روشنایی ویدئو پروژکتور و انسی لومن به چه معناست؟
روشنایی ویدئو پروژکتور و انسی لومن به چه معناست؟

روشنایی ویدئو پروژکتور و انسی لومن به چه معناست؟

روشنایی پروژکتور شما با لومن اندازه گیری می شود. میزان روشنایی یک پروژکتور یا طیف کامل روشنایی آن از پروژکتوری به پروژکتور دیگر، سازنده به سازنده و مدل به مدل دیگر متفاوت است. علاوه بر این، روشنایی پروژکتور هنگام خرید یک سینمای خانگی یا پروژکتور تجاری یک نکته مهم است. پروژکتورهای ارزان با روشنایی ضعیف ارزش زمان و تلاش شما را برای خرید ندارند. همچنین پروژکتورهایی وجود دارند که در نهایت بسیار روشن هستند. با این حال، سایر پروژکتورها با تنظیمات روشنایی خود خوب نیستند، که منجر به محو شدن تصاویر می شود.

هر چه نور پروژکتور بیشتر باشد، لومن یا انسی لومن آن بالاتر است. وقتی همه چیز برابر باشد، امتیاز لومن پروژکتور شما را نیز گران‌تر می‌کند. به عبارت دیگر باید برای آن لومن های اضافی هزینه بیشتری بپردازید. هرچه پروژکتور ارزان‌تر باشد، لومن ضعیف‌تر یا کمتری خواهد داشت، اما بیشتر آنها روشنایی کافی برای کار را دارند.

روشنایی با لومن اندازه گیری می شود

هنگام خرید پروژکتور، باید از مشخصات دو لومن آگاه باشید – یکی برای روشنایی سفید و دیگری برای روشنایی رنگ. آنها دو چیز متفاوت هستند. یکی به روشنایی رنگ ها و دیگری به روشنایی سفید یا روشنایی لامپ نور سفید پروژکتور اشاره دارد.

لومن چیست؟

اصطلاح لومن به میزان نوری اطلاق می شود که از یک منبع نور مانند لامپ پروژکتور یا چراغ های جلو یا حتی خورشید خارج می شود. لومن واحد اندازه گیری نور است. هر پروژکتور تعداد مشخصی لومن را فراهم می کند. بسیاری از ویدئو پروژکتورها 1500 لومن را برای سینماهای خانگی بدون نور محیط ارائه می دهند. برخی دیگر بین 2000 تا 3000 لومن روشنایی دارند، به خصوص اگر پروژکتورهای کنفرانسی باشند که با نور محیط سروکار دارند.

نور خورشید در مقایسه با یک پروژکتور چقدر بیشتر است؟

نور خورشید در مقایسه با یک پروژکتور چقدر بیشتر است؟ حداقل روشنایی پروژکتورها از 1500 تا 3000 یا بیشتر متغیر است. در مقایسه، نور خورشید یا نور روز 126666 لوکس یا لومن در هر متر مربع تولید می کند زیرا 93 لومن در هر وات و 1363 وات بر متر مربع تولید می کند. این روشنایی 3.562×1028 لومن است. برای تعیین روشنایی یک پروژکتور بر حسب روشنایی سفید، یک تصویر سفید کامل پخش می شود و سپس اندازه گیری می شود. برای روشنایی رنگ، به جای آن یک تصویر تمام رنگی یا گرادیان رنگین کمان اندازه گیری می شود.

میزان روشنایی پروژکشن در مقابل درجه‌بندی لومن چراغ‌های جلو خودرو:

پروژکتورها بسیار شبیه چراغ‌های جلوی خودرو هستند. در تاریکی، شدت روشنایی یک چراغ جلو کاملاً آشکار است، اما در ظهر، همان چراغ جلو به سختی در مقایسه با قدرت نور خورشید قابل مشاهده است. حتی زمانی که از نور بالا استفاده می کنید، نمی توانید روشنایی چراغ های جلو را در روز ببینید مگر اینکه به داخل تونل بروید. در مورد پروژکتورها هم همینطور است و شما به پروژکتورهای “پرتو بالا” نیاز دارید تا در فضاهای باز با پنجره های باز در طول روز برجستگی های قابل مشاهده داشته باشند.

روشنایی سفید در مقابل روشنایی رنگی

روشنایی سفید حداکثر روشنایی پروژکتور را نشان می دهد و به دنبال آن روشنایی رنگی که تقریباً همیشه کسری کمتر از نور سفیدی که توسط دستگاه پخش می شود روشن است. یک عمل متعادل کننده بین وفاداری رنگ و روشنایی سفید وجود دارد که باید برای به دست آوردن بهترین شرایط نمایش داده شود.

چگونه و چرا اندازه گیری روشنایی سفید انجام می شود:

روشنایی سفید با میزان روشنایی یک پروژکتور یک تصویر سفید خالص یا خالی اندازه گیری می شود. این به این دلیل است که چنین تصاویری نور را به طور یکنواخت روی صفحه پخش می‌کنند تا امکان اندازه‌گیری دقیق قابلیت‌های کامل یک دستگاه را فراهم کنند. حتی اگر بیشتر تصاویر هم از نواحی تاریک که در آن نور وجود ندارد و هم از مناطق رنگی که در آن روشنایی زیاد نیست تشکیل شده اند. هنگامی که روشنایی سفید درجه بندی می شود، طرح سفید حداکثر مقدار نوری را که پروژکتور می تواند پخش کند را نشان می دهد.

نگاهی به رتبه‌بندی روشنایی پروژکتور شما:

یک پروژکتور خوب، روشنایی رنگی و روشنایی سفید را جداگانه فهرست می‌کند. با این حال، اگر فقط امتیاز یک لومن را دریافت می کنید، فقط به روشنایی سفید پروژکتور اشاره دارد. روشنایی رنگ ها در آن پروژکتور می تواند به اندازه یک سوم لومن های ذکر شده باشد. فرض نکنید که یک رتبه بندی هم روشنایی رنگی و هم روشنایی سفید را پوشش می دهد و امتیاز هر دو برابر است. سناریوی محتمل تر، روشنایی رنگی بسیار کمتر است. اگر این دو مقدار را برای مطالعه شما از هم جدا کند، پروژکتور خوبی دارید.

استانداردهای مقایسه برای روشنایی رنگی و سفید:

شما باید به سراغ برندی بروید که روشنایی سفید را بر حسب لومن با استفاده از استاندارد ISO 21118 و روشنایی رنگی را با استفاده از استاندارد IDMS 15.4 مشخص کند. به این ترتیب، مقایسه پروژکتورها در سراسر صفحه با استفاده از استانداردهای مقایسه معتبر و قابل اعتماد آسان تر است. برخی از برندها یا مدل‌های مشکوک پروژکتور ادعا می‌کنند که حداقل الزامات 1500 لومن یا 2500 لومن برای روشنایی پروژکتور را برآورده می‌کنند، فقط برای اینکه شما بپرسید که آنها از چه استانداردهایی استفاده کرده‌اند زیرا در نهایت نورپردازی‌های آنها ضعیف شده است.

عمل متعادل کننده روشنایی در مقابل دقت رنگ:

در تئوری، یک لامپ با وات بالاتر می تواند تصاویر روشن تری تولید کند. همچنین، خلوص RGB یک چرخه رنگ معین باید به درستی کنترل شود تا دقیق ترین رنگ ها تولید شود. انتقال نور، که شامل روشنایی است، ممکن است به منظور برآورده کردن الزامات رنگ خالص و حفظ وفاداری رنگ به خطر بیفتد. به جای اینکه به تنهایی بالاترین لومن ها را دنبال کنید. روشنایی صحیح را تا محدوده یا نسبت رنگ دنبال کنید. شما باید به تصویر بزرگتر نگاه کنید – گاهی اوقات به معنای واقعی کلمه!

عوامل موثر بر روشنایی پروژکتور

میزان روشنایی و لومنی که پروژکتور شما باید داشته باشد به عوامل دیگری غیر از تنظیم و صحت فیلم یا تصویر بستگی دارد. مواردی مانند فاصله پرتاب، نور محیط، اندازه صفحه نمایش و غیره نیز می توانند تعداد لومن مورد نیاز شما را از دستگاه پخش فیلم یا نمایش ارائه خود کاهش دهند یا افزایش دهند.

نور از راه دور و محیط:

نور، حتی ضعیف، در یک اتاق تاریک یا یک سالن تئاتر با نور کم در مقایسه با یک اتاق با نور خوب با نور محیط یا حتی نور کامل روز در روز، بسیار واضح تر است. بنابراین، تا آنجا که به نور محیط مربوط می شود، برای مقابله با یک اتاق روشن تر به پروژکتور روشن تری نیاز دارید. علاوه بر این، فاصله پروژکتور شما تا صفحه نمایش یا فاصله پرتاب آن نیز الزامات روشنایی را تعیین می کند. هر چه پروژکتور از صفحه نمایش دورتر باشد، پروژکتور شما به لومن بیشتری نیز نیاز دارد.

