پرده نمایش پروژکتور از چه موادی ساخته شده است؟
پرده نمایش پروژکتور از چه موادی ساخته شده است؟

پرده نمایش پروژکتور از چه موادی ساخته شده است؟

در برخی مواقع احتمالاً پرده نمایش پروژکتور را دیده اید، چه در سینما، چه در سایر مکانها، آنها تأثیر مستقیمی بر کیفیت تصویری که تجربه می کنید دارند.

علیرغم این واقعیت که می توان از دیوار برای تصویر نمایش داده شده استفاده کرد، پرده نمایش های پروجکشن معمولاً کیفیت بهتری ارائه می دهند. البته اگر متناسب با محیط تماشای خود آن را انتخاب کنید.

بنابراین امروز به مواد مختلفی که این پرده ها را تشکیل می‌دهند نگاهی می‌اندازیم و بررسی می کنیم که کدام یک برای تماشای محتوای مورد علاقه شما بهترین است.

بهترین متریال برای پرده نمایش پروژکتور چیست؟

بهترین متریال برای پرده نمایش پروژکتور، پارچه خاموشی سفید است. با استفاده از ترکیب پی وی سی، پنبه و/یا پلی استر و پوشش داده شده در چندین لایه فوم  این ماده نور را جذب می کند، مزایایی دارد که نسبت به پرده سفید بالاتر است، و حتی می تواند در اتاق های تاریک استفاده شود و آن را بسیار متنوع می کند.

چه رنگی برای صفحه نمایش پروژکتور بهتر است؟

قبل از اینکه به بهترین مواد برای صفحه نمایش پروژکتور بپردازم، احساس کردم لازم است ابتدا مشخص کنم که بهترین رنگ کدام است.

باور کنید یا نه، رنگ مواد نیز نقش مهمی در کیفیت تصویر به دست آمده ایفا می کند.

هنگام انتخاب، معمولاً تغییرات جزئی از 3 رنگ اصلی وجود دارد که با آنها روبرو خواهید شد. خاکستری، سیاه و سفید.

هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند، بنابراین بیایید به سرعت مرور کنیم و ببینیم کدام رنگ بهتر عمل می کند.

سفید

پرده های پروژکتور سفید در واقع اولین نمونه از نوع خود بودند که برای مدتی انتخاب استاندارد در سینما بودند.

این به این دلیل است که پرده نمایش های سفید به دلیل بهره بالای خود تمایل به انعکاس نور دارند و اجازه می دهند سطوح سفید روشن تری تولید کنند.

با این حال، مشکل این نوع صفحه نمایش ها نیز از بازتابی آنها ناشی می شود.

اگر اتاق دارای هر نوع نور مستقیم خورشید یا نور روشن باشد، صفحه نمایش آن نور را نیز منعکس می‌کند و دیدن آن را سخت می‌کند.

گاهی اوقات می‌توان سطوح سیاه را با صفحه‌نمایش‌های سفید افزایش داد، زیرا رنگ سیاه به معنای عدم وجود نور است، و سفید دقیقاً برعکس است – تولید آن را به عنوان سطوح سیاه عمیق دشوار می‌کند.

اگرچه برخی از پروژکتورها وجود دارند که می توانند با استفاده از صفحه سفید استفاده کنند و با انجام تنظیمات آن را جبران کنند، بنابراین قطعاً نکته قابل توجه است.

پرده نمایش‌های سفید همچنین کمترین زوایای دید را دارند، به این معنی که  از کناره‌ها خارج شود احتمالاً کیفیت تصویر را کاهش می‌دهد.

به همین دلیل است که اغلب توصیه می‌شود از صفحه‌نمایش‌های سفید در محیط‌های تیره‌تر استفاده شود تا نور موجود در اتاق را منعکس نکنند.

 

خاکستری

صفحه نمایش های خاکستری کمی جدیدتر هستند و می توان تصور کرد که بهترین های هر دو دنیای سفید و سیاه را ارائه می دهند.

در حالی که از نظر روشنایی از رنگ سفید پیشی نمی‌گیرد، یا از نظر بازتولید رنگ از رنگ مشکی فراتر نمی‌رود، اما همچنان یک سازش محکم بین هر دو  است.

صفحه نمایش خاکستری را می توان در محیط های روشن و تاریک استفاده کرد زیرا مقداری از نور را جذب می کند و بخشی دیگر را منعکس می کند.

آنها همچنین تمایل به ارائه کنتراست تصویر بالاتری نسبت به صفحه نمایش های سفید دارند، زیرا آنها مقداری از آلودگی نوری اتاق را جذب می کنند.

در حالی که صفحه‌های خاکستری گاهی اوقات می‌توانند رنگ‌های سفیدتر را به صورت خاکستری در محتوا به تصویر بکشند، این موضوع را می‌توان با استفاده از یک سایه روشن‌تر از صفحه‌نمایش خاکستری کاهش داد.

مشکی

پرده نمایش سیاه جدیدترین رنگ صفحه نمایش است و اغلب به دلیل کیفیت تصویر واضح و بازتولید رنگ دقیق مورد تحسین قرار می گیرد.

از آنجایی که رنگ سیاه تمام نور را جذب می کند، می توان از آنها در اتاق های روشن تر بدون نگرانی از بازتاب نور استفاده کرد.

این اجازه می دهد تا رنگ ها روی صفحه نمایش بسیار پر جنب و جوش تر به نظر برسند، در حالی که سطوح سیاه بسیار تیره تری را نشان می دهند.

صفحه‌نمایش‌های مشکی همچنین دارای زوایای دید عالی هستند، به این معنی که اگر خارج از محور صفحه داشته باشید، همچنان می‌توانید از کیفیت تصویر رضایت‌بخشی لذت ببرید.

با این حال، اگر پروژکتوری که با آن استفاده می‌شود از نظر درخشندگی چندان روشن نباشد، گاهی اوقات صفحه‌های سیاه می‌توانند سطوح سفید مات داشته باشند.

حالا از نظر اینکه کدام یک از اینها بهتر است، می‌توانم بگویم که اگر به دنبال بهترین کیفیت تصویر باشید، صفحه‌های سیاه احتمالاً بهترین هستند.

اما برای صفحه‌نمایش گردتر که در شرایط دید مختلف کار می‌کند، احتمالاً صفحه‌های خاکستری در این مورد بهترین هستند.

صفحه های پروژکتور از چه موادی ساخته شده اند؟

صفحات پروژکتور در واقع می توانند از انواع مختلفی از مواد ساخته شوند که شامل صفحه نمایش پروژکتور تنشی، فایبرگلاس، پارچه، انواع رنگ و غیره می شود.

حتی ممکن است بین انواع متقاطع وجود داشته باشد.

بنابراین بیایید نگاهی به برخی از رایج ترین آنها بیندازیم، و همچنین اینکه کدام یک بهترین است

صفحه نمایش های شفاف آکوستیک

پرده نمایش های شفاف آکوستیک اساساً نوعی صفحه نمایش هستند که به صدا اجازه عبور می دهد و همچنین از عبور نور نیز جلوگیری می کند.

این به نوبه خود کیفیت تصویر بهتر و کیفیت صدای بهتری را ارائه می دهد.

2 نوع صفحه نمایش شفاف آکوستیک وجود دارد، سوراخ دار و بافته شده

پرده های سوراخ دار

پرده های سوراخ‌دار، همانطور که از نامشان پیداست، صفحه‌هایی با تعدادی سوراخ ریز هستند که برای چشم انسان نامرئی هستند که برای عبور امواج صوتی از آن طراحی شده‌اند.

این مدل می تواند از هر تعداد مواد ساخته شود اما رایج ترین آنها PVC است.

گاهی اوقات می‌بینید که از این مدلها در سینماها استفاده می‌شود که بلندگوهایی در پشت آن‌ها برای بهبود تصویربرداری و غوطه‌وری فضایی نصب شده‌اند.

اگر صفحه نمایشی از این نوع از نظر کیفیت پایین تر باشد، می توانید هر تعداد مصنوعات بصری، تغییر رنگ و حتی کاهش وضوح را تجربه کنید.

پرده های بافته شده

بافته شده نوع دیگری از صفحه نمایش شفاف صوتی است که در آن یک الگوی خاص نیز اجازه می دهد تا صدا از آن عبور کند.

مشکلات بصری مشابه با صفحه‌های سوراخ‌دار را می‌توان در صفحه‌های درجه پایین‌تر نیز مشاهده کرد که شامل تصویربرداری دوگانه، افکت مویر و دقت رنگ پایین‌تر است.

از نظر اینکه کدام یک از این 2 بهتر است، گفتن آن سخت است زیرا نسخه های بسیار متفاوتی از آنها وجود دارد.

با این حال، اگر بخواهم به طور قطعی بگویم، با دیدن و تجربه هر دو، احتمالاً به بافت بافته می‌پردازم.

به نظر می‌رسید که صفحه‌های بافته شده کیفیت صدای غنی‌تری نسبتاً فراهم می‌کنند، و تصویر کمی واضح‌تر به نظر می‌رسد (اما این واقعاً ترجیح شخصی است)

پرده های نقره ای

پرده های پروژکتور نقره ای از قدیمی ترین ها هستند و اساساً با هدف استفاده در یک اتاق تاریک ساخته شده اند تا به اندازه کافی بتواند نور دریافتی را برای تصویر حاصل افزایش دهد.

برخلاف صفحه‌های خاکستری، صفحات نقره‌ای ارزش افزایش بیشتری دارند. آنها را به طور طبیعی منعکس می کند.

این ویژگی به آن‌ها اجازه می‌دهد تا رنگ‌های سفید را در تصویر تقویت کنند تا کنتراست بهتری داشته باشند، حتی زمانی که با پروژکتورهای ضعیف‌تر استفاده می‌شوند.

موارد جدیدتر در مورد سطوح مشکی و درخشندگی رنگ پیشرفت‌های زیادی کرده‌اند که آنها را به گزینه‌ای ثابت تبدیل کرده است.

صفحه نمایش خاکستری

صفحه نمایش های خاکستری اساساً یک نسخه مات از صفحه نمایش نقره ای هستند. با مقدار بهره کمتر که به آنها اجازه می دهد نور بیشتری جذب کنند.

این باعث می شود آنها برای محیط های روشن تر و تاریک تر مناسب باشند.

آنها همچنین دارای مزایای منحصر به فرد زاویه دید بهتر و سطوح سفید دقیق تر هستند.

صفحه نمایش پارچه ای تیره

صفحه‌نمایش‌های پارچه‌ای تیره، صفحه‌های واقعاً تیره‌ای هستند که با هدف بهبود سطح سیاهی ساخته شده‌اند.

این مدل با پروژکتورهایی استفاده می‌شوند که قدرت بسیار بالایی دارند، اما به دلیل تیره‌تر بودن تصویر، معمولاً به اندازه انواع سیاه‌افزار سفید استفاده نمی‌شوند.

صفحه نمایش پارچه سیاه و سفید

سوال اصلی ما را به خاطر دارید که بهترین متریال صفحه نمایش پروژکتور چیست؟

بدون شک، به نظر من، صفحه های پارچه سیاه و سفید بهترین ماده برای استفاده برای صفحه نمایش پروجکشن هستند.

در حالی که صفحه‌های نقره‌ای و خاکستری در برخی موارد می‌توانند در رتبه دوم قرار بگیرند، پارچه سیاه سفید از نظر کاربرد بهترین است.

این ماده بادوام که معمولاً به رنگ سفید مات است، که معمولاً از ترکیبی از پی وی سی، پنبه و/یا پلی استر ساخته می‌شود، در لایه‌های متعددی از فوم سیاه و سفید پوشانده شده است که به گونه‌ای طراحی شده است که نور از آن عبور نکند.

این باعث می‌شود که در مناطقی که نور محیطی زیادی دارند، گزینه مناسبی باشد.

به جای بازتاب نور مانند یک صفحه سفید معمولی، آن را جذب می کند.

با این حال، از آنجایی که هنوز مزایای صفحه سفید با سطوح سفید بالاتر را دارد، می‌توان از آن در اتاق‌های تاریک‌تر نیز استفاده کرد و آن را به گزینه‌ای بسیار متنوع تبدیل می‌کند.

صفحه نمایش پروژکتور نقاشی شده

شما همچنین می توانید از رنگ پروژکتور استفاده کنید.

این رنگی است که به طور خاص با هدف استفاده با پروژکتور ساخته شده است.

در این مورد باید مطمئن شوید که سطحی که استفاده می کنید تا حدودی صاف است و رنگ مناسبی برای محیط خاص شما دارد.

 

آیا ورق سفید به عنوان یک صفحه نمایش پروژکتور کار می کند؟

بله، شما از نظر فنی می توانید از یک صفحه سفید به عنوان صفحه نمایش پروژکتور استفاده کنید، اگرچه باید مطمئن شوید که خود صفحه ثابت باقی می ماند و چروک نمی شود.

علاوه بر این، از آنجایی که ممکن است مواد آنقدر ضخیم نباشند، ممکن است مجبور شوید چیزی را پشت آن قرار دهید تا از ریزش نور جلوگیری کرده و کیفیت تصویر را حفظ کنید.

اگرچه در حالت ایده آل، استفاده از صفحه نمایش یا رنگ احتمالاً گزینه بهتری است.

آیا می توانم از پلی استر برای صفحه نمایش پروژکتور استفاده کنم؟

شما همچنین می توانید از پارچه ساخته شده از پلی استر برای پروژکتور خود استفاده کنید، اما مشکل این است که گاهی اوقات ممکن است چروک شود.

این عامل می تواند منجر به یک تصویر ناهموار شود.

ترکیب پلی استر انتخاب بهتری است زیرا به مواد اجازه می دهد تا کشیده شوند و کل سطح صفحه نمایش را یکنواخت می کند.

آیا می توانید از پارچه قطره ای برای صفحه نمایش پروژکتور استفاده کنید؟

پارچه قطره ای را می توان برای صفحه نمایش پروژکتور نیز استفاده کرد، به خصوص اگر از یک بوم ضخیم تر مانند مواد ساخته شده باشد.

فقط به خاطر داشته باشید که رنگ تعیین می کند که چه محیطی برای صفحه نمایش مناسب است.

بهترین متریال صفحه نمایش پروژکتور برای 4K

اگر بخواهید 4K را تماشا کنید، بهترین متریال صفحه نمایش در آن صورت چه خواهد بود؟

مشابه توصیه قبلی من، قطعاً باید بگویم که پارچه سیاه سفید برای محتوای 4K مناسب‌ترین است زیرا شفاف‌ترین و پویاترین کیفیت تصویر را به شما می‌دهد.

آیا A Tarp برای یک صفحه فیلم کار می کند؟

اگر یک صفحه فیلم اختصاصی نداشتید، می توانید فقط از برزنت استفاده کنید؟

اگرچه از نظر فنی می‌توانید از برزنت برای صفحه نمایش استفاده کنید، من واقعاً آن را توصیه نمی‌کنم.

اگرچه ممکن است از وینیل ساخته شده باشد و حتی بازتابنده باشد، این ماده آنقدر انعطاف پذیر است که نمی تواند جایگزین قابل اعتمادی باشد.

انعطاف پذیری و چین و چروک بودن آن باعث می شود کیفیت تصویر ناهموار و حواس پرت شود.

بهترین متریال برای یک صفحه فیلم در فضای باز چیست؟

از نظر صفحه نمایش فیلم در فضای باز، بهترین مواد می تواند نوعی پارچه در فضای باز، ذوزنقه، بوم، یا حتی یک صفحه نمایش بادی باشد.

گزینه های زیادی وجود دارد، و بهترین آنها در این موارد به میزان نور خورشید، زاویه دید و ترتیب صندلی بستگی دارد.

جمع بندی

 

به طور خلاصه، بهترین متریال برای صفحه نمایش پروژکتور قطعا پارچه خاموشی سفید است، زیرا نور را جذب می کند و در عین حال تصویر روشن و واضحی را نیز حفظ می کند – و آن را به سطح ایده آلی برای نمایش بر روی آن تبدیل می کند.

اگرچه این بستگی به محیط تماشای فردی شما دارد، اما از تجربه من، پارچه خاموشی بهترین ظاهر را دارد.

شما همچنین می توانید پروژکتور خود را از راه های مختلف روشن تر کنید.

Jasmere

منبع:  easyhometheater.net