11 کاربرد موثر ویدئو پروژکتور
11 کاربرد موثر ویدئو پروژکتور

11 کاربرد موثر ویدئو پروژکتور

پروژکتورها تجهیزات نوری و ابزارهای نمایشی کاملی هستند که برای نمایش فیلم ها، اسلایدها و تصاویر بر روی صفحه نمایش در مکان های مختلف مفید هستند. آنها جزء اصلی کلاس های درس و جلسات شرکتی هستند، اما پیشرفت های جدیدی در فناوری این پروژکتورها ارائه شده است که استفاده از آنها را در زمینه های دیگر گسترش داده است.

پروژکتورهای مدرن سبک وزن و قابل حمل هستند، تصاویر رنگی دقیقی با وضوح بالا تولید می کنند تا سرگرمی مناسبی را ارائه دهند. اهداف بی شماری در استفاده از پروژکتورها وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به آنها بپردازیم.

استفاده از پروژکتور به نوع پروژکتور شما بستگی دارد

بیشتر پروژکتورها در کلاس های درس، جلسات کاری، مساجد و کنفرانس ها استفاده می شوند. نه تنها برای این اهداف، بلکه به طور گسترده برای سرگرمی مانند عکس های تعطیلات، پخش جریانی، تماشای فیلم، برنامه های تلویزیونی و همچنین بازی با دوستان استفاده می شود.

اکثر مردم برای انتشار DVD یا Blu-Ray به پروژکتورهای دیجیتالی متکی هستند که صفحه فیلم سینمای خانگی را دو برابر می کنند. این پروژکتورها همچنین می توانند به تلویزیون و کامپیوتر متصل شوند تا نمایشگر آن را منعکس کنند. به این ترتیب دو صفحه نمایش به طور همزمان کار می کنند.

حتی می توانید Wi-Fi یا ماهواره را به پروژکتور متصل کنید تا آن را به تلویزیون تبدیل کنید. این پروژکتورها برای ارائه و اهداف آموزشی معنادار هستند.

اگرچه انواع پروژکتورها مانند LCD، LED، LCoS و DLP در بازار موجود است، اما هر کدام از نظر عملکرد و کاربرد متفاوت هستند.

کاربردهای پروژکتور در زندگی روزمره

کاربردهای مهم زیر از پروژکتورها وجود دارد، فقط نگاهی اجمالی به کاربردهای آنها در زندگی روزمره بیندازید.

سینمای خانگی

اولین و پرکاربردترین جایی که بدون شک به پروژکتور نیاز است خانه است. آنها به کل اتاق با نور محیط اختصاص داده شده اند تا یک تجربه تئاتر سینمایی را در خانه ارائه دهند. صفحه نمایش آنها بسیار بزرگتر از تلویزیون است و جذابیت بیشتری را برای چشم ها فراهم می کند که در تلویزیون ها چندان رایج نیست.

یک پروژکتور سینمای خانگی معمولی باید دارای روشنایی حدود 2000 لومن باشد تا حداقل نسبت تصویر 16:9 را برای یک صفحه عریض ارائه دهد. همچنین می تواند نسبت های بزرگی برای HDTV، ویدئو، سینما، مربع، NTSC و Letterbox ارائه دهد.

این پروژکتورها همچنین با توجه به اتصالات مانند RCA، VGA، HDMI، LAN، USB-A، USB-B، Audio In 3.5mm و بسیاری موارد دیگر متفاوت هستند. حتی در خانه، می توان از آنها برای اهداف مختلفی مانند تماشای فیلم، پخش جریانی Netflix یا بازی استفاده کرد.

انتخاب های برتر ما برای سینمای خانگی

پروژکتور JVC DLA-NX5 4K D-ILA

4K واقعی
هندلینگ فوق العاده HDR
کنتراست بالا

اپسون 5050UB

اجرای سینمایی
کیفیت تصویر عالی
سیستم اندروید هوشمند 7.1

کلاس درس

استفاده حداکثری از فناوری را هرگز نمی توان در مؤسسات آموزشی رها کرد تا ذهن ها را برای کمک به پیشرفت دنیای مدرن متحول کند. یکی از بهترین کاربردهای پروژکتور نصب آن در داخل کلاس درس برای نمایش محتوای آموزشی بر روی صفحه است، بنابراین همه می توانند بدون هیچ مشکلی آن را مشاهده کنند.

برای به دست آوردن بهترین دید، مهم است که پروژکتور را بالای سر آویزان کنید تا سخنرانی‌ها، جلسات، بحث‌ها، اطلاعیه‌ها و همه چیزهایی که دانش‌آموزان باید در کلاس مطلع شوند، نمایش داده شود.

برای اطمینان از حداکثر وضوح فیلم برای کلاس درس، یک پروژکتور باید روشنایی 2000 تا 3000 لومن داشته باشد. با توجه به محیط اطراف کلاس، تصویر باید روشن تر از پروژکتور سینمای خانگی باشد.

سینما

سالمندان عاشق تماشای فیلم در زمان خود در پرده های بزرگ بودند. اما صنعت سینما در حال حاضر برای نمایش محتوای فیلم در اشکال مختلف ارتقا یافته است. اگر تا به حال تجربه تماشای فیلم در گذشته را داشته باشید و سپس فرصتی برای مقایسه آن با دوران مدرن داشته باشید، از نتایج قابل توجه شگفت زده خواهید شد.

یک صفحه نمایش گسترده تر و قابل توجه تر صحنه های با کیفیت و رنگارنگ را به ارمغان می آورد. ارائه تصویر به اندازه ای بزرگ است که به راحتی مکان را در خود جای دهد و به راحتی فیلم ها را با وضوح و دقت رنگ  نمایش می دهد.

تبلیغات و هنر

تبلیغات و هنر روی صفحه نمایش بزرگتر یکی دیگر از عملکردهای کامل پروژکتور است. پروژکتورهایی با نورهای روشن تر، لامپ های دوتایی یا چند لامپ، و پیش بینی های بزرگتر به طور خاص برای پروژکتورهای تبلیغاتی طراحی شده اند.

استفاده از پروژکتورها برای نمایش تبلیغات در مقایسه با پوسترهای بیلبورد با چراغ ها، علائم نئون یا حتی صفحه نمایش های کامپیوتری غول پیکر که چندین تبلیغات را به طور همزمان به نمایش می گذارند، بسیار نادر است.

با این حال، ما نمی توانیم این واقعیت را انکار کنیم که از پروژکتورها می توان برای پخش پوستر و همچنین تبلیغات استفاده کرد.

ارائه های تجاری

یکی از ضروری ترین و اولیه ترین کاربردهای پروژکتورها، ارائه جلسات کاری است. نمایش اسلاید، بحث در مورد یادداشت ها با تیم، و نمایش موارد مورد نیاز برای ماندن کل تیم در همان صفحه. این پروژکتورها برای ارائه یک تصویر روشن با متن عالی هستند.

اگر بخواهید بیشتر روی متن تکیه کنید، خرید چنین پروژکتورهایی می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد. اگر می خواهید ترکیبی از محتوا را پخش کنید، هرگز به پروژکتورهای ارزان قیمت بسنده نکنید. بهتر است بودجه آن را افزایش دهید تا فناوری را تقویت کنید تا ترکیبی از محتوا را بدون مشکل نمایش دهید.

نظامی

البته، ارتش همچنین خواستار استفاده از پروژکتورها برای انجام جلسات توجیهی و همچنین جلساتی برای تصمیم گیری در مورد استراتژی و برنامه هایی است که برای ماموریت بعدی دنبال می شود.

توجه به راهکارها باید از اهمیت برخوردار باشد تا همه بتوانند آنچه را که روی صفحه نمایش داده می شود تماشا و مشاهده کنند. بسیار مهم است که هر یک از پرسنل ارتش در هنگام توجیه در همان برگه بمانند.

ورزش

حتی در زیر رویدادهای ورزشی، آویزان کردن یک پروژکتور صفحه نمایش بزرگ برای نمایش صداها بسیار راحت به نظر می رسد. آنها باید به راحتی از فاصله دور خوانده شوند، قابل تنظیم باشند و گسترش صفحه به اندازه ای باشد که مخاطب را پوشش دهد .

بازی

گیمرهای اجتماعی یا گیمرهای هاردکور، هر دو می‌توانند تجربه بازی خود را با یک پروژکتور تا حد زیادی افزایش دهند. می توانید یک پروژکتور مخصوص بازی را به یک کنسول یا رایانه شخصی متصل کنید تا تصویری سریع و روان داشته باشید.

یکی دیگر از کاربردهای شگفت انگیز پروژکتور، زنده کردن داستان های کودکان یا ایجاد داستان های جدید با تصاویر و فیلم هایی است که می توانند روی دیوار و سقف پخش شوند.

انتخاب های برتر ما برای بازی

Optoma UHD30

آخرین تراشه DLP می تواند 8.3 میلیون پیکسل را نمایش دهد.
نرخ تازه سازی 240 هرتز برای ارائه تاخیر ورودی بسیار کم 15.7 میلی ثانیه
حالت بازی پیشرفته

بنکیو TH685

تراشه قدرتمند DLP
نرخ تازه سازی 120 هرتز با تاخیر ورودی 8.3 میلی ثانیه در 1080p.
حالت های بازی همه کاره

پروژکتورهای مهندسی

در مقایسه با پروژکتورهای آموزشی یا تجاری، پروژکتورهای مهندسی شفاف تر، قوی تر، روشن تر و عریض تر ساخته می شوند. این فقط شبیه یک ویدئو پروژکتور دیجیتال است، اما به دلیل روشنایی بالا، فاصله پرتاب بیشتر و منطقه نمایش بزرگتر، پیشرفته تر است.

