اثر رنگین کمان در ویدئو پروژکتور DLP چیست؟
اثر رنگین کمان در ویدئو پروژکتور DLP چیست؟

اثر رنگین کمان در ویدئو پروژکتور DLP چیست؟

DLP به‌عنوان یکی از فناوری‌های اصلی پروژکتور، مدل‌های بسیاری را از مدل‌های سینمای خانگی پیشرفته گرفته تا مدل‌های قابل حمل ارائه می‌دهد.

همانطور که این فناوری هوشمندانه است، اکثر پروژکتورها تا حدودی دارای اثر رنگین کمان DLP هستند. اینکه آیا این یک مشکل است یا نه بستگی به مدل پروژکتور، میزان حساسیت شما نسبت به افکت و نوع محتوایی که تماشا می کنید دارد. همه را در اینجا توضیح خواهیم داد.

اثر رنگین کمان چیست؟

جلوه رنگین کمان را بهتر است به‌عنوان درخشش رنگ‌های رنگین کمان توصیف کنید، که معمولاً در گوشه چشم شما دیده می‌شود، نه چیزی که سر در آن می‌بینید. این پدیده اغلب زمانی قابل مشاهده است که سر خود را به دنبال حرکت روی صفحه حرکت می‌دهید، زمانی که اجسام سریع در حال حرکت هستند، زمانی که بین صحنه‌ها جابه‌جا می‌شوند و حتی اگر پلک می‌زنید.

با فیلم‌های سیاه و سفید تأثیر می‌تواند بدتر باشد. ما متوجه شدیم که تماشای فیلم سیاه و سفید و پلک زدن معمولاً می تواند تأثیر بگذارد. برای لذت بردن خیلی مفید نیست، اما به ما کمک می کند تا بفهمیم پروژکتور از چه نوع فناوری استفاده می کند. می توانید نمونه ای از افکت رنگین کمان را در زیر مشاهده کنید که با استفاده از یک ویدیوی پرسرعت گرفته شده است. همانطور که می بینید، از چندین رنگ تشکیل شده است که کمی هماهنگ نیست.

چرا اثر رنگین کمان را می بینیم؟

اثر رنگین کمان به نحوه کار پروژکتورهای DLP بستگی دارد و این فقط برای پروژکتورهای تک تراشه DLP صدق می کند. در تمام پروژکتورهای تک تراشه DLP، یک DMD (دستگاه میکروآینه دیجیتال) در قلب آن وجود دارد. که دارای صدها هزار (یا حتی میلیون ها) آینه ریز است. وضوح تراشه مشخص می کند که چند آینه در دسترس است.

یک منبع نور به DMD می تابد. هر آینه را می توان به حالت “روشن” کج کرد، جایی که نور از طریق عدسی منعکس می شود، یا به حالت “خاموش”، جایی که نور به یک هیت سینک منعکس می شود و جذب می شود.

سایه های خاکستری با روشن و خاموش کردن سریع آینه ها ایجاد می شود: هر چه آینه بیشتر روشن باشد، به سفید نزدیک تر است. هر چه بیشتر به سمت خاموش باشد، به مشکی نزدیکتر است.

این تکنیک به پروژکتور DLP اجازه می‌دهد تصویری در مقیاس خاکستری ایجاد کند. برای افزودن رنگ از دو روش استفاده می شود. اول، چرخه رنگ است که از بخش های قرمز، سبز و آبی تشکیل شده است. این در مقابل منبع نور می چرخد و سه رنگ اصلی را می درخشد.

برای هر فریم از یک فیلم یا برنامه تلویزیونی، پروژکتور DLP سه تصویر می درخشد: یکی قرمز، یکی سبز و دیگری آبی. از آنجایی که خیلی سریع اتفاق می افتد، مغز ما به جای سه تصویر مجزا، یک تصویر رنگی را درک می کند.

برای تصاویر LED یا لیزری، هیچ چرخه رنگی وجود ندارد، بلکه سه منبع نور رنگی اصلی (قرمز، سبز و آبی) وجود دارد که به نوبت می درخشند و تصویر را تشکیل می دهند. باز هم، تصویر نهایی ترکیبی از هر سه رنگ است که مغز ما آنها را در یک رنگ ادغام می کند.

این واقعیت است که سه تصویر در حال ترکیب شدن در یکی هستند که باعث ایجاد اثر می شود. برخی از افراد به طور طبیعی بیشتر از دیگران در معرض تأثیر رنگین کمان هستند.

توجه داشته باشید که پروژکتورهای DLP سه تراشه ای، با تقسیم منبع نور به طور همزمان به سه (قرمز، سبز و آبی) کار می کنند و هر تراشه یک رنگ به خود می گیرد. و لنز، سه رنگ به طور همزمان در یک تصویر ترکیب می شوند. این شبیه به نحوه کار پروژکتورهای LCD است.

برای بهبود اثر رنگین کمان چه اقداماتی انجام شده است؟

برای پروژکتورهای DLP چرخه رنگ، پیشرفت هایی وجود دارد. ابتدا، ما پروژکتورهایی را دیدیم که یک بخش سفید به چرخ اضافه کردند تا به افزایش روشنایی کمک کنند. در مرحله بعد، مدل هایی ساخته شده اند که با سرعت بخشیدن به فرآیند و افزایش تعداد دفعات مشاهده هر رنگ در هر ثانیه، جلوه رنگین کمان را برطرف می کنند.

پروژکتورهای اولیه در هر رنگ 60 هرتز کار می کردند (هر رنگ 60 بار در ثانیه نشان داده می شد). برخی از پروژکتورها چرخه رنگی سریع تری دارند که با سرعت 120 دور در ثانیه می چرخد و نرخ تازه سازی 120 هرتز در هر رنگ را ارائه می دهد. از آنجایی که تاخیر کمتری بین نمایش هر رنگ وجود دارد، لایه بندی کمتر آشکار است و جلوه رنگین کمان به سختی دیده می شود.

پروژکتورهای جدید دوباره، هر رنگ روی چرخ را دوبرابر می کنند، دوباره تعداد دفعات نمایش هر رنگ در ثانیه را به 240 افزایش می دهند. این به کاهش جلوه رنگین کمان کمک می کند.

برای پروژکتورهای لیزری و LED، هر نور را می توان سریعتر تابش کرد و لایه بندی را بهبود بخشید و جلوه رنگین کمان را کاهش داد.

برای کاهش اثر رنگین کمان چه کاری می توانم انجام دهم؟

کیفیت و سن پروژکتور شما نقش مهمی دارد. یک پروژکتور DLP مدرن، مانند XGIMI Horizon Pro بخرید، و مشکلات به سختی قابل تشخیص هستند. متوجه شدیم که باید به دنبال اثر رنگین کمان بگردیم، نه اینکه وقتی آن مدل را بررسی کردیم طبیعی آن را ببینیم.

خارج از آن، سعی کنید بدون حرکت زیاد در اطراف تماشا کنید. کاهش نور محیط نیز می تواند کمک کننده باشد. اگر واقعاً با آن مشکل دارید، یک مدل DLP سه تراشه یا یک پروژکتور LCD ممکن است بهتر باشد.

منبع:  trustedreviews