور می شود. همچنین، اگر در یک آپارتمان کوچک پیاده‌روی زندگی می‌کنید، مطمئن شوید که صفحه نمایش را می‌توان جمع کرد یا به شکل دیگری فشرده کرد تا بتوانید آن را از پله‌ها بالا ببرید.

البته لازم نیست با یک صفحه نمایش خاص UST شروع کنید. اگر پول کم است، می توانید به طور کلی از صفحه نمایش صرف نظر کنید و فقط از یک دیوار خالی استفاده کنید. اما به چند دلیل این ایده خوبی نیست. اول از همه، دیوار احتمالاً رنگ سفید ایده آلی نیست و هر رنگی که در رنگ ریخته شود، بر رنگ تصویری که بر روی آن پخش می شود تأثیر می گذارد. همچنین، بیشتر دیوارها کاملاً مسطح نیستند. آنها بافتی دارند که در یک تصویر ویدیویی کاملاً قابل توجه است. در نهایت، یک دیوار نور را از پروژکتور در جهات مختلف منعکس می کند و بسیاری از آن هرگز به منطقه مشاهده نمی رسد.

اگر با استفاده از دیوار خالی شروع کنید، احتمالاً آرزوی چیز بهتری خواهید داشت و می خواهید روی یک صفحه نمایش سرمایه گذاری کنید. می‌توانید با یک صفحه‌نمایش اصلی کوچک‌تر شروع کنید، سپس به یک صفحه نمایش بزرگ‌تر با طراحی ویژه UST ادامه دهید تا کیفیت تصویر را همانطور که بودجه شما اجازه می‌دهد بهبود بخشد. این یکی از مزیت‌های بزرگ تلویزیون‌های لیزری نسبت به پنل‌های تخت است – می‌توانید جنس و اندازه صفحه‌نمایش را با هزینه کمتری نسبت به خرید یک تلویزیون جدید تغییر دهید.

بگذار نور وجود داشته باشد

منابع نور لیزر می توانند سال ها کارکرد تقریباً بدون نیاز به تعمیر و نگهداری ارائه دهند

برای در نظر گرفتن یک تلویزیون لیزری واقعی، منبع نور در پروژکتور باید حداقل 20000 ساعت دوام بیاورد و بیشتر روشنایی خود را در تمام طول عمر حفظ کند. به هر حال، مدت زمان ماندگاری تلویزیون های صفحه تخت مشخص شده است. در بیشتر موارد، منبع نور در تلویزیون لیزری مجموعه ای از لیزرها است، به همین دلیل است که اغلب آنها را تلویزیون های لیزری می نامند. با این حال، چند شرکت نیز LED ها را امتحان کرده اند، اما چندان موفق نبوده اند، عمدتاً به این دلیل که به روشنایی لیزر نیستند.

لیزر چندین مزیت دارد. همانطور که قبلاً اشاره کردم، آنها بیشتر روشنایی خود را در تمام طول عمر خود حفظ می کنند و لازم نیست هر یا دو سال یکبار آنها را مانند لامپ های پروژکتورهای معمولی تعویض کنید. همچنین، آنها تقریباً بلافاصله پس از روشن شدن به روشنایی کامل می رسند، برخلاف لامپ هایی که برای “گرم شدن” به چند دقیقه نیاز دارند.

چیزهای هوشمند

Hisense 100L10E-Apps

یکی دیگر از نیازهای تلویزیون لیزری، بخش «هوشمند» است برنامه‌های پخش جریانی داخلی برای سرویس‌هایی مانند نتفلیکس، آمازون، یوتیوب و غیره. علاوه بر این، سازنده باید یک فروشگاه برنامه گسترده ارائه دهد که به شما امکان می دهد سایر برنامه های موجود را دانلود کنید. این واحد همچنین باید توانایی نمایش محتوایی را که از تلفن های هوشمند و سایر دستگاه های تلفن همراه از طریق Wi-Fi “پخش” شده است را فراهم کند.

یکی از مواردی که اکثر تلویزیون های لیزری هنوز ندارند، تیونر پخش داخلی (OTA) است. تعداد کمی مانند LG 100L5F دارای تیونر دیجیتال OTA ATSC 1.0 هستند، اما ما در حال حاضر در یک دوره انتقال به نسل بعدی پخش OTA به نام ATSC 3.0 هستیم، بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان منتظرند تا فرمت آن فراگیرتر شود. تیونرهای OTA را در تلویزیون های لیزری خود قرار دهند.

برنامه‌ها و تیونرهای OTA هر دو برای تعداد فزاینده‌ای از مصرف‌کنندگانی که می‌خواهند «سیم» را از ارائه‌دهنده کابل یا ماهواره‌شان قطع کنند، مهم هستند. این ارائه دهندگان و اکثر شبکه های پخش گرایش به قطع سیم را می شناسند، بنابراین برنامه های خود را ارائه می دهند.

تست شنوایی

تلویزیون های لیزری مانند Optoma CinemaX P2 صدای بزرگی را در بسته بندی کوچک ارائه می دهند

سپس صدای آنبرد وجود دارد. البته، همه تلویزیون ها بلندگوهای داخلی را ارائه می دهند – بدون آنها، نمایشگر از نظر فنی یک مانیتور است. اما همانطور که احتمالا می دانید، بلندگوهای اکثر تلویزیون ها صدای وحشتناکی دارند، بیشتر به این دلیل که باید بسیار کوچک باشند تا در کابینت های بسیار لاغر قرار بگیرند.

اکثر تلویزیون های لیزری دارای صدای داخلی هستند. خبر خوب در اینجا این است که کابینت پروژکتور UST می‌تواند بلندگوهای بزرگ‌تر و عمیق‌تری را در خود جای دهد، بنابراین پتانسیل صدای بسیار بهتری نسبت به اکثر تلویزیون‌ها دارند. در واقع، سیستم صوتی داخلی در تلویزیون لیزری معمولاً شبیه نوار صوتی است – بلندگوها در پنل پشتی پروژکتور نصب می‌شوند و مستقیماً به سمت بینندگان پرتاب می‌کنند در حالی که پروژکتور نور خود را روی صفحه می‌تاباند. برخی حتی می توانند یک ساب ووفر بی سیم برای باس عمیق تر اضافه کنند.

موقعیت های کابینه

نمونه ای از کابینت پروژکتور شرکت Salamander Designs

اکثر تلویزیون‌های روی یک کابینت یا پایه قرار می‌گیرند، مگر اینکه روی دیوار نصب شوند و حتی در صورت خاموش بودن، بخش آشکاری از دکوراسیون اتاق هستند. در مقابل، یک تلویزیون لیزری را می توان در داخل کابینت نصب کرد و در صورت روشن بودن، تصویر خود را از طریق یک صفحه شفاف نمایش داد و در صورت خاموش بودن کاملا نامرئی می شود. چندین شرکت کابینت هایی با طراحی خاص ارائه می دهند که پروژکتور UST را پنهان می کنند. به عنوان مثال، Salamander Designs انواع کابینت های پروژکتور UST مدولار را در چندین سبک برای برندهای مختلف پروژکتور، از جمله Epson، Hisense، LG، Sony و Vivitek ارائه می دهد.

هنگامی که پروژکتور روشن است، تصویر بزرگ و زیبایی را روی صفحه می بینید. وقتی خاموش است، چیزی جز یک تکه مبلمان که با زیبایی طراحی اتاق همخوانی دارد، نمی بینید.

اما در مورد خود صفحه نمایش چطور؟ اگر وقتی پروژکتور خاموش است نخواهید صفحه نمایش را ببینید چه؟ ساده صفحه‌ای جمع‌شونده را نصب کنید که از سقف پایین می‌آید یا وقتی زمان تماشای یک فیلم یا برنامه تلویزیونی می‌رسد، از کابینت بلند می‌شود. وقتی نمایش تمام می شود، صفحه نمایش جمع می شود و ناپدید می شود. شما حتی می توانید آثار هنری روی دیواری داشته باشید که تنها زمانی که از آن استفاده می شود توسط صفحه پوشانده می شود. این راه‌اندازی گران‌تر از یک صفحه نمایش ثابت است، اما اگر بودجه لازم را دارید به خاطر آرامش داخلی ارزش آن را دارد.

شیرجه بزنید

LG HU85LA Laser TV Projector

LG HU85LA Laser TV Projector

همانطور که می بینید، تلویزیون های لیزری مزایای قابل توجهی نسبت به تلویزیون های صفحه تخت دارند. شاید مهمتر از همه، آنها تصاویر بزرگتر را با پول کمتر ارائه می دهند  به عبارت دیگر، شما دلار کمتری برای هر اینچ اندازه تصویر می پردازید. مزیت بزرگ دیگر قابل حمل بودن است. انتقال تلویزیون لیزری از خانه ای به خانه دیگر بسیار آسان تر از تلویزیون بزرگ است. و بسیاری از ویژگی های دیگر یک تلویزیون صفحه تخت  طول عمر طولانی، تعمیر و نگهداری صفر، برنامه های هوشمند، صدای داخلی  و همچنین توانایی ارتقاء اندازه و عملکرد صفحه نمایش بدون نیاز به تعویض کل تلویزیون را دریافت می کنید.

منبع: projectorreviews