رنگ های مناسب رنگ آمیزی سینمای خانگی
رنگ های مناسب رنگ آمیزی سینمای خانگی

رنگ های مناسب رنگ آمیزی سینمای خانگی

آنچه را که باید در مورد نقاشی سینمای خانگی بدانید را از متخصصان بیاموزید. هنگامی که در حال ساخت یک سینمای خانگی هستید، سه چیز مورد نیاز شما یک پروژکتور، یک پرده نمایش و یک سیستم صوتی است. پس از آن، تقریباً همه چیز در مورد طراحی و زیبایی شناسی اتاق است.

البته از طراحی سینمای خانگی خود غافل نشوید. شما می خواهید فضایی برای تماشای فیلم بسازید که گذراندن زمان در آن لذت بخش باشد. برای رسیدن به این هدف، باید به فضایی که می خواهید در اتاق رسانه ایجاد کنید فکر کنید. یکی از مهم ترین اجزای ایجاد آن محیط، رنگ روی دیوارها و سقف است.

5 رنگ مناسب برای رنگ آمیزی سینمای خانگی

Dark Gray/Slate/Charcoal

رنگ های خاکستری یکی از بهترین رنگ ها برای رنگ آمیزی سینمای خانگی شما هست. دیوارهای خاکستری تیره به سینمای شما ظاهری مدرن و شیک می بخشد. رنگ های خاکستری احساسی آرام و نرم ایجاد می کنند. مناسب برای تماشای فیلم هرچه خاکستری تیره تر باشد، بهتر است نور اضافی را جذب کرده و تصویر روی پروژکتور سینمای خانگی شما را بیشتر به نمایش بگذارد.

Black

مشکی همیشه یکی از بهترین رنگ ها برای رنگ آمیزی سینمای خانگی خواهد بود زیرا نور را منعکس نمی کند. این برای تماشای فیلم بسیار مهم است. یک اتاق تمام سیاه کنتراست درک شده از تصویر را در صفحه نمایش شما افزایش می دهد. مشکی مات یا مشکی مسطح پرده نمایش را در مرکز توجه مطلق قرار می دهد و تجربه سینمایی شما را بسیار افزایش می دهد. اگر فقط قصد تماشای فیلم دارید، مشکی رنگ خوبی است، اگر قصد دارید از اتاق رسانه خود با چراغ‌های روشن نیز استفاده کنید، دیوارهای مشکی می‌توانند اتاق را یکپارچه و پیش‌بینی کنند.

Dark Red/Burgundy/Maroon

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا سالن های سینما صندلی و پرده قرمز دارند؟ این فقط برای استایل نیست (اگرچه کاملاً شیک به نظر می رسند). سینماها از قرمز استفاده می‌کردند زیرا این اولین رنگی است که چشم انسان در شرایط کم نور بینایی خود را از دست می‌دهد. این بدان معنی است که اتاق تاریک تر به نظر می رسد.

اتاق‌های سینمای قرمز رنگ ما را به روزهایی برمی‌گردانند که تنها راه دیدن فیلم رفتن به سینما در شهر بود. اگر می خواهید فضای تماشای فیلم کلاسیک تری را اضافه کنید، رنگ قرمز تیره بهترین رنگ است.

Earth Tones/Dark Brown/Forest Green

رنگ‌های زمینی و قهوه‌ای تیره فضای غنی‌تر و گرم‌تری را به اتاق فیلم شما ارائه می‌کنند. اگر این همان چیزی است که شما می خواهید، قهوه ای های تیره می توانند اتاق را روشن کنند و حس دنج تری به آن ببخشند. برای کسانی که عاشق تماشای فیلم در هنگام در آغوش گرفتن هستند عالی است.

Navy Blue/Dark Blue

 

رنگ های آبی می توانند یک اثر آرامش بخش ایجاد کنند. مردم اغلب می‌خواهند فضای تماشای رسانه‌هایشان که در آن استراحت می‌کنند همان تأثیر را داشته باشد. به همین دلیل است که آبی سرمه ای انتخاب بسیار خوبی برای اتاق فیلم خانگی شماست. رنگ‌های عمیق می‌توانند در سینما معجزه کنند و حسی دلپذیر و جذاب ایجاد کنند. تریم سفید به طرز شگفت انگیزی با دیوارهای آبی سرمه ای هماهنگ می شود.

سینمای خانگی خود را با چه رنگ هایی رنگ کنید؟ از چه رنگ هایی باید اجتناب کرد؟

وقتی صحبت از رنگ آمیزی سینمای خانگی شما به میان می آید، باید چند نکته را در نظر بگیرید و مسلما رنگ یکی از مهمترین موارد است.

مطمئن شوید که به رنگ های تیره تر پایبند هستید. از رنگ‌های روشن‌تر باید اجتناب شود زیرا نور صفحه نمایشگر به احتمال زیاد از رنگ‌های روشن تابش می‌کند. از رنگ‌های روشن مانند سفید، زرد، کرم و غیره دوری کنید. این رنگ‌ها فقط نور را منعکس می‌کنند و چشمان شما را پرت می‌کنند و شما را از توجه به فیلم باز می‌دارند.

درعوض، خاکستری تیره، مشکی، سرمه ای، قهوه ای تیره یا سبز زمردی تیره انتخاب های مناسبی هستند. برای یک ظاهر سینمای سنتی، رنگ قرمز تیره مانند مارونی یا شرابی را انتخاب کنید تا پرده‌های قرمزی را که در سینماها یا تئاترهای قدیمی پیدا می‌کنید، منعکس کنید.

اگر می‌خواهید سینمای خانگی شما یک مکان آرامش‌بخش باشد که بتوانید از شلوغی زندگی روزمره فرار کنید، پس به سراغ رنگ‌های تیره آرام‌بخش مانند سبز، بژ، بنفش، خاکستری یا آبی بروید.

همانطور که گفته شد، اندازه اتاق رسانه باید بر تصمیم رنگ شما تأثیر بگذارد. یک اتاق کوچک اگر با رنگ های خیلی تیره رنگ آمیزی شود، می تواند احساس تنگی و کلاستروفوبیک کند. در عوض، رنگ های خنثی مانند خاکستری یا بژ انتخاب خوبی برای ایجاد یک محیط آرام و راحت هستند. اگر همچنین قصد دارید از اتاق برای بازی یا سرگرمی استفاده کنید، ممکن است بخواهید رنگ روشن تری را انتخاب کنید که به زنده کردن فضا کمک می کند.

اگر از قبل دکور موجود در سینمای خانگی خود دارید، رنگ هایی را انتخاب نکنید که با مبلمان یا فرش شما تضاد داشته باشد. اگر هنوز صندلی سینمای خانگی یا فرش نخریده اید، ممکن است بخواهید قبل از رنگ آمیزی دیوارها، آن ها را انتخاب کنید.

سقف سینما را چه رنگی کنم؟

در بیشتر اتاق ها می خواهید از رنگ سفید روشن یا رنگ روشن دیگری استفاده کنید. سینمای خانگی شما شبیه آن اتاق های دیگر نیست. از رنگ سفید یا رنگ روشن برای سقف خود استفاده نکنید. بهتر است با یک سایه خنثی تیره مانند خاکستری تیره استفاده کنید. شما همچنین می توانید به رنگ سایه کمی تیره تر از دیوارهای خود بروید. انجام این کار به شما کمک می کند به فضای خود ابعاد بیشتری بدهید.

آیا برای سینمای خانگی به رنگ خاصی نیاز دارید؟

هنگام رنگ آمیزی اتاق تئاتر خود، به رنگ خاصی نیاز ندارید. با این حال، توصیه می شود که رنگ صاف با سایه خنثی را انتخاب کنید. با یک روکش صاف یا مات بروید زیرا از بازتاب جلوگیری می کند و به تجربه همه جانبه می بخشد. تا حد امکان از رنگ های ساتن، براق یا نیمه براق خودداری کنید.

از آنجایی که اتاق تماشای فیلم شما باید لوکس به نظر برسد، برای اطمینان از بهترین نتیجه ممکن، سرمایه گذاری روی یک رنگ داخلی با کیفیت بالا را در نظر بگیرید.

رنگ سینمای خانگی

در حالی که رنگ معمولی به خوبی کار می کند، ممکن است بخواهید رنگ مرطوب کننده آکوستیک را برای سینمای خانگی خود در نظر بگیرید. این رنگ فرموله شده ویژه از Paint On Screen، محیط طرح شما را با یک لایه رنگ مرطوب کننده صدا کاملاً در بر می گیرد.
این رنگ آکوستیک نه تنها نویز را کاهش می دهد، بلکه نور محیط را از روی دیوارها و سقف ها نیز جذب می کند . این رنگ به نوبه خود می تواند تصویر نمایش داده شده را روی صفحه نمایش رنگ آمیزی کند. تغییر رنگ، همانطور که گفته می شود، مستقیماً بر بازتولید رنگ درک شده پروژکتور شما تأثیر می گذارد. با استفاده از این رنگ مخصوص سینمای خانگی، جلوه های بصری بهتر و صدای واضح تری دریافت خواهید کرد.

نکاتی برای رنگ آمیزی سینمای خانگی

سقف خود را تیره تر رنگ کنید 

برای جلوگیری از انعکاس نور، باید رنگی تیره در سقف خود داشته باشید. استفاده از سایه تیره‌تر از دیوارها به ابعاد فضای شما کمک می‌کند.

یک رنگ مسطح بگیرید

هنگام انتخاب رنگ برای اتاق تئاتر خود، باید رنگ پوسته تخم مرغ یا رنگ مات را انتخاب کنید. استفاده از این نوع رنگ به شما کمک می کند تا تعداد بازتاب ها را در اتاق خود کاهش دهید. با این حال، شایان ذکر است که این نوع رنگ ها به راحتی می توانند سایش را نشان دهند.

آماده‌سازی همه چیز است

اگر می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید، مطمئن شوید که فضای کاری خود را با جابجایی مبلمان، قرار دادن پارچه‌های رها کردن، چسباندن نوار و موارد دیگر آماده کنید. پس از شروع نقاشی، این کار باعث صرفه جویی در وقت شما می شود.

از اضافه کردن رنگ‌های تند نترسید 

اگر نگران هستید که اتاق تیره رنگ‌آمیزی کند به نظر برسد، یک دیوار برجسته اضافه کنید. سایه های ظریفی را انتخاب کنید که مکمل طرح رنگ اصلی باشد.

قبل از رنگ‌آمیزی پرده نمایش را از روی دیوار بردارید 

ممکن است این یک عقل سلیم به نظر برسد، اما از تعداد افرادی که سعی می‌کردند اطراف صفحه‌نمایش خود را نقاشی کنند، فقط با تکه‌های رنگ پرت‌کننده روی سطح تعجب خواهید کرد.

رنگ بیشتری از آنچه فکر می کنید دریافت کنید 

بهتر است رنگ بیش از حد داشته باشید تا اینکه وسط آن تمام شود و نیاز به بیرون رفتن و خرید بیشتر داشته باشید.

مطمئن شوید که از رنگ مناسب استفاده می کنید 

رنگی با کیفیت بالا و کم بو را انتخاب کنید که می تواند در لایه های نازک اعمال شود. شما نمی خواهید مجبور باشید چندین لایه رنگ بزنید، زیرا این کار زمان و تلاش زیادی را می طلبد.

از برس‌هایی استفاده کنید که برای این کار طراحی شده‌اند 

آنها ورود به گوشه‌های کوچک، تزئینات و سایر مکان‌های سخت‌تر را برای شما آسان‌تر می‌کنند.

رنگ آمیزی چقدر طول می کشد؟

وقتی نوبت به رنگ آمیزی اتاق تئاتر شما می رسد، زمان مورد نیاز به رنگی که استفاده می کنید و اندازه فضا بستگی دارد. یک پروژه نقاشی بسته به بزرگی اتاق می تواند از یک تا چند روز طول بکشد.

آماده سازی به این جدول زمانی اضافه می کند، بنابراین یک اتاق خالی زمان بسیار کمتری نسبت به یک فضای مبله از قبل می گیرد. شما به حداکثر 4 ساعت زمان آماده سازی نیاز دارید.

رنگ شما بین 12 تا 24 ساعت زمان نیاز دارد تا خشک شود. محیط شما همچنین می تواند بر سرعت خشک شدن رنگ شما تأثیر بگذارد.

اگر فقط دیوارهایی را دوباره رنگ آمیزی می کنید که شکل خوب و با رنگی مشابه دارند، بنابراین فقط به یک لایه نیاز دارید، آن وقت فقط یک بعد از ظهر طول می کشد. و اگر به راحتی حواس‌تان پرت می‌شود، حداکثر یک آخر هفته.

اگر از ابتدا با دیوار خشک جدید شروع می کنید که سقف و تریم نیاز به رنگ آمیزی دارد و اگر به چندین لایه رنگ نیاز دارد، بسته به اندازه فضا و تجربه نقاش ممکن است حدود 30 تا 40 ساعت طول بکشد.

صرف نظر از این، یک نقاش خوب می تواند یک پروژه با اندازه متوسط را فقط در یک روز به پایان برساند.

به چه لوازمی نیاز خواهید داشت؟

چک لیست تامین رنگ جامد شامل غلطک ها، برس ها، سطل ها، قطره ها، نوار، میله های غلتکی و شاید مقداری ایبوپروفن استحکام بیشتر برای روز بعد خواهد بود! اگر می خواهید سقف، دیوارها و تزئینات را رنگ کنید، به موارد زیر نیاز دارید:

برای محافظت از کف و مبلمان، پارچه ها و ورقه های پلاستیکی را پهن کنید
نوار ماسک برای پوشاندن قسمت هایی که نمی خواهید رنگ روی آن ها باشد
سینی رنگ
غلطک و روکش رنگ
قلم موی رنگ آمیزی
نردبان
برای سقف، دیوارها و تزئینات رنگ آمیزی کنید.

چقدر رنگ باید بگیرم؟

مقدار رنگ مورد نیاز شما به اندازه سینمای خانگی شما بستگی دارد. به عنوان یک قانون کلی، یک گالن رنگ تقریباً 400 فوت مربع را پوشش می دهد. به یاد داشته باشید که مقدار رنگ را بیش از حد تخمین بزنید تا تمام نشود. شما می توانید از ماشین حساب رنگ برای تعیین تعداد گالن مورد نیاز خود استفاده کنید. اکثر سینماهای خانگی معمولاً به ۲ تا ۴ گالن رنگ نیاز دارند.

هزینه رنگ آمیزی سینمای خانگی چقدر است؟

اگر خودتان این کار را انجام می دهید، فقط باید هزینه مواد و لوازم مورد نیاز را بپردازید.

یک گالن رنگ معمولاً حدود 20 دلار به ازای هر گالن برای برندهای ارزان قیمت و 30 تا 55 دلار برای مارک های رده بالاتر قیمت دارد. رنگ مخصوص سینمای خانگی حدود 70 دلار در هر گالن قیمت دارد. با این حال، این هزینه اضافی با بهبود تجربه صوتی و بصری بیشتر از آن هزینه می کند.

اگر یک حرفه ای را برای انجام نقاشی استخدام می کنید، میانگین نرخ ساعتی یک نقاش حرفه ای حدود 50 دلار در ساعت است. استخدام یک متخصص احتمالاً بین 500 تا 2000 دلار هزینه خواهد داشت که بستگی به اندازه سینمای خانگی شما و میزان کار مورد نیاز دارد. بسته به اندازه، پرداخت و غیره می تواند بسیار بیشتر باشد.

آیا بهتر است از نقاشان حرفه ای استفاده کنید یا نقاشی را خودتان انجام دهید؟

ممکن است وسوسه شوید که غلتک خود را بیرون بیاورید و اتاق تئاتر خود را خودتان رنگ کنید. با این حال، دانستن اینکه آیا اتاق رسانه خود را DIY کنید، تا حد زیادی به سطح مهارت شما بستگی دارد. مانند هر پروژه خانگی، اگر نمی دانید چه کاری انجام می دهید، یک حرفه ای استخدام کنید. این باعث صرفه جویی در زمان و سردرد شما می شود و همچنین نتیجه ای با کیفیت بسیار بالاتر را ارائه می دهد. بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که روزها را صرف انجام آن خودتان کنید تا مجبور شوید برای تعمیر یک کار نامرغوب با یک متخصص تماس بگیرید!

سینماهای خانگی معمولاً  با قیمت بالا انجام می‌شوند، به این معنی که می‌خواهید در اولین بار نقاشی درست انجام شود.

اگر بودجه ندارید، رنگ آمیزی سینمای خانگی خود گزینه خوبی برای صرفه جویی در هزینه است. فقط مطمئن شوید که برای داشتن یک اتاق حرفه ای وقت می گذارید و ابزار مناسبی در اختیار دارید.

منبع: projectorscreen