آنها همچنین از دو لامپ و همچنین چند لامپ پشتیبانی می کنند. مهندسان به شدت به این پروژکتورها برای پروژه پروژه های بزرگ در یک محیط باز وابسته هستند.

نمایش منو در یک رستوران

یک منو پروژکتور یک راه عالی برای بهبود فضای رستوران یا بار سالن است. می توان از آن برای ترسیم نقشه بر روی اشیاء یا نمایش برخی از محتوای سرگرمی استفاده کرد. همچنین می تواند یک منوی خوشمزه برای یک تجربه غذاخوری بهتر روی آن پیش بینی شود.

نقاشی دیواری

اگر تا به حال قصد داشتید یک نقاشی دیواری روی دیوار بزرگ خانه خود داشته باشید، یک پروژکتور نیز می تواند این نیاز را برآورده کند. با نمایش تصاویر انتخاب شده بر روی دیوار، می توانید به راحتی و به سرعت یک نقاشی دیواری را با ردیابی در امتداد خطوط بکشید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که فقط تصویری را که فرزندتان می‌خواهد بکشد انتخاب کنید و سپس آن را روی دیوار بکشید.

مزایای استفاده از پروژکتور

استفاده از پروژکتور مزایای زیادی دارد که در زیر به آنها اشاره کرده ایم:

راحتی چشم:

بدون شک، وقتی صحبت از ایجاد راحتی برای چشم ها می شود، مزایای پروژکتورها دو برابر افزایش می یابد. اگر تا به حال تجربه معاینه چشم را داشته اید، ممکن است حروف بزرگتر و حتی کوچکتر را بخوانید زیرا حروف بزرگتر خوانده می شود.

همان پدیده ای که قرار است هنگام تماشای تلویزیون یا پروژکتور تجربه کنید. در مقایسه با تلویزیون، تماشای آن بر روی یک پروژکتور صفحه بزرگ بدون خستگی چشم آسان است.

آیا تا به حال فکر کرده اید که چشمان شما هنگام تماشای تصاویر نمایش داده شده احساس راحتی بیشتری می کنند؟

بله، این کار را می کنند و این به دلیل تأثیری است که نور منعکس شده روی چشم ها می گذارد. این برخلاف تلویزیون هایی است که از نور ساطع شده استفاده می کنند.

یک پروژکتور نور را منعکس می کند در حالی که تلویزیون نور ساطع می کند.

تصاویر بزرگتر مشاهده آسان تر و فشار کمتری ایجاد می کنند

تصاویر عظیم:

اندازه تلویزیون محدود است، در حالی که در مقایسه، اندازه تصاویر پروژکتورها بزرگتر است.

یک پروژکتور قادر به نمایش تصاویر بزرگتر است.

تنظیم اندازه تصویر بسیار آسان است.

هزینه هر اینچ بسیار کمتر از تلویزیون است.

آنها برای ارائه یک تجربه تئاتر مانند عالی هستند.

اندازه فشرده:

چه تلویزیون، تلفن یا پروژکتور، بهینه سازی اندازه چیزی است که هر سازنده ای برای آن تلاش می کند. ظهور پروژکتورهای پرتاب کوتاه باعث شده است که آن را به راحتی در قفسه ها در فاصله نزدیک پرتاب قرار دهید.

به طور مشابه، صفحه نمایش پروژکتور را می توان در دیوار نصب کرد یا حتی در زمانی که تلویزیون دائمی است و حتی نصب آن بر روی سقف آسان نیست، آن را جمع کرد.

آنها فضاها را کاملاً به حداکثر می رساند.

از نظر زیبایی شناسی بسیار خنثی هستند.

در صورت عدم استفاده به راحتی قابل نگهداری هستند.

ارزش:

اگرچه مزایای تکنولوژیکی و عملی یک پروژکتور غیرقابل رقیب است، اما قیمت مناسبی دارند. اینطور نیست که گران نیستند، اما حتی در سطح پایه، نسبت هزینه خوبی را ارائه می دهند.

با همین قیمت می‌توانید تلویزیون پیدا کنید، اما در بازده هزینه تلویزیون با پروژکتور قابل مقایسه نیست. آنها دارای بهترین فناوری سینمای خانگی هستند.

هزینه کم برای هر اینچ صفحه نمایش و همچنین نسبت هزینه به فایده را ارائه می دهد.

بازی با دوستان:

استفاده از پروژکتور می‌تواند تجربه بازی‌های ویدیویی را به سطح جدیدی برساند، مخصوصاً برای گروه‌های بزرگی از گیمرها. در حالی که اکثر پروژکتورهای مدرن با دستگاه ها و کنسول های بازی سازگار هستند.

Gregor Allen
گرگور آلن موسس و مدیر عامل آزمایشگاه گلینتی است. او مهندس الکترونیک و وبلاگ نویس است. او عاشق نوشتن نظرات بی طرفانه درباره محصولات فناوری است.

منبع: glintylab