نحوه استفاده از ویدئو پروژکتور به عنوان تلویزیون
نحوه استفاده از ویدئو پروژکتور به عنوان تلویزیون

نحوه استفاده از ویدئو پروژکتور به عنوان تلویزیون

این مقاله نحوه استفاده از هر پروژکتور را به عنوان تلویزیون توضیح می دهد. بسته به قابلیت های پروژکتور خود، ممکن است برای استفاده از آن به عنوان تلویزیون به سخت افزار یا آداپتورهای اضافی نیاز داشته باشید. برنامه های مورد علاقه خود و حتی تلویزیون را با پروژکتور تماشا کنید.

چه باید بدانیم
شما می توانید از هر پروژکتوری به عنوان تلویزیون استفاده کنید، اما ممکن است به سخت افزار اضافی نیاز داشته باشید.
اگر پروژکتور شما دارای برنامه های داخلی است، ممکن است بتوانید از آن به عنوان یک تلویزیون استفاده کنید.
همچنین می توانید یک دستگاه پخش جریانی، جعبه کابل یا تیونر تلویزیون را به پروژکتور خود متصل کنید.

آیا می توانید از پروژکتور به عنوان تلویزیون استفاده کنید؟

در حالی که یک پروژکتور می تواند به راحتی برای اکثر عملکردها جای تلویزیون باشد، آنها کاملاً قابل تعویض نیستند. مهم‌ترین تفاوت این است که تلویزیون‌ها دارای تیونر تلویزیون داخلی هستند که به آنها امکان می‌دهد پخش‌های هوایی را دریافت کنند. بنابراین در حالی که می توانید به راحتی از پروژکتور به جای تلویزیون برای اجرای بازی های ویدیویی، پخش فیلم و نمایش ها و سایر فعالیت ها استفاده کنید، عمل مهم تماشای پخش تلویزیونی به سخت افزار اضافی نیاز دارد.

در اینجا گزینه های شما برای استفاده از پروژکتور به عنوان تلویزیون آمده است:

جعبه کابل: اگر جعبه کابل دارید، می توانید آن را از طریق HDMI به پروژکتور خود وصل کنید و از پروژکتور خود درست مانند تلویزیون های سنتی استفاده کنید.
دستگاه پخش جریانی: اگر دستگاه پخش جریانی مانند Roku یا Fire Stick دارید، می‌توانید آن را از طریق HDMI به پروژکتور خود متصل کنید و سپس با استفاده از برنامه‌ای مانند YouTube TV یا fuboTV تلویزیون تماشا کنید که به شما امکان پخش زنده تلویزیونی را می‌دهد.
برنامه های بومی: برخی از پروژکتورها بر روی پلتفرم هایی مانند Android TV ساخته شده اند و برنامه ها را به صورت بومی اجرا می کنند. اگر پروژکتوری مانند آن دارید، ممکن است بتوانید یک برنامه پخش تلویزیونی را مستقیماً روی پروژکتور بدون نیاز به دستگاه پخش جداگانه اجرا کنید.
تیونر تلویزیون: این دستگاه‌ها عملکرد گمشده در تلویزیون‌ها را تکرار می‌کنند، اما معمولاً در پروژکتورها وجود ندارند. روش کار آنها به این صورت است که یک آنتن را به تیونر متصل می کنید، تیونر را به پروژکتور خود وصل می کنید و سپس کانال های تلویزیونی پخش محلی را مانند تلویزیون خود تماشا می کنید.

نحوه استفاده از پروژکتور به عنوان تلویزیون

قبل از اینکه بتوانید از پروژکتور به عنوان تلویزیون استفاده کنید، باید بفهمید که از کدام روش استفاده می کنید. اگر اشتراک تلویزیون کابلی دارید، جعبه کابل بهترین روش است، زیرا به شما امکان دسترسی به سرویسی را می دهد که قبلاً برای آن پول پرداخت می کنید.

اگر دستگاه پخش جریانی را انتخاب می کنید، باید آن را بخرید و سپس هزینه اشتراک یک سرویس پخش تلویزیونی را بپردازید. اگر پروژکتور شما از برنامه‌های بومی پشتیبانی می‌کند، تنها چیزی که باید برای آن بپردازید اشتراک برنامه مورد نظرتان است. اگر می خواهید کانال های محلی را تماشا کنید، تیونر تلویزیون و آنتن مناسب بهترین راه برای رفتن هستند.

هنگامی که تصمیم گرفتید از کدام روش استفاده کنید، آماده هستید که پروژکتور خود را برای استفاده به عنوان تلویزیون تنظیم کنید:

پروژکتور را به طور معمول تنظیم کنید.

شما به یک ورودی HDMI نیاز دارید، بنابراین اگر پروژکتور شما ورودی‌های کافی در دسترس ندارد، ممکن است لازم باشد یک دستگاه ورودی مانند پخش‌کننده Blu-ray یا پخش‌کننده DVD را تهیه کنید.

یک کابل HDMI را به ورودی پروژکتور خود وصل کنید.

سر دیگر کابل HDMI را به جعبه کابل، دستگاه پخش جریانی یا تیونر تلویزیون خود وصل کنید.

پروژکتور خود را به نوار صوتی، بلندگو یا سیستم سینمای خانگی وصل کنید.

اگر از جعبه کابل یا تیونر تلویزیون استفاده می‌کنید، ممکن است لازم باشد مدتی صبر کنید تا دستگاه اطلاعات برنامه‌نویسی را از شرکت کابل دریافت کند یا کانال‌های موجود از طریق هوا را جستجو کند.

اگر از یک دستگاه پخش جریانی یا برنامه بومی استفاده می کنید، یک برنامه پخش تلویزیونی را دانلود و نصب کنید.

برای شروع تماشای تلویزیون با استفاده از پروژکتور خود آماده هستید.

آیا استفاده روزانه از پروژکتور برای تماشای تلویزیون اشکالی ندارد؟

استفاده از پروژکتور خود به عنوان تلویزیون با استفاده از هر یک از روش های ذکر شده در بالا کاملاً ایمن است. ممکن است پروژکتور خود را برای دستیابی به آن تجربه سینمای خانگی خریداری کرده باشید، اما متوجه خواهید شد که برای تماشای روزانه تلویزیون، از تماشای اخبار گرفته تا تماشای کمدی های مورد علاقه شما، به همان خوبی کار می کند.

تنها مشکل بالقوه استفاده از پروژکتور برای تماشای روزمره تلویزیون این است که ما تمایل داریم با تلویزیون به گونه‌ای متفاوت از فیلم‌هایی که روی پروژکتور تماشا می‌شوند تعامل داشته باشیم. به عنوان مثال، بسیاری از مردم تلویزیون خود را برای صدای پس زمینه روشن می کنند و حتی برخی آن را در تمام روز روشن می گذارند.

اگر پروژکتور شما از یک لامپ با طول عمر نسبتا کم استفاده می کند، باید این را در هنگام استفاده از پروژکتور به عنوان تلویزیون در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر یک لامپ پروژکتور 2000 ساعته را هر روز روشن نگه دارید، می توانید به سرعت در کمتر از یک سال آن را بسوزانید.

اگر پروژکتور شما دارای یک لامپ LED با عمر طولانی است که برای ده ها هزار ساعت استفاده رتبه بندی شده است، استفاده از آن مانند هر تلویزیون دیگری بدون نگرانی در مورد تعویض لامپ در سال بسیار آسان تر است. ما همچنان توصیه می کنیم هر پروژکتوری را که به طور فعال استفاده نمی کنید خاموش کنید.

مزایا و معایب استفاده از ویدئو پروژکتور برای مشاهده روزمره

پروژکتورها گزینه بی نظیری را از نظر اندازه صفحه نمایش در قیمت خود ارائه می دهند، بسیاری از پروژکتورهای صفحه نمایش 100 اینچی با قیمتی کمتر از تلویزیون های 55 یا 65 اینچی عرضه می شوند. اما محتوایی غیر از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی پرستیژ چطور؟ در مورد استفاده معمولی روزانه چطور: کمدی های تلویزیونی کابلی و کانال های خبری مورد علاقه شما؟ آیا پروژکتورها برای آن هم خوب هستند؟

شما می توانید برای تماشای تلویزیون معمولی و روزمره کاملاً از پروژکتور استفاده کنید. به پروژکتور آسیبی نمی رساند (اگرچه ممکن است عمر لامپ را سریعتر از بین ببرد)، و ممکن است منجر به تجربه کلی بهتر تماشای تلویزیون با قیمت پایین تر از اکثر تلویزیون های بزرگتر شود.

یک پروژکتور ممکن است گران باشد، اما گرانتر از یک تلویزیون بسیار بزرگ نیست. این یک فاکتور شگفت‌انگیز بسیار بیشتری در یک فضا دارد، اما ارزش آن را دارد که درباره برخی از جوانب مثبت و منفی با جزئیات صحبت کنیم، از جمله این واقعیت که پروژکتورها برای چشمان شما بسیار بهتر هستند. همانطور که در راهنمای خود به آن اشاره کردیم.

مزیت قیمت غیرقابل انکار نسبت به گزینه های تلویزیون بزرگ

پرفروش ترین و بزرگترین تلویزیونی که می توانید در آمازون بخرید کدام است؟ در زمان نگارش این مقاله، تلویزیون LED هوشمند ال‌جی 86UM8070PUA 86 اینچی 4K Ultra HD (در آمازون) این عنوان را می‌گیرد و این کار را با قیمتی نزدیک به دو هزار دلار انجام می‌دهد.

اما نکته اینجاست: این تلویزیون هنوز 14 درصد کوچکتر از یک صفحه نمایش 100 اینچی است و پروژکتوری که بتواند این کار را انجام دهد نیمی از هزینه خواهد بود. به معنای واقعی کلمه. برای مثال، پروژکتور هوشمند XGIMI H2 4K (در آمازون) با کمتر از نصف تلویزیون 86 اینچی ال‌جی عرضه می‌شود و نه برای یک صفحه نمایش 100 اینچی، نه برای یک صفحه نمایش 200 اینچی، بلکه برای یک صفحه نمایش 300 اینچی طراحی شده است.

اگر هدف شما بزرگ بودن تصویر است، شکی نیست که پروژکتورها دارای مزیت هستند.

تجربه کاربری چشمگیر

صفحه نمایش بزرگ فقط ویدیو را جذاب تر می کند. چه اخبار، چه سریال های کمدی یا یک فیلم بلاک باستر، داشتن یک صفحه نمایش بزرگ برای تماشای تمام محتوای “عادی” شما باعث می شود که همه آنها جذاب تر به نظر برسند. این موضوع بخشی از زندگی شما را می گیرد – مراسم هفتگی تماشای برنامه های مورد علاقه شما و این تجارب را به چیزی اساسی تر ارتقا می دهد.

یکی از مزیت‌های شگفت‌انگیز این است که صفحه‌نمایش بزرگ‌تر در واقع برای چشم‌ها آسان‌تر است، زیرا میدان دید بیشتری را اشغال می‌کند و نحوه عملکرد نور در دنیای واقعی را تقلید می‌کند. اگر زیاد تلویزیون تماشا می کنید و از خستگی چشم رنج می برید، حرکت به سمت پروژکتور ممکن است این مشکلات را برطرف کند.

معایب استفاده از ویدئو پروژکتور برای مشاهده روزمره

پروژکتورها هزینه های عملیاتی بالاتری دارند که ناشی از عمر لامپ است

عمر لامپ پروژکتور معمولی حدود 2000 ساعت کار می کند، و اگر از پروژکتور برای تماشای تلویزیون روزانه استفاده کنید، به سرعت از بین می رود. به طور خاص، اگر از آن دسته افرادی هستید که در هنگام آماده سازی صبحگاهی خود و سپس دوباره تمام شب، تلویزیون را در پس زمینه روشن می گذارید، احتمالاً می توانید 8 ساعت در روز زمان اجرا داشته باشید. حدود 250 روز با این حدود نیاز به تعویض لامپ خواهید داشت.

نه حتی یک سال کامل. با این حال، صنعت پروژکتور، و به ویژه پروژکتورهای سطح بالا مانند آنچه در بالا ذکر شد، از لامپ های رشته ای کم عمر سنتی به لامپ های LED با عمر طولانی در حال حرکت هستند.

این باعث افزایش طول عمر لامپ می شود. با در نظر گرفتن مثال بالا، XGIMI H2 دارای عمر لامپ است که ادعا می کند 30000 ساعت استفاده می کند. با معیار 8 ساعت در روز ما، این مدل  10 سال را جوابگوست.

تنظیمات صوتی پیچیده تر

تلویزیون‌ها تقریباً همیشه دارای بلندگوهایی هستند که برای استفاده روزمره به اندازه کافی خوب هستند. پروژکتورها نه چندان. وقتی بلندگوهای داخلی دارند، اغلب صدایی کم با  و غیرمعمول دارند.

سوالات متداول

چگونه از پروژکتور به عنوان تلویزیون در بیرون استفاده می کنید؟
منطقه ای را که در داخل و روی آن پرتاب می کنید، پوشش دهید. شما می خواهید برای مشاهده بهینه، منطقه را تا حد معقولی تاریک نگه دارید. همچنین، پروژکتور را روی پایه، بین 5 تا 20 فوت از صفحه نمایش قرار دهید.

چگونه یک پروژکتور را تمیز می کنید؟
با یک پارچه نرم و ترجیحا میکروفیبر، از آب گرم استفاده کنید و به آرامی پروژکتور را تمیز کنید. برای هر چیز دیگری غیر از لنز، از ایزوپروپیل الکل برای شستشوی هرگونه آلودگی استفاده کنید، اما برای لنز با آب گرم بچسبانید.

منابع: lifewire و thehometheaterdiy