اندازه صفحه:

علاوه بر نور محیط و فاصله پرتابی، هنگام تهیه پروژکتوری که به اندازه کافی روشن است، باید اندازه صفحه را نیز در نظر بگیرید. از نظر روشنایی، صفحه‌نمایش 100 تا 120 اینچی بدون نور محیطی به حدود 2000 لومن نورپردازی نیاز دارد تا برآمدگی‌های واضح و پر جنب و جوش ایجاد کند. اگر روشنایی محیط وجود داشته باشد، به 1000 لومن اضافی نیاز خواهید داشت – بنابراین 3000 لومن – یا بیشتر بدون در نظر گرفتن وضوح تصاویر را تضمین می کند.

بستگی به کاربرد و شرایط دارد:

به خاطر داشته باشید که سیستم‌های سینمای خانگی در مقایسه با کنفرانس‌هایی با نور زیاد محیط، به روشنایی کمتری نیاز دارند. اگر چیزی بخرید که برای سینمای خانگی خود خیلی روشن است، نه تنها هدر دادن پول است، بلکه ممکن است در تنظیمات تاریک قابل مشاهده نباشد، بنابراین به هر حال شما را ملزم به کاهش روشنایی می کند. با توجه به آنچه گفته شد، یک پروژکتور با روشنایی بالا را می توان چند کاربرد در نظر گرفت، زیرا همیشه می توانید تنظیمات روشنایی را بسته به نور موجود در محیط تنظیم کنید.

راهنمای کوتاه شما برای نورپردازی محیطی

نور محیطی روشنایی پروژکتور را تعیین می کند. این دو مقدار با یکدیگر نسبت مستقیم دارند. هر چه نور محیط بیشتر باشد، پروژکتور شما باید لومن بیشتری داشته باشد تا از محو شدن خود به دلیل این منابع نور دیگر جلوگیری کند.

سطوح محیطی:

شما باید پروژکتورها را بر اساس سطوح محیطی اتاق پروجکشن خود خریداری کنید.

نور محیطی کم:

در چنین تنظیماتی به حداقل 1500 لومن نیاز دارید. نور کمی به اتاق وارد می شود، مانند سینمای خانگی یا سینما.

اگرچه ممکن است لازم باشد تنظیمات روشنایی یک پروژکتور کنفرانس را کاهش دهید تا در محیط سینمای خانگی عالی به نظر برسید.

مقداری نور محیط:

در چنین تنظیماتی به حداقل 2000 لومن نیاز دارید. مقداری نور محیطی یا اضافی به شکل نور سالن در اتاق کنفرانس یا همایش تجاری وجود دارد. همچنین به پرده‌های پنجره‌ای اشاره دارد که مقداری نور در محیط وجود دارد که ممکن است مقداری “وضوح” را از روشنایی ویدئو پروژکتور کم کنند.

نور محیطی بالا:

در چنین تنظیماتی به حداقل 3000 لومن یا بیشتر نیاز دارید. این شامل مکان‌هایی با پنجره‌هایی است که اجازه ورود نور روز را می‌دهند یا نورهایی را که نمی‌توان مانند محیط‌های دفتر یا مدرسه کم‌نور کرد. همچنین به اندازه کافی روشن است که امکان یادداشت برداری از دانش آموزان یا مخاطبان را فراهم می کند.

مکان‌های خاص و نیازهای نور محیطی آن‌ها:

مکان‌های مختلف سطوح نور محیط و نیازهای روشنایی پروژکتور متفاوتی دارند.

سینمای خانگی:

یک سینمای خانگی به دلیل کم نور بودن سینماهای خانگی (که مطابق با سینماهای تجاری است) نیاز به روشنایی کمتری دارد.

سالن‌های کنفرانس:

در همین حال، یک سالن کنفرانس بزرگ معمولاً دارای نورهای محیطی روشن در همه جا است که نمی‌توانید آنها را کم کنید زیرا غرفه‌های متعدد از آن‌ها استفاده می‌کنند، بنابراین نیاز به لومن بالاتری دارد.

کلیساها و مساجد:

وقتی صحبت از عبادتگاه هایی مانند کلیساها و مساجد به میان می آید. آنها معمولا سقف های بلندی دارند که نور روز را از پنجره های باز یا پنجره های مات تزئینی وارد می کند.

کلاس‌ها و مدارس:

در عین حال، محیط‌های آموزشی به دلیل توانایی کلاس‌های درس یا اتاق‌های A/V برای کم‌نور کردن نور یا بستن پرده‌ها، می‌توانند با درجه‌بندی لومن کمتری کنار بیایند.

راه هایی برای بهبود نور برای اهداف روشنایی پروژکتور

اگر قبلاً روی یک پروژکتور سرمایه‌گذاری کرده‌اید اما می‌خواهید آن را روشن‌تر کنید تا بتوانید از آن در تنظیمات نور محیط استفاده کنید، راه‌هایی وجود دارد که یک پروژکتور کم نور را به ظاهر روشن‌تر یا کارآمدتر کنید.

مواد بازتابنده صفحه:

این امکان وجود دارد که مشکلات روشنایی خود را بدون خرید یک پروژکتور جدید برطرف کنید. می‌توانید روی صفحه‌نمایش‌های ویژه‌ای سرمایه‌گذاری کنید که روشنایی پروژکتور موجود شما را به حداکثر می‌رساند تا بتواند در برابر محو شدن نور به دلیل وجود نور محیط مقاومت کند. انواع خاصی از صفحه نمایش ها، مانند مواد خاموش، می توانند نور پروژکتور شما را به عقب بازتاب دهند تا قدرت نور و نسبت کنتراست را تا حدود 30 درصد افزایش دهند.

رفع عوامل کاهش دهنده:

همه ویدئو پروژکتورهای خانگی و تجاری به صفحه نمایش های فوق العاده بزرگی نیاز دارند که حداقل در یک دیوار یا اتاق کنفرانس مناسب باشند اما به بزرگی یک پروژکتور سینما نیستند. با این حال، هر چه صفحه نمایش بزرگتر باشد، روشنایی بیشتری نیاز دارد تا شفاف و واضح به نظر برسد. این را با نور محیط، دور بودن پروژکتور و غیره همراه کنید

روشنایی کنترل شده:

روش دیگری برای به حداکثر رساندن پتانسیل روشنایی پروژکتور شما این است که یاد بگیرید چگونه می توانید نور را کنترل کنید. محیط نمایش یا ارائه شما تعیین می کند که آیا به یک پروژکتور روشن تر یا کم نور نیاز دارید. ایده آل است که از پروژکتور خود در مکان های بدون پنجره مانند زیرزمین استفاده کنید. شما همچنین می توانید از دستگاه فقط در شب مانند یک تابلو نئون استفاده کنید. در واقع، تعداد زیادی پروژکتور در تبلیغات پس از تاریک شدن هوا استفاده می شود. چنین شرایطی علیرغم اینکه پروژکتور شما تا چه حد کم نور است، تصویر روشنی را ارائه می دهد.

پروژکتور من چقدر باید روشن باشد؟

میزان روشنایی یا لومن مورد نیاز از پروژکتور شما بستگی به اتاقی دارد که در آن از آن استفاده می کنید. وقتی صحبت از اتاق هایی می شود که نور محیط در آنها به حداقل می رسد – مانند پروژکتورهای سینمای خانگی با سینمای خانگی – 1500 لومن حداقل نیاز است. برای اتاق هایی با پنجره، اتاق کنفرانس و کلاس های درس، به چیزی کمی روشن تر نیاز دارید.

حداقل نیاز به لومن:

شما به حداقل 2500 لومن از پروژکتور خود نیاز دارید تا با نور محیط قابل مشاهده باشد. برای سالن های بزرگ و سالن های سخنرانی به لومن های بیشتری نیاز دارید. در واقع، بسیار بیشتر از 2500 لومن. هر اتاق جلسه، کلاس درس، یا محیط سینمای خانگی متفاوت است. حتی اگر پروژکتورها را می توان در مکان ها و تنظیمات مختلفی استفاده کرد، همیشه مهم است که سطح نور یا لومن یک پروژکتور را تعیین کنیم و اینکه آیا این پروژکتور برای نشان دادن دید در یک موقعیت خاص کافی است یا خیر.

دید تصویر:

باید به نقطه ای از روشنایی رسید که به اندازه یک صفحه نمایش HDTV روشن و واضح باشد، اما آنقدر روشن نباشد که به چشمان شما آسیب بزند یا هر چیزی را که تماشا می کنید غیرقابل تماشا کند به دلیل تابش خیره کننده یا افکت رنگین کمان از صفحه نمایش پروژکتور عوامل زیادی همچنین می توانند دید تصویر را از نور محیط تا فاصله پرتابی و همچنین اندازه صفحه و وفاداری رنگ را تغییر دهند.

آیا لومن های بالا با کیفیت دید عالی برابر است؟

البته تا حدی، اما این تمام ماجرا نیست. بله و خیر. بله، زیرا تماشای عالی به روشنایی نیاز دارد، اما روشنایی به تنهایی برای تعیین کیفیت تصویر کافی نیست، زیرا عوامل دیگری وجود دارند که ممکن است میزان خوب بودن تصویر را تغییر دهند. همچنین باید الزامات نور محیط، فاصله پرتاب، نسبت تصویر، نسبت کنتراست، وضوح (در حال حاضر، پروژکتورها می توانند تا رزولوشن 4K بروند) و غیره را به خاطر بسپارید.

خرید یک پروژکتور خوب از نظر روشنایی

روشنایی پروژکتور به نوع لامپ یا چرخ رنگی که پروژکتور دارد نیز بستگی دارد. اجزای پردازش نور یک پروژکتور می توانند تنظیمات روشنایی بهینه آن را بالا یا پایین بیاورند.

اجزای پردازش نور یک پروژکتور:

یک پروژکتور از اجزای پردازش نور مانند چرخ رنگ و لامپ طرح ریزی تشکیل شده است. آنها به صورت پشت سر هم کار می کنند تا واضح ترین تصاویر را با بهترین جلوه کنتراست و عملکرد رنگ نشان دهند. لامپ بالاترین خروجی روشنایی سفید و پس از آن محدوده روشنایی رنگی را تعیین می کند. در همین حال، چرخه رنگ تعیین می‌کند که تصویر چقدر رنگارنگ می‌شود یا کدام رنگ‌ها پردازش می‌شوند.

از نظر مشخصات روشنایی به دنبال چه چیزی باشید:

نه تنها هنگام خرید یک پروژکتور، بلکه هنگام تعیین میزان روشنایی آن نیز باید به موارد خاصی توجه کرد. دانستن تعداد مناسب لومن شما همچنین در عمل متعادل کننده تعیین فاصله پرتابی پروژکتور شما نسبت به میزان نور محیطی سینمای خانگی یا اتاق کنفرانس شما کمک خواهد کرد. همچنین چیزی به نام بیش از حد روشن وجود دارد.

پروژکتورهای پرتاب کوتاه در مقابل پرتاب بلند در شرایط روشنایی:

فاصله پرتاب بیشتر به معنای نیاز به روشنایی بیشتر است. بنابراین، یک پروژکتور با فاصله پرتاب کوتاه به روشنایی کمتری نیاز دارد، به ویژه از نوع پروژکتور پیکو یا جیبی که به شما امکان می دهد ویدیو و ارائه را در حال حرکت پخش کنید. همچنین باید اندازه تصویر را در نظر داشته باشید. برجستگی های بزرگتر در مقایسه با برجستگی های کوچکتر به روشنایی بیشتری نیاز دارند تا واضح به نظر برسند. اکثر پروژکتورهای پرتاب بلند دارای اندازه صفحه نمایش هستند که هر چه لنز به صفحه نمایش نزدیکتر باشد کوچک می شود.

روشنایی ایده آل پروژکتور  را برای نیازهای خود تعیین کنید

به یاد داشته باشید که روشنایی در دنیای پروژکتورها اهمیت دارد. شما نمی خواهید با چیزی مواجه شوید که رنگ های محو و نتایج ناامیدکننده داشته باشد، به خصوص از نظر فیلم ها و سریال های تلویزیونی 1080p HD یا 4K UltraHD. شما کیفیت روشنایی می‌خواهید که به کنتراست نمایش و وضوح تصویر در هنگام انجام همه چیز کمک کند.

بنابراین، ضروری است که رابطه بین روشنایی و کیفیت تصویر و همچنین رنگ، نور (میزان نور محیطی که با آن کار می‌کنید) و فاصله تابش را درک کنید. مهمتر از همه، اگر می خواهید تصاویر و ویدیوهای رنگی را با وضوح کامل پخش کنید، باید پروژکتوری بخرید که به طور خاص دارای نور یا روشنایی رنگی بالایی باشد. با این حال، بیشتر به شما بستگی دارد که رتبه بندی لومن مناسب را برای تنظیمات خاص خود پیدا کنید، در حالی که سایر عوامل کاملاً قابل تنظیم هستند.

منبع: projectorninja