دیتا پروژکتور چیست؟

دیتا پروژکتور چیست؟

یک پروژکتور به تعبیری ، ماشینی است که از نور استفاده می کند تا تصویری را روی یک سطح ایجاد کند ، به طور معمول یک سطح صاف مانند یک دیوار.

به عنوان مثال ، می توانید از یک پروژکتور برای نمایش یک نمایشگر روی صفحه بزرگ استفاده کنید تا همه افراد در اتاق بتوانند آن را ببینند. پروژکتورها می توانند یا (اسلایدها) یا تصاویر متحرک (فیلم) تولید کنند. یک پروژکتور معمولاً در اندازه یک توستر است و وزن آن تنها چند پوند است.

ویدئو پروژکتور چیست؟

چه زمانی اولین پروژکتور اختراع شد؟

اولین پروژکتور در 11 مه 1965 توسط مردی به نام دیوید هانسن ثبت اختراع شد. پروژکتور دیجیتالی که ما امروز می شناسیم توسط ژن Dolgoff در سال 1984 ساخته شد ، اگرچه وی در سال 1968 با این ایده آشنا شد.

امروزه چگونه از پروژکتور استفاده می شود؟

در زیر لیستی از تمام روش های مختلفی که امروزه می توان از پروژکتور استفاده کرد ، آورده شده است.

ارائه یک پاورپوینت در یک جلسه کاری.

برای تدریس در مدرسه

تماشای فیلم و لذت بردن از بازی در منزل

نمایش محصول یا خدمات در یک مرکز همایش.

چگونه یک پروژکتور ورودی خود را دریافت می کند؟

امروزه ، بیشتر پروژکتورها از یک کابل HDMI یا کابل VGA از یک کامپیوتر به عنوان منبع ورودی خود استفاده می کنند.

 دیتا پروژکتورها در اشکال و اندازه های بسیاری وجود دارند. آنها می توانند بر روی سقف ها سوار شوند یا ممکن است آزاد و قابل حمل باشند. پروژکتورهای سقفی معمولاً بزرگتر هستند ، به ویژه آنهایی که مسافت طولانی (مانند 30 فوت یا بیشتر) را پیش بینی می کنند. این پروژکتورها معمولاً در کلاسهای درس ، اتاق کنفرانس ، سالن اجتماعات و اماکن دیده می شوند.

پروژکتورهای قابل حمل می توانند در هر جایی که سطح روشن وجود داشته باشد (مانند یک دیوار رنگ سفید یا سبک) استفاده کنند. بیشتر پروژکتورها دارای چندین منبع ورودی مانند پورت HDMI برای تجهیزات جدیدتر و درگاه های VGA برای دستگاههای قدیمی تر هستند. برخی از پروژکتورها از Wi-Fi و بلوتوث نیز پشتیبانی می کنند.

پروژکتورهای با کیفیت بالا قبلاً هزاران دلار هزینه داشتند و لامپ ها به تنهایی می توانند بیش از صد دلار قیمت داشته باشند. پیشرفت های مدرن در فن آوری – به ویژه منابع نوری LCD و LED – هزینه یک پروژکتور با کیفیت بالا و روشن را تنها به چند صد دلار کاهش داده است.

بیشتر پروژکتورها را می توان برای طراحی جلو یا عقب استفاده کرد. تفاوت این صفحه نمایش است که از رنگ سفید مات برای طرح جلو و خاکستری نیمه شفاف برای طرح ریزی عقب است. پیش نمایش جلو تصویر را از موقعیت مخاطب به قسمت جلوی صفحه می فرستد. این روش تقریباً رایج است زیرا به فضای خالی در پشت صفحه نیاز ندارد.

طرح ریزی عقب تصویر را از پشت صفحه به مخاطب نشان می دهد. این روش کمتر تحت تأثیر نور محیط قرار می گیرد و اغلب کنتراست بهتری را ارائه می دهد. طرح ریزی عقب معمولاً در تنظیمات فضای باز و مناطق تجاری که فضا مسئله ای ندارد ، استفاده می شود.

انواع

دو نوع پروژکتور متداول وجود دارد: DLP (پردازش نور دیجیتال) و LCD (نمایشگر کریستال مایع). در روزهای اولیه پروژکتورها معمولاً از پروژکتورهای CRT (لوله اشعه کاتد) استفاده می شد. آنها از سه لوله استفاده کردند ، یکی برای هر یک از رنگهای اصلی. به دلیل بزرگ بودن ، نور کم و نیاز مکرر به همگرایی و تراز کردن تصاویر پیش بینی شده از هر سه لوله ، دیگر از این موارد معمولاً استفاده نمی شود.

LCD

پروژکتورهای LCD با استفاده از آینه های قطبی که فقط رنگ های خاصی از نور را منتقل می کنند کار می کنند. این باعث می شود که هر کانال قرمز ، سبز و آبی از هم جدا شود و بعد از عبور از پنل LCD که کنترل شدت و اشباع هر رنگ است ، مجدداً از طریق منشور مجدداً همگرایی شوند.

DLP

پروژکتورهای DLP را می توان به صورت یک تراشه یا سه تراشه طبقه بندی کرد. در هر تراشه میلیون ها آینه وجود دارد که در هر ثانیه هزاران بار نور را منعکس می کنند. پروژکتورهای DLP با یک تراشه می توانند بیش از 16 میلیون رنگ تولید کنند در حالی که مدلهای سه تراشه می توانند بیش از 35 تریلیون رنگ تولید کنند. این به پروژکتورهای DLP اجازه می دهد تا تصاویر طبیعی و با کیفیت تری تولید کنند. نزدیک بودن هر آینه در یک تراشه باعث می شود که هیچ فضایی که پیکسل ها را از هم جدا می کند دشوار باشد و به نوبه خود یک تصویر روان تر و واضح تر نسبت به فناوری LCD ایجاد می کند.

روشنایی

روشنایی پروژکتور در لومن ها امتیاز می گیرد. هرچه مقدار لومن بیشتر باشد ، میزان روشنایی بالقوه تصویر نیز بیشتر می شود. استفاده از پروژکتور و اطراف آن نوع و میزان روشنایی پروژکتور مورد نیاز را تعیین می کند. هنگامی که در یک اتاق کوچک در حال نمایش بر روی صفحه نمایش کوچک استفاده می شود ، یک پروژکتور LCD یا DLP با درجه لومن از 1500 تا 3000 می تواند مفید باشد. در سالن های بزرگ با استفاده از صفحه نمایش های بزرگتر یا در شرایطی که نور محیط ممکن است روی تصویر تأثیر بگذارد ، باید از یک پروژکتور با درجه لومن 10000 تا 28000 استفاده کرد.

لنزها

انواع مختلفی از لنزها در دسترس هستند. اگر قرار است پروژکتور در نزدیکی صفحه قرار گیرد ، ممکن است به لنز پرتاب کوتاه نیاز باشد. اگر پروژکتور در پشت یک اتاق یا یک فاصله بزرگ دور از صفحه قرار داشته باشد ، ممکن است لنز پرتاب طولانی نیاز باشد. فاصله از پروژکتور تا صفحه و اندازه صفحه باید هر دو در نظر گرفته شود.